Jump to content

Inlocuit Touareg 7L cu 7P


flexibal73
 Share

Postare recomandată

Buna dimineata. Ma bate gindul sa inlocuiesc Touareg-ul 7L din 2009 cu unul din 2013. Kilometrii sunt cam la fel 142k al meu cu 153k asta nou. Singura chestie e ca ai mei sunt facuti in 7 ani iar aia153 k in 3 ani. M-ati putea ajuta cu ceva sfaturi indicatii? Din ce am citit pe aici am inteles ca sint mult mai putine probleme la 7P decit la 7L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este sa ai grija in continuare de masina ta, si sa te bucuri de ea.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde ce vrei , fara date concrete , poti doar sa iti dai cu parerea asa , general vorbind

masinile sunt diferite , consumul diferit

se face schimb cu diferenta sau o vinzi si cumperi cealalta masina ?

vrei sa o schimbi pentru ca ai probleme cu a ta ?

etc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai ocazia asta schimb + diferenta , eu as schimba-o

daca are si suspensie pneumatica cea din 2013 cu atat mai bine

nu are nimic nr de km ca sunt facuti in mai putini ani

e preferabil o masina mai noua cu km mai multi , bine intretinuta , decat una mai veche cu km mai putini

asta din punct de vedere al imbatranirii diverselor componente , caroserie , etc

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si a mea e super bine intretinuta. sunt primul proprietar si fara sa ma laud am avut grija de masina. dar dupa cum au spus altii e vb de imbatrinirea unor materiale in special la bord care uneori zornaia ca un sertar plin decfurculite. problema care de altfel am rezolvat-o singur. eu am si susp pneumatica iar asta mai noua de asemenea. am webasto iar asta mai noua nu are. am dif blocabil asta nu are. am incalzire pe scaunele spate asta nou nu are. asa ca... dar asta nou are consum mai mic. cv cu 8 rapoarte care ajuta in trafic. oricum m-am hotarit sa fac schimbul. va tin la curent. multam fain de pareri si idei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

singura chestie la care n-as renunta ar fi suspensia pneumatica.

in rest...diferentialul l-am folosit o singura data in 10 ani, incalzirea din spate nu ma intereseaza, sa zicem, iar tehnologia mai noua si aspectul de obicei sunt un plus.

in schimb a mea are 150k din 2004 si nu prea zornaie nimic si nici materialele nu s-au alterat.

si eu in locul tau as faceu schimbul mai ales daca e unica masina - asa mai am si altele la dispozitie, mai noi.

poze, jurnal, ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. suspensia pneumatica face diferenta - nu as cumpara fata

2. se conduce mai usor, e mai fasnet, mai multe sisteme de asistenta.

3. consum scazut fata de motorizarile vechi

4. din pacate diferentialul blocabil este optional.

5. nu prea au probleme specifice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

referitor la dimensiuni portbagaj 7P , poate cineva sa masoare si sa imi spuna cate e lungimea si latimea in cm ? cu banchetele spate lasate normale , nerabatate

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm... o sa iti masor pe seara, daca am un pic de timp - dar oricum, comparativ cu portbagajul Passat-ului B6 este mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand ai timp

am trecut aseara intr-o parcare pe langa un 7P cu portbagajul deschis si m-am speriat , mi s-a parut prea mic comparativ cu ce am eu acum pe o masina mai scurta , sper sa fie doar iluzie optica

m-am obisnuit cu portbagaj generos si cum ma bate gandul sa schimb masina as vrea sa stiu exact acest aspect

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pastrat tavita de pe 7L si am pus-o in 7P. Se potriveste fix. Dar cind am luat touaregul 7L am ramas uimit sa vad ca spatiul e mai putin decit in portbagajul de la kia ceed sw care avea o gramada de spatii laterale in care puteai sa pui tot felul de lucruri. Aia e. Ce nu imi place f mult la asta nou e faptul ca at cind culci spatarele de la banchete podeaua nu devine dreapta ca la modelul anterior unde si sezutul se rabate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine acum latimea portbagajului ( in mare , ptr ca are o zona mica unde este doar 110 ) e de 137 cm iar la 7P ar fi de 116 din ce se spune pe net

in conditiile in care 7P este per total mai lata

sa nu mai vorbim ca am roata de rezerva sub masina , afara si acolo unde sta roata la celelalte , eu imi tin tot felul de truse si scule , e o gramada de loc pe care il salvez ptr portbagajul propriu-zis

dar , pana la urma , totul e un compromis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, flexibal73 said:

Am pastrat tavita de pe 7L si am pus-o in 7P. Se potriveste fix. Dar cind am luat touaregul 7L am ramas uimit sa vad ca spatiul e mai putin decit in portbagajul de la kia ceed sw care avea o gramada de spatii laterale in care puteai sa pui tot felul de lucruri. Aia e. Ce nu imi place f mult la asta nou e faptul ca at cind culci spatarele de la banchete podeaua nu devine dreapta ca la modelul anterior unde si sezutul se rabate. 

da, dar la acesta se regleaza scaunele spate pe axa fata -spate, precum si unghiul spatarului fata de canapea.

Acum, nu le poti avea pe toate - confort, volum, consum, sportivitate, etc - de aceea sunt mai multe categorii/marci/modele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo , cat te-a costat asta din 2013 si cu cat ai dat pe a ta din 2009 ?

sau care a fost diferenta ?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost evaluata la 14000 dupa ce a fost verificata vreo 2 ore in service de marca ( si nu de la VAG) si am luat 12000 E iar astalalta cerea 24500 si am luat-o cu 22000E. Am pastrat si anvelopele de pe cea veche care erau cumparate in Oct 2016 (865 ron per buc) si am dat-o cu cauciucurile vechi. O fi bine,o fi rau? Are 1 an garantie sau 15000 km la CV motor si susp pneumatica. Adevarul e ca nici nu prea m-am agitat sa caut chilipiruri sau marfa de la geambasi. Am facut cu ea Buc Cta de 2 ori iar odata Curtea de Arges (Vidraru) Constanta iar la mers pe A2 cu 130 km/h am scos 7.9 l/ 100 km. Sau cel putin asa arata CB. E mult mai silentioasa si mai bine inchegata la interior. Ceea ce imi lipseste din cea veche sunt scaunele care aveau sezutul mai lat eu avind peste 1.9m inaltime.

Dar de aia exista ideea de compromis, nu-i asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bine , sa o folosesti fara probleme

se pare ca trebuie sa ma duc sa testez si eu direct cum se sta , ca tot 1.9 am si m-am obisnuit sa stau bine pe scaune

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam fain. E bine sa faci un drum mai lung ca sa vezi cum stai in scaun. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare tuturor. Tocmai am vandut si eu R5-ul din 2006 pe care f l-am ingrijit si care era in perfecta stare  si sper sa gasesc modelul 2011 in la fel de buna stare dar cu dotari mai multe...aici pe langa altele as vrea sa fie cu ACC (distronic), lane assist, side assist, front assist. Intr-o poza am vazut ca front assist in meniul masinii apare separat fata de ACC. Care e dif intre front assist si ACC? In plus daca ma puteti lamuri de localizarea senzorilor/camerelor. Din cate am vazut ptr ACC se afla langa proiectoare, dar unele modele mai au un senzor/camera pe grila din fata, pe mijloc, sub numar...e cumva camera de la area view? Exista cumva si optiune night vision sau doar schimbare automata faza scurta/lunga? Multumesc mult

IMG_1143.PNG

IMG_1144.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ACC - radarele numai langa proiectoare.

camera de sub numar - este de la area view - impreuna cu cele de sub oglizi si cea din clapa spate

da, exista si cu asistent faza lunga.

Nu exista cu night vision

Front assist 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru lamuriri, am gasit ceva cu toate cele, revin daca se concretizeaza in vreun fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Motorul de 240Cp de pe 7L (CASA) este același si pe 7P  240 Cp 2011?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!