Jump to content

Ce service imi recomandati?


tiranux
 Share

Postare recomandată

rasheedkpenny, eu pentru asta merg la un prieten (il stiu din generala) care are un service prin Salajan. Mi-am facut operatiunea la el si m-a costat 4.5 milioane cu totul. Filtre Mann (am scris bine?) iar ulei-ul este unul folosit numai in reteaua de service-uri GM (Opel) pentru masinile diesel PD (Opel Vectra 2.0 si 2.2 CDTi). Mi-a garantat ca este importat si de calitate. Daca vrei detalii, spune-mi si iti dau PM. Eu la el imi fac orice la masina inclusiv schimbat de distributie, curatat turbina, etc. Mai putin chestii cu VAG-ul

Denilson, ai PM cu detaliile daca doresti. Marian il cheama si are atelierul in Balta Alba aproape de fosta "Poarta 4 - Uzina 23 August" daca stii unde este. Nu te speria de locatie, stiu ca e varza pe acolo si o gramada de cocioabe. Are cuptor, calculator si iti scoate masina foarte bine. Am vazut Mercedes E220 facut varza, refacut de el...nici nu observai.

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca GM nu are motoare PD. 2.0 DTI nu e PD iar CDTI-urile sunt toate common-rail.

Ia vezi ce ulei ti-a pus nenea ala in motor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) PD la Opel? Ce ulei ti-a pus ??? :)

LE: mi-a luat-o Alextz inainte... probabil in timp ce scriam

Modificat de BogdanS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai el asa a spus... si merge bine ;) Si mi-a spus ca mi-l recomanda mai cu caldura decat Castrol, Aral si ce mai este pe la noi. Eu nu ma pricep asa mult la mecanica (adica mai deloc :) ) dar am incredere in el. In caz ca se gandea rasheed sa mearga la el, poate merge cu ce ulei vrea. Nu te obliga sa bagi ulei-ul ala. Mie doar mi l-a recomandat si eu am fost de acord. Poti merge cu ce ulei vrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti merge cu ce ulei vrei, dar stii ce repercursiuni poate avea asupra motorului tau? Ai cumva un flacon ramas sa te uiti macar daca respecta norma pt PD-uri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am lasat la el, dar imi da datele cand vreau eu. Chiar am discutat cu el acest aspect acum. Mi-a spus ca asa este, nu scrie pe ulei VW 505.01, dar asta din cauza ca asta este specificatia (codul) de producator. Mi-a spus ca uleiurile respecta si anumite standarde internationale. A spus ca, conform acelor standarde, uleiurile se potrivesc.

Voi poate stiti mai bine ca eu...bata. De ex. este standardul API/ACEA iar uleiul recomandat pt Opel 2.2 DTI este CF/B3-96 conf. acestui standard. Acum nu stiu daca exact din asta mi-a bagat, dar pot sa ma uit pe bidon cand mi-l da. El a zis ca respecta standardele uleiului folosit de VW.

Da, cred ca am deviat de la subiectul acestui topic. Multumesc pentru ca ma ajutati cu informatii si chiar ma intereseaza. Cum sa fac? Sa rog un moderator sa mute post-urile acestea intr-un alt topic? Si sa fie la Generale, pt ca motoare asemanatoare sunt la tot grupul VAG?

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate e adevarat ca ele respecta aceleasi standarde API la fel ca Castrol Softec si Softec 505.01. Dar din primul nu poti sa bagi la tine in motor, tot ceea ce conteaza este tocmai certificarea VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve,

Am o bora 1.9 TDI PD din 2004 101CP adusa recent si vreau sa ii schimb distributia, filtrele si uleiul. La PBN mi-au cerut in jur de 30 mil cu tot cu manopera. Daca imi iau toate piesele VOLKSPARTS ma costa 11 mil (ulei long life). Ce service imi recomandati si la ce ar trebui sa fiu atent? As vrea sa pot gasi un service unde sa si vad ce fac la masina, nu ca la PBN unde nu te lasa.

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve,

Am o bora 1.9 TDI PD din 2004 101CP adusa recent si vreau sa ii schimb distributia, filtrele si uleiul. La PBN mi-au cerut in jur de 30 mil cu tot cu manopera. Daca imi iau toate piesele VOLKSPARTS ma costa 11 mil (ulei long life). Ce service imi recomandati si la ce ar trebui sa fiu atent? As vrea sa pot gasi un service unde sa si vad ce fac la masina, nu ca la PBN unde nu te lasa.

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Iti pot recomanda, pentru operatiuni de rutina ca aceasta, Crystal Car Service. Nu le fac reclama (chiar am avut o problema la ei dar de alta natura), insa pentru genul de operatii care te intereseaza, eu am fost de fiecare data foarte multumit.

Avantaje : te duci fara programare (cel mai mare avantaj) ca nu e aglomerat, e un service curat, oamenii se pricep. Poti sa stai langa masina si sa vezi fiecare surub desfacut. Pretul pe manopera este corect. Nu iti cer sa cumperi piesele de la ei cum fac altii.

Dezavantaje: nu se pricep prea bine la diagnosticari cu VAG-COM si alte chestii de finete VW. Dar asta nu iti trebuie pentru un schimb de distributie & stuff.

Locatie: podul Ciurel, cum vii din Crangasi spre Lujerului, dupa reprezentanta Ford si apoi dupa benzinaria MOL, faci dreapta si la 30 metrii pe stradutza respectiva ii vei gasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru o reparatie capitala la motor ce service recomandati? Ma intereseaza sa fie seriosi, sa nu trebuiasca sa stau langa ei cat timp lucreaza sa fiu sigur ca au strans toate suruburile cu cheia dinamometrica si ca au respectat valoarea pentru cuplu...

Am fost la service-ul "Caprita" sa cer o cotatie aproximativa si am cazut pe spate cand am auzit pretul. Sunt convins ca lucreaza extraordinar de bine, dar pretul se apropie de valoarea masinii si nu sunt dispus sa dau atatia bani in acest moment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca gasesti un asa service, sa ma anunti si pe mine!

cred ca tu cauti "idealul" si nu stiu daca exista asa ceva, cel putin in bucuresti (adica priceputi, ieftini si cu bun simt).

revenind on topic, am fost la un mic service prin zona ilioara (e un anunt postat de Nadir cu datele service-ului), e drept, pentru o lucrare minora.

oamenii mi-au facut impresia unora care se pricep, care au bun simt si care iti explica ce fac.

chestia e ca lucrarea mea (o diagnoza la bucsaraie) a durat aprox o ora si atat m-au si taxat: o ora de manopera, adica 35 ron.

lucrul asta mi-a placut!

asadar, ii recomand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

trebuie sa vopsesc cateva elemente pe o Skoda Fabia. Aveti ceva recomandari pentru service ?

Tipul de la asigurari mi-a recomandat calduros service-ul Auto Mitcony dar nu stiu daca sa am incredere sau nu. Am sunat ptr o programare la Avia dar se pare ca abia in decembrie sunt disponibili

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si in Galati?..... ca la IVAS e jale mare , am de vopsit bara spate , adica o schimb pe casco si trebuie sa o vopsesc pe cea nou , chiar ieri am vazut o Octi2 vopsita proaspat in curte la IVAS si nu mi-a placut cum era vopsita.

Deci daca stiti in Galati vreo vopsitorie adevarata... multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de Avia Militari ce stiti? mi-au spus ca-mi pot face o programare mai devreme decat cei din Pantelimon.

problema e ca am citit destule lucruri negative despre Avia Militari si nu prea-mi vine sa-mi incerc norocul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Iata ca a dat beleaua peste mine. Mi-am gasit masina in parcare cu usa dreapta spate infundata bine de tot si aripa si bara indoite. Am casco la ASIBAN.

Ma poate indruma cineva la ce service sa merg cu ea ca sa pot rezolva mai repede? Am inteles ca daca ma pune pacatul sa merg la Porsche o sa am o gramada de asteptat. Sunt dispus sa si "cotizez" cu ceva pe acolo.

Va rog... dati-mi un sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut lume. Vreau si eu sa stiu o parere despre Cardinal Motors din Ploiesti. Stie careva ceva despre ei? Am de vopsit o bara, o aripa si de inlocuit un ornament de bara pe un golf V. Pana acum am lucrat cu cei de la Midocar, dar de curand s-a schimbat receptia de la tinichigerie si tipu' nou a reusit sa ma scoata din minti.Ma "rog" de ei de 3 saptamani sa imi faca o programare la vopsitorie si nu reusesc. Ornamentul ala a venit si cred ca o sa-l cumpar de la ei si o sa ma duc frumusel pana la Ploiesti pentru partea de vopsit. Credeti ca e "safe" si ca lucreaza bine baietii? Adica sa nu ma trezesc cu piese mai vechi pe masina, ca are doar vreo 2 luni si sa iasa o nuanta macar apropiata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosminP> Am avut acum o luna cam acelasi lucru ca si tine de facut: bara fata, aripa stanga de vopsit (la mine a fost pe casco pentru ca vita care m-a atins in parcare nu a fost de gasit). Programare- cam peste doua saptamani; am dus masina luni si au zis ca pana vineri e gata, dar a fost gata miercuri dupa amiaza. Nu se observa nimic si nici nu am sesizat sa fi disparut ceva din piese (nu bag mana in foc, masina mea e in garantie inca si tot la ei as fi venit daca era ceva). Lucrarea a iesit foarte bine si cu promptitudine maxima, mai greu daca te grabesti si nu poti astepta pana te programeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos. Si eu am casco, nu e asta problema, ca m-am interesat si ma despagubesc baietii pt ornament. ma interesa o parere a cuiva care a mai fost pe la ei. cred ca o sa imi incerc norocul, ca alta solutie nu am (la pbn nu o duc nici in ruptu' capului). mersi inca odata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand mecanicul meu. Daca promiti sa postezi data viitoare pe "Discutii Generale despre Volkswagen/Audi/Seat/Skoda" (ca nu vizeaza exclusiv Golf 3-ul) ;)

Bine, bine iti zic direct acum:

Dumitrescu Gheorghe - Gica

Str. Moroeni nr. 1A (cartier Colentina)

241.50.21 sau 0722-396.241

Multam frumos de recomandare.Am apelat cu incredere si nu m-am inselat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

UN service bun si ieftin de schimbat ulei si diverse filtre: UNDE? si eventual in apropierea Vatra luminoasa?

Si in ultima instanta de unde iau consumabilele?

Multam anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am deja programare la AMI AUTO (vis-a-vis de aeroportul Baneasa), nu e chiar la Vatra Luminoasa, dar in schimb au preturi bune la filtre+ulei - manopera este 0 lei (asta daca cumperi de la ei uleiu' si filtrele)

service-ul e curat, caldura si poti sta langa masina

daca ai timp si rabdare poti gasi filtrele un pic mai ieftin, spre ex. la ei filtru motorina e 90 ron si eu l-am gasit la Augsburg la 72 ron,

in rest la filtre ulei, aer, polen+ulei motor preturile sunt OK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... schimbam si noi distributie, ulei, role... la preturi bune as putea spune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de Avia Militari ce stiti? mi-au spus ca-mi pot face o programare mai devreme decat cei din Pantelimon.

problema e ca am citit destule lucruri negative despre Avia Militari si nu prea-mi vine sa-mi incerc norocul

Nu-ti incerca deloc norocul la Avia :) Uite ce am patit eu ieri aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Vizitator a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!