Jump to content

Alegere anvelope vara 2017


Ex member
 Share

Postare recomandată

Eu am luat Michelin Pilot Sport 4 XL. Am mers pe o reteta cunoscuta. Anvelope care au o protectie importanta de janta, iar fiind XL sunt sesizabil mai dure decat Asymm2. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: Cum poate sa iasa anvelopa Continental PremiumContact 5, in testul ADAC din 2014 sub primii 10 si in testul din 2017 sa fie pe locul 3? Se schimba/ajusteaza compozitia si structura unui model de anvelopa dupa lansarea ei pe piata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

atunci recomandarea mea sincera e sa ai grija de jante. asta cu protectia de janta e pt incidente light si foarte light.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, yeeeeman said:

Intrebare: Cum poate sa iasa anvelopa Continental PremiumContact 5, in testul ADAC din 2014 sub primii 10 si in testul din 2017 sa fie pe locul 3? Se schimba/ajusteaza compozitia si structura unui model de anvelopa dupa lansarea ei pe piata?

Sunt teste sponsorizate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta sunt relevante mai multe teste, de la mai multe publicatii, eventual in mai multi ani si cand anvelopele sunt puse comparativ si cu celelalte de top. Destule teste sunt trunchiate prin faptul ca nu se include o anvelopa concurenta. De urmarit si dimensiunea. 

Testele sunt orientative, decisive mi se par review-urile de la utilizatori. Eu ma orientez dupa tyrereviews.co.uk

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 03/12/2017 at 3:13 PM, C Z R said:

ContiSportContact 5 225/40 R18 92Y XL MO (M0 = Original tyres for Mercedes-Benz) NU sunt acelasi lucru cu ContiSportContact 5 225/40 R18 92Y XL

si care zici ar fi deosebirea intre cele doua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deobicei difera compozitia. Profilul ramane acelasi. Nu m-a pasionat subiectul suficient cat sa caut si diferentele exacte :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De Kumho Ecsta Ps71 o părere? Vreau sa imi comand de vara 235 40 18.. Chiar nu prea ma pricep. De Kumho ca marcă am auzit lucrui bune.  Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ceva despre : Hankook Ventus Prime 3 K-125  225/45R17 94W XL ? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, ceva pareri despre Hankook Ventus S1 Noble 2? Din ce vad ar fi peste Prime 3.  http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Hankook/Ventus-S1-Noble2.htm   De unde as putea achizitiona aceste cauciucuri, la noi nu le-am gasit pe nicaieri? Stima

Modificat de roberto9n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as fi interesat de 

Hankook Ventus Prime 3 K-125  225/45R17 94W XL. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la Hankook Prime 3 K125 am citit foarte multe, eu mi-am comandat deja 215 55 16 97W XL cu 361 lei. Am citit mai multe pareri printre care faptul ca autoturismele VW sunt livrate din fabrica cu astfel de anvelope. 

Modificat de azir
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca sunt foarte bune?Altcineva,mai poate spune ceva despre ele?

Multam.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreidumitru

Am eu Hankook k125 205/55/16 (250 lei buc. made in HU) de vara trecuta si nu am avut probleme cu ele. Sunt cel putin la fel de bune ca si Dunlop BlueResponse. De Dunlop nu am fost foarte multumit deoarece s-au uzat destul de repede (3 veri ~35k-40k km) . Daca aveti ceva intrebari si pot sa va ajut cu cea mai mare placere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei,au protectie la janta?

Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O parere despre Michellin Primacy 3 si Dunlop Blue Response pe 205/55/R16? Ma mai uitam si pe la Yokohama, Goodyear, Bridgestone. Ma intereseaza sa aiba aderenta si sa fie cat mai silentioase. In general un rating bun gen B cu B, A cu B, nu stiu daca e diferenta mare intre consum de exemplu de la A la B s.a.m.d., iar daca nu e mare ma multumesc si cu un rating mai mic la consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce ai pus acolo iti pot spune ca Primacy 3 este o avelopa excelenta. Nu stiu ce modele ai in vedere de la Yokohama si Goodyear si la ce preturi sunt (in caz ca factorul financiar conteaza), dar pot fi si ele de luat in seama (desi parca la Goodyear nu exista F1 Asymmetric pe mai putin de 17"..). Yokohama am avut la Polo, sunt avelope foarte aderente si foarte ok, probabil se vor uza mai rapid decat altele. 

Dunlop de mult timp nu mai face nimic cu adevarat bun dupa parerea mea, iar seria Blue... este un fel de ...n-ar mai fi - nu imi plac deloc anvelopele astea asa zise Eco, dupa mine sunt un fel de "all season" - adica bune la..nimic. Am avut in trecut pe Octavia 2 niste Blue Response - nu sunt rele, dar nu m-au impresionat cu absolut nimic. As lua oricand Yokohama in locul lor.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumparat azi Michelin Primacy 3 , 205x55xr16. Liniste in masina (wow) si parca mai confortabile desi sunt pe 16.Cele de iarna sunt pe r15. Va tin la curent. Mi se pare ca sunt mai ok fata de Continental Sport Contact 2 care au venit din fabrica cu masina. Va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michelin Primacy 3, 205/55/16 au protectie de janta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat un set de ContiPremiumContact 5, 195x65r15. As fi luat generatia 6, dar nu gasesc pe r15. In orice caz, le-am prins la un pret bun - 215RON bucata - si ca orima impresie sunt silentioase si destul de moi. Cred ca sunt gandite in special pentru confort si consum redus. Am fortat putin pe viraje pe uscat si se comporta exemplar. Nu am de gand sa fac multi km asa ca rezistenta mai scazuta la uzura nu ma deranjeaza in mod deosebit. Avand in vedere pretul, calitatea si combinatia buna intre confort si stabilitate, cred reprezinta o alegere buna. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da o alegere buna conti. premium contact 5.. le am și eu de 3 ani.. f multumit..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!