Jump to content

Airbag fault


Cr3ativ3
 Share

Postare recomandată

18 hours ago, Al Bundy said:

Se schimba fara a demonta torpedoul. Nu ai ce repara le switch. 

Deci se poate fara a demonta torpedoul :banghead:

Pentru alti colegi care au sau vor avea aceeasi problema. Eu am rezolvat cu spray contacte pe mufa. Intr-adevar switchul nu cred ca merge reparat. Poate doar schimbate "micro switch-urile" din interior dar probabil costa tot atat. Eu am facut chestia asta acum 1 luna si nu a mai aparut eroarea. Stau cu switchul scos de la locul lui (atarna in torpedou) pentru cazul in care reapare eroarea sa il schimb usor. Dar se pare ca nu e nevoie sa dai torpedoul jos...

 

Legat de mufa de sub scaunul pasager @F l o r i n cate de grav este ca a firele alb si verde legate invers intre ele. Mi-ai rapsuns candva pe un alt thread ca atat timp cat cel rosu e mufat cum trebuie e ok. Chair nu se intampla nimic diferit in caz de nevoie? Declanseaza la fel ca si cum ar fi firele legate corect?

Little reminder: Am taiat mufa si am legat firele culoare la culoare, doar ca ele in mufa se schimba (cel alb cu cel verde). Rosu ramane la fel si de o parte si de cealalta a mufei.

Discutia de pe acel thread a fost stearsa ca era offtopic...

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel maro....ca rosu nu ai. Celelalte doua le poti lega si invers, nu afecteaza.

Daca la un bec cu filament, legi firele invers, nu se mai aprinde?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maro, da :D

nu stiu ce fac celelalte 2. deci nu mai demontez scaunul, yeey :)

Multam de raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat prin schimbarea cu un switch luat de pe un B6. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai sigur.... Alea nu au făcut probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
On 11.07.2018 at 11:55, Cr3ativ3 a scris:

S-a rezolvat prin schimbarea cu un switch luat de pe un B6. 

Buna, 

Si s-a potrivit ca dimensiuni in locasul respectiv? ai rezolvat asa problema sau ai mai avut probleme intre timp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se potrivește. B6 nu a avut probleme cu acest switch. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna seara! Ca sa umbli la mufa de la switch trebuie dat jos panoul din lateralul bordului pe acolo avand access cat de cat la mufa, apoi cu degetul Ori cu o surubelnita se ridica in sus de siguranta galbena a mufei tragand de mufa totodata! Dat cu spray de contacte si deocamdata si-a revenit eroarea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Probleme de vreo 1,2 ani cu acest switch de airbag pasager, reset la eroare reapare dupa 3, 4 luni. Azi m-am hotarat sa-l schimb, soc si groaza, in jur de 300 lei peste tot. Inteleg ca e o problema frecventa la B7 acest switch, din pacate nu exista aftermarket asa ca....si din dezmembrari am inteles ca e riscant.

Asa ca nu stiu ce sa mai zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asa este. E destul de scump, se gaseste numai pe original. Pune de B6 de la dezmembrari, nu am intalnit sa faca probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat problema, cumparat unul nou 282 lei, pus la loc, sters eroarea....momentan merge. Sper sa nu mai aud vreodata de problema asta....e o tampenie, una scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. Fabulos de scump nu este, avand in vedere alte preturi la VAG....off topic...am comandat un buton de perdeluta de Phaeton...aprox 900 lei....maner exterior usa....aprox 1900 lei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
aragorn2033

Salutare, passat b7, imi apare si mie eroarea airbag: 

 

01228 - Airbag Cut-Off Switch for Passenger Side (E224) 
            008 - Implausible Signal - Intermittent - MIL ON
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 10101000
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 7
                    Reset counter: 255
                    Mileage: 245486 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2016.08.06
                    Time: 06:15:35

 

din cele citite mai sus voi incerca si eu metoda cu sprayul, sa defac capacul din dreapta torpedou sa vad de ce dau pe acolo.

Voi reveni ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, de regula se rezolva garantat, cu alt comutator. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, daca nu vrei sa cumperi varianta originala noua revizuita, poti opta pt unul vechi, de B6, Golf 5, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aragorn2033

Am incercat sa desfac acel plastic din dreapta, torpedou, dar l-am desfacut doar din doua cleme, cele(partea) catre stalpul masinii mie frica sa le desfac, ar trebui sa fortez putin si mii cam frica, am mai facut asa pe la golf si unele cleme le-am cam stricat si nu mai vin cum trebuie la loc. :D 

Din cat am desfacut acel capac de plastic se vede, cat de cat, o mufa galbena dar e dupa ceva din fier (suportul bordului), probabil acea mufa sa faca figuri ?

O sa mai incerc sa fotez, usor, cu un extractor din plastic acest capac care se tine in acele ”senzationale cleme” . :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu face mufa figuri...ci switch-urile din interiorul comutatorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!