Jump to content

Seat Leon 5F facelift


CristiALF
 Share

Postare recomandată

1 hour ago, Luciosu said:

in plus poti sa iei ST FR cu 4drive 

ST FR 4 Drive era si pana acum...ramane de vazut cu CUPRA ST 4 drive, daca va deveni realitate? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa mor de stiam. Aveam impresia ca doar X-perience-ul era cu tractiune integrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan nu apare in configurator 1.8TSI(cel putin la FR nu) ... era colegule, ce nu stiu sigur daca era posibil cu DSG. Interesant ca poti opta si pentru vechile displayuri de 5 si 6.5 inci, pe langa cea de 8 cu 2 butoane :) . AM configurat una cu echipare similara ca si al meu si cam tot pe acolo a iesit ca si la mine fara rdeucere dealer... probabil unele optionale au devenit mai scumpe. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se pare ca motorul 1.8 TSI a ramas doar la Leon FR simplu si Xperience. La ST FR si Xcelence a fost scos http://cc.porscheinformatik.com/cc-ro/ro_RO_SEAT/S/auv/440

La Style si mai si...doar 1.0-1.2-1.4TSi(125) si 1.6TDI 115

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu imi este clara diferenta intre FR si Xcellence. Sunt mici elemente schimbate, in rest e cam acelasi lucru...la acelasi pret. Pana la urma care e varful de gama?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta low - reference

Varianta  normala - style

Varianta pseudsport - fr

Varianta pseudolux - excellence

Varianta sport - cupra 

Varianta do it all - experience.

Eu consider Cupra varful de gama pentru ca vine cam cu de toate in echiparea standard: led, dsg, dcc, navi, suita de asistenti electronici, jante mari( mai putin piele trapa si seat sound-sa numesc cateva optiuni mai importante).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferente fata de FR la Xcelence: desi echiparea este cam acelasi, diferentele sunt de ordin care tin de look sportiv, nu are tren de rulare lasat cu 1.5 cm al lui FR, vine cu cauciucuri de 205/55 R 16, cred ca are volan rotund si nu aceala tesit... in rest cam acelasi. Poate ca si la fuste fata si spate o sa fiue ceva deiferente, ca pana acum era la FR fata de celelalte modele(Style si Reference)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E plin de bug-uri configuratorul la Leon ST.

Fara poze, pe mobil nu se incarca decat partial... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am doua intrebari: a) 1.8 Tsi are suspensie independenta pe spate? b) DSG-ul de pe 1.8 este umed sau uscat? Mutumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Da

2. Uscat. Dq200.

Doar tdi-ul de 150 si 4x4 va primi dq381 adica dsg7 umed. Cel putin eu asa am inteles din comunicatele Seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va recomand sa uitati de DSG7 uscat. Desi confortul e mai ridicat pentru cei carora nu le place sa schimbe vitezele, cutia de viteze are probleme mari, in plus eu nu gasesc nici un fel de confort in a anticipa inainte de fiecare depasire pentru a face cutia sa schimbe 2 sau 3 trepte de viteza inferioare, pentru a putea face depasirea in siguranta. Prefer cutia de viteze manuala, pentru aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta se intampla pentru ca dsg7 dq200 este imperecheata cu niste motoare nu foarte puternice iar pentru o depasire pe "nationale", cum tot bat campii pe topicul de Kodiaq, ai nevoie de putere instant. 

Sunt in asentimentul tau, cv manuala e mai buna in situatia mentionata mai sus. Pentru uz preponderent urban dsgul e mai comod desi se strica aproape sigur :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand vrei sa fii in siguranta, nu faci depasiri la care sa te afecteze acel delay de 1-2s pana isi da seama cutia eventual unde sa retrogradeze. Altfel, daca vorbesti de depasiri mai..altfel, te pregatesti dinainte daca tii neaparat: pui cutia in S sau dai pe manual si poti tu sa fii la butoane. Ca preferi tu cutia manuala e strict alegerea ta personala, dar "asta" nu e o problema, asa se comporta cutia, este totusi un calculator in spate, cu niste algoritmi de functionare, nu este AI..

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te asigur ca si cu cutia in S, tot absolut nici o diferenta nu e, am condus 1.2 TSI cu M6, e cu totul alta masina. Inclin sa cred ca DSG7 uscat a fost un esec inca de la etapa de proiectare, nu cred ca are legatura cu cuplul masinii, 1.2 TSI e departe de cei 250 NM pe care ii suporta maxim cutia de viteza.

Vorbesc de depasiri mai altfel, pe care cu 1.4 TSI 125 CP le fac in cu totul alt timp si in siguranta. Eu nu sunt soferul care sa faca depasiri riscante, anticipez totul si imi iau distanta de siguranta mare, insa cu 1.2 TSI nu am nici un fel de placere cand apas pe acceleratie, totul e liniar, viteza creste, insa cuplul nu trage masina in fata la fel cum o face cu o manuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scria cineva cu DSG ca la drum lung foloseste padelele pt depasiri, cred ca e oricum cel mai bine asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la o masina am padele si la una nu. Le-am folosit o singura data, parerea mea e ca la orice automata trebuie putina anticipare si invatat cum se schimba vitezele din pedala, la reprize sunt oricum mai bune decit manualele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o luam altfel.....un DSG e o manuala cu schimbare electronica....nu are de unde sa stie cutia ce vrei de la viata....si plus de asta cel care conduce are posibilitate sa treaca pe mod manual si timpi mai scurti de schimbat viteza decat ai schimba tu viteza din schimbator.Plus ca daca esti in viteza 5, ori ca ai manuala sau DSG, tot trebuie sa retrogradezi.....Si eu credeam ca e mai prosta cutia....dar dupa ce inveti sa mergi mai mult pe manual o sa vezi ca e defapt mai performanata...nu neaparat mai comoda.Si atunci esti ca si pe  manuala.....Si sa ai DSGsau manuala la aceasi putere ...nu e nici o diferenta caci DSG se poate transforma in manuala   oricand...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dragilor,

Exista deja pe stoc, in Romania, modele Leon FL, chiar daca configuratorul online nu este explicit in acest sens. Sunt si multe Leon XP FL. Pentru stoc se acorda discount de 10% si pentru configuratii noi 5% la Alto Syncro Bucuresti.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si ce poti sa iei de pe stock? Reference in culoare gratuita la care iti pune un climatronic, geamuri electrice spate si un Bluetooth, plus eventual lumini de zi cu LED? Nu merci, mai multe dotari are Dacia in banii aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, Doc Morelli said:

Dragilor,

Exista deja pe stoc, in Romania, modele Leon FL, chiar daca configuratorul online nu este explicit in acest sens. Sunt si multe Leon XP FL. Pentru stoc se acorda discount de 10% si pentru configuratii noi 5% la Alto Syncro Bucuresti.

 

 

 

Sigur e Leon X-perience facelift? Din spusele unui agent de vanzari de la Seat, era vorba ca vor aparea doar in februarie.

Da-mi te rog un PM cu dealer-ul unde e expus (sau era vorba ca e expus chiar la Alto Syncro?), chiar m-ai facut curios :)

Modificat de roc82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost pe acolo sapt asta și nu era nici un Facelift expus. Tot feb mi s-a spus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, de la AltoSyncro Pantelimon am primit aceste informatii. Masinile nu sunt expuse in showroom. Cred ca sunt in vama Curtici sau pe drum spre vama. Oricum foarte multe sunt FL iar cele XP sunt toate FL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata bine, dar imi este foarte greu sa vad diferentele FL vs Non-FL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!