Jump to content

T5 - Probleme la sistemul de racire


Vasile Mtrea
 Share

Postare recomandată

Salutare la toata lumea,Am achizitionat un wv transporter T5 din 2008 cu motor de 1,9 tdi de 62Kw/84 de cai,am probleme cu lichidul de racire(antigelul) mi-l arunca afara din vas pe pa supapa de presiune de la vasul de expansiune. Initial am rezut ca supapa e defecta si am inlocuit capacul cu supapa apoi am inlocuit termostatul( se intampla un fenomen nu intra antigel fierbinte din motor in radiator furtunul de la termostat este mereu rece cu toate ca la bord imi arata 90 grade apa) apio am schimbat distributia cu pompa de apa nu reusesc sa scap de fenomenul cu aruncarea antigelului afara din vas. nu stiu ce sa mai fac drept pentru care am apelat la ajutorul vostru,poate a mai patit cineva cea ce patesc eu si ma poate ajuta cu un sfat.Mai nou am constatat ca atunci cand motorul este la relantiu nu mai baga caldura cand turez peste 1500 de ture baga,chiar nu stiu ce sa mai fac. Va rog daca stiti ajutatima, imi place masina si nu vreau sa o vand.Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune pe cineva sa accelereze masina si tu uita-te in vas si vezi daca iti bolboroseste apa in vas. Daca da, cel mai probabil e chiulasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus nu bolboroseste nimic, doar ca atunci cand se incalzeste motorul creste presiunea in vas si se deschide supapa de prea plin si da afara antigelul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Incearca fara termostat daca nu merge este garnituara de chiluasa

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut aceeasi problema de mai sus o am si eu la un T5 2004 1.9 .

Am schimbat distributia si pompa de apa , odata cu chiulasa si termostatul . Caldura baga cand vrea ea . Precizez ca face presiune prea mare in vas si imi arunca si mie antigelul afara pe la supra plin . Cu termostatul scos aceeasi poveste tot creste apa la 130 de grade . Ventilatorul functioneaza .

Astept niste pareri 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare ! 

Aceasi problema o am si eu cu antigelul ! 

Cand ajunge la 90 de grade si o tin turata la 3000/min timp de 3-5 min imi arunca antigelul afara din vas ! De fiecare data cand merg cu ea trebuie sa completez ! 

Nu a gasit nimeni rezolvarea ? Ca nu stiu unde sa mai verific si sa dau chiulasa jos chiar nu i-mi face placere ! 

Multumim pentru sfaturi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Chiar nimeni nu a rezolvat misterul cu pierderea antigelului ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare tuturor,

Am nevoie de ajutor. Am un T5 Multivan cu climatronic 3 zone ... cred (2 fata si spate) și webasto.

Problema e că anteriorul proprietar a schimbat controlerul de climă (casetofonu ăla de climatronic) și a rămas necodat in VDCS.

Acum nu reușesc să găsesc ce cod ar trebui să-i bag la ăsta să fie in conformitate cu mașina. Schimbul de controler a fost făcut la reprezentanță și multprea competenții de acolo NU au citit vechea codare înainte de a schimba controlerul.

Mă poate ajuta cineva cu ceva informații? Nu am reușit să găsesc așa ceva pe net.

 

Chassis Type: 7H (7H - VW Transporter/Multivan (2003 > 2010))
Scan: 01 02 03 08 09 0B 0D 15 16 17 18 19 1C 22 2D 37 45 46 47 56
          57 6E 76 77 78 7D
 
VIN: WV2ZZZ7HZ5H074060   Mileage: 256420km/159332miles

 

Address 08: Auto HVAC        Labels: Redir Fail!
   Part No: 7H5 907 040 D
   Component: CLIMAtronic T5      4221  
   Coding: 0000000
   Shop #: WSC 00000 000 00000
   VCID: 2C57E23B8CFEEC7E18B-5000

   Subsystem 1 - Part No: 7H5 907 049 D
   Component: Display_2_ClimaT5 X 0307

2 Faults Found:
01042 - Control Module; Not Coded 
            000 - -
01592 - Air Quality Sensor (G238) 
            010 - Open or Short to Plus

Modificat de sebicozaurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare. Am și eu un t5 2006 1.9 tdi 85 kw. Îmi sacade antigelul din vasu de răcire. Prima cind sa întâmplat mi sa aprins senzor că îi trebuie apa și cind am ridicat capota vasul era de antigel a dat afara din vas. Ce sai fac? Mulțumesc 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
balanflorin2003

Ptr dl Vasile Mtrea la mine a fost aceeiasi problema. Am rezolvat prin schimbarea termostatului. Am schimbat mai multe termostate si singurul bun a fost wahler. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare am și eu un t5 2009 1.9 aceiași problema cu lichidul de răcire, pana la urma a rezolvat cineva problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare am o problema la apa o scoate afara pe la borcan și nu știu ce are

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!