Jump to content

Incalzire in scaune - Retrofit & Probleme (Tiguan 5N & 5N2)


blaky
 Share

Postare recomandată

Salut,

Detin un Tiguan din 2010, 2.0 cu 140 cai. Masina am luat-o second. Din fabrica nu avea incalzire in scaune, dar vechiul proprietar a montat o incalzire cu 2 butoane sub cotiera. Incalzirea a inceput sa nu mai funcționeze si as vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu instalarea unei noi instalatii de întârziere dar cu butoane originale.

Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate face, dar ai nevoie de mai multe componente.

- panou climatronic cu butoane de incalzire

- modul incalzire scaune - sub scaun

- cablaj, conectori, etc

- verificare rezistentelor actuale si montare termistoare - daca sunt ok rezistentele actuale - deci se demonteaza iar tapiteria de pe scaune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Exista arie dedicata pentru Tiguan, nu este in regula sa deschizi topicul aici. Rog citeste Regulamentul si incearca sa nu iti bati joc de munca moderatorilor si utilizatorilor.

Poti gasi informatii si in topicurilor altor modele, e suficient sa folosesti search

Mutat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut!

Am incalzire in scaune din fabrica, insa aceasta nu functioneaza.

Imi puteti recomanda un loc unde sa le pot repara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la niciun scaun ? ai verificat sigurantele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La nici un scaun.

Sigurantele Inca nu le-am verificat, ma uit maine. Sunt sanse sa fie de la siguranta, tinand cont ca nu merge pe niciun scaun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, deoarece este o singura siguranță, pt amândouă scaunele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat la siguranta si nu era arsa. Am schimbat-o oricum, insa nu merge nici acum incalzirea (banuiesc ca la treapta 5 ar trebui sa friga destul de bine).

Ce altceva ar mai putea fi? Ma gandesc ca ar trebui sa ma duc undeva sa verifice..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, verificat modul încălzire, rezistente scaune, termistoare, alimentari, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la userul Al Bundy si am rezolvat-o. Era ceva cu cablurile ce intrau in acea cutiuta, le-a remufat si acum merg. 

Merci baieti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAi exact, erau corodate cablurile ce vin din podea si intra in mufa neagra. Semn ca a fost ceva apa in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut,am un Tiguan 2009 2.0tdi si am o problema cu incalzirea scaun dreapta mai exact cred ca a facut scurt circuit si a topit fata de scaun (stofa) in 2 locuri seamana cu arsura de tigara, se mai poate inlocui incalzirea in sezut cat ar costa piesa daca se poate folosi ceva second hand si interventia ca tapiteria clar nu am cum sa remediez.Merci

Modificat de philip67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Philip, se inlocuiesc rezistentele arse cu altele, tot de carbon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, merci de răspuns dar dacă ai o informație de unde pot achiziționa separat ca la reprezentanța vine cu tot cu stofa scaunului și costa 1900 lei doar șezutul sau dă-mi te rog pm. Merci

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

34 minutes ago, philip67 said:

Florin, merci de răspuns dar dacă ai o informație de unde pot achiziționa separat ca la reprezentanța vine cu tot cu stofa scaunului și costa 1900 lei doar șezutul sau dă-mi te rog pm. Merci

 

Contactează-ma când poți, ai numărul meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
Tsicostmealot

Va salut, am uramatoarea eroare la incalxirea in scaune( niciunul nu functioneaza) am verificat siguranta si este buna, mufele din podea arata bine, la ce altceva sa ma mai uit?

IMG_3171.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica continuitatea rezistentelor din scaune si valoarea termistoarelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tsicostmealot

Nu da quote la postul anterior !

 

E posibil sa se strice la am ambele scaune deodata? Am verificat doar o siguranta de sub bord, ce am vazut de pe schema ca ar fi de la scaune, mai e in alta parte ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu mai este in alta parte. Verifica si modulul de comanda al scaunelor, daca e bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!