Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

Bine de stiut, lamuresc toate aspectele maine dimineata. Am fost foarte ocupat cu munca si nu prea am avut timp sa ma interesez, doar am fost la verificare + test drive, dat avans semnat, platit suma integrala dupa care maine semnez actele finale. De acolo urmeaza inmatricularea, si un drum Bucuresti- Baia Mare pe Valea Oltului sau Cheia iar la intoarcere o sa abordam o ruta mai speciala (fie prin Moldova, fie Cheia- voiam Transalpina sau Transfagarasan insa sunt inchise, si eu sunt cu anvelopele de vara).:wub: Sper sa ma obisnuiesc cu injectia directa si cu sunetul scos de aceasta, initial am crezut ca masina este defecta, si asta vine de la un utilizator de diesel PD.

 

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca pe valea Oltului se pun plase pe munti la Brezoi si e trafic restrictionat 2 luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman cum ai rezolvat pana la urma?

Mai este ceva ce nu se leaga: cum te-au lasat la TD daca masina nu avea RCA valabil? :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are asigurare RCA de la vechiul prop valabila pana in iunie 2017. Dealerul mi-a zis in prima faza sa ma prezint cu o asigurare rca pe numele meu pt ridicarea masinii,.insa azi mi-a spus ca e ok cu asigurarea veche pana o inmatriculez. (1-2 saptamani).

 

Abia pe marti primesc actele finale stampilate la finante in Buc iar pe urma o sa merg la mine in MM sa o inmatriculez. 

 

proprietar pe talon este o persoana fizica, insa am contractul intre el si Avia stampilat stanga/dreapta, am toate actele ok.

 

Ce nu sunt lamurit 100% inca si nu cred ca imi trebuie neaparat, fiindca o firma/pj imi vinde o masina:

- am nevoie de chitanta/CF cum ca ei au platit impozitul pe anul curent? eu stiu ca trebuie sa plateasca impozitul ca sa primeasca stampila pe factura/contract V-C

- am nevoie de hartie cu ultimul ITP? am valabilitate itp pana in dec 2017, scrie pe talon. Problema e ca pe unele site-uri se mentioneaza de o hartie (cea pe care o primesti cand faci ITP).

 

Pun asa multe intrebari, pt ca daca o sa fiu in Maramures si o sa-mi lipseasca o hartie, o sa fie foarte greu sa ajunga de la Buc acolo, dureaza multe zile, timp pierdut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman nu stiu daca s-a mai schimbat ceva intre timp, dar nu era nevoie de chitanta. Foaia de la ITP, parca iti trebuie pentru cand esti in afara tarii.

so no worries

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu mi-au cerut nici chitanta conform careia a platit impozitul si nici foaie pt ITP, pentru ca ITP-ul e scris pe talon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu intre cine si cine s-a facut vanzare, insa recent am vandut fosta masina golf 5, si a cumparat-o un tip pe firma in Buc.  I-au cerut la inmatriculari CF/foaia cum ca am platit impozitul la masina, nu a fost suficient contractul de V-C + fisa de inmatriculare stampilata stanga/dreapta. 

 

Deci de pe persoana fizica pe persoana juridica s-a cerut foaia cum ca s-a platit impozitul, chiar daca contractele au fost stampilate nu a fost suficient (daca nu platesti impozitul nu iti stampileaza contractele).

Adrian tu ai cumparat  de la persoana fizica-persoana fizica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,

Cam care sunt costurile unei inmatriculari, acum de cand s-a scos taxa auto? (apropo, chiar s-a scos?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inmatriculat si eu azi la Cta - pasaatu B8 - Nu a cerut nici o chitanta de impozit pe nicaieri si nici foaie ITP ... .

Costurile sunt 37 lei taxa talon si 40 lei numerele .

PS . cred ca s-a scos taxa ca nu a intrebat nimic nimeni ....:biggrin::banghead: . dar cum in țara asta de 'caca' judetu Cta e intr-o țară si Judetul Cluj sau Timisoara sau Bucuresti  in alte  țări ... totul e posibil 

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Procedurile de inmatriculare difera intre masinile second sau noi, si la cele second, intre cele aduse din afara sau cumparate din Romania. Asa ca daca spuneti cum ati inmatriculat masina, sa spuneti si de unde ati cumparat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru o masina din Germania, am programare la RAR saptamana viitoare: am nevoie de pachetul legislativ complet? (ea a venit doar cu 1 triunghi reflectorizant). Daca da, din ce consta mai exact si cate unitati per categorie, gen daca trebuie 1 sau 2 triunghiuri, 1 sau 2 extinctoare etc.

De asemenea, daca are vreo importanta lipsa rotii de rezerva (cauciucuri run-flat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am avut extinctor.. la 2 masini.

Si nici roata de rezerva la actuala masina. Si nici "pile".

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 13.04.2017 at 13:55, skodita100 a scris:

Inmatriculat si eu azi la Cta - pasaatu B8 - Nu a cerut nici o chitanta de impozit pe nicaieri si nici foaie ITP ... .

Costurile sunt 37 lei taxa talon si 40 lei numerele .

PS . cred ca s-a scos taxa ca nu a intrebat nimic nimeni ....:biggrin::banghead: . dar cum in țara asta de 'caca' judetu Cta e intr-o țară si Judetul Cluj sau Timisoara sau Bucuresti  in alte  țări ... totul e posibil 

Pe 13 aprilie am inscris eu masina...

Cred ca e bine de stiut: pe linga aia 37 lei, taxa talon (am platit la o agentie BRD deoarece acolo am card) banca mi-a mai retinut un comision de 9 lei. Multi fug de colo-colo sa plateasaca cerfificatul si, posibil sa nu stie faptul ca, acolo unde au card bancar, pot face plata celor 37 lei (+ comisionul fiecarei banci).

Daca se opteaza pentru numere "preferentiale", se achita 85 lei. A nu se uita de asigurare (pe 6 luni sau 1 an iar pretul depinde de mai multe chestii). Eu am platit asigurare pe 1 an 552 lei dar am primit "bonus" bonuri de carburant in valoare de 80 lei.

La aceste sume se mai adauga [daca iesi din oras] si 127 lei rovigneta pe un an.

On 14.04.2017 at 17:08, Ebi a scris:

 Procedurile de inmatriculare difera intre masinile second sau noi, si la cele second, intre cele aduse din afara sau cumparate din Romania. Asa ca daca spuneti cum ati inmatriculat masina, sa spuneti si de unde ati cumparat-o.

Masina mea a fost noua.

On 05.05.2017 at 0:02, mednick a scris:

Pentru o masina din Germania, am programare la RAR saptamana viitoare: am nevoie de pachetul legislativ complet? (ea a venit doar cu 1 triunghi reflectorizant). Daca da, din ce consta mai exact si cate unitati per categorie, gen daca trebuie 1 sau 2 triunghiuri, 1 sau 2 extinctoare etc.

De asemenea, daca are vreo importanta lipsa rotii de rezerva (cauciucuri run-flat).

Un cunoscut a inmatriculat o masina sh si s-au uitat la dimensiunile de la anvelope. De roata de rezerva si setul legislativ nu au fost interesati dar... la primul control "de rutina", daca nu lei ai, te-au ars. In mod normal, ai nevoie de: 1 extinctor, 1 trusa medicala si 2 triunghiuri. Atentie! Astea trebuie sa fie in termenul de garantie.

Modificat de _R_A_D_U
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci! La ce firma ti-ai facut asigurarea si ai primit acele bonuri? Mesaj privat te rog

P.S. pentru inmatriculare stiam ca se poate asigurare RCA pe 1 luna de zile (in vederea inmatricularii, fara mentionarea numarului de inmatriculare, ci doar a seriei). Acum trebuie sa mergi la politie cu o asigurare facuta pe 6 luni/1 an? (doar serie, fara numare ca doar atunci le alegi?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asigurarea am facut-o inainte sa ridic masina, deci aveam deja alocate numere rosii. Asigurarea am facut-o pe 1 an iar in cartea verde e trecuta seria de sasiu (VIN).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mednick Asigurarea in vederea înmatriculării trebuie sa fie pe minim 6 luni. Dupa ce ti a ieșit certificatul de inmatriculare(talonul) te duci la brokerul care ti a facut asigurarea si se vor trece numerele noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e obligatoriu, poti merge in continuare cu RCA doar pe serie sasiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut....un mic ajutor va rog.....am cumparat la inceputul lui martie 2017 un golf 5. masina avea primul rand de nr rosii scoase de proprietar (este din romania si a luat masina din germania pt a o vinde).....am facut ctr de V-C, am luat-o in evidenta, am facut RCA, dar in tot acest timp am fost nevoit sa scot inca 60 de zile nr rosii pt ca sunt programat la RAR in iunie.....pe 22 mai 2017 imi expira nr rosii definitiv......va rog spuneti-mi daca mai trebuie sa fac ceva??? pentru ca la cum este legea in romania si cum se misca lucrurile nu m-ar mira daca mai apare ceva.....Please HELP :D !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa inmatriculez o masina adusa din EU.

Masina am luat-o la al 2-lea set de numere rosii. Al treilea set de numere rosii trebuie sa aiba continuitate cu cel anterior? Sau pot face o perioada de "pauza". Am nevoie de cca o saptamana sa stea fara numere, ca cel de al 3-lea set sa imi fie valabil in perioada in care am reusit sa ma programez la RAR.

Eu stiam ca nu e obligatoriu sa fie consecutive, dar in cererea de numere provizorii de pe site-ul prefecturii apare urmatorul paragraf care m-a derutat:
 

Quote

 

Am luat la cunostinta ca autorizatia provizorie de circulatie este valabila doar pe teritoriul Romaniei, pentru o perioada de maxim 30 zile , si ca trebuie sa depun documentele necesare inmatricularii acestui vehicul cu 5 zile inainte de expirarea termenului de valabilitate al autorizatiei provizorii.

 

La ce se refera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa imi inmatriculez masina..achizitionata de la Weltauto, ea e de provenienta Germania. MI-am facut niste nervi imensi cu programarile in IASI, se intind pe 1-2 luni chiar si pentru numerele provizorii, a trebuit sa o las pe margine 2 saptamani, joi sunt programat sa ridic al 2 lea rand de numere rosii si le iau pe 2 luni.

Pentru inmatricularea definitiva am prins programare abia in iulie...uitandu-ma pe actele necesare, la litera m) observ urmatoarea mentiune, pe care nu o inteleg la ce se refera...la fiscal pe care mi l-a dat firma Weltauto? Trebuie eu sa merg la Fisc sa declar ca nu sunt platitor de TVA? SAu cum?

Citez "Formularul "Certificat privind atestarea platii pe valoare adaugata" daca mijlocul de transport este nou sau formularul "Certificat" daca mijlocul de transport nu este nou , eliberat de ANAF-A.F.P., Serviciul Fiscal competent pe raza caruia solicitantul isi are domiciliul/sediu-pentru solicitantii care au realizat achizitia intracomunitara a mijlocului de transport si nu sunt intregistrate in scopuri de TVA, conform art.53 din Legea 571/2003."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa inmatriculezi o masina second hand, dar nu esti inregistrat in Romania ca fiind platitor de TVA, atunci va trebui sa obtii un certificat de atestare fiscala de la Administratia Financiara (ANAF) de care apartii.

Poate te ajuta: https://www.vezicatface.ro/cum-inmatriculezi-o-masina-second-hand-din-germania

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult! Deci tot eu, ca persoana care inmatriculeaza masina trebuie sa merg la ANAF. Atunci la ce mai imi trebuia certificatul fiscal de la Weltauto? Eu credeam ca la asta se refera fiscalul si ca nu mai am treaba...de altfel in link nu se specifica nimic de fiscalul de la fostul proprietar (vanzator).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiscalul vanzatorului iti trebuia la finante cand depui rolul ptr impozit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Deci la Primarie, cand o iau in evidenta sa inteleg, ca sa imi valideze fisa de inmatriculare. Are sens, sunt putin debusolat, e prima masina second hand pe care o cumpar, in rest doar noi am avut si cam se ocupa firma de toate. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lamuriti-ma, va rog.dupa ce vi s-a livrat masina noua, cat timp a durat pana vi s-a trimis CIV?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!