Jump to content

Inmatricularea autovehiculului


SYNDROM3
 Share

Postare recomandată

Buna ziua,am luat acum 6 luni o masina din judetul Vrancea,am facut doar act de vanzare-cumparare,in rest toate actele:certificat,carte,asigurare,rovinieta totul era pus la punct de fostul propietar.Am lasat-o cu numerele care le avea in ideea ca atunci cand imi expira asigurarea sa o inmatriculez in Valcea.

Acum intrebare e:O pot inmatricula direct in Valcea fara propietar?E valabil actul de vanzare-cumparare mai mult de 30 de zile?Ce trebuie sa fac exact ca sa mai merg cu masina pana la Vrancea si sa o inmatriculez in Valcea.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asigurarea nu mai are nici o valabilitate dupa ce se vinde masina, deoarece vanzatorul poate sa mearga si sa ceara restituirea acesteia.fiecare cu asigurarea lui.acum iti trebuie un nou contract de vanzare cumparare, trebuie sa fi luat in evidenta la Valcea la impozite si taxe cu masina, apoi se radiaza de pe vechiul proprietar si o poti inmatricula pe numele tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa ti se restituie contravaloarea asigurari in cazul in care ai vandut o masina iti trebuie asigurarea in original.Daca tu ai asigurarea in original inseamna ca a fost valabila toata perioada mentionala in polita si vanzatorul a renuntat sau nu a stiu ca i se poate restitui contravaloarea acesteia. Spun astea ca m-am lovit de treba asta acum o saptamana cand am vandut o masina si mai aveam asigurare 9luni valabila.Cumparatorului si-a facut alta in momentul in care eu mi-am oprit asigurarea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum asigurarea expira luna viitoare...problema este ce acte si ce trebuie sa fac ca sa inmatriculez masina in Valcea fara sa ma mai duc la Focsani(acolo unde este fostul propietar).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Actul de V-C are valabilitatea de 30 de zile.

Te vei duce inca o tura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fisa de inmatriculare cu stampila de la fiscal ti-a datoo?Pune pe vanzator sa mai faca un act de vanzare cumparare si sa il trimita prin posta sa scapi de un drum.

sau daca e de incredere o copie de buletin a lui si te duci la acte auto si arati..mi-a expirat contractul de vanzare cumparare uite actele de la masina cu carte cu tot,uite contractul vechi ..vreau si eu un contract nou.Problema e fiscalui de la vechiul proprietar..fara el nu poti face nimic ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fisa de inmatriculare cu stampila de la fiscal ti-a datoo?

poti sa faci ceva pe ea. trebuie o alta/aceeasi fisa , care sa se incadreze in cele 30 de zile.

deci, omu' merge iar la el la finante, plateste restul de bani (pentru perioada in care nu s-a facut transcrierea), primeste fisa la zi, ti-o transmite (sunt nenumarate cai sa ajunga la tine); iti sugerez sa refaceti cv-ul (exista riscul sa fii amendat pentru ca nu ai declarat0o la circa financiara in termenul legal).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu financiarul e valabil nelimitat dar ai obligatia sa inscrii masina in termen de 30 zile..daca depasesti termenul iei amenda nush cat pe luna pt ca nu ai inscris masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca iei nici o amenda, platesti doar retroactiv de la data de la care ai fiscalul, ca nu ii da la vanzator 10 fiscaluri pe aceeasi masina, doar unul si bun.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vanzatorul e de incredere...ce amenda sa platesc fratilor?Ca ma duc si fac un alt contract de vanzare-cumparare ca si cum am cumparat masina.In afara de actul de vanzare cumparare,si copia lui de buletin ce imi mai trebuie de la el ca sa inmatriculez eu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E impropriu spus amenda..eu am platit in jur de 20 lei pt ca au considerat ca am masina de 2 luni si nu am declarato.S-au orientat dupa contractul vanzare cumparare din Germania.Am circulat 2 luni avand o luna numere de tol din Germania si o luna numere rosii di romania.Se plateste la ei la fisc.In cazut tau daca contractul e in termenul de 30 zile nu platesti nimic,ai obilgatia ca in termen de 30 zile sa declari masina la financiar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e prost statul roman, te va obliga sa platesti taxa de cand ai intrat in posesia acelui auto, daca ai deja fiscal de la vechiul proprietar. acela este reperul. asa tot faci contract pe 30 de zile in fiecare luna si nu mai treci pe la finante niciodata. nici cumparatorul si nici vanzatorul. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu m-ati inteles deloc....deci eu ma duc si cumpar acum masina.Fac act de vanzare-cumparare,iar acum vine intrebarea ce acte imi mai trebuie ca sa pot inmatricula masina unde am domiciliu.Cumva cazierul fiscal al fostului propietar?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,din cate stiu eu,iti trebuie cazierul fiscal al fostului proprietar care iti este de folos pentru a radia masina la politie de pe numele lui.eu sunt in situatia de a nu putea intra in posesia certificatului fiscal de la fostul proprietar de vreo 4 ani pentru ca are datorii la fisc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu o mica mare problema.....am cumparat o masina din germania....am luat la ea respectiv....2 randuri chei...brieful mare al masinii brieful mic cauciucurile cartea service,i-am luat numere zoll de germania factura cu seriile masinii...care corespund si pe acte si pe masina..masina in parc nu avea nici un numar montat....ajungand in tara la serviciul de inmatriculari auto..cei de acolo verificand actele mi-au spus ca numerele care au fost pe masina inainte sa o iau eu sunt date in urmarire..respectiv de pe data in care am cumparat eu masina 04.10.2011,,,masina fiind in parc de pe data de 29.09.2011...respectiv fiind radiata din aceeasi data....cei de la inmatriculari mi-au retinut actele pana vor face verificari in strainatate....cert este ca seriile de la masina ,masina in sine nu apare cu problema ...numai numerele de germania care au fost pe masina apar furate....vanzatorul de unde am luat masina este de incredere..dat fiind faptul ca am mai luat 2 masini de la el..fara probleme..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat pana la urma....cei de la inmatriculari nu stau prea bine la capitolul legislatie...si limba germana....a trebuit sa le aduc traducere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut...stie cineva pasii de inmatriculare o masina second-hand inmatriculata ro in 2008?daca am gresit topicul va rog stergeti postul.multumesc

Modificat de decz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. RAR

2. taxe si impozite, platesti taxa de inmatriculare si impozit

3. plata taxa certificat la CEC

4. plata RCA

5. cu toate mergi la politie si inmatriculezi masina, sa ai si dovada platii taxei de poluare de la vechiul posesor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am vândut şi eu maşina,iar mâine trebuie să mă duc să o radiez de la financiar. Ca să fac lucrul acesta trebuie să am toate amenzile şi impozitele plătite din câte ştiu .Întrebarea mea e dacă trebuie plătit şi impozitul pe anul acesta,dat fiind faptul că nu a trecut nici măcar o lună din 2012.

Şi aş mai avea o întrebare.Maşina pe care tocmai am vândut-o,a fost înmatriculată în octombrie 2007.Din câte ştiu cumpărătorul nu ar trebui să plătească taxă de poluare pentru ea,aşa este? Mulţumesc anticipat celor ce vor răspunde !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. ti se calculeaza cate zile din anul acesta s-au scurs si platesti impozitul pentru ele

2. s-a tot repetat pe aici pe forum, taxa de poluare plateste oricare masina care NU a platit vreodata o taxa de poluare intr-o forma sau alta, daca nu ai platit nimic e posibil ca la inmatriculare cumparatorului sa i se ceara chitanta doveditoare de plata a taxei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor!

Am si eu o mica problema, anul trecut in noiembrie am achizitionat un autoturism din alt judet si din diverse motive nu am reusit sa o inmatriculez in cele 30 de zile cat erau valabile contractul de V-C si certificatul fiscal. Acum ca m-am decis nu stiu exact ce este de facut, sa merg la fostul proprietar ptr a reface actele sau sa merg la circa financiara unde am inteles ca trebuie platita o amenda... Parerile par a fi impartite in mod egal din ce am citit pe net... Astept parerea cuiva care stie sigur procedura, multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am vândut şi eu maşina,iar mâine trebuie să mă duc să o radiez de la financiar. Ca să fac lucrul acesta trebuie să am toate amenzile şi impozitele plătite din câte ştiu .Întrebarea mea e dacă trebuie plătit şi impozitul pe anul acesta,dat fiind faptul că nu a trecut nici măcar o lună din 2012.

Şi aş mai avea o întrebare.Maşina pe care tocmai am vândut-o,a fost înmatriculată în octombrie 2007.Din câte ştiu cumpărătorul nu ar trebui să plătească taxă de poluare pentru ea,aşa este? Mulţumesc anticipat celor ce vor răspunde !

de amenzi stiu sigur ca trebuie sa le ai platite,iar de impozit,probabil te vor pune sa-l platesti pe primul trimestru al anului in curs

taxa de poluare,daca ai platit-o tu,si nu ai recuperat-o in instanta,cumparatorul nu mai trebuie sa o plateasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@jetta92

Cum ai rezolvat problema? Trebuie sa fac si eu acelasi lucru!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

buna ,colegi de suferinta din romania.

am adus acum 2 luni un suzuki vitara din germania an 89 1,6 benzina nu vreau sa zic de taxa de inmatriculare ca ii mare. am auzit ceva de inmatriculare la primarie gen mopeduri si scootere. stie careva ceva de asta va rog astept un raspuns , daca nu tre sa merg la vecini bulgari .

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!