Jump to content

Reconditionare stopuri


repezis
 Share

Postare recomandată

eu am dat comanda mi-a venit in 2 zile... m-a costat 42 lei ( 32 produsul + 10 posta) inca nu l-am folosit.... sper sa nu il fii luat degeaba :offtopic: va spun zilele astea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • claudiu_83

    16

  • Inginerul

    5

  • Fluxy

    5

  • Executron

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

A iesit ceva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A iesit ceva ?

`sa Stiti ca iese f bine polishul la faruri si la stopuri cu eliminarea ciobiturilor si sgarieturilor . Cei interesati , se pot arata ceva foto cu inainte si dupa polish.

Cine cauta pe cineva care face polish de faruri si stopuri, sa ma contacteze. merita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A iesit ceva ?

daca te referi la Xerapol... uita-te putin mai in fata si ai sa vezi cum mi-a iesit mie.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-pai eu aveam niste zgarieturi adanci si stersaturi pe far...... in mare a iesit ... dar trebuie frecat , iti iei vreo 1, 2 prieteni si frecati.... :icon_thumright:

-una peste alta merita.. e bun produsul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Salut,

Am gasit asta. Poate va ajuta la ceva.

Razvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claudiu, acum am vazut :D

Cred ca e multumitor, arata cu mult mai bine. Si eu am inceput sa nu mai vad bine noaptea si ma gandesc sa aplic aceeasi solutie.

Referitor la stopuri, cred ca singura solutie este schimbarea. Am gasit pe e-bay in germania, 40 de euro + 10 euro transport. Cred ca e ok.

Cat despre demontat stopuri, e chiar super easy la golf variant. 3 piulite si gata treaba. Eu am folosit o trusa de scule profesionala cu un cricket mic si prelungitor si le-am demontat ambele in nici 5 minute cand am montat carligul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Si eu am inceput sa nu mai vad bine noaptea si ma gandesc sa aplic aceeasi solutie.

:D Eu cred ca te va ajuta ... chiar deloc .

Xerapol este un polish pentru plastic , nu pentru sticla si din cate stiu eu la G4 farurile OEM sunt de sticla .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la passat sunt de plastic ? Claudiu tocmai a pus poze cu operatiunea incheiata cu succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Da , la Passat sunt de plasic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat despre demontat stopuri, e chiar super easy la golf variant. 3 piulite si gata treaba. Eu am folosit o trusa de scule profesionala cu un cricket mic si prelungitor si le-am demontat ambele in nici 5 minute cand am montat carligul.

esti fericit daca se schimba asa de usor... eu nu am putut decat dupa ce am demontat "jumate" de masina... ca am acolo si magazia de CD-uri si mai multe tampenii in portbagaj, care toate m-au incurcat... si nici nu am avut scule calumea.

revenind la topic... nasol daca sunt din sticla farurile.... nu cred ca va avea nici un efect solutia... :unsure:.

dece zici ca stopurile trebuie schimbate?... sunt chiar asa de tare zgariate? daca folosesti o hartie abraziva fina poti sa scoti zgarieturi si mai adanci.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incercati in Vitan , la magazinele din pavilionul central(ala cu turnul), pe partea sudica e un magazin de vopsele auto. Am cumparat un tub cu pasta de lustruit de la Sonax . Din primele incercari ies zgarieturile insa vinzatoarea nu mi-a spus ca la zgrieturi mai mari se curata cu harie abraziva (sonax recomanda granulatie 5000 insa nu am gasit decat 2000).In cutie alaturi de pasta se gasesc niste bucatele mici de material pe care se aplica pasta si cu care se lustruieste.

Un tub a costat 20 lei. O foaie glasspapier - 1.5 lei. Oricum aspectul ala de "matuiala " pe care il capata farul in timp il indeparteaza total. Zgarieturile - doar pe cele fine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am folosit Sonax pentru plastic si au iesit zgarieturile. Am avut o zgarietura mare si adanca pe un stop si a iesit dar am frecat de mi-au sarit capacele, cred ca e mai bine daca bagi un slefuitor din ala care se monteaza la bormasina - mi-am luat dupa aia dar nu l-am folosit inca ca nu mai e cazul deocamdata. Spor la frecat. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi mi-a ajuns si mie coletul cu xerapol... Dupamasa o comit si eu... ;) Am sa fac poze "before & after" ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa.... deci il recomand si eu cu incredere...

Prima poza... proaspat spalat farul...

P10-01-07_17.29.jpg

Poza 2 xerapolul aplicat fara sa dau cu smirglu...

P10-01-07_18.122.jpg

Poza 3, poza cu produsul finit... :icon_thumright:

P10-01-07_18.28.jpg

Parerea mea e ca a iesit destul de bine...Sunt in dubii daca sa-l mai dau si cu hartie abraziva,din moment ce sunt multumit de ce a iesit...

Scuzati claritatea pozelor... sunt facute cu telefonul si pe inserat... :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu mai da cu hartie abraziva ca a iesit bine. daca totusi dai cu hartie, ai grija ce granulatie folosesti ca daca e prea dura raman usoare urme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti fericit daca se schimba asa de usor... eu nu am putut decat dupa ce am demontat "jumate" de masina... ca am acolo si magazia de CD-uri si mai multe tampenii in portbagaj, care toate m-au incurcat... si nici nu am avut scule calumea.

revenind la topic... nasol daca sunt din sticla farurile.... nu cred ca va avea nici un efect solutia... ;).

dece zici ca stopurile trebuie schimbate?... sunt chiar asa de tare zgariate? daca folosesti o hartie abraziva fina poti sa scoti zgarieturi si mai adanci.

Am cumparat alte stopuri noi cu semnalizarea alba :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu... uite ce a iesit!

th_87955_100_0822_122_763lo.JPGth_87962_100_0821_122_786lo.JPGth_87970_100_0824_122_848lo.JPGth_87978_100_0825_122_761lo.JPG

Asta fara dat cu smirglu ...

Am folosit ca si colegul Gaby46 xerapol.

Aplicarea: 2 cordoane pe far si cu bormasina cu acumulatori + o laveta cu burete in fata + o carpa din bumbac pusa peste laveta si prinsa cu un colier de axul lavetei. Am aplicat solutie de 2 ori. Primele 2 poze sunt inainte si celelalte 2 dupa.

Thanks for all the help vw forum timisoara! ! !

Modificat de TM 33 FXX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sa inteleg ca si farurile de bora sunt din plastic ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@inginerul - yep... si bora, si passat ... am mai facut de atunci si un passat - golful IV are sticla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

credeti ca la poriectaorele de b 5.5 merg ?

nu imi dau seama daca sunt de sticla sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fluxy :P mai dam o data pe faru din dreapta data viitoare :P ca sa iasa perfect ca si celalalt :P Asta..dupa ce-l rezolvi pe Gabi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!