Jump to content

INTERCOOLER SHARAN


andrusel
 Share

Postare recomandată

Deschid acest topic pentru a vorbi exclusiv de intercooler la Sharan.Am si eu ceva pierderi de ulei la o imbinare (plastic cu aluminiu).Acum 10 ani un mecanic l-a dat jos de pe masina,a decapsat plasticul de metal,a curatat bine,l-a lipit cu o solutie si l-a capsat la loc si m-a tinut pana in prezent.Nu m-ai am contactul cu mecanicul si as avea 3 optiuni:

1.Sa iau unul nou(360 lei pe Ava Quality Cooling(habar nu am ce calitate au) sau original vreo 1400 lei:banghead:);

2.Unul sh dar bun momentan,vreo 200 lei aproximativ;

3.Sa-l demontez si sa incerc sa-l lipesc inca odata pe al meu.Ca solutie de lipit am auzit de silicon de lipit de la Victor Reinz reinzosil care rezista la temperaturi si uleiuri(vreo 20 lei tubul),sau daca stiti altceva mai bun...

Daca cineva l-a dat jos de pe masina sa-mi zica si mie cum il demontez cel mai usor.Trebuie data bara jos ?In cate suruburi e prins ?

Astept sugestii.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit azi cu mecanicul care o sa-mi schimbe intercoolerul si intreb-ind de manopera mi-a specificat ca trebuie data bara jos,si din cate stiu ca eu am demontat la schrot pe cel second, are 4 suruburi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu nu mai da quote. E al 2 post dupa inițiatorul topicului. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati schimbat pana la urma inteercoolerul ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am reusit.Am luat pana la urma unul de la dezmembrari in stare buna,vreau sa-l curat in interior cu ceva benzina si vreau sa-l montez singur,dar cand apare si timpul mai frumos(neavand garaj si nici curte:wacko:).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar acum il schimb ,sunt la garaj cu mecanicul dar e greu si cred ca reusim sa nu mai dam bara jos

Am gaurit protectiile de plastic de pe suruburi si le desfacem asa sper sa reusim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,mai e si varianta sa scoti grilile de la bara(fata si lateralele),asta daca masina e fara scut.Sunt curios daca ai ulei si cat in el.

Modificat de andrusel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin,foarte putin nici nu a curs din el ca nu a fost de unde.

Si am reusit fara sa dau bara jos.

Am scos grilajul din fata si de la proiectoare,am gaurit protectia de la cele patu suruburi si l-am dat jos.

Suruburile au o protectie din fibra de sticla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da l-am dat jos .

Am rezolvat cu intercoolerul.

Azi am schimbat si egr.

Si sonda de pe cutie.

Andrusel multumesc pentru toate sfaturile pe care mi le-ai dat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, dupa nici 3 luni de utilizare intercooler second este decapsat pe la partea stanga .

As vrea sa lipesc ,se poate cositorii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ma gandesc bine nici 2 luni ;).Pai nu cred ca poti sa cositoresti aluminiu cu plastic,poti doar sa-l decapsezi,sa cureti zona,sa aplici un reinzosil de la victor reinz si sa-l capsezi la loc.Aceasi dilema am avut-o si cu al meu(vezi postarea mai sus),dar l-am gasit la pret ok si am preferat sa-l schimb.Vezi la tine sa nu mai fie si o problema de presiune prea mare de la turbina si atunci sa cedeze mai repede....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu turbina nu stiu ,cei de unde am luat-o spuneau ca e reglata corect .

Am schimbat turbina cu una reconditionata .o sa incerc sa il iau jos si sa vad ce pot sa fac..

 

Da dar a meu a aratat impecabil tot second 

Fara prea mult ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pana la urma am decis sa iau un intercooler nou .

Ce calitate are cel de la Ava Quality ?

E bun? A mai pus cineva?

Am gasit la 380ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!