Jump to content

Becuri H7 LED


djdolphins07
 Share

Postare recomandată

Nu exista bec led (folosesti termenul ca si 'xerox'). La iluminarea cu led-uri exista doua solutii tehnologice, proiector sau reflector.

In cazul de fata se foloseste tipul reflector. Culmea, lumina obtinuta fara lupa este mai curata, dar necesita o calitate a refletorului foarte buna si cat mai mare ca dimensiuni.

27 minute în urmă, Aerofan a scris:

Sfatul meu este, daca aveti bec H7 ramaneti cu H7, daca vreti lumina buna va trebui sa faceti retrofit OEM la Xenon si daca vreti lumina si mai buna cu LED, atunci retrofit la lumina cu LED pentru ca un H7 LED este pericol si nu ajuta la nimic pe masina decat sa vedeti ca e lumina mai alba. Si eu aveam idei din astea dar dupa ce m-am documentat mi-am dat seama ca pe far cu oglinda e ca o frectie la picior de lemn.

O intrebare: cum crezi ca este obtinuta lumina cu Xenon sau led? 'Oglinda' o are toate farurile, diferenta este o lupa in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 minute în urmă, clau_j17 a scris:

Legislatia o stiu si eu, dar nu cred ca nenea politistu stie ca golful 8 vine cu far normal si bec led.

Daca intradevar vine cu bec LED (desi caut de nebun pe net si nu gasesc far cu bec LED nici sa ma impusti) nenea politistul se va lamuri cand ii va spune RAR-ul ca e omologat.

10 minute în urmă, IRONICK a scris:

Oglinda' o are toate farurile, diferenta este o lupa in plus.

Good one :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 14 ore, mihai.onu94 a scris:

Eu sper totusi ca producatorii mari precum philips, osram sa inceapa sa faca presiuni la nivelul autoritatilor sa accepte aceste becuri led, sunt un mare plus pt siguranta in trafic. [...] Iar la cat costa un kit led de la philips, osram si la cate masini cu faruri halogen sunt, posibilitatile de castig sunt imense. 

Nu se poate, chiar daca standardul de conectare este identic, lumina produsa de far nu se incadreaza la toate masinile in parametrii.

Farurile sunt construite sa se incadreze in design-ul masinii si dupa cum sigur ai observat pe acelasi tip de bulb/conectare (exemplu H7) din cauza marimii si formei reflectorului (oglinda sau cum vrei sa ii spui), ai lumina imprastiata pe drum diferit la bec cu incandescenta. Nu este focalizata, constanta, nu are cut-off corect. Daca pui led, la unele poti sa obtii lumina si mai buna, la altele se transforma in dezastru.

10 minute în urmă, Aerofan a scris:

Good one

Si chiar este mai mica la tipul proiector. Oglinda/reflectorul exista in spatele tuturor surselor de lumina, mai mare sau mai mic, de diferite forme.

constr.thumb.jpeg.8b8f4f45007e8dd1a2b3acf8f09acace.jpeg

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aerofan sunt multe masini cu faruri led oem fara lupe. vezi farurile led basic de pe passat b8 non-facelift sau la renault pe clio si megane 4 facelift sau chiar si la mercedes generatia precedenta de e-class. Au aparut si led-uri care sa inlocuiasca becurile xenon :D

@IRONICK nu am zis sa lase pe fiecare sa puna dupa capul lui. dar asa cum un bec h7 merge in toate tipurile de faruri care accepta bec h7, pot sa faca si un model de led asemanator. Sau sa creeze led h7 pt oglinda si led h7 pt lupa. Deja exista leduri aftermarket foarte bune care respecta pattern-ul chiar si pe faruri cu oglinda, dar nu costa 5 dolari pe aliexpress. Ca nu e ca si cum un producator face becuri h7 care merg doar pe vw iar pt renault e alt h7.

Daca se vrea se poate, sa te oblige dupa ce montezi leduri sa mergi la o statie itp sa verifice pe aparat ca nu orbesti pe nimeni, ca sunt reglate corect, si sa iti dea o hartie la mana ca totul e ok pe care o prezinti in caz ca esti oprit. Daca tot nu avem drumuri, macar sa vedem gropile din timp. 

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, mihai.onu94 a scris:

 

@IRONICK nu am zis sa lase pe fiecare sa puna dupa capul lui. dar asa cum un bec h7 merge in toate tipurile de faruri care accepta bec h7, pot sa faca si un model de led asemanator. Sau sa creeze led h7 pt oglinda si led h7 pt lupa. Deja exista leduri aftermarket foarte bune care respecta pattern-ul chiar si pe faruri cu oglinda, dar nu costa 5 dolari pe aliexpress. Ca nu e ca si cum un producator face becuri h7 care merg doar pe vw iar pt renault e alt h7.

Daca se vrea se poate, sa te oblige dupa ce montezi leduri sa mergi la o statie itp sa verifice pe aparat ca nu orbesti pe nimeni, ca sunt reglate corect, si sa iti dea o hartie la mana ca totul e ok pe care o prezinti in caz ca esti oprit. Daca tot nu avem drumuri, macar sa vedem gropile din timp. 

De acord. Cu verificare la statia itp. Problema este ca aparatul existent deja este depasit de testele pe care trebuie sa le faca.

In el vezi acceptabil daca face un cut-off corect si luminozitatea (punctul cel mai luminos, nu in mai multe  locuri). Importanta este dispersia luminii, degeaba schimbi sursa de lumina daca face doar lumina mai multa, nu ai si o dispersie mai buna sau mai mare. Focalizarea este iar foarte importanta.

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu raman in continuare la parerea mea, daca se doreste ca oamenii sa beneficieze legale de led-uri pe masini cu faruri halogen se poate. Tehnologia led avanseaza foarte repede, apar modele noi o data la maxim 6 luni. Am urmarit foarte mult acest subiect fiindca as vrea sa fac schimbarea asta si chiar gasesti kit-uri led foarte performante. Nu doar ca ofera lumina alba, ci pur si simplu masurat in conditii identice, lumina este mult mai puternica atat in centru la hot spot cat si pe laterale, fara sa arunce lumina peste cut-off si sa orbeasca. Sunt unele modele care ofera o performanta mai buna pe lupa si mai slaba pe oglinda si altele invers sau modele care sunt bune pe h7 dar slabe pe h1 si tot asa. Putin research si poti alege o varianta foarte buna pentru cazul personal. In schimb, ca la orice produs, pretul dicteaza calitatea, iar ceva cum zic eu pleaca de pe la 100 euro in sus. 

Uite un caz cu un golf 4, led-uri 4000k, far cu oglinda. Parte pasager LED, parte sofer halogen. Nu vreau sa fac reclama, ci e pur si simplu exemplu de ceva ce se gaseste la vanzare la noi in tara. 

88196467_3350430154984277_38724419125017  88360918_3350439928316633_39905839515749

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu vad un cut-off corect acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E la fel de corect ca si la halogen doar ca acolo e prea slaba lumina sa se vada cum bate. In conditiile unei masini care are 20 de ani...

Zici ca exemplul meu nu are cut off corect si ca te orbeste. Dar realitatea e ca daca dai de el pe contrasens nu te va orbi iar cand mergi pe drumuri noastre te orbesc toti care nu au farurile reglate sau nu sunt in stare sa coboare nivelul cand e masina incarcata, toate astea avand becuri cu halogen. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum arata in realitate, dar ca sa imi dau seama, pozele trebuie facute pe manual, in mai multe trepte de expunere si nu pe timpul zilei.

Sunt de acord cu tine, reglajul farurilor este aiurea la multe masini. De coborarea lui, nici vorba.

Intradevar, la led sansele sunt mai mari sa se obtina o lumina corecta. La xenon nici vorba (nici macar cum este in poza ta). Pe langa faptul ca orbeste participantii la trafic, pierde focalizarea.

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xenon-ul nu mai e de luat in calcul. Instalația e mult mai complexă si necesita mult mai multe modificări și faptul că ai nevoie de lupe neapărat complică mult situația. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si faruri cu xenon din fabrica fara lupa (doar reflector), dar nu asta este ideea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Becuri led faza scurta pe passat b6, faruri cu lupa, pareri, modele sau cineva care are in locul halogenelor merita sau nu. Multumesc!!!! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Ciprian Petrescu
On 13.04.2020 at 10:39, Aerofan a scris:

 La fel este si la becuri. Un exemplu stupid, intra unu pe contrasens si esti lovit, daca ala se plange ca a fost orbit de catre tine si se face expertiza si se gaseste ca ai bec cu LED, tu esti vinovat chiar daca ala a intrat pe contrasens sau poate chiar a depasit pe linie continua.

Eu spun ca exagerezi aici mult in afara legii, mai ales daca e vorba de trafic de zi. Chiar si noaptea, daca e orbit de ceva, instinctul de conservare este sa se fereasca de acel ceva, nu sa intre in el. Legea spune clar ca esti obligat la asa ceva in aceste cazuri: menţine în funcţiune luminile de întâlnire, reduce viteza de deplasare şi opreşte dacă este cazul.

 

https://www.e-drpciv.ro/intrebare/94/cum-procedeaza-conducatorul-de-autovehicule-noaptea-cand-este-orbit-de-lumina-farurilor-unui-autovehicul-care-circula-din-sens-opus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Osram au scos primele becuri led H7 omologate ,pentru faruri cu oglinda.Au si o lista cu masinile compatibile.Sunt deja la vanzare .

https://www.osram.de/am/night-breaker-led/index.jsp

https://www.amazon.de/gp/product/B08DNZMC11?ie=UTF8&tag=osramde21-21&camp=1638&linkCode=xm2&creativeASIN=B08DNZMC11

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Din pacate pentru Romania nu sunt omologate pentru drumuri publice: doar offroad si competitii sportive; conform celor de la ASPAD, cei care aduc toate becurile auto fie ca sunt luate de pe eMAG sau dintr-un magazin de piese auto.

 

Omologarea respectiva e doar pentru Germania, si doar pentru varianta asta de VW Passat (B8 11/2014-)

a1.PNG

a2.PNG

a3.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 13.12.2016 at 13:31, djdolphins07 a scris:

Scuze, greseala mea cu linkul ca nu e un h7 acolo. dar despre led si sistemul asta nou ce parere ai/aveti? Oare pentru o eficienta maxima a acestor leduri e mai bine sa fie montat pe un sistem de far cu lupa? 

Nu, nu trebuie neaparat lupa deoarece inlocuiesc un halogen H7. Ideea la inlocuirea becurilor auto halogen cu LED-uri este ca acestea din urma sa fie de calitate. LED-urile se incalzesc si daca nu sunt proiectate si realizate profi, la incalzire scad intensitatea luminii emise sau se ard prematur.

Conteaza mult cate celule led sunt folosite. Cu cat sant mai putine lumina este mai punctiforma, deci seamana cu un bec normal si se va reflecta cat mai corect de catre oglinda existenta a farului.

 

niken-012-003-04-01.jpg

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link removed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 15.01.2018 at 15:50, AlexxxR a scris:

nu ti pierde timpul cu osram nighbreaker sau philips. Lumineaza bine dar crapa in 6-8 luni.

Cam asta e problema cu becurile auto halogen upgraded. Sunt de fapt niste halogene standard care sunt modificate ca sa dea un flux luminos mai puternic si o culoare de lumina mai alba care, normal, ca "vad" mai bine. Dar, odata cu imbunatatirile vin si problemele cu supraincalzirea lor si durata scazuta de functionare.

Poti alege si led, dar vezi sa alegi unele bune ca au aceeasi problema cu supraincalzirea.

 

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link removed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!