Jump to content

Becuri H7 LED


djdolphins07
 Share

Postare recomandată

Nu cred ca ledurile in locu becului sunt ilegale.Si nu vad de ce. In regulamentul de circulatie pe drumurile publice se spune ca in fata trebuie sa ai lumini albe sau galbene. deci culoarea este respectata. Si nici modificari asupra instalatiei electrice nu sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, sunt ilegale. Eu am in proiectoare la bmw si ITP-ul il fac intotdeuna cu ele acoperite. Cei de-acolo nici macar nu inteleg diferenta intre LED si xenon. Pentru ei toate-s la fel.

Pe acelasi principiu ii deranjeaza si becoledurile in pozitiile din far, chiar daca sunt albe.

Tot in acelasi regulament se specifica A NU SE ADUCE NICIUN FEL DE MODIFICARE SISTEMULUI DE ILUMINAT. Asta inseamna inclusiv natura luminii. Fie ea xenon, LED sau lumanare.

Stiu ca sunt niste legi cretine, dar asta e. Si aici s-a ajuns mai ales pentru ca multi s-au folosit de orice mijloace de iluminat, fara nici cel mai mic simt al raspunderii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta inseamna, bineinteles , dus la extrem, ca in locul unui bec H7 longlife, nu am voie sa pun extreme power? ca dau lumina mai multa?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba poti, ca e tot h7 si da lumina la fel, doar ca e mai multa, sunt multi care pun becuri h7 de 100 de wati,  ii recunosti dupa farurile innegrite si lumina puternica :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, john_skoda said:

Daca am inceput sa facem economie la pompa punand leduri , atunci nu ne permitem masinile pe care le conducem.

   Acasa de ce pui becuri cu LED? Nu ca sa faci economie? Ca daca vrem sa fim cinstiti, lumina data de LED-uri este mai orbitoare, dar parca nu vezi la ea asa de bine, este mai obositoare, parca nu se reflecta din obiecte, nu mai vezi detalii.  Daca le ai inseamna ca nu-ti permiti sa ai o casa?

  Daca ar fi legale si mi-as pune la masina, as cumpara de undeva de unde primesc totusi o garantie reala, nu din China. Poate chiar omologate pentru farurile clasice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La casa pui led pentru ca se va reflecta direct in factura de curent.

Pe masina e altceva. Prin scaderea gradului de incarcare al alternatorului cu cei 3-4A - ce reprezinta diferenta de consum intre 2 becuri de far si 2 led-uri de putere (da, consumul acestor led-uri e totusi semnificativ), practic nu castigi mai nimic la consumul masinii. 

LED-urile au multe alte atu-uri, iar utilizarea lor din faza de proiectare a masinii aduce totusi multe beneficii, reducandu-se semnificativ sectiunea conductoarelor, puterea de intrerupere a comutatoarelor, generatoare mai mici si mai usoare, acumulatori mai mici si implicit reducerea masei totale a masinii, etc. Iar astea toate chiar se simt in costurile de productie si in consumul produsului finit - masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De vreo 6 luni folosesc Led-uri cree si pot sa spun ca comparativ cu xenonul clasic,este o mare diferenta.

Tin sa mentionez ca nu am avut probleme cu Politia de nici un fel,iar la Itp nici atat.Led-urile care le am eu se aprind instant si au 4300k.Lumina oferita este una placuta si bat exact cum bat becurile clasice.Le-am verificat pe 5 aparate si nimeni nu mi-a spus din prima ca eu am led-uri in faruri.

Masina este un Renault,are far cu oglinda si kit-ul folosit de mine are 40w,adica 20w/bec si anume vreo 2400 lm/bec.

In cazul in care este cineva care doreste sa le vada in actiune live si are drum pe la Brasov,sa ma sune sau sa imi scrie si cu drag ne putem vedea.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Petrescu

Si eu folosesc becuri LED de 35W cu canbus, modele cu un ventilator de racire miniatura.

Luate de pe olx cu 200 de lei/set isi merita toti banii.

Sunt exact ca ale BMW-urilor noi, model 2016.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/24/2017 at 0:09 PM, Ebi said:

daca vrem sa fim cinstiti, lumina data de LED-uri este mai orbitoare, dar parca nu vezi la ea asa de bine, este mai obositoare, parca nu se reflecta din obiecte, nu mai vezi detalii.

Un tip care a testat mai multe tipuri de bec H4 cu LED pe motocicleta lui Triumph a zis cam aşa: spre deosebire de halogen, LEDul dă la aceiaşi waţi o lumină mult mai puternică şi mai albă, dar mai difuză, împrăştiată. Astfel încât, ca şi la xenon, dintre tipurile de bec H4 chinezeşti cu LED s-ar putea să nimereşti unul care se potriveşte cu oglinda farului, care să focalizeze binişor, dar nu perfect, şi să poţi trece de echivalentul ITPului de la ei fără să ai parte de prea multe măgării. Dar să focalizeze perfect, ca şi cum ar fi halogen, e imposibil, tot va proiecta lumina şi pe unde nu trebuie. Şi, datorită acestei lumini difuze, e nevoie de un LED mult mai puternic decât halogenul: dacă un bec cu halogen produce 1450 lm, ca să obţii un fascicul la fel de puternic de la un LED, şi care să dea suficientă lumină în direcţia care trebuie, ignorând restul, e nevoie de un bec cu LED cam de 3000-4000 lm.

Tocmai acea calitate care face becul LED foarte bun pentru o lanternă, un proiector sau o plafonieră, împrăştierea luminii în toate unghiurile, îl face foarte păgubos pentru un far cu oglindă. Şi dacă e vorba de LED de 4000 lm, atragi prea multă atenţie şi intri în probleme legale la fel de complicate ca atunci când ai xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4000lm pe Led este prea mutl!Dar un 2200,hai 2400 lm,nu se vede mare diferenta.Daca o sa am ocazia o sa testez o variana cu 40w /bec,adica 4800 lm/bec si revin cu poze.

Aici ma refer la far cu oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In stanga avem a4 cu xenon oem si in dreapta led cree 4300k si 20w/bec.

 

20170308_205250.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai LED-urile tot pe lupe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Petrescu

Sa lamurim o problema legata de becurile LED: Lumina generata de ele este foarte buna si mai putin periculoasa pentru ochi vs Xenon, deoarece in esenta xenon este descarcare electrica (arc) in gaz, ceea ce este foarte daunator ochiului uman. Este ca si cand te uiti la aparatul de sudat !!!

LED este mult mai safe, caci este o jonctiune dioda.

Ca si vizibilitate este incontestabil peste Xenon la aceasi putere in wati. Eu am 36 W si 3800 de lumeni 6000K si noaptea este incredibila diferenta vs Xenon sau halogen, mai ales pe carosabil umed. Lumina acopera bine si larg carosabilul. Ce este prost gandit la becurile LED/Xenon este faptul ca nu au paravan pentru jumatatea de sus a farului ca halogenul si orbesc usor pe cei care vin din sens opus, daca este prea sus pozitionat. Se remediaza cu pozitionarea pe treapta 2-3 a farurilor, adica mai coborata, ca sa bata pe faza de intalnire cei 30 m legali.

Probabil ca nu trece de ITP caci nu ies la oglinda ca un halogen, dar se schimba usor odata la 2 ani, ocazie cu care fac mentenanta ventilatoarelor de racire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@C o s m i n   nu am faruri cu lupa!Este un far clar de Megane II .

ps:ti-am raspuns la mesaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand vad aici 20-40W/led/far... Ca sa disipi caldura, chiar si cu ventilator, in primu rand ca iti trebuie un radiator serios(nu doar prin dimensiune, cat prin material si performante), un ventilator cat mai sigilat IP, un driver bun etc. Modul in care chinezul le face si minte, e o chestiune veche, dar cu drivere ieftine si led-uri care se incing 80+ grade, alea mai mult de 1000-2000h viata nu au.

 

"Sa lamurim o problema legata de becurile LED: Lumina generata de ele este foarte buna si mai putin periculoasa pentru ochi vs Xenon, deoarece in esenta xenon este descarcare electrica (arc) in gaz, ceea ce este foarte daunator ochiului uman. Este ca si cand te uiti la aparatul de sudat !!!"

Sa fimi seriosi, poate te orbeste glare-ul si fluxul de lumina, dar nici de cum tipul sursei emisive. Poate ar trebui masurata puterea ce alimenteaza led-ul, poate ar trebui vazut flicker-ul ce il produce un driver ieftin, poate CRI-ul este unul f prost, gen 70.

 

E cam multa dezinformare, asta datorandu-se lipsei de informatii si zisele chinezului care de regula sunt departe de adevar

Am mai gasit o alta gogoasa, vanduta desigur tot de chinez, MODUL CAN-BUS, dragilor, Can-bus-ul este un sistem de comunicatie, folosit si in industria auto, ca si LIN-ul. Nu can bus-us alimenteaza farul, ca pe acolo trece 1 si 0! Centrala electrica masoara curentul tras de sursa emisiva, de care o fi ea, iar daca iese din parametrii(consum mai redus la xenon, bec ars, supra sarcina), va trage un mesaj de eroare si va dezactiva acel circuit. In cutiuta de la ballast e un asa zis anulator de eroare, de regula rezistoare, condensatori, ceva care sa pacaleasca citirea senzorului si sa aduca consumul cat mai aproape de cel al halogenului

Iar la led-uri in acea cutiuta, se afla de fapt driver-ul, pt ca led-ul se alimenteaza in CURENT, nu in tensiune, iar la puterea aia, nu s-ar putea pune rezistoare pt limitare, trecandu-se astfel la niste surse in comutatie care atrag dupa sine o serie intreaga de probleme, de la zgomotul introdus in reteaua electrica, la flicker, la lipsa protectiilor ce tin de tensiuni tranzitorii inalte, etc

Modificat de rares v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rares v: avantajul ledului față de halogen e unul singur: la aceeași luminozitate, consum mic de curent. Funcționează și invers: la același consum de curent, luminozitate mai puternică. Orice altceva nu justifică banii dați.

În cazul becurilor de interior / poziție / stop: reducerea sarcinii cablajului. Înlocuind orice bec de plafonieră / poziție / stop cu leduri, se reduce consumul de curent cu vreo 330 W. (Într-un caz extrem, în care ar fi aprinse toate beculețele în același timp). Așa am făcut. Mașinile noastre pe platforma Golf IV au cel puțin 12 ani. Unele au 16-17 ani. Cablajele sunt supuse la diferențe mari de temperatură, iarnă-vară, sunt îmbinate foarte strâns, nu se poate interveni asupra lor. După atâția ani, izolația se coace, se întărește. Cu cât sunt mai mici consumatorii, cu atât mai bine. Dacă becurile LED au și culoarea și intensitatea luminoasă potrivită ca să fie nedetectabile din afara mașinii, e și mai bine.

Dar când e vorba de far, care e supus unor reglementări legale stricte, lucrurile încep să se complice. Dacă becul nu are culoarea potrivită și nu focalizează așa cum trebuie, se iscă probleme legale. Cu ridicat de talon și RAR. Chiar dacă e bec cu halogen de 55 W. Probleme și mai urâte dacă e bec cu halogen de 100/120 W din Autovit. Sau xenon.

Un bec LED H7 care să înlocuiască halogenul și să fie nedetectabil ar trebui să aibă nuanța potrivită, 3000-4300K. Și focalizarea foarte apropiată de original pe aceeași oglindă. Și fluxul luminos apropiat de cel al halogenului, sau puțin mai zdravăn. Nu mai mult de 2000 lm. Și să nu consume mai mult de 20 W, altfel nu prea se justifică banii investiți ca să înlocuiești un halogen de 55 W.

Acum, depinde de chinezi, dacă sunt atât de buni încât să facă un astfel de bec. În 2012 nu puteau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 2012 mi-am facut prima lampa led la acvariu. Sunt de acord cu ce zice rares v despre disiparea caldurii. Ca sa va dati seama despre ce e vorba, in clipul video de aici radiatorul are 200x100x30mm cu talpa groasa de 5mm din cate tin minte. Desi ledurile erau subalimentate, fara ventilator radiatorul se incalzea destul de tare. Un led are 800lm la 10W (erau printre cele mai bune in 2012). Lampa din clipul video are undeva la 1400-1500lm din calcule. 
Mai sus se vorbeste de becuri de 3800lm ceea ce e enorm pentru un bec chiar si daca are mai multe led-uri de mare putere. 

A masurat cineva un bec h7 led? Eu nu cred ca are mai mult de 10W si 1000lm (la o fuctionare indelungata) si daca are nu cred ca o sa reziste mult. Stie cineva cat e de destept driverul? Monitorizeaza cumva temperatura led-ului si ajusteaza curentul in functie de asta?
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Petrescu
în urmă cu 3 ore, Nautilus a scris:

rares v: avantajul ledului față de halogen e unul singur: la aceeași luminozitate, consum mic de curent. Funcționează și invers: la același consum de curent, luminozitate mai puternică. Orice altceva nu justifică banii dați.

 

Tocmai ti-a spus ca LED-ul canbus are rezistente inauntru, care adauga cateva zeci de W doar pentru ca sa nu ai eroare de bec ars in bord, lucru adevarat si explicabil in teorie. Din acest motiv e necesara o ventilare suplimentara f buna, pe langa cea a led-urilor de putere, care disipa ceva energie. Ganditi-va ca acolo se afla jonctiuni de diode care emit flux luminos de 50-80 W si disipa cam 20-30W/h  Adunata cu puterea disipata a unei rezistente inglobate de inca 10-20 W, iese aproximativ aceasi putere disipata ca la un far halogen. 

Merita din simplul motiv ca nu mai stai in fiecare an sa schimbi setul de becuri halogen de rahat. Daca LED-urile sunt de calitate, le ai toata viata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as avea la dispozitie un astfel de Bec cu LED, l-as putea masura din multe puncte de vedere, cel mai important fotometric. Ma refer aici la consum, putere luminoasa, spectrul luminos, etc.

Una dintre marile probleme ale LED-urilor este disiparea caldurii de pe o suprafata foarte mica, fiind LED-uri gen Luxeon M care au peste 120-130lm/w(neluand in calcul randamentul driverului la calculul final) si o putere max de 10-12W, niciodata pt o durata de viata mare nu se va merge spre maxim.

Iar ca sa disipi 20-50W cu niste benzi metalice sau cu un ventilator, suprafetele de convectie si temperatura mediului ambiant foarte ridicate pun reale probleme termice.

 

Daca o sa am spre test asa ceva, o sa pun datele la dispozitie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut niste masuratori:

Bec D2S Osram original XENARC 2478lm,

Bec D2S Osram XENARC OEM utilizat vreo 13 ani si 170.000km care a dat 1786lm, adica o degradare de 28%

Bec Halogen Philips Vision H3 +30% 683 lm

Am mai masurat un bec no name H3, cu vreo 50h functionare care a dat 622 lm, adica o diferenta de doar 9% fata de renumitul Philips, de unde cei 30%?

 

Daca se ofera cineva sa puna la dispozitie un bec cu LED China, l-as putea masura.

 

Modificat de rares v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesante rezultatele obtinute. Daca eram mai aproape, era placerea mea sa scot un LED pentru masurare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Petrescu
On 04.04.2017 at 7:17, rares v a scris:

Daca as avea la dispozitie un astfel de Bec cu LED, l-as putea masura din multe puncte de vedere, cel mai important fotometric. Ma refer aici la consum, putere luminoasa, spectrul luminos, etc.

Daca o sa am spre test asa ceva, o sa pun datele la dispozitie

Daca ai timp si scule poti masura modelul meu: link removed

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il pot masura, dar fonduri pt teste nu am, daca vrei ca pt o zi sa mi-l dai pt teste fotometrice, cu cea mai mare placere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti pot da eu niste becuri LED pentru teste, am mai multe modele. Daca vrei, lasa-mi pm si ne vedem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciprian Petrescu: nu neapărat. Are rezistoare, dar ele nu disipă la fel de multă putere precum un filament de bec.

Exemplu: cele mai folosite rezistoare la ledurile mici, soclu W5W şi "torpilă", sunt cod 201, montate pe placă, 1, 2, sau 4 odată. Oficial, rezistorul cod 201 disipă 1:20 dintr-un watt. Chiar şi la un bec cu led care ar avea 4 din ele montate, abia se ajunge la 1:5 dintr-un watt. O diferenţă uriaşă faţă de cei 5 W ai becului cu filament. Dacă ar disipa tot 5 W, s-ar încălzi la fel ca becul cu filament, şi asta nu se întâmplă.

Lucrurile se schimbă când e vorba de un led echivalent becului H7, care oficial trebuie să dea 1550 lm cu un consum de 55 W. E nevoie de nişte rezistoare mai serioase, plus ledurile în sine. Şi astfel avantajele consumului mic de curent nu prea mai sunt atât de vizibile. Dar ele există - spre exemplu, dacă un bec cu led ar putea da 1400-1500 lm, dar cu un consum de 20-30 W în loc de 55 W.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!