Jump to content

Sfaturi achizitie Ateca


cristi511
 Share

Postare recomandată

Nu e nici normal, nici anormal - nu este un defect ci un inconvenient. Probabil ca o sa mai descoperi si altele.

La primele modele pe MQB , in special Skoda si Seat, chederele de la usile spate nu erau etanse, cu tot ce inseamna asta - curent, apa - asta e un defect. Ca se acumuleaza mizerie pe coltul usii - asta e, e un feature.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Genul asta de probleme, le rezolva de obicei MY urmator.

Cei care cumpara masina in primul MY se lovesc de diverse, pe care fabrica le analizeaza si uneori le rezolva cu urmatorul MY. E o practica intalnita la VAG, de fapt la industria germana in general.

Cei care au luat primul MY le pot rezolva prin retrofit platit sau nu de fabricant...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depasiti va rog momentul cu "alte marci" si hai sa ne concentram asupra Atecai.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 07.03.2017 at 10:00 AM, vdragos said:

Vezi ca S-tronic de pe 1.4 TSI de la Q3 este acelasi cu DSG7 de la Ateca ... DQ200 cu ambreiaje uscate si probleme potentiale.

Sa inteleg ca Expertii astia Auto s-au inselat aici ???

http://www.autoexpert.ro/exclusiv-primul-drive-test-cu-seat-ateca/

model1.0 TSI1.4 TSI 2WD1.4 TSI 4WD1.6 TDI 2WD2.0 TDI 2WD2.0 TDI 4WD2.0 TDI 4WD

 

Cutie de vitezemanuală, 6 trepteman., 6 tr./ DSG, 6 tr.man., 6 tr./ DSG, 6 tr.manuală, 6 trepteman., 6 tr./ DSG, 7 tr.man., 6 tr.DSG, 7 tr.

 

aici se vorbeste de DSG 6 la benzinara si DSG 7 laa diesel ....CARE E ADEVARUL ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris mai sus ca m-am inselat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu bateam in tine ..neaparat :)

vroiam sa ma lamuresc un pic , cu CUTIA asta AUTOMATA 

e singurul regret pe care il am acum , dupa ce am comandat 

Nu stiam ca au probleme cu DSG 7, si pe autoexpert am vazut ca scrie altceva ...

Eu am comandat pe 13 Feb. in BELGIA masina, am primit acelasi termen ca si voi , 6/8 luni de asteptare :( cel putin 

Apoi , citind pe forum ...am cerut dealerului ceva optine in + si , surpriza, nu mai puteam adauga nimic...Atunci am intrebat cand ar putea sosi masina , daca a intrat deja in productie si...SURPRIZA !!!!   pe 24 Aprilie poate sa fie aici, la Antwerpen...si o voi putea ridica de la DEALER !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari, eu inca mai sper ca termenele astea de peste 6 luni sa fie mai mici, sa se rezolve problema cu capacitatea de productie. Oricum, eu o sa dau comanda si uit de masina, sper sa ma surprinda dealerul placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Asa am vrut sa fac si eu ,...sa uit de ea....si  sa mai strang bani intre timp :)

Credeam ca prin AUGUST mai pot sa sper ...dar, cum am spus, am vrut sa mai adaug ceva ... Blind spot detection

Nu cred ca termenele astea sunt realiste , ci , doar , ca FABRICA s-a speriat de comenzi si a inceput sa dea 6/8 luni livrare  , HILAR , ca sa scape de orice stres !!!! Si a reusit ...mai mult de atat :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problemele cu dsg7 sunt reale, din pacate. Depinde si cum exploatezi masina, insa mai devreme sau mai tarziu se vor manifesta, mai ales daca masina merge in regim urban, in primele trepte de viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de optiuni +/-, azi am sunat la dealer sa il informez ca as vrea DCC/directie adaptiva si ca la prima informatie oficiala sa ma anunte, sa le adaugam si mi'a zis ca a mea comanda e prioritizata (nu's ce'i aia, da cred ca'i de bine :P) si ca, desi nu are confirmare oficiala, posibil sa nu mai aiba cum sa adauge alte optionale.

Sper sa am si eu parte de o surpriza si sa nu astept pana la anul.

Pe de alta parte, pe 13feb, la noi, cel putin, inca nu erau termene de livrare asa mari

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu la masinile care au fost comandate nu se pot face modificari. Daca vrei sa faci modificari e ca si cum ai comanda una noua, adica te arunca cu data de livrare. Fix asta am dorit si eu sa fac initial, sa iau o masina pre-comandata si sa ii fac modificari. Din pacate nu s-a putut si mi s-a transmis de la dealer ca au incercat sa faca modificari pentru un client si data de livrare s-a modificat in 2018...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vorbesc de masina comandata de mine in martie, dupa configuratia dorita de mine. Ulterior am adaugat si ACC'ul. Inca de la lansarea precomenzii am primit termen de livrare dec 2017.

In principiu, fara a modifica termeni importanti (motorizare, transmisie, nivel de dotare), optionale se pot adauga si pe parcurs pana intr'un anumit moment, in limita disponibilitatii acestora, eu asa stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu sunt optiuni cu restrictii, pana intr-un anumit stadiu al unei comenzi, se pot face modificari la comanda. de ex. "stadiul B preconfirmat de fabrica sapt 5/2017 productie" , "stadiul C confirmat de fabrica sapt 3/2017 productie" .... mai sunt si altele, dar idee sper sa fie inteleasa :)

 

LE: cat despre varianta FR, nici dealerul din Cluj nu avea data concrete, insa spunea ca probabil se vor afla o data cu noul MY18

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asadar, canalul oficial romanesc nu a aflat de lansarea variantei FR. Interesant. 

@Cristian ai vreo alta informatie fata de cele postate deja?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa nu fie nicaieri vreo data oficiala inca despre FR si optiunile concrete, ci deocamdata doar comunicatul de presa.

Cum oficial abia la Barcelona va fi prezentat FR'ul (deci 10 mai), posibil ca inca 2 saptamani sa nu mai apara noutati importante. Speranta moare ultima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil nivelul de echipare FR va apare odata cu MY2018, la 1 iunie 2017. Sper sa vad si virtual cockpit pe lista de optionale, pe langa dcc.

Nici un dealer nu stie nimic, desi e oficial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, ToniM said:

Daca nu sunt optiuni cu restrictii, pana intr-un anumit stadiu al unei comenzi, se pot face modificari la comanda. de ex. "stadiul B preconfirmat de fabrica sapt 5/2017 productie" , "stadiul C confirmat de fabrica sapt 3/2017 productie" .... mai sunt si altele, dar idee sper sa fie inteleasa :)

 

LE: cat despre varianta FR, nici dealerul din Cluj nu avea data concrete, insa spunea ca probabil se vor afla o data cu noul MY18

Toni ai aceste informatii certe de la un dealer Seat ? Mie mi s-a spus ca au vorbit la importator (porsche) si nu se mai pot face modificari dupa comandarea masinii, decat cu resetarea termenului de livrare. Cum am zis si in postul precedent dupa ce s-a incercat o modificare pentru un client data de livrare s-a mutat in 2018.

Incerc sa aflu aceasta informatie pentru ca sunt foarte interesat sa mai adaug ceva optionale la masina, deci as aprecia informatii cat mai sigure sa stiu ce vorbesc in continuare si cui trebuie sa ma adresez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shiretzicu dute la dealer, si punei sa se uite in sistem, in functie de stadiul comenzii, se pot face anumite modificari la comanda fara a se modifica termenul de intrare in productie, insa depinde mult de stadiul comenzii in sistemul lor de comenzi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 05/04/2017 at 9:15 PM, tucson said:

Am comandat și eu Kodiaqul, cu livrare in săptămâna 20-21 (deci in jur de 15 mai). M-am grăbit sa îl comand, sa îl am măcar la toamna, dar se pare ca problema cotei mici pentru România nu a fost chiar problema.

Deci cum mama naibii reuseste skoda sa ofere termenen de livrare atat de scurte, iar Seat nu poate oferi termen de livrare nici macar 8 luni? Masinile se fac in aceeasi fabrica, inclin sa cred ca cererea pentru skodiaq e mai mare decat in cazul Ateca. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alte detalii n'a dat? Poate a luat masina preconfigurata. Cand plasase comanda, de fapt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai masina e lansata in februarie, deci cand putea sa dea comanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit la dealer si nici vorba sa se poata modifica vreo optiune pe masina. Toti clientii care au incercat sa modifice ceva pana acum au termen de livrare 2018. Singura intrebare care se pune la mine este daca masina intra in productie dupa saptamana 22 si atunci va fi MY2018, iar asta va insemna ca vor fi ceva optiuni in plus, probabil si o schimbare de pret. Mai multe informatii o sa am saptamana viitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca este MY18 si nivelul ales de tine ar implica dotari mai multe decat la MY17, pretul ramane sigur acelasi. Desi, personal, nu cred ca vor fi alte optiuni in standard, modificarile astea abia cand va veni facelift'ul vor aparea, daca e cazul.

 

Cat despre comanda respectiva de Kodiak, una e in februarie si alta e sa crezi c'a dat comanda alaltaieri, cand apare post'ul respectiv. Si tot e posibil ca respectiva configuratie sa fie fost alocata ptr dealer, deci masina ce intra in fabricatie mai repede decat configuratele ulterioare.

Saptamana 20 inseamna 15-21 mai, respectiv 22-28 mai ptr saptamana 21, deci si livrarea respectiva poate foarte bine sa fie la inceput de iunie. Si atunci este un termen care s'a regasit si la livrarile de Ateca la noi, pana acum.

Mi'e greu sa cred ca VAG ar intarzia intentionat livrarile de Ateca special in defavoarea Kodiak. Poate doar sa aiba marje de profit sensibil mai mari la Skoda, desi nu cred.

La cum pare sa evolueze Seat (ma refer ca se urmareste cresterea vanzarilor - drept dovada Ateca, Arona si viitorul Alora), o politica de defavorizare intentionata fata de Skoda nu e benefica ptr viitorul marcii

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, modificarile facute la nivelul dotarilor se fac in fiecare an, odata cu intrarea in productiei a modelui MY corespunzator anului urmator. Nu are legatura cu faceliftul.

Cat despre modificarea pretului, am patit-o cu masina sotiei, comanda facuta in aprilie, cand 1.2 tsi avea 105 cp si era euro 5, intre timp s-a trecut la MY2015, pretul a crescut cu 200 euro si motorul a devenit 1.2 tsi 110 cp euro 6, masina intarziind o luna fata de termenul initial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, se pare ca logica mea nu functioneaza, bine ca n'am pus pariu pe ce sustineam :D

Asta cu modificarea pretului dupa ce s'a platit avansul pentru o comanda, chiar daca nu vorbim de sume importante, nu mi se pare corect fata de client. N'am citit contractul, dar probabil sunt acoperiti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!