Jump to content

Amortizoare LT


angel_black1979
 Share

Postare recomandată

angel_black1979

buna ziua tuturor. m-am hotarat sa scriu si eu un prim post pe forum, pentru a solicita niste informatii si sugestii...

am un lt 35 din 2002, caroserie inchisa (2DX0AE), 2.5 tdi, ANJ. incep sa ma lase amortizoarele. urgent trebuie sa le schimb macar pe spate pentru ca unul deja imi bate. ce sugestii imi puteti face, ce marci recomandati, colegii care au mai schimbat, care sunt mai bune , calitate-pret, si ce tip , pe ulei, pe gaz sau mixte (gaz+ulei). am gasit la un magazin amortizoare spate bilstein , cica sunt mixte, gaz+ulei, la 128 lei bucata....a mai pus cineva bilstein , cat l-au tinut? ar fi mai bune numai pe ulei? multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta si pune Sachs,sunt mai scumpe aproape de dublu dar ai mai multa siguranta.

E posibil ca pe puntea spate sa ai bara de torsiune,daca da verifica si bucsele,.de asemenea verifica si bucsele la arcuri pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

angel_black1979

multumesc de sugestii. ce recomandati,  pe ulei sau gaz sau mixte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus Boge (Sachs) Pe puntea fata gaz/ulei,puntea spate ulei/suspensie ranforsata.Foarte multumit de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ramane la aprecierea ta,eu am preferat totusi pe ulei ,asa vezi daca au scurgeri,(cele pe gaz nu se vad,:)).Daca mergi mereu cu masina incarcata, amortizoarele -cele din spate nu se simt la mers daca sunt defecte.Ca exemplu masina mea cantareste 2500kg (din cauza instalatiei frigorifice ) si desi eu zic ca e goala ,ea are mereu o incarcare de  7-800 kg si de aici faptul ca amortizoarele spate nu se simt in mod special cand sunt defecte.

Efectul care se simte este ca ,atunci cand este goala masina va fugi de spate la viteza mare ,la vant ,la depasiri bruste(ca si cum nu ai avea control asupra volanului) dar acest lucru poate fi datorat si ,repet bucselor de la bara stabilizatoare spate si a celor de la arcuri.

Daca nu ai bara stab.pe spate indicat ar fi sa pui,se rigidizeaza puntea pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

angel_black1979

am comandat pana la urma sachs standard, pe ulei, cel mai ieftin am gasit la 175 lei/bucata, dar vin in 2 zile. sper sa fie bune...multumesc pentru sugestie, o sa verific cu bara stabilizatoare si bucsele de la arcuri.

Modificat de angel_black1979
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se comanda ''cel mai ieftin'' se comanda dupa seria masinii,bulinele de pe arc daca le are sau echivalent la  amortizoarele care  le ai pe masina daca sunt cele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!