Jump to content

Sfaturi achizitie Ateca


cristi511
 Share

Postare recomandată

Configuratia finala:

Xcellence 1.4 tsi 4drive dsg6 +

- acc 

- pack iarna ( scaune incalzite fata + spalatoare faruri)

- parbriz incalzit

- portbagaj electric + pedala virtuala + kessy

- Seat Sound+roata rezerva ingusta

- nevada white

Pret 29.995 euro TVA inclusa.

Acum astept oferta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept si eu cu nerabdare oferta pe care o vei primi.

Masina ta va avea o sora peste cateva luni, nu stiu dacq voi merge totusi tot pe nevada white, dupa ce am vazut cat de proasta e vopseaua.

Intrebare: in configurator sunt 2 optionale pentru portbagaj electric, ambele cu acelasi pret. Care e diferenta intre ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nevada white este varianta metalizata. Bila white e vopseaua uni.  

Ca sa iti raspund la intrebare am impresia ca diferenta sta intr-o functie denumita safe lock. N-am inteles foarte bine ce si cum inseamna asta doar ca pentru varianta cu safe lock te obliga la alarma. Sper sa nu gresesc. 

Edit: cat despre oferta, am discutat niste conditii specifice nevoilor mele, daca se poate bine, mergem mai departe cu comanda, daca nu..nu :) . Nu ma dau banii afara din casa, consider ca este o oportunitate sa schimb leonul acum cu ceva mai bun insa nu o voi face doar de dragul schimbarii. 

Tinand cont ca posche leasing ofera 4% la achizitie, e relativ usor de ajuns la un procent multumitor. Pe mine ma leaga/impiedica bb-ul pentru Leon. Am zis clar ca peste 10k euro ( diferenta dintre pretul final pentru Ateca si bb-ul Leonului) achizitia mea cade. 

Le: mersi pentru feedback-ul despre vopsea. Nici cu rosul de pe leonul meu nu imi e rusine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nevada white avem pe 5f, e o mizerie de vopsea, s-au impregnat gazele in lac, cred ca nu rezolv decat cu un polish. Special am ales albul metalizat, pentru a nu avea problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo, frumos configurat !

O singura observatie, nu vrei sa pui full link ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: mi-a scapat. Ba da, vreau. Acum nu prea stiu ce sa fac cu culoarea...oscilam intre Alb, Negru si Mato Brown. Pana la urma cred ca merg pe bila white si aia e, stiu o treaba. Din ce spune Cristian, nu e rost sa platesti o vopsea metalizata..,mama lor de vopseluri pe baza de apa. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma, e grav. Ne intalnim si iti arat masina, nu glumeac deloc. Full link e clar de luat, credeam ca nu il vrei, mai ales ca functioneaza android auto si in romania, macar google maps e ok si nici nu mai ai nevoie de navigatie.

Eu merg pe pachetul enjoy xcelence, care include si navigatie, pentru ca are park assist inclus, care costa cu 200 euro mai putin decat tot pachetul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a scapat, nu a fost cu intentie. E vorba sa ajunga si waze pe android auto asa ca viitorul suna bine. Chiar nu stiu cum sa o dau cu culoarea, ti-am zis, mai bine iau Bila White si aia e, macar stiu o treaba. La Leon m-am convins cu culorile nemetalizate: ies extrem de bine in caz de revopsire :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511 full link il poti activa si ulterior, am facut la fel pe Ibiza, poate mai reduci macar din pretul initial inainte de "bricolari" :P Ah da, si daca aveai iOs iti spuneam de acuma ca merita navigatie deoarece aceste te obliga la "Apple" Maps si nu poti alege Google-Maps, insa in rest decenta alegerea - cat despre vopsea, eu personal prefer sa arate mai bine si sa imi asuma intretinerea decat sa fie o nuanta care sa nu imi placa - parere pur subiectiva si personala

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu "ne" place Samoa Orange ca altfel aia era si alegerea mea...Desi pe rosu arata chiar foarte bine mi-a ajuns 1 an de mistouri si glume. :)) Concret, alte variante de culori nu prea mai vad potrivite pentru caroseria asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Albul ieftin si nemetalizat: arata bine si este ieftin. La revopsire nu sunt probleme.

Albul celalalt - 618 EUR ! :scratch: Nu merita, din punctul meu de vedere !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem culori ( poze reale) aici:

https://www.carwow.co.uk/blog/seat-ateca-colours-guide-and-prices

@Cristian nu stiu daca ai fost atent cand am descris test drive-ul dar masina avea 17 + anvelope de iarna si mergea comparabil cu Superb3 cu suspensie normala si jante pe 17. Asta ca am vazut ce ai scris de frane/jante. 

Le: am configurat si un Tiguan, cl + dotarile asemanatoare Atecai si am iesit la 36k. Varianta 2.0 tsi hl pleaca de la 33.4k. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm, in ordinea preferintelor : samoa orange, lava blue, passion red, billa white

primele doua arata super bine live, va fi o placere sa te uiti la masina in fiecare zi ( diferenta la metalizat e "doar" 350 euro, ca si nemetalizat costa)

rosul e un compromis bun parerea mea, si poti lasa umoristii de ocazie sa se distreze si ei putin ( eu am vrut rosu la golf, nu a vrut sotia :)) )

albul e cea mai ieftina (ca albastrul ala nu merita bagat in seama) si cea mai safe optiune, nu as da bani pe un alb metalizat

 

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... daca se voteaza eu prefer Lava Blue. Eleganta si in acelasi timp nu foarte greu de intretinut.

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, cristi511 said:

 Pana la urma cred ca merg pe bila white si aia e, stiu o treaba. 

Nu alb NE-metalizat. Fu*k no ! Ma chinui eu cu ea de ma apuca damblaua. Reflexsilber metalic pe care l-am avut la Passat era parfum la intretinere, dar, na... ma saturasem de atata gri metalizat, mai ales ca era si Passat :biggrin: Pentru cine-si aminteste piesa.

Indiferent ce tratament de decontaminare si ce ceara ii dai, nu poti doar din spuma activa sa o cureti, trebuie sa pui macar laveta din piele caprioara pe ea, sau manusa din microfibra, adica stergi spuma activa cu laveta, ca sa eviti buretele sau peria...

In momentul in care pui laveta de caprioara/manusa microfibra oricat de curata e, vei avea micro zgarieturi care se vad in soare. Deci - cere polish

La revopsire - confirm ca iese impecabil, dar nu m-a incalzit cu nimic.

Vara se lipsesc mustele de zici ca sunt din silicon, e un chin curatatul, cu toate solutiile de insecte cu care dai. Tot ajungi la frecat cu spuma activa si laveta.

 

Revenind OT, eu votez cu Cappuccino. Arata foarte misto in soare si o da usor intr-un gri cand e urat afara/masina murdara.

 

Later edit: multumesc @CristiALF

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai vrut sa zici "Nu alb ne-metalizat"...

Eu am masina de 5 luni de zile aproape si nu am nici o problema, in afara a 2 mici chestii luate prin bara pe autostrada (dar nu se vad decat daca le cauti cu lupa) care au lasat o mica urma/adancitura in bara fata (nu stiu insa daca la alte culori ar fi fost la fel..). Nu i-am facut nici un tratament, nici un polish, nu o intretin in nici un fel special in afara faptului ca la spalatorie (merg la spalatorii normale) ii rog mereu doar sa imi ia apa usor de pe ea si sa nu o frece. Si nici nu o spal tot timpul.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ouups, vad ca e Jungle Green, ai dreptate.

Nu gasesc nimic Cappuccino, tot asta mi-o returneaza.

 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as fi zis jungle green insa "tot" acolo sunt nuantele :P

Si daca tot dau reply...si fiind un fraier care a platit 800€ pe o culoare alba in trecut (moon white - octavia)...recunosc ca nu mi-a parut nici macar o data rau cand vedeam candy white langa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca mi-am facut temele mai bine (my bad). Se pare ca la Seat atat Jungle cat si Cappuccino sunt o idee mai deschise decat la Superb, m-au indus in eroare.

Deci: Jungle Green vs. Cappucino.

 

seat-ateca-seat-ateca-1-6-tdi-advance-beige_5175969704.jpg

big-61896288c2.jpg

839274705_1_1080x720_xcellence-14-tsi-start-stop-150km-nowy-model-suv-od-reki-warszawa.jpg

SEAT-Ateca-2-0TDI-Xcellence-4D-2876612-8-1.jpg

 

Aleg Jungle Green. 

1.jpg

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De adus in discutie am adus mato brown...dar e greu de gasit niste poze elocvente. :)

Loading...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, provlema mare pentru tine este sa stai in marja aia de 10k, din motivul ca au deja reduceri mari la Leon, care a ramas pe stoc. Oricum succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi mai trebuie Leon hatch (exceptand Cupra) oricat de mari ar fi reducerile. M-am lamurit si in plus, cum am zis, daca nu se poate nu e absolut nicio problema. :)

Edit: multumesc pentru curatenie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!