Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

Mda, inseamna ca am dat 210 ron degeaba... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ce ai dat 210 lei?!

autentificarea oricum costa 110 -130 lei ceva de genul. nu 210.

 

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat 2x105ron...Pentru ca am 2 vehicule de inmatriculat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar voi stiti ca se face identificare la ITP? o data la 2 ani, da? deci daca eu faceam ITP azi si maine vindeam masina (ipotetic)..faceam 2 identificari... deci bani si timp pierduti..

http://www.itp-automoto.ro/Operatii-ITP

la noi RAR este mult mai activ decat la BG, si este mult mai prezent si mai strict. ai auzit vreodata de controale "RAR -bulgar" pe drumuri BG? sau de prob la talon datorate de la ei? 

taxa de inmatriculare nu are treaba cu stadiul masinii. rablele alea nu vor trece ITP...teoretic. 

 

plus ca identificarea este OPTIONALA!! daca vrei, te duci..platetsi si aia e. 

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inspectorauto

Este foarte important de retinut ca desi identificarea nu mai este obligatorie la inmatricularea unei masini din Romania, ea nu s-a desfiintat, RAR-ul elibereaza acest certificat la cerere.

Pentru o mai mare siguranta in cazul achizitiei un masini, puteti solicita vanzatorului sa mearga la RAR si sa scoata acest certificat. Chiar daca nu vrea sa il plateasca el, va puteti intelege sa mergeti impreuna la RAR, platiti voi certificatul (105 RON) si daca totul este ok ii dati banii pe masina.

Mai bine dai 105 RON decat sa plangi apoi dupa cateva mii bune de euro.

Daca sunt probleme cu masina, tinand cont ca ea este inca pe numele vanzatorului, el va suporta consecintele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Autentificarea - pai de ani buni de zile motorul era considerat oricum piesa de schimb, asa ca ...

Am experienta in trecut cu 2 masini la care: la una (prin 2004) nu au fost in stare sa gaseasca seria de motor (ma intrebau pe mine..) si de lene/incompetenta au dat "solutia" "fara serie motor", la alta (prin 2006) se tot codeau ca nu mai erau ultimele 2-3 caractere lizibile si se dadeau ce ceasul mortii ..(masina fiind o Alfa 147, va dati seama la o adica cate Alfe se furau/smenareau...dar la mintea lor..).

Asa ca eu as pune mai degraba paguba in ciuperci ca nu se mai merge la RAR pentru orice. In continuare cine doreste poate sa isi ia masuri de siguranta, oricum nu trebuie sa stai sa te bazezi exclusiv pe RAR la o adica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru motociclete/moto-ciclu e valabila faza cu inmatricularea directa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, inspectorauto said:

Este foarte important de retinut ca desi identificarea nu mai este obligatorie la inmatricularea unei masini din Romania, ea nu s-a desfiintat, RAR-ul elibereaza acest certificat la cerere.

Pentru o mai mare siguranta in cazul achizitiei un masini, puteti solicita vanzatorului sa mearga la RAR si sa scoata acest certificat. Chiar daca nu vrea sa il plateasca el, va puteti intelege sa mergeti impreuna la RAR, platiti voi certificatul (105 RON) si daca totul este ok ii dati banii pe masina.

Mai bine dai 105 RON decat sa plangi apoi dupa cateva mii bune de euro.

Daca sunt probleme cu masina, tinand cont ca ea este inca pe numele vanzatorului, el va suporta consecintele.

in cadrul operatiunii de "autentificare" se verifica decat daca seria motorului din acte este aceeasi cu seria de pe motorul masinii.

acest lucru se poate realiza si la o statie banala de itp. mai repede de banii astia efectuezi un ITP (unde se verifica infinit mai multe lucruri, inclusiv seria motorului) si iesi si castigat ca urmatorul itp il vei avea peste 2 ani.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum cateva saptamani cand am facut eu identificarea  era inca ceruta, cel putin asa mi s-a spus de la RAR. Trecand peste... am fost azi la 7.30 la coada la Politie. La 8 au deschis usa si a inceput maratonul si coatele catre aparatele cu nr de ordine. Dupa ceva timp am aflat ca nu doar ca nu mi-ar fi dat numerele noi azi, ci ar fi fost gata "pe miercuri". Mi-am luat jucariile si nr vechi inapoi si am renuntat. 

Btw, la 8 era coada pe  sos. Pipera pentru ca toata parcarea de la Politie era full.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt blocat la ANAF...dureaza 2 sapt sa verifice ei ce timbru de mediu am platit...masina e 2012... abia dupa aia ma duc la militie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu avut probleme la inmatriculare, nu stiu ce se intampla dar in ultimul timp tot sunt probleme acolo cu tiparirea taloanelor parca..

Iar parcarea aia este full de luni de zile cred. Eu am fost pe acolo de vreo 3 ori in ultima luna jumate si mereu era asa, niciodata nu gasesti loc acolo, ba din contra, pierzi si timp sa iesi inapoi in sosea..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am depus azi dimineata actele si numerele vechi... La 8.30 cand am ajuns am luat numarul 78 :blink: tocmai cand ma gandeam cu disperare ca trebuie sa stau acolo pana pe la 2-3 si ca e nevoie de zi libera, mi-a dat o tanti numarul 26 :D Am rezolvat repede. Partea trista e ca numerele noi vor fi gata abia vineri dupa amiaza... Macar le voi avea inainte de weekendul prelungit... Oricum, simpatici oamenii de acolo, se vede ca s-au schimbat doamnele cu varste respectabile si pline de dorinta de viata... :) 

Btw, dureaza la fel de mult daca sunt preferentiale sau nu.

In parcare sunt multe masini lasate acolo pana vin numerele noi... Probabil d-asta e mai aglomerata...

De ce dureaza atat, nu pot sa inteleg...In PH am luat de 2 ori numerele preferentiale pe loc...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai inca sunt probleme, de aia dureaza atat de mult. 

Si eu am tras tot bilet 7x cand am ajuns la 8:30 :) , dar am terminat la 11:10 totusi..nu toti raman la rand, din fericire..

http://www.reporterntv.ro/stire/zeci-de-persoane-asteapta-remedierea-unei-defectiuni-in-fata-serviciului-permise-de-conducere-si-inmatriculari-galerie-foto

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la multe ghisee (nu doar inamtriculari, ci in general) am observat ca se misca mai bine lucruile dupa masa, cand scade f mult numarul de pers care asteapta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt sigura de asta, insa in cazul meu, riscam sa imi iau numerele abia martea viitoare... Mi se pare foarte trist sa stai fara numere atat de mult :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banuiesc ca in caz de urgenta puteai lua nr rosii? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu stiu sa iti raspund, insa as fi curioasa sa stiu si eu daca ar fi fost posibil.

 

LE: Cica nu se pot lua decat la auto noi si la cele aduse din afara. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nu se mai elibereaza decat un singur rand de numere rosii, nu trei randuri cum era pana acum.  Mi-a spus cineva ca aglomeratia de la Pipera se datoreaza faptului ca au iesit ffff multi lucratori la pensie si nu au personal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema la sistem a aparut cand am dus eu actele (ma rog, dupa cum au spus ei nu influenta cu nimic eliberarea numerelor). Mi-au spus sa vin sa le iau vineri, joi dimineata au fost gata :) So everything went better than expected :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Ma pregatesc sa inscriu masina (cumparata de noua) si sa primesc numerele negre. Am inteles ca dureaza in jur de 7 zile pana voi primi numerele negre din cauza unor probleme la directia de inmatriculari. Dupa ce depun dosarul la Inmatriculari, mai pot circula cu numerele rosii pana imi vin cele negre? Permisul provizoriu expira cam peste 10 zile.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare. Am cumparat o masina in luna martie si pana acum nu am avut timp sa umblu sa o trec pe numele meu. Masina e inmatriculata in romania iar talonul instrainat.

Intrebarea mea e daca vreau sa o trec pe numele meu imi mai trebuie certificatul fiscal al persoanei de la care am cumparat masina? Talonul e instrainat pe numele lui. Practic el a cumparat masina si intr-o saptamana am cumparato eu de la el. Masina e trecuta la mine la impozit de atunci.

In afara de amenda ca nu am trecut masina pe mine in termen de 30 de zile mai risc ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe langa fiscalul tau si contractul dintre tine si cel mentionat pe spatele talonului, mai ai nevoie de fiscalul lui si de fiscalul proprietarului din carte. Plus contractul de vanzare-cumparare dintre el si proprietarul din carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Intreb ca sa fiu sigur ca am inteles bine.

Am cumparat masina de la socrul meu in prima saptamana a lunii mai - facut V-C, el a scos-o de la impozit si am luat-o eu in evidenta, iar pe talon am scris instrainat catre mine, dar nu am fost si la Inmatriculari sa o pun pe numele meu.

Daca ma duc acum (dupa 4-5 luni) sa o inmatriculez, as primi vreo amenda? Mai sunt valabile actele de atunci?

In plus, am inteles bine de mai sus ca nu trebuie sa mai trec pe la RAR pentru identificare?

Plus, intreb ca sa stiu daca ma duc sa fac din nou toate actele inainte sa o inmatriculez pe numele meu.

Modificat de JulianoDamin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degeaba faci toate actele daca pe spatele talonului apare data din Mai. De amenda nu stiu nimic, insa de autentificare la RAR nu mai e nevoie daca masina e deja inmatriculata in RO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!