Jump to content

Probleme iluminat ambiental


baubauu
 Share

Postare recomandată

Salut,

am cumparat un golf de o saptamana si incep sa apara surprizele. Pana aseara nu am stiut ca exista iluminat ambiental in trim-ul de pe usi. Din pacate la mine functioneaza doar pe usa din dreapta fata. Imi poate spune cineva daca sunt doar pe usi sau si pe bord aceste insertii cu led . Deasemnea ceva idei ce as putea verifica inainte sa desfac fetele de usi...

multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata luminiile ambientale pt golf 7. Exista aceasta iluminare doar in fata nu si in spate. Vezi ca in meniu sunt separate ca putere partea dreapta fata de cea stanga, cel putin la mine asa mai tin minte. Sa nu fie puse la 0% pe stanga si la 100% pe dreapta.

 

Spoiler

 

 

1.jpg

Modificat de Victor Lala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine intensitatea luminii este uniform reglabila, adica nu pot regla stanga diferit fata de dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reglajul l am gasit, asa am descoperit ca merge doar dreapta fata. Am verificat acum si are banda de led doar pe usile din fata, in bord nu in spate nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

o simpla mufa neconectata a rezolvat problema... mult mai puternica masina acum cu lumina ambientala simetrica ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
andrei.sandor

Salut. Am aceasi problema cu banda led pe usa din stanga. Imi poti spune mai exact unde e mufa pentru banda led?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a fost schimbat pe garantie ornamentul cu iluminare ambienala de la usa soferului, care include led-ul, deci nu e neaparat doar mufa iesita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am gasit problema si la a mea. Se pare ca s-a umblat la usa (cel mai probabil a fost lovita) si banda led a fost legata la led-ul mic rosu (de la alarma). Am observat intr-o seara ca la blocarea din telecomanda banda led clipea exact cum ar fi trebuit sa o faca acel bec mic rosu de pe usa soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu prea are legatura cu topicul, dar e cel mai aproape de subiect si prefer sa postez aici decat sa deschid unul nou. 

Spuneam si pe topicul din "Masina mea" ca am un bazait foarte enervant facut de baghetele de pe usi, si din intamplare am ajuns pe youtube cautand aceasta problema. Aparent este destul de raspandita: 

https://www.youtube.com/watch?v=w4j6g3t6UcM
https://www.youtube.com/watch?v=WM7tdGy_FxM
https://www.youtube.com/watch?v=gu1_OIka6bo

Se aude cand se merge pe drum denivelat (adica in 70-80% din cazuri in Bucuresti si la drum lung) si se acopera cu muzica data destul de tare. De exemplu, mi-a scos peri albi pe A1 si daca ridicam volumul ca sa nu il mai aud, nu ma mai intelegeam cu pasagerii. Sunt destul de sigur ca este plasticul ala moale care inconjoara bagheta, la apasare face acelasi zgomot. 

Nu am nici o idee cum sa rezolv asta si nici in comentarii pe youtube nu am gasit vreo inspiratie, voi aveti vreo parere? De preferat ar fi sa nu ajung la demontat fete de usi, etc... 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut! Tot in legatura cu luminile ambientale am si eu o intrebare: butoanele de la plafoniera mea nu se aprind cand sunt aprinse farurile? Am vazut la alt golf vii si erau aprinse, acum nu stiu daca eu nu am dotarea respectiva sau e ars beculetul care trebuie sa le lumineze. Ma puteti ajuta? Se poate ajunge usor la acel bec? Mentionez ca eu am versiunea Trendline. Multumesc:)

Modificat de vioc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut! As vrea sa cumpar ledurile acelea de Pe usi la golf 7,oare sunt plug sunt play,sau trebuie.eu sa trag curent acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie trase fire si apoi activate cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Buna vin si eu cu o problema, la mine led-ul (banda luminoasa) din usa stânga nu mai merge, aveti ideea cum se poate demonta sau daca a mai avut cineva această problemă a cum a reușit să o rezolve ? Multumesc 

Modificat de sole_yhn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut,

Am aceeasi problema, banda led din stanga nu mai merge. :(

Cei care ati avut aceasta problema, ne puteti spune cum ati rezolvat-o?  Unde are aceasta mufa?

Precizez ca nu mai merge de la ultima spalare a masinii.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica daca vine curent la mufa. Alimenteaza lampa direct pe baterie.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu mai deschid alt topic. Am urmatoarea intrebare: daca nu ai ambient light cum sunt luminate (daca sunt, dar banuiesc ca sunt) butoanele de pe usi? (Eu am aceasta optiune, dar sunt curios cum arata interiorul fara ea.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambient light e diferit de iluminarea butoanelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butoanele de pe usi sunt exact la fel luminate pe toate pachetele si dotarile posibile....

+LE:   in plus cu ambient light ai baghetele led la usile din fata plus mici leduri discrete in usile fata spate, pe la manerul interior de care tragi usa, , la maneta de care deschizi din interior, si pe la picioare la locurile din fata

Modificat de horry_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Se pare ca iluminatul usii stanga e o buba la generatia asta mai veche de G7. Am observat ca nici la mine nu mai merge banda de pe partea stanga. Am dat jos fata de usa, am verificat mufele si vin 12V cand trebuie. Asa arata ledul cu pricina. Cu siguranta asa ceva nu se gaseste separat de cumparat. Problema e ca nu stiu cum sa ajung acolo sa il scot. Imi poate spune cineva cum este prins trimul de fata de usa si cum se da jos?

A mai reusit cineva intre timp sa-i dea de cap si are v-o solutie? Sau macar o alta idee cu ce am putea inlocui?

2.jpg

3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 9 ore, Jorjel a scris:

Problema e ca nu stiu cum sa ajung acolo sa il scot

uite aici: https://vwforum.ro/topic/135950-diy-lumini-ambientale-scoica-si-maner-usi-spate/
Pentru a pune lumini ambientale in scoica a trebuit sa desprind o bucata, cam asa se da jos toata, "forat' in lipiturile de plastic si prinse apoi cu baton de lipit. Se gasesc si separat insa doar in China:
https://vwforum.ro/topic/135602-golf-7-pacific-blue/?do=findComment&comment=3004255

Alea din link sunt de R, lumina albastra. In descriere zice ca daca inversezi firele lumineaza si alb.

Solutia cea mai eleganta e sa schimbi fata de usa complet.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. Dupa ce am analizat aseara internetu cam banuiam ca trebuie taiate niturile alea si relipite. Problema se pune in felul urmator: hai ca tai niturile si dau trim'ul jos dar iese ledul de acolo? Si ce sanse sunt sa se gaseasca pe undeva un led la fel? Cred ca 0.

In poza postata de mine mai sus nu se vede dar ledul e intr-un soclu si are o ureche ce il tine blocat. Din pozitia in care este in poza nu am cum sa-l scot tragand de el.

Si inca o chestie de care nu mi-am dat seama: lumina prin ce se propaga? Tub de plastic, fibra optica sau ... altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Aerofan said:

Solutia cea mai eleganta e sa schimbi fata de usa complet.
 

De ce sa schimbe fata de usa cand poate comanda trim-ul (ce vine cu tot cu led) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia eleganta asa este de schimbat fata de portiera completa doar ca in dezmembrari se gasesc foarte greu sau deloc (nu stiu cine da doar fata sau o fata de portiera)  iar una noua nici nu vreau sa-mi imaginez cat costa (sa dai 300-400eur pentru un led e cam mult).

Solutia mai putin eleganta ar fi de schimbat trim'ul (cu toate ca nu sunt convins ca se gaseste doar acel trim oem separat la vanzare). Si spun mai putin eleganta pentru ca trim'ul e sudat in ochiurile alea de plastic. E o nebunie sa-l dai jos si sa-l lipesti la loc.

Asa ca am ales solutia care mi-a fost la indemana. Acu v-o 4 ani am vrut sa fac retrofit'ul asta si pe passat asa ca am comandat de pe aliexpress fibra optica si cateva leduri. Doar ca toti cei care facusera retrofitu'ul se plangeau ca fibra nu sta lipita cu nimic si cade. Asa ca am renuntat si am ramas cu fibra si ledurile albe.

Revenind la golf, led'ul original este prins pe o placa electronica in forma de T iar smd'ul este lipit cumva pe lateral pentru a lumina in capul fibrei. Daca nu se da trim'ul jos singura varianta (pe care am si aplicat-o eu) e sa tai plasticul ce formeaza carcasa ledului si sa-l scoti pe bucati. Si chiar si asa nu iese tot.

Am facut putin loc acolo si am pus noul led in capul fibrei, am scos conectorul oem si am legat firele pe direct, izolat cu tub termo si solutia functioneaza.

La o prima vedere pare ca si intensitatea este egala cu cea oem de pe dreapta dar de lucru asta ma pot convinge abia cand se intuneca afara. In caz ca e ceva deranjant o hacui si pe cea de la pasager si pun led China :D .Functioneaza si dimmingul.

Multumesc baieti pentru sfaturi si linkuri! Weekend fain.

p.s. revin cu poze dupa ce se intuneca!

1.JPG  2.JPG  4.JPG  3.jpg  6.jpg  5.JPG  7.thumb.jpg.454a0be56ff0f40dc18b5495f6f5dd94.jpg  leds.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@C Z R pentru ca un trim din ala din mama China e aproape cat o fata de usa cu LED, sau cel putin asa am vazut pe net. Aliexpress 2 trimuri pe la 60-70 de dolari, o fata de usa pe ebay 60 de euro. Plus ca ajunge mai repede.
Dar intre timp s-a descurcat altfel :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!