robi_zet

Valoare RCA - 2017

82 postări în acest subiect de discuţie

Atentie mare. Azi i-am facut mamei mele asigurare la golf (220 Lei) in data de 21.12.2016 era 160 Lei. Din ce cazua s-a scumpit? Cei care au bonul peste 8 (mama avea b12), au retrogadat-o la B8..... de ce? Nu a avut niciun accident.... se pare ca toti asiguratorii fac asta. M-am uitat si pe asigurari online aceeasi chestiie b8. E normal?

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Si eu aveam b14 si acum am b8. Am incheiat polita alaltaieri cu 608 lei iar de ieri e 828.

0

Link către postare

De ieri a intrat in vigoare norma ASF 39/2016 prin care numărul de clasa bonus a fost redus de la max. 15 la max 8. De aici scumpirea.

Au fost eliminate si reducerile pt pensionari. Ne dau cu o mână si ne iau cu două!

1

Link către postare

O alta modificare introdusa de norma 39 este posibilitatea de a încheia "contractul RCA" (asa se numeste acum) pe perioade mai scurte, de ex 1 luna, două luni...

0

Link către postare

Confirm si eu. Am facut o simulare pentru tatal meu, avea clasa B12 si acum toate ii dau B8. Asigurarea i-a crescut de la 320 RON la 480 RON la ASIROM.

0

Link către postare

Sal all, se poate face ceva sa revii la B/m anterior? eu am avut B/m 11 acum sunt la 8. 

0

Link către postare

Nu mai exista B11. Este maxim B8.
Cititi norma ASF 39/2016
Sectiunea 4, Art. 29 (1) "Sistemul bonus-malus este format din categoria de bază B0, 8 clase de bonus şi 8 clase de malus..."

Modificat de C Z R
1

Link către postare

Azi am facut asigurare pentru inmatriculare. Pretul a fost de 268 ron pe jumatate de an. Masina e un polo din 2002, 1,4 tdi

0

Link către postare
On 28.12.2015 at 10:44, Marian a scris:

RCA pe 2016 la: Golf 4, 2002, 1.9 tdi, 74 Kw/101 cp - RCA pe un an de zile la Allianz Tiriac (B12) - 545 lei.

Pe 2015 a fost 505 lei iar pe 2014 a fost 490 lei.

Pentru acelasi Golf 4, clasa B8 (B12 vechi), tot la Allianz Tiriac, => 620 lei pentru 12 luni.

0

Link către postare

La Seatul meu, B8, 36 ani, ~300lei pe tot anul, la euroins.   La fiat punto masina din  '99 (masina sotiei, dar tot pe numele meu) B2 parca, ~300 lei pe 6 luni, tot euroins :)))

Modificat de Mumus.
0

Link către postare
On 27.12.2016 at 10:39, Bismark a scris:

O alta modificare introdusa de norma 39 este posibilitatea de a încheia "contractul RCA" (asa se numeste acum) pe perioade mai scurte, de ex 1 luna, două luni...

deci se poate face contract rca pe o luna? pe o luna si daca depun actele la politie pentru inmatricularea unui autoturism?

0

Link către postare

Din ce am inteles acuma platesti poti plati  lunar dar esti obligat sa o faci 1 an de zile chiar daca iti vinzi masina intre timp.

Contractul RCA, ce va lua locul poliței RCA, este considerat titlu executoriu.

Modificat de Ana231
0

Link către postare

Azi am facut si eu la masina din semnatura RCA pe un an, la Uniqa cu 736lei pe un an, bonusul primit, B8 , varsta 28.

0

Link către postare

Se pare ca limitarea la clasa de bonus B8 va produce reducerea valorii politei RCA cu maxim 32% din valoarea de piata corespunzatoare B0. Deci adio reduceri de 50% cum aveam unii la B14. 

Modificat de Laurentiu Risnetu
0

Link către postare

Am făcut și eu ieri RCA la Allianz pe 12 luni: 834 lei. B1 și 40 de ani.

0

Link către postare

Se poate transmite clasa de la o masina la alta daca e acelasi proprietar fara a vinde/radia nici una din ele? Practic sa inversez clasele intre masini.

0

Link către postare

nu

0

Link către postare

@D@nyare dreptate. Conform citatului din Ghidul RCA de pe site-ul ASF "În cazul în care vindeţi/radiați un vehicul și cumpăraţi altul nou, puteţi solicita asigurătorului dumneavoastră RCA trecerea bonusului de pe vechiul vehicul pe cel nou, acest lucru putându-se realiza în condiţiile în care prezentaţi documente justificative. În situaţia în care deţineţi în proprietate mai multe vehicule, aplicarea sistemului bonus-malus se face individual pentru fiecare vehicul în parte." nu se poate.

Se poate sterge postul anterior. Multumesc.

0

Link către postare

La mine, B8, a crescut RCA cu peste 50% conform noilor reguli. De la 400 la ultimul calcul prin noiembrie a ajuns 620 pe an. Am exclus cea mai mica oferta de la City pentru ca au probleme. Acolo tot 400 era pe an. 

0

Link către postare

Mi-am facut si eu RCA pe 1 an de zile la Golf, B2, Allianz, 721 lei. Puteam sa fac la Uniqa cu 641 lei, dar am ales Allianz pentru ca am si Casco la ei si oricum trebuia sa dau un supliment la 15 EUR / 15 zile la iesirea din tara cu masina pentru a avea Casco si in afara. Asa ca am ales sa dau 80 lei in plus si avand RCA + Casco la ei, am acoperire automata a Casco si in afara tarii. 

Modificat de CristiALF
0

Link către postare

Reinnoit azi pe 6 luni la Asirom...

439 ron fata de 635ron platiti anul trecut in iulie ...

0

Link către postare

Passatul din semnatura, clasa M1, pe juma de an la Euroins 473 de lei. Varsta intra in clasa de risc mic, peste 36 de ani. fata de 500 si ceva, tot la ei... diferenta destul de mare...

Modificat de alvis
0

Link către postare

Uauu..mi se pare foarte mult! :eek:

0

Link către postare

Nu stiu ce sa zic, eu de mult nu mai am o imagine clara a cat ar costa o asigurare pentru mine pe masina asta, dupa cate vezi vin de pe M2 a.d.nul trecut in iulie. Cand venisem de pe M3 s.a.m.d.

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.