Jump to content

Sfaturi achizitie Ateca


cristi511
 Share

Postare recomandată

S'a lasat linistea peste topic, nu a mai indraznit nimeni la Ateca?

Eu am plecat cu ideea unui Yeti, dar intre timp ma indrept spre Ateca 1.4 TSI 2WD Xcellence + optionale. Pretul de lista ar fi in jur de 27k si v'as fi recunoscator, mai ales viitorilor posesori, daca m'ati putea ajuta sa imi dau seama cam la ce reducere as putea spera. Cu cat mai aproape de 25k, cu atat mai bine

Initial vroiam 4x4, dar pe langa greutate sporita, consum marit si reprize mai lente, a avea un pseudo 4x4 pentru inca 2k euro nu renteaza (masina e pentru sotie, eu am un Forester 2.5XT, deci am cu ce iesi din iarna)

Am citit si topicul celalalt dedicat Atecai, dar tot as mai avea 2 intrebari carora nu le'am gasit raspuns pana acum (cu dealerii abia acum incep discutiile)

- scaun sofer reglabil electric implica si memorarea unor pozitii sau e doar reglaj si atat? (la Yeti vine si cu memorii)

- legat de pneuri, in functie de marimea jantei difera producatorul cauciucurilor?

Intelesesem ca mai nou ar fi dotate cu Falken 914 (cauciucuri decente, le am pe Forester), dar in unele poze si pe celalalt topic am vazut Bridgestone. Stie cineva ce pneuri vin pe R18? (standardul ptr Xcellence)

 

Deocamdata, din discutiile cu dealerii, perioada de asteptare este de 5-6 luni, nu s'a hazardat nimeni (Cta, Buc) sa imi dea mai putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, hai sa incerc eu un raspuns:

- dai inapoi cand trebuie sa stai 6 luni pentru o masina de volum. Nu e normal. In plus, oferta de motoare i-a penalizat pe cei ca mine, care si-ar fi dorit varianta 2.0 tsi de 190 cp cu dsg-ul bun.

- dai inapoi cand vezi ca variantele pe benzina primesc vechiul dsg7, cel care se va strica sigur mai ales la o utilizare preponderent urbana. Este greu de motivat pretul de 27k atunci cand stii (aproape) sigur ca in timpul garantiei vor aparea probleme.

- am condus 1.4/150 dsg7 fwd si se misca absolut decent plus ca e rafinat.

- nu iti putem spune exact ce anvelope (producator/model) vei primi. Exista mai multe variante asa ca e loterie.

- cat priveste discountul, asteapta-te la un 8-10% dar stii cum e: dupa cum bate vantul.

In rest, toate cele bune sI asteptare usoara.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241 legat de scaunele sofer cu reglaj electric, iti pot spune doar ca adauga la kg cat si la perioada de asteptare, pe moment este "optiunea" cu cele mai mari perioade de buffer, insa nu iti pot raspunde , tind sa cred ca nu, nu am vazut in nici un review butoane aferente pe usa soferului

Cat depre pneuri, "conteaza" cu cine are in acel moment fabrica batuta palma, poate fluctua de la luna la luna, de la tara de livrare la tara de livrare

Si daca nu esti omul care sa stie sa negocieze - nici eu nu sunt - iti pot recomanda sa intri la seat pe site, sa vezi toti "dealerii" lor pe Romania, si sa le trimiti la toti un mail cu configurarea dorita, eu asa am reusit la Ibiza sa scot discount decent, la Ateca deja avceam "o relatie" cu dealer-ul si mi-a oferit din start ceva ;)

Decizie usoara iti doresc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot se vorbise si de Tiguan, legat de discounturi si cum ca nu se puntea obtine mai mult de 6%, in Iulie, pentru versiunea de 240CP + optionale, la Oradea o cunostinta a primit 4.471 euro reducere din pretul total de 42.585. A prins si Rabla, deci per total pretul final a fost 36676 (Highline + Faruri Top LED, Piele, basic Navi si alte cateva maruntisuri)

Legat de scaunele cu reglaj electric, butoanele ptr memorie ar trebui sa fie pe lateralul scaunului (Yeti si Tiguan asa au, ar fi ilogic Seat sa aiba altfel), se si vede locul in poza de mai jos, dar nu e vreun buton, ci doar capac, probabil pe viitor vor fi si cu memorie, altfel nu vad rostul lui, puteau sa faca doar gaurile ptr butoanele de reglaj

Scaun_regl_el.jpg

Foarte util acel pdf de 70 pagini cu informatii despre Ateca, M'am lamurit ca nu imi trebuie Seat Sound system, intrucat elimina posibilitatea de a avea roata de rezerva (subwooferul e amplasat in locul acesteia, in portbagaj).

Nu m'am lamurit insa cu sistemul de incalzire auxiliara. Circuitul de racire nu e prezentat complet, asa ca poate are altcineva idee daca acesta serveste si la incalzirea motorului sau restul circuitului se izoleaza cand functioneaza acest sistem. Eu inclin sa cred ca incalzeste si motorul, dar de la dealeri nu prea am speranta sa gasesc un raspuns clar si pe care sa ma pot baza

Configuratia pe care o doresc este

Ateca Xcellence 1.4 EcoTSIBenzina / 1.4l / 110kW/ 150CP     23.946,37 €

Tapiterie scaune Stofa/Alcantara maro                                    0,- €

Vopsea exterior Bej (Capuccino Beige)                                    612,85 €

Optionale:

Blind Spot Detection + Rear Cross                                          354,62 €

Cartografie Europa                                                                  0,- €

Enjoy Xcellence                                                                       708,05 €

Full Link                                                                                  158,27 €

Incalzire auxiliara                                                                     887,74 €

Roata de rezerva de dimensiuni reduse+                                92,82 €

 

Total incl. TVA.                                                                        26.760,72 €

 

Cu o reducere de 6% ar veni 25 150 €, deja un pret bun pentru mine. Evident, reducere suplimentara e binevenita, nu ma deranjeaza, Evident, o sa cer oferta mai multor dealeri, pentru 2-3% discount iau masina de oriunde din tara

 

LE: frunzarind pe mobile, am gasit pe jantele de 18" atat Bridgestone Potenza, cat si Falken Azenis - pe masini de vanzare in Germania, deci clar, e chestie de noroc In teste Bridgestone ies mai bine decat Falken, dar nu cu mult. Amandoua stau destul de bine pe asfalt uscat, dar prost pe umed/ud

Macar par a fi mai bune decat Bridgestone Dueler H/P care vin pe jantele de 19" ...

Modificat de andrei0241
.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor. Sunt posesorul unui Leon FR si ma bate gandul ca pe viitor sa cumpar o Ateca. Momentan dau si eu inapoi datorita lipsei unui motor mai mare pe benzina (gen 2.0 Tsi) si a suspensiei adaptive ca optional.

In fine, ideea e ca pot raspunde la cateva din intrebarile de mai sus, fiindca m-am documentat destul de bine despre Ateca, plus ca sunt si al doilea Leon cumparat de nou, deci stiu cum sta treaba in ograda "Seat". Pe rand:

- scaunele reglabile electric nu vin si nici nu o sa vina vreodata cu memorie. E din categoria "pt ca seat, si nu vw". Nici pe Leon FL nu este inclus.

- subwooferul de la Seat Sound "sta" in roata de rezerva de dimensiuni reduse, practic e obligatorie daca vrei Seat Sound. Am pe Leon asa ceva si crede-ma ca merita, e una din dotarile "must-have", dupa farurile LED si pachetul suspensii adaptive.

- un mic heads-up in ceea ce priveste scaunele full piele: daca e vb de acelasi material ca pe Leon (adica piele ecologica), ai mare grija ca se va "lasa" dupa putin km. Si eu eram interesat de asa ceva la momentul achizitiei, dar am vazut pe forumurile seat din UK scaune de Leon la 35-45k km care aratau ca cele de pe masinile aduse din germania cu 200mii de km la bord. Daca ai alcantara standard, ar trebui sa te multumeasca (si iarna nici n-ai nevoie de incalzire in scaune cu alcantara)

As avea si o intrebare (nu stiu daca am inteles bine din spec-uri): Pe 1.4 FWD DSG avem cutia cu 7 rapoarte si ambreiaje uscate (adica aia "fiabila"), iar pe 1.4 AWD DSG este cea cu 6 rapoarte si ambreiaje in ulei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 8 saptamni jumatate de la achitarea avansului/lansarea comenzii, am VIN, si in screenshot-ul primit, apare "masini in tara".

Cert e ca s-au miscat mult mai repede decat speram, e clar ca Februarie tot cu Ibiza il fac la schi, nu cred ca se poate altfel, insa Martie va fi un minim de ~4000km facuti "de sus"

Succes tuturor ;)

@andrei0241 de indata ce ridic masina te anunt cu ce pneuri a venit echipata, oricum vor ajunge in cazul meu de vanzare :)

 

LE: cica masina este in Spania...eu tot ce citisem/vazusem stiam ca se produce in Cehia la Skoda, voi reveni dupa ce vad ce imi zice dealer-ul

 

@75NOR dap, raman 18 pe iarna si am ceva modele de 19 in cap :)

2nd edit: si-a revenit si dealer-ul, masina este in Cehia :))

 

Modificat de ToniM
LE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ToniM Bravo, hai ca mai ai putin. 

Ce planuri ai? Pui pe jantele cu care vine masina cauciucuri de iarna si cauti alte jante pe care sa pui cauciucuri de vara ? Hai, details, details, pls :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 19/01/2017 at 3:02 PM, ovi_ice said:

As avea si o intrebare (nu stiu daca am inteles bine din spec-uri): Pe 1.4 FWD DSG avem cutia cu 7 rapoarte si ambreiaje uscate (adica aia "fiabila"), iar pe 1.4 AWD DSG este cea cu 6 rapoarte si ambreiaje in ulei ?

Da. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ovi_ice : referitor la scunele cu memorie, da, e regretabil si personal cred ca reglajul electric fara memorie e frectie la picior de lemn. Dar sa stii ca nici Golful nu are; e drept, Tiguanul are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare ciudat ca la Yeti e oferit scaun cu reglaj electric si memorii si deja e generatia precedenta fata de actualele Tiguan/ Ateca, dar la Seat ciuciu.

9-10 saptamani pentru livrare e nesperat.

Cum se procedeaza in cazul achizitiei prin credit auto? Avansul stabilit se achitat tot la lansarea comenzii sau dupa o anumita perioada?

La sfarsitul anului trecut, cel putin pentru Leon, era oferta Casco si RCA gratuite pentru un an, mai este asa ceva acum?

Farurile LED sunt simple, nu adaptive, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241 la lansarea comenzii va trebuie sa platesti un avans pentru "lansare" - dupa experienta mea personala poate varia intre 10-20% din valoarea masinii. Restul banilor care ii platesti tu ca si "avans", se efectueaza doar cand se emita factura finala, insa masina nu va pleca din vama curtici spre dealer pana nu vei achita tu ce te-ai "legat" contractual ca avans.

Farurile full Led sunt neadaptive, cat despre oferte etc, acolo depinde de la dealer la dealer, si la cat si cum negociezi ;)

Weekend fain.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/19/2017 at 3:02 PM, ovi_ice said:

As avea si o intrebare (nu stiu daca am inteles bine din spec-uri): Pe 1.4 FWD DSG avem cutia cu 7 rapoarte si ambreiaje uscate (adica aia "fiabila"), iar pe 1.4 AWD DSG este cea cu 6 rapoarte si ambreiaje in ulei ?

 

On 1/20/2017 at 3:27 PM, cristi511 said:

Da. :)

Pacat, asta forteaza putin nota sa urci la 4Drive. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In orice service/reprezentanta vw nu va recunoaste nimeni oficial ca exista problemele de fiabilitate ale dsg7 dq200 si in plus oamenii de vanzari iti vor vinde gogosi cum ca nu exista si sunt doar povesti. :)

In plus, pentru unul ca mine (mai ingust la minte ), nu exista suv(crossover) fara 4wd asa ca problema cutiei automate nu exista.

Exista in schimb problema lipsei unui motor pe benzina ceva mai potent. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 3 ani cu AWD am constatat ca nu ofera avantaje majore, mai ales daca nu faci multi km iarna. Oricum,  mai nou  vad ca blocheaza drumurile cand e zapada mai multa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce intelege fiecare prin avantaje. La baza este adevarat, in mare parte vei putea merge si cu tractiunea fata pe unde vei merge cu awd-ul. Dar asta e ca si faza cu orice masina de duce din A-->B, si Loganul o face decent. 

Eu am facut acum 2 saptamani primul meu drum in afara cu Alltrack-ul. Este adevarat, as fi putut merge cu orice masina, chiar si cu tractiune spate. Doar ca nu la fel.. si nu cu acelasi sentiment de siguranta. Si nici cu aceeasi viteza.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu sentimentul, poti merge periculos de tare cu integrala, problema va fi la oprire, acolo franele sunt la fel ca pe 2WD.

Fiecare are criteriile proprii, de aceea si oferta variata de pe piata. 

In cazul de fata e pacat ca Vag nu a renuntat la DSGul 'dubios', dar nici dealerii nu sunt corecti (intentionat sau din necunostinta) cand  ofera informatii. 

Am trimis intrebarea si catre 2 dealeri (maine sper sa primesc raspuns), dar o adresez si aici: ce dotari optionale sunt problematice pentru lansarea in productie acum? Retinusem scaunele cu reglaj electric, pana acum 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul 1.4 tsi,

Orange Samoa (asta cred ca totusi a iesit de pe lista),

Scaunele cu reglaj electric 

S.a.

*informatiille vin in urma unor discutii avute cu dealerul acum cateva saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine, eu le bifez pe ambele, 1.4 TSI si Orange Samoa. La o prima discutie mi s-a confirmat termenul de livrare de 5-6 luni. Exista insa niste masini deja comandate, care urmeaza sa ajunga in tara in curand, pentru cei care nu isi doresc neaparat anumite optionale sau vor masina acum, nu candva, in viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu doar 1.4 TSI DSG este cu asteptare mai mare @ceicaremergpemotorizareaaferenta

Confirm cea mai mare asteptare pe moment: scaun sofer electric.

Spor tuturor !

@Cristian sa nu confundam ;)

Ateca Style1.4 EcoTSI 4DRIVE
vs
Ateca Style1.4 EcoTSI DSG 4DRIVE

Modificat de ToniM
LE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, 1.4 TSI 4drive vreau eu, inteleg ca limitarea e de fapt pe dsg7, care vine in combinatie cu 1.4 TSI 2WD?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru doritori, la Etg Pitesti exista 2 bucati:

1. 190tdi dsg xcellence rulat 32.990 euro

2. 150tdi m6 xcellence nou 29.9xy euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenit: 9 saptamani jumatate de la achitarea masinii - a ajuns in Curtici :D

Succes si rabdare tuturor ;)

@Luciosu eu zic ca daca in 10 saptamani va fi in Cluj, este 2,5 luni, deci da....3 luni groso modo - insa nu cunosc livrare cu perioade mai scurte in familia vag - si la Octavia cam tot pe acolo am stat, poate 2-3 saptamani mai repede la Octavia cred

Modificat de ToniM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa rotunjim putin, cam 3 luni va fi fost asteptarea pentru tine, corect?

 

@ToniM Pai 3 luni e bine, fata de estimarile initiale de 5-6 luni, care se vehiculeaza, mai ales ca e in configurarea aleasa de tine. De abia astept sa vad prezentarea, cred ca va fi prima pe forum! :D 

Modificat de Luciosu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 minutes ago, ToniM said:

Revenit: 9 saptamani jumatate de la achitarea masinii - a ajuns in Curtici :D

Succes si rabdare tuturor ;)

Bravo, foarte scurt timpul scurs. 

Mai face 5 zile din Cur-tici :) pana la tine.

Hai cu poze cu "portocala mecanica" si cu topic si cu restul....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!