Jump to content

Alegere anvelope vara 2017


Ex member
 Share

Postare recomandată

Un prim feedback pentru Conti SC 5 225/40/r18 MO: foarte zgomotoase, mult mai zgomotoase decat Conti T850 R16 de iarna. Data viitoare o sa aleg altceva daca nu se imbunatateste acest aspect la urmatoarele versiuni.

Inainte am avut Conti SP 2 (venite pe masina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michelin primacy 3 205/55/r16 . La prima vedere foarte bune , unpic zgomotoase dar compensează contactul cu solul , sta mult mai bine pe curbe , frâna , Per total mulțumit , recomand .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cipoPentru dimensiunile tale nu gaseai si Conti SC 6? Din review-uri se pare ca sunt simtitor mai bune decat gen 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu merg pe bridgestone turanza 205/55/16pentru ca masina este foarte stabila cu ele chiar daca sunt mai zgomotoase putin si cand intri tare se aude scartait daca sunt mai vechi dar nici nu se tocesc rapid. La Sharanul meu Conti in maxim 2 veri erau mancate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 sunt doar de la 19" in sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt interesat de Fulda SportControl 2 (sunt doar de la 17 in sus). Ma atrage zgomotul redus (66 db), dar fiind foarte recent lansate ,inca nu sunt rewiew-uri de la utilizatori, doar un test pe AutoBild, unde sunt destul de bine clasate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 02.04.2017 at 9:05 AM, cipo said:

Un prim feedback pentru Conti SC 5 225/40/r18 MO: foarte zgomotoase, mult mai zgomotoase decat Conti T850 R16 de iarna. Data viitoare o sa aleg altceva daca nu se imbunatateste acest aspect la urmatoarele versiuni.

Inainte am avut Conti SP 2 (venite pe masina).

La fel ca tine, am avut 2 experiente nefericite cu Conti CSC atat 2 cat si 5 pe Superb 2.

Nu mai pun Conti pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ales Michelin Pilot Sport 4 (235/40 pe 18, la 670 lei/bucata). M-am documentat din mai multe surse (auto express 2016/17 tyre test si adac.de) si astea aveau cam cele mai bune review-uri.

Le-am pus la sfarsitul lui februarie si nu am gasit pana acum ceva sa le reprosez. Imi place ca sunt foarte "lipicioase" dupa ce s-au incalzit si nu pierd deloc aderenta. :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
On 27.02.2017 at 0:55 AM, deenman said:

Eu am folosit Uniroyal Rainsport 3 17.000km (un sezon) pe 17 si au fost wow. Am mers pe ploaie pe transfagarasan cu ele, nici o problema, chiar le recomand, singura lor problema este ca se uzeaza exagerat de repede in comparatie cu o anvelopa normala.

 

Cam in 35.000km se pot arunca. 

Am stat cam o luna pe diverse forumuri si citind review-uri si am comandat un set pentru Tiguanul doamnei. 

Uzura exagerata nu reprezinta neaparat o problema, masina facand maxim 5000 de km pe an iar aderenta mai ales pe umed m-a convins

Made in Slovakia 

20170403_105228.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi mi-au venit si mie hankook ventus prime 3 k125 in dim.225/45/17.Ma asteptam sa fie made in hungary dar...stupoare,sunt made in china!Am sunat la cei de unde le-am cumparat(livrare prin curier,eu nu eram acasa,doar sotia)si incearca sa ma convinga ca:fabrica din ungaria e supraaglomerata,ca matrita asta,225/45/17 este in china,ca fabrica din china e mai moderna,ca ce ma deranjeaza daca sunt fabricate in china,ca sunt aceeasi calitate...etc.Sunt tare dezorientat,nu stiu ce sa fac...!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care e problema ca sunt fabricate in china?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu ai specificat magazinului respectiv ca doresti doar cu fabricatie in Ungaria? In modul asta scuteai si magazinul de un cost tur-retur al transportului absolut degeaba, nu aveau de unde sa stie de preferintele tale in materie de tara de fabricatie si nici nu mai erai tare dezorientat in momentul de fata.

Daca cei de acolo ti-au promis Ungaria si au trimis China, atunci sa le fie rusine si sa-si repare greseala, kit ca nu este nicio diferenta intre ele, o minciuna e o minciuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cerut detalii despre acest aspect,au spus made in ungaria,am intrebat daca pentru a beneficia de garantie este musa sa le montez la ei,au raspuns ca nu,pot monta la orice service,cu conditia sa fie autorizat.Mare mea problema este urmatoarea:sunt ok acestea facute in china,sunt calitative ca si cele de ungaria?sa le accept asa?Dintre cei mai priceputi,ce puteti sa-mi spuneti?Stiu ca toata lumea fuge de "made in china" la anvelope.Am vb.cu ei si daca le duc maine inapoi,primesc suma integrala.

Mulumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-as duce inapoi daca exista aceasta posibilitate. Cand cauti ceva calitate la o anvelopa cred ca expresia "cauciuc chinez" nu este din acelasi film. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cat de stresat esti de aspectul "made in china" mai bine mergi si returneaza-le. :)

Le va lua altul si va fi foarte multumit de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia primele 5 produse din casa, de care esti multumit, si vezi unde sunt facute :)) daca vrei sa fii linistit monteaza-le la o vulcanizare autorizata, cu factura sa poti beneficia de garantie, si vei fi multumit de ele. In china sau ungaria standardul de calitate al producatorului e acelasi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am Michelin Energy saiver si le-am ales pentru ca au clasa A la franare si B la consum , sa vedem cat vor rezista 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si eu o intrebare acum vreo luna si ceva si ca update va spun ca am ales Barum Bravuris 3HM, made in Germany, nu stau excelent in teste, dar stau excelent pe sosea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Barum face parte din grupul Continental. Cine este interesat gaseste aici cine cu cine este inrudit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e.Eu am avut bravuris 2 , dar 3hm ul e un pas inainte din punctul meu de vedere, datorita zgomotului redus pe trenul de rulare. Ca si Gislaved si Viking, pe dimensiuni mai mici se fac in Romania la Timisoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/31/2017 at 11:17 PM, DanRe said:

Michelin Primacy 3, 205/55/16 au protectie de janta?

Da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vesti proste. Dupa montarea jantelor, aveam batai in volan de la 120 in sus. Am crezut ca sunt jantele cu probleme, am fost la autosoft si verdictul este anvelope deformate. 3 din 4 sunt praf,una este mai putin.

Deci Barum Sucks. Sa vad ce pot face pe garantie,sper sa le pot inlocui cu un alt model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

wow, ce nasol :( 

Parca din ce in ce mai des apar probleme din astea de calitate in ultimii 2 ani - numai din cele semnalate aici. Stiu ca nu te incalzeste, dar nu numai Barum sucks, s-a intamplat si la case mai mari (personal am patit-o cu Conti)

Ar trebui sa rezolvi rapid pe garantie, sunt recent cumparate, nu ar avea ce sa-ti argumenteze. In aceeasi categorie de pret ar intra Falken Azenis FK510 si Kankook Ventus Prime3, ambele cu rezultate foarte bune in testele recente si review utilizatori.

Bafta la o rezolvare rapida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema cu garantia este ca vor sa le trimita la expertiza si dureaza 2 saptamani, iar eu cu ce raman pe masina? o pun pe sticle de lapte?:)

 

acum ce am vazut eu cu ochii mei la vulcanizare, este ca anvelopa juca usor sus-jos atunci cnad se invartea pe acel aparat. Unele mai rau, altele mai putin, doar una din ele am avut impresia ca avea si miscare de profil stanga dreapta, adica vobla putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionescu George

Nu ar strica sa faci si o plangere la OPC ma gandesc. Genul asta de produs execrabil iti pune siguranta in pericol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!