Christian.B77

Consiliere achizitie auto 3k

23 postări în acest subiect de discuţie

Salut, dragi colegi. Sunt in cautarea unei masini, acestea sunt datele problemei. Pana in momentul de fata m am oprit la 3(4) modele de masini, respectiv Skoda Fabia, Suzuki Swift, Ford Fiesta( Fusion ar fi excelent), an minim 2008. Masina va fi folosita preponderent in oras, pt un sofer incepator. Bugetul este de 3000-3500 euro maxim. Ce ma sfatuiti sa aleg? Personal oscilez intre fiabilitatea japonezei si Fusion, care mai inalt cu o idee, si care poate ar fi ceva mai bine echipat. 

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Banii sunt cam putini pentru anul care il vrei, minim 2008.Gasesti dar in varianta Chel Line, adica fara dotari.Ar trebui totusi sa cauti sa aibe si cateva dotari pentru ca o sa le simti lipsa dupa cateva luni.Eu as mai scade putin anul si as lua ceva cu mai multe dotari, dar asta e preferinta ta si o inteleg pe o parte.Dar an mai vechi nu inseamna neaparat masina mai proasta, din contra.

Mie personal Fabia 1, sau 2 nu imi plac, Fiesta si Fusion sunt oribile la interior si ca spatiu si calitate. iar Suzuki swift nu gasesti la banii tai si minim 2008.Nici cu 3500 nu gasesti.

Si tine cont ca trebuie sa iti pastrezi minim 500 de euro sa ai pentru acte, verificarea masinii intr-un service( reprezentanta recomandat), si o revizie minima pentru inceput, ulei si filtre.Deci daca 3500 sunt toti banii, atunci cauta masina la 3000 de euro.

Daca zici ca o folosesti doar in oras si esti si incepator, deci faci drumuri scurte iti recomand sa iti ei motor pe benzina, capacitatea maxima de 1.6. Pentru ca e mai fiabil si intretinerea este mai ieftina.

Eu daca as avea banii tai si cerintele tale m-as uita doar la un Renaul Clio 3 Hatchback sau la Seat Ibiza.Ambele dupa 2008, motoare pe benzina si ceva dotari.Geamuri electrice si climatronic neaparat,Iti pun si niste anunturi sa te uiti.

Dar eu personal as mai scadea anul, sa fie minin 2005 macar.Bafta la cautat.

Astea sunt preferintele mele, dar nu neaparat dupa fiabilitate, asta este discutabila, cum ca una ar fi mai fiabila decat alta.Aici depinde mult cum a fost intretinuta si servisata inainte, chiar daca are multi km.M-am orientat mai mult pe cum arata la interior si exterior si calitatea materialelor.

Acum daca ai rabdare si cauti zi de zi, poti sa mai prinzi un Peugeot mai bun, un Ford Focus, un Renault Megane.Vorbim de masina de dupa 2008.

https://www.autovit.ro/anunt/renault-clio-renault-clio-iii-1-2-16v-ID7GjEzH.html#contact_form#xtor=SEC-81

https://www.olx.ro/oferta/seat-ibiza-2008-ID7Cufe.html#504b8aed68

https://www.olx.ro/oferta/seat-ibiza-comfort-2008-1-2-benzina-130-000km-klima-impecabila-ID6vlWO.html#918c7a82d7

https://www.autovit.ro/anunt/seat-ibiza-facelift-1-4-benzina-klima-jante-vara-jante-m-s-ID7GjfND.html#contact_form#xtor=SEC-81

https://www.olx.ro/oferta/seat-ibiza-1-4-16v-accept-si-schimb-ID7BLUg.html#6c3a58a5b4

Modificat de ionutMK4
2

Link către postare

In principal conteaza nr de km, poate fi si pana in 2005, dar as vrea sa o gasesc sub 100.000 km.

Caut masina pt cineva, eu am masina.

Exclud din start Dacia si orice fel de frantuzoaice. 

PS- gasesc Suzuki Swift 2006-2007 chiar si sub 3k euro. 

0

Link către postare

Greu tare, chiar si din 2008 sa gasesti sub 100.000 de km.Asta este un criteriu important pe care nu l-ai mentionat anterior.

Daca nu vrei Dacia si frantuzoaice, atunci din ce ai enumerat tu, Suzuki Swift este o alegere foarte buna.Masina arata bine si la interior si la exterior.Doar ca toate sunt trecute de 100.000.Au intre 110.000 si 170.000.Dar mare atentie cu km sa fie reali.Alte variante mai bune la banii si la cerintele astea chiar nu prea ai.Documenteaza bine inainte ce motoare sunt mai fiabile pe modelul asta.

PS: Nu am gasit Suzuki Swift pentru ca ai mentionat ca anul sa fie minim 2008.Sunt 2008 sunt destule, ai de unde alege,

Modificat de ionutMK4
1

Link către postare

Ar fi ceva variante. Fiesta, Ibiza, Polo, Suzuki, Fuzion.Si Vw Fox, chiar nu vad nici un plus la masina asta.Mai bine Logan peste 2008.oruil

Acum depinde de gusturile cumaparatorului.Eu unul aleg Suzuki dintre toate astea.Si focus dupa 2008 gasesti lejer.Din pacate majoritatea break si peste 150.000 de km.Deci cam iese din discutie.La o selectie pe olx am gasit peste 50 de Focus peste 2008.Cateva exemple mai rasarite:

https://www.olx.ro/oferta/vand-ford-focus-ID6GrQC.html#d838b65fc1

https://www.olx.ro/oferta/ford-focus-ID7AvZU.html#d838b65fc1;promoted

https://www.autovit.ro/anunt/ford-focus-1-6-d-2008-taxa-0-ID7GjmV7.html#contact_form#xtor=SEC-81;promoted

https://www.olx.ro/oferta/ford-focus-an-2008-1-6benzina-16v-101cp-euro4-ID7mCoG.html#d838b65fc1

Si lista poate continua:
https://www.olx.ro/auto-masini-moto-ambarcatiuni/autoturisme/ford/focus/?search[filter_float_price%3Ato]=3500&search[filter_float_year%3Afrom]=2008

1

Link către postare

Sper ca sunteti constienti ca 99% au Km dati inapoi si stiti ca Suzuki este made in Hungary?

0

Link către postare
9 minutes ago, Christian.B77 said:

Suzuki Swift 1.3 benzina, an 2006
https://www.olx.ro/oferta/suzuki-swift-1-3-benzina-an-2006-ID7vig4.html

Ceva de genul...

Cred ca ar fi cea mai cinstita alegere din ce as dori mai sus. 

Pretul e bun, anul e bun, dotarile sunt bunicele.Omul se pare ca are parc auto mare, deci e samsar.Masina nu pare a fi pregatita pentru vanzarea, exteriorul, interiorul par ok, trebuie neaparat sa vezi masina personal si sa verifici masina in reprezentanta.Daca totul iese bine si nu ai dubii, e perfecta la banii astia.

1

Link către postare
3 minutes ago, Ebi said:

Sper ca sunteti constienti ca 99% au Km dati inapoi

La cele aduse, da. Dar mai sunt si masini in tara care nu alearga asa mult.

1

Link către postare
2 minutes ago, Ebi said:

Sper ca sunteti constienti ca 99% au Km dati inapoi si stiti ca Suzuki este made in Hungary?

Eu sunt sigur ca sunt dati inapoi.Acum sper sa te duci pregatit pentru asta si sa cauti alte plusuri.Masina este facuta un Hungary pentru ca are mana de lucru ieftina si de acolo poate sa livreze masina in toata Europa mai usor, fiind situata oarecum central.Ei au si drumuri bune si tot asa.Nu are nici o treaba ca e facuta in Hungary, e mai mult marketing.Poate sa o faca si in Vaslui, Romania.Cu atat mai bine, o sa aibe un pret mai mic pentru noi.

1

Link către postare

Mai urmaresc sa vad ce mai apare intre timp.. conteaza asa mult faptul ca e asamblata la unguri? Eu vad swiftul peste mitsubishi colt, spre exemplu, desi al doilea e fabricat in japonia... 

inseamna ca scot fordul din ecuatie. Raman cu polo, fabia, ibiza, swift, benzinare.

0

Link către postare
33 minutes ago, Christian.B77 said:

inseamna ca scot fordul din ecuatie.

De unde înseamnă?

0

Link către postare

El vrea pana in 100.000 de km.Si nu gasesti in banii astia decat de la 150.000 in sus, si nici macar aia nu sunt reali.

1

Link către postare

Normal, dacă facem referire la Focus. Dar el vorbea de Fiesta și i-am dat câteva exemple mai sus.

1

Link către postare

Sincer, am condus Fiesta si nu mi a placut. As lua doar Fusion pt senzatia de tanc, de soliditate, si pt ca e putin mai inalt.  Asa este, vreau cat mai putin rulata. Va tin la curent cu alegerea, multumesc! 

0

Link către postare

In gradina VAG, te poti uita si dupa motorizare 1.4 TDI.

Chiar daca este diesel se incalzeste repejor, iar consumul este f mic.

Dezavantajul ar fi zgomotul si vibratiile, fiind un motor diesel cu 3 cilindri.

0

Link către postare

@Christian.B77 Nu inteleg de ce iti faci atatea probleme cu kilometrii aia. Orice masina cumparata NOUA are garantie in medie 4 sau 5 ani in limita a 100.000 Km. Fa si tu un calcul, crezi ca nu stiu producatorii cati km se fac anual? Intre 20 si 25.000 in medie.

Ca sa te incadrezi in km aia ar trebui sa cauti o masina din minim 2011.

Nu exista masina la vanzare cu km reali decat cateva mici exceptii, iar acei km o sa vezi ca sunt minim 20.000 pe an daca faci un calcul.

Golful meu e din 2000. Are in bord 330.000 km. Asta inseamna un mediu anual de putin peste 20.000 de km. Sa fim seriosi, masina din 2008 cu 100.000 km nu exista decat daca e expusa in vreun muzeu.

Prim urmare, sfatul meu e sa nu iei ca si criteriu cati km are masina, inmultesti tu cati ani are cu 20.000 si afli km REALI. Apoi daca vrei sa te uiti si cati km are in bord, nu poti sa afli atceva decat cu cati km a fost dat inapoi kilometrajul :))

Mult success la cautare!

1

Link către postare

Nu înțeleg de unde atâta vehemență. "Reali" au devenit acum închipuiți? Sunt și mașini care nu se încadrează în tiparul ăsta, ce se întâmplă cu alea? Nu le cumpără nimeni fiindcă cineva spune că "sigur au mers mai mult cu ele" și, prin urmare, sunt nevoiți să le dea km din bord înainte, să pară credibili? 

Tata și-a luat mașină nouă în 2008 și a făcut 60.000 Km până acum. Să-i spun că are, de fapt, 160.000? Sau 180.000, că intrăm în 2017?

Apropo, hai la mulți ani!

3

Link către postare

Daca gaseste o benzinara cumparata si rulata in Ro de o doamna/domn pentru drumuri preponderent prin oras si rar in afara e posibil sa aiba si sub 100k real. Cazurile sunt rare si intradevar nu trebuie sa privesti cifra asta de 100k ca o cifra magica. Daca masina e bine intretinuta/servisata la timp asta conteaza.

De obicei compactele cu motoare pe benzina de 1.2/1.4 cumparate si rulate in Ro nu au foarte multi km, dar sunt mai rare pe olx. In comparatie un diesel ca ALH-ul lui @Liviu_sbn (si al meu, de altfel) e un motor care inghite km fara prea multe probleme. Un ALH la 250k reali, bine servisat, poti sa consideri ca abia a terminat rodajul  :P De obicei ele vin cu peste 500k reali si inca mai duc. Dar nu ai rafinamentul unui motor mic pe benzina.

Poti sa te mai uiti la Toyota Yaris, Honda Jazz, Colt - ai zis ca nu vrei, Mazda 2-3, daca tot iti plac japonezele. Insa, daca vrei sa gasesti ceva bun, in suma disponibila trebuie sa stai geana pe olx/autovit si sa cauti pe la targuri eventual. Succes si la multi ani!

1

Link către postare
43 minutes ago, Liviu_sbn said:

@Christian.B77 Nu inteleg de ce iti faci atatea probleme cu kilometrii aia. Orice masina cumparata NOUA are garantie in medie 4 sau 5 ani in limita a 100.000 Km. Fa si tu un calcul, crezi ca nu stiu producatorii cati km se fac anual? Intre 20 si 25.000 in medie.

Ca sa te incadrezi in km aia ar trebui sa cauti o masina din minim 2011.

Nu exista masina la vanzare cu km reali decat cateva mici exceptii, iar acei km o sa vezi ca sunt minim 20.000 pe an daca faci un calcul.

Golful meu e din 2000. Are in bord 330.000 km. Asta inseamna un mediu anual de putin peste 20.000 de km. Sa fim seriosi, masina din 2008 cu 100.000 km nu exista decat daca e expusa in vreun muzeu.

Prim urmare, sfatul meu e sa nu iei ca si criteriu cati km are masina, inmultesti tu cati ani are cu 20.000 si afli km REALI. Apoi daca vrei sa te uiti si cati km are in bord, nu poti sa afli atceva decat cu cati km a fost dat inapoi kilometrajul :))

Mult success la cautare!

Sa inteleg ca su cu BMW  cu 64000km in bord (masina  din 2004 fabricatie, e scris corect km) ...urmeaza sa o duc la remat...nu toti zburam cu ele 20000 pe an....prietena are 26000km la Matiz  masina   tot din 2005.sunt si cazuri...deja ai 2.

sa nu mai zic ca am un Ka cu 125000 km din Germania...din 2002...da nu crede nimeni.

Modificat de tttrix
1

Link către postare

am spus clar dragilor ca mai sunt si exceptii.

iar masini de gen Ford Ka si Matiz e normal sa nu aibe multi km fiindca sunt strict utilizate in oras. Nu vad o masina din asta sa faca turul Europei sau concedii prin Turcia. Exceptiile întăresc regula, desigur 😁

cum spunea si colegul, nu te uita la km neapărat. Vezi ca masina sa fie intretinuta. Mie personal din tot ce am văzut in aceste link-uri mi-a plăcut Renault Clio. Era f bine intretinuta si avea un aer modern.

La Multi Ani oameni buni!

0

Link către postare

"Vaca bună se vinde din staul"

Adica da, sunt masini din acel an cu Km putini, dar nu ajung la targ. Se vand la cunostinte, prieteni sau de cele mai multe ori nu se vand tocmai ca au Km putini si merg bine. (de ce ai vinde-o?). Cred ca nu exista masina sub 100.000 Km reali la 3000 euro la anul respectiv. Plus pretentia ca sa nu fie Dacia. Culmea, ca motoarele cu benzina de Dacia tin mai mult decat cele de VW. Si un Sandero pentru oras chiar ar merge.

Modificat de Ebi
2

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.