Jump to content

Cristal Car Service Bucuresti


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Am fost ieri la service-ul lui CWR (Cristal Car Romania, langa McDonalds/Shell Virtutii). Foarte civilizat, curat, mecanici priceputi si pusi pe treaba. Cu siguranta ma voi intoarce. Recomand.

Modificat de Bwwlan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ice_2k

    23

  • cwr

    15

  • Horikka

    8

  • Baracuda

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Scriu si eu aici din nou. De data asta ceva pozitiv.

Am fost la service la CWR (Cristal Car Romania) aflat pe Str. Dambovita nr.10C (pe langa McDonalds Crangasi) si am fost foarte placut surprins de curatenie, rapiditate, pret si conditii de lucru.

25 RON dat jos tambure curatat tot pe acolo si pus la loc. Si asta cred ca in 15-20 minute. Foarte multumit de lucrare in sine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scriu si eu aici din nou. De data asta ceva pozitiv.

Am fost la service la CWR (Cristal Car Romania) aflat pe Str. Dambovita nr.10C (pe langa McDonalds Crangasi) si am fost foarte placut surprins de curatenie, rapiditate, pret si conditii de lucru.

25 RON dat jos tambure curatat tot pe acolo si pus la loc. Si asta cred ca in 15-20 minute. Foarte multumit de lucrare in sine.

<{POST_SNAPBACK}>

Numai curatat si pus la loc? Fara ungere? (daca nu ungi anumite parti ale mecanismului de presare a sabotilol, o sa faca zgomot la frinare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresat rulmentii, alte parti nu am observat. Ce parti trebuie unse? (Ca oricum ii mai dau jos o data pentru schimbul de saboti)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Pentru VW ce service recomandati ?

<{POST_SNAPBACK}>

Eu iti recomand ( din propria experienta ) serviceul lui cwr

( Catalin Moise - 0723377666 ). ( situat in zona barajului

ciurel )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi ma duc acolo pt. geometrie - o sa scriu impresii

<{POST_SNAPBACK}>

Tocmai m-am intors de la Cristal Car. A fost foarte ok - intrat imediat, rezolvat repede, pare sa fie reglata corect. Am stat si putin de vorba si cu CWR.

Reglat geometrie plus dat cu smacolina pe un contact imperfect la un semnalizator 800.000lei (vechi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am fost azi la Cristal Car Service pentru schimb discuri si placute de frana, impresie generala destul de buna. La masina au lucrat 2 persoane: un domn mai in varsta si cam fara chef de munca si unul mai tinerel dar cu spor.

Ce mi-a placut: baiatul mai tanar stia ce are de facut, fara bajbaieli, mers la punct ochit punct lovit; am intrat in service imediat (desi nu facusem nici o programare, dar nici aglomerat nu era).; au lucrat rapid.

Ce nu mi-a placut: folosirea excesiva a ciocanului! Nu pot sa-mi imaginez un service fara ciocan, chiar asa o fi peste tot sau doar la noi?

Manopera: 60ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am schimbat si eu amortizoarele la CWR. De fapt, am mers de mai multe ori la el dar nu am scris. De fiecare data au lucrat bine si am fost multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nu mi-a placut: folosirea excesiva a ciocanului! Nu pot sa-mi imaginez un service fara ciocan, chiar asa o fi peste tot sau doar la noi?

Depinde, Toni, depinde.

Sunt situatii cand nu se poate face fara ciocan. Chiar si o presa in unele situatii desi poate parea mai eleganta poate face mai mult rau decat ciocanul prost manuita. Iar cand e vorba de ciocanit ushurel pentru degripat...(evident dupa ce s-au aplicat solutii degripante)...

OnTopic si eu am fost la ei pentru o curatare senzori ABS spate si au lucrat bine, repede si ieftin. Multumit :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiind numai aprecieri pozitive pana acum, nu ma pot abtine sa nu spun si eu ceva.

am fost la ei acum 4 luni si ceva pentru o operatiune mai complicata, inclusiv schimbarea blocului motor.

impresia cu care am ramas a fost: "niste rechini".

cei de acolo (cu exceptia lui Catalin ca re mi s-a parut foarte de treaba) lasa impresia unor oameni care abia asteapta sa te jupoaie.

sa explic si de ce.

cand s-a vazut ca e spart bolcul motor, imediat s-a oferit cineva sa-mi aduca unul, sh, in stare buna, fara pistoane sau alte alea, la un pret foarte bun, dupa parerea lui : 1000 euro! da, am scris bine, 1000 euro.

mai e de spus ca am cautat pe la arabii cei injurati de toti de pe Mihai Bravu si la ei un bloc motor, de genul celui in cauza, era doar 200 euro, pret la care l-am gasit intr-un final, dupa vreo 10 zile de asteptare si cautari.

manopera celor de la Cristal car: pentru schimbarea blocului, strict operatiunea in cauza 16 milioane; dupa telefoanele de rigoare, la Metrotehnica, am aflat ca la ei costa 8 milioane.

un ultim lucru mai zic de rau: cand am spus ca vreau sa imi faca masina fara a schimba blocul, (adica restul operatiunilor ce erau pe casco), seful service-ului a inceput cu asa ceva nu se poate, mergand pana la "cum imi asum eu raspunderea sa va las sa plecati cu ea asa pe drum?".

nu voi mai trece pe la acest service nici de-ar fi sa o repar cu barosul in margiunea drumului!

imi cer scuze colegului Catalin Cwr, a incercat sa ma ajute, ii multumesc si raman dator pentru asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi pare rau ca pun o bila neagra pentru Cristal Car Sevice dar e gogonata rau: deranjat de aparitia unei vibratii in zona compartimentului motor ce se manifesta in jurul turatiei de 1700 rpm, ma prezint la service. Povestesc simptomele mecanicilor, urc masina pe rampa si urmeaza diagnosticul: "volant trebuie NEAPARAT schimbata si daca tot umblati acolo mai bine puneti si un kit de ambreiaj" :D , o mica distractie de aprox 30 mil ROL.

Am fugit repede si a doua zi, cu rabdare si dupa indelungi pipaieli :D am descoperit un plastic rebel care vibra foarte neplacut si care a salvat ceva banet de la pierzanie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Si eu am patit ceva similar cu ei.. Bila neagra...

M-am dus pentru o constatare.. un zgomot.. din spusele prietenilor si de la alte serviceuri se pare ca aveam o problema cu intinzatorul de la cureaua de accesorii. Cand am ajuns acolo, nici n-am apucat sa deschid bine capota, pana sa ies din masina, verdictul era ca tb sa schimb distributia. OK, am zis, din cate stiam eu distributia pot sa o mai tin vreo 20-30k km (oricum, am schimbat-o ulterior, in alta parte, dar asta e alta poveste). Nu, ca de la aia e. Nu ma pricep, dar zic: totusi nu trebuie sa dati jos un capac, ceva sa vedeti cureaua aia, e buna, nu e, sa faceti macar o constatare, sa bagati o scula acolo? Nu, zice mecanicul, eu imi dau seama de la distanta, doar ma uit la masina.. ce crezi ca ala de ti-a dat-o, ti-a dat-o ca era buna? (masina fiind nou achizitionate sh si cu numere rosii) Zic in gandul meu - ei bine, uita-te de la distanta si la mine cum ma duc. Incerc cu o ultima speranta sa mai trag de ei. Le zic sa imi faca un pret pt lucrare. Raspuns final: 2500 RON - numai distributia. Sa imi pice fata. Imi dau o lista cu piesele si cand ma uit, un pomelnic acolo de vrute si nevrute (printre altele un brat de amortizor - nu cred ca face parte din distributie si alte chestii care nu au fost schimbate la schimbarea ulterioara a distributiei). M-au mirosit de fraier ma gandesc. Zic iarasi: sunteti siguri ca de la asta e problema? Chiar trebuie sa schimb tot acum? Dupa multe insistente incep sa recunoasca ca de fapt nu sunt toate, dar daca schimba una ei nu ma pot lasa sa plec cu masina asa, ca nu isi pot asuma raspunderea ca nu se strica altceva, ca nu se stie dc problema nu e in alta parte.. Eu o tot tin pe a mea cu intinzatorul de la cureaua de accesorii... Ii tot intreb - nu cumva numai ala e de vina? In cele din urma par sa recunoasca ca ala ar fi, dar ca ei nu pot fi siguri, nu pot da garantie, etc... Le zic: pai mai nene eu vin la voi cu o mica problema si voi ca sa fiti siguri imi schimbati juma de masina? Pai ce service e asta? Si eu am lucrat in facultate printre altele la reparatii calculatoare. Daca venea omu' cu un cooler imbacsit de praf nu il puneam sa schimbe placa de baza, placa video, procesor, eventual carcasa si sa reinstaleze si sistemul de operare. Astazi daca ma duc la unii cu un super cluster de servere si nu le merge un ping nu ii pun sa reinstaleze linuxurile pe jumate din ele..

Anyway.... dupa ce am tot insistat sa imi schimbe numai ce ma doare pe mine si m-am tot lovit de refuzurile lor am renuntat. Eu le ceream sa imi schimbe numai intinzatorul - eventual si cureaua de accesorii.. ei o tineau pe a lor, ca dc schimba aia imi schimba toata distributia.. zic: dom'le dar eu vreau numai asta, nu vreau si aia... In cele din urma amenint ca plec si mi se spune la ambitie ca daca vin a nu stiu cata zi imi schimba ce le zic eu. De parca eu stiam ce trebuie sigur schimbat.. ma dusesem pt o constatare si am plecat cu constatarea facuta tot de mine. Ori imi schimba pe barba mea ce le zic eu, ori imi schimba juma de masina. Pa pa.. eu nu mai calc pe acolo...

Alte chestii: 60RON - manopera schimb ulei, cu uleiul lor de 70RON litrul. Mi se pare f mult pt o operatie de cateva minute. Cand am intrebat de ce se pune ulei Castrol nu stiu de care si ca nu scrie pe sticla ce citisem eu in manual ca tb sa scrie m-au luat la misto ca ce stiu eu, ei stiu meserie etc.. (nu zic, citisem pe forum ca e ok uleiul ala, dar intrebasem doar dc se poate pune Aral in loc de Castrol). Plus ca pentru fiecare raspuns a trebuit sa astept cate un sfert de ora, se tot plimbau pe langa mine fara sa ma bage in seama. O ignoranta totala. Nu mi-a placut de loc.. Te simti ca ultimul rahat, client fiind... Vorbesc intr-o doara si te trateaza cu "arrier-ul" si mecanicii si seful de service.

Mi s-a parut ok unul din mecanici, desi nu am stat prea mult de vorba cu el, dar mi-a facut o impresie buna. Nu mai stiu cum il cheama... Un tip mai slabut... Pacat de restul..

In cele din urma am fost la Inedit Auto, in Bucurestii Noi. In 2000 RON am schimbat si distributia si cureaua de accesorii si intinzatorul si ulei si filtre si o verificare a masinii si manopera. Mi-au spus oamenii de la inceput unde este problema - intinzatorul - si mi-au RECOMANDAT sa schimb distributia (a se observa diferenta). Desi au fost de acord sa schimbe numai ce ma durea pe mine, in cele din urma, dupa explicatiile pe care mi le-au dat, insotite de verificarea masinii pe net (probabil in DE) tot de catre ei, am hotarat sa schimb si distributia. Nu bagata pe gat ca dincolo...

Deci Cristal Car nu e de mine... nu recomand... imi cer scuze daca fac reclama negativa vreunui membru al forumului bine intentionat, doar am expus cele intamplate.

Imi cer scuze si pentru topicul cam lung si cam imbarligat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost si eu la cristal, iata parerea mea:

a lucrat la masina un mecanic tanar...ok baiatul pana la un pct

si anume...a schimbat amortizoarele fatza, bieletele antiruliu, bucse bascula, bucse bara stab.

bucse amortizoare fatza si rulmentii de la amortizor.

impresia mea a fost ca a facut totul in graba, cheia pneumatica o foloseau [pe rand toti mecanicii incat la sfarsit ma intrebam daca nu o fi uitat sa stranga vreun surub, indiferent ce a demontat nu a uns niciun surub, adik le-a pus pe toate la loc ruginite, a skimbat bucsele de la amortizor dar pe cele noi le-a pus peste noroi...samd

alta kestie aiurea....am fost taxat la manopera ca si cum a inlocuit amortizoarele, apoi a pus totul la loc apoi iar a demontat rotile ca sa skimbe bucsele apoi iar le-a montat apoi iar le-a demontat ca sa skimbe bieletele si tot asa :P

nush daca se intelege dar ma gandesc ca daca a skimbat amortizoarele putea sa puna doar manopera asta (adik180ron) , ca pt bucse si bielete oricum rotile erau date jos...

nu sunt sigur ca ma voi duce iar acolo data viitoare...

am uitat sa precizez...luati-va piesele de la volksparts ca la cwr sunt cu 30% mai scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am luat si montat scutul metalic la ei - sunt multumit. Si stopurile au fost montate acolo, iarasi, multumit. Am mers si pentru un schimb de ulei, am uitat cat a costat manopera :(, dar au lucrat bine. O sa merg in continuare la ei, sunt si destul de aproape de mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cine imi poate spune daca e deschis duminica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult, acolo era profilul lui catalin...o sa o las pe maine, cred!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Din pacate trebuie sa dau si eu o bila foarte neagra acestui service, pe unde nu voi mai calca in vecii vecilor! Avand un zgomot oarecum dubios undeva la trenul de rulare, am fost la ei ca sa identific problema. Am sunat, m-am programat, am intrat relativ repede, fara probleme. De mine s-a ocupat un mosulica care fara suparare dar nu prea parea sa stie ce face, dupa care intr-un final a chemat pe altcineva, un baiat inalt slabut care era f ok. Am avut de-a face cu el si in trecut si chiar stie ce face. Intr-un final concluzia a fost ca trebuie sa schimb bieletele anti-ruliu si un brat de la roata stanga fata. Bratul costa 460RON, la volksman e doar 420. Anyway, trecem peste, sa zicem ca trebuie sa traiasca si service-ul din ceva, in niciun caz nu m-as fi agatat de astia 40RON. Mi se spune ca de-aici vine problema si ca trebuie schimbate chestiile astea. Buuun, zic asta e, mi-a trebuit masina SH, aia e, se mai intampla si d-astea cand tre' sa bagi mana in buzunar. Fac programare pentru vineri, toate bune si frumoase. Si ce ma gandesc eu... daca tot sunt aici, hai sa scot suporturile de numar si sa prind numerele in nituri. Bun, zis si facut. Vine mosulica de mai devreme si se apuca de treaba. Pune numarul pe fata, relativ fara probleme (nu e chiar centrat dar trecem peste), ajunge in spate, se apuca de dat gauri, io ma plimb pe-acolo, nu stau pe capul lui, cand ma intorc vad cum ii scapa bormasina pe portbagajul meu (cu partea care se invarte). Sa cad din picioare, nu alta. Zic ce-i asta?? Boscorodeste el ceva ca ce-i vina lui, ca uite ce scurt e burghiul :vaidecapulmeu: Pai ti-am dat eu burghiul ala ma nene?? Anyway, injur in gand, zic hai sa nu ma enervez, asta e, oricine poate gresi, hai sa vorbesc cu seful de service sa vedem cum rezolvam. Il chem pe cel cu care discutasem pana acum, se uita dupa care pleaca inapoi la vreo 2 tipi cu care vorbea mai devreme si-si continua vesel discutia. Rabd vreo 5 minute dupa care ma duc si-i zic ce faci, crezi ca te-am chemat sa-ti arat zgarietura aia ca sa ma laud? Nu trebuia sa-mi dai un raspuns, ceva??? A, pai n-am io treaba, vorbeste cu sefu. Mda, ma rog. Unde-i sefu. Pai acolo. Bun, ma duc la sefu (banuiesc ca tatal lui cwr). Vine cu un sictir nespus, se uita si bolboroseste ceva c-o sa-mi dea o asigurare si pleaca. Ok, deci rezolvam frumos. Mai stau eu ce mai stau, vad ca nimeni nu face nicio miscare, ma duc iar la sefu' al mare. De data asta mult mai agresiv, expresii gen "ce ma, n-oi vrea sa-ti vopsesc eu tie capota acum? pleaca ma de-aici! Am mai vazut eu carcotasi d-astia ca tine, dispari pana nu te dau afara in suturi". Am incercat sa-mi pastrez in continuare calmul si i-am explicat "domnului" ca mai are de lucru la relatiile cu clientii. Dupa asta a venit si mecanicul minune care in furia lui ca de ce comentez la asa o nimica-toata (doar nu ne trebuie neaparat vopsea pe masina peste tot, nu??) a venit si mi-a zis ca am de platit 6 milioane pentru cele 4 gauri pe care le-a dat. Am luat-o ca pe-o gluma proasta si l-am ignorat, nici macar n-am incercat sa-i explic ca el e ala care-a gresit si ca nu el ar trebui sa fie cu gura mare. MAREA prostie pe care-am facut-o a fost c-am luat datele firmei si-am plecat la politie, fara sa am niciun fel de factura de la ei (evident ca banii platiti pentru inspectia problemei la trenul de rulare au fost incasati cat de "legal" posibil, ca orice service care se respecta).

P.S. Atasez poza cu zgarietura, ca sa fie clar despre ce e vorba.

post-1533-1190724141_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recitindu-mi postul mi-am dat seama c-am uitat sa mentionez un lucru foarte important... verdictul lor de bielete anti-ruliu + brat s-a dovedit a fi gresit, verdictul corect fiind doar bielete anti-ruliu. Daca au vrut sa-mi bage un brat pe gat, incompetenta sau o mentalitate "hai sa schimbam tot ca sa fim siguri" nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu te-ai mai intors dupa factura, dupa ceva?

cum ramane?

nu imi vine sa cre faza cu "iesi afara...."!de necrezut!

p.s ciar se fac programari acolo?sau e asa, o vorba?

ca acum cateva luni nu inventasera inca acest cuvant!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu m-am mai intors, iti dai seama ca ma intorceam degeaba. Trebuia sa pun mana in clipa aia sa chem OPC-ul dar nu m-a dus capu'. Asta e. Programari nu exista, e tot pe baza de "vino pe la 4".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, nu imi vine sa cred!

eu am fost pe acolo de cateva ori, dar de fiecare data am intrebat pretul dinainte!n-a fost mc, dar nici asa!

faza aia cu 6 milioane niturile este de necrezut!

cat poate sa fie ora de manopera, si cat sa fie normate cateva gauri, ca sa iasa 6 milioane?

la 50-60 de roni/h ar iesi vreo 10 ore de munca!

imi pare rau pt toata povestea asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 mil pt nituri ?:icon_thumright:

Si daca refuzai sa platesti ce faceau?Chemau politia?

Cred ca nici daca iti puneau nituri de aur nu erau atat, imi pare rau pt tine si ce ti s-a intamplat dar eu nu le dadeam 6 mil pt asa lucrare nici cu executor judecatoresc :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stati ca e o neintelegere aici :lol: Cum adica "daca refuzam sa platesc"? Credeti ca am platit 6 milioane pt 4 gauri? ;) Asta cu 6 milioane era mecanicul care incepuse sa tzipe pe-acolo, suparat nevoie mare c-am indraznit sa vorbesc cu seful lui. Nu a fost un pret oficial.

P.S. Ieri am schimbat bieletele anti-ruliu iar masina e din nou ca si noua. Deci verdictul lor cum ca trebuie schimbat bratul era total eronat.

P.P.S. Niturile erau ale mele, ei nu aveau :sick:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!