Jump to content

Sfaturi achizitie Ateca


cristi511
 Share

Postare recomandată

N-ai inteles. Ma refeream ca nush daca o sa iti dea astia la bb cat vrei astfel incat sa mai pui maxim 10k euro si sa iei Ateca deoarece au preturile jos fiind model sfarsit de generatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt ferm convins ca am inteles si imi mentin raspunsul :p. 

Legat de culoare, pana acum  n-am reusit sa imi dau seama care pica mai bine, exceptand samoa...

Din tot paletarul am redus la  3: releflex silver, mato brown si nevada white:

 

 

CccumiKXEAAqaFt.jpg

IMG_0042_zpsca2n5j7r.jpg

ateca-2.jpg.cc5fc6abd329a0c6eebdb961a56b94d5.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Noi" am restrans optiunile la Nevada White sau Samoa Orange.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii, ca mi-am adus aminte acum, parbrizul incalzit e ciudat. se vede clar ca ai ceva lipit acolo si cere o perioada de acomodare.

Nu am idee cum se comporta seara, pe ploaie, insa sper sa fie totul ok. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, cristi511 said:

Sunt ferm convins ca am inteles si imi mentin raspunsul :p. 

Legat de culoare, pana acum  n-am reusit sa imi dau seama care pica mai bine, exceptand samoa...

Din tot paletarul am redus la  3: releflex silver, mato brown si nevada white

Cel mai bine o pune in evidenta Nevada White, adica ii scoate in evidenta muchiile, o face mai musculoasa. Alb metalizat e mult mai usor de intretinut decat cel nemetalizat.

Silverul este alegerea cu care nu ai cum sa dai gres, asa cum spunea si @Bebeee

Mato Brown...c'mon esti prea tanar sa-ti iei culori din astea pe masina. In plus, eu nu vad culoarea asta pretabila pe Seat, mi se pare culoare tipica de Merc.

Centii mei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi mentin parerea despre Nevada White, o prostie, degeaba e metalizata. Din pacate probabil tot pe Nevada White o sa mergem, e frumoasa Samoa Orange dar e prea "in your face".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum o dau cum o intorc ca si eu tot la nevada white ajung. :)) 

Cred totusi ca masina de la Pbn, din showroom, era bila white si opinez ca arata mai bine decat nevada white, nuanta era clar mai calda, mai placuta ochiului. In acelasi timp e foarte posibil sa ma fi pacalit lumina ( relativ existenta) din incapere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tizule, trebuie sa vezi masina in lumina naturala, in showroom-uri lumina de la LED-urile din tavan distorsioneaza aspectul real al masinii.

Cel putin la Skoda, Moon White e mult mai ok decat Candy White, adica Moon e mai "plin" ca si culoare si are stralucire, dar este nuanta mai rece, Candy e mai mat, mai fad, dar pare o idee mai calda ca si nuanta.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e si Nevada White, e alb mai rece, nu e gen Candy White de la VW.

Sincer, cu 400 euro, cat e diferenta intre cele doua nuante de alb, poti lua cateva optionale care sa fie mai utile. Sau poti vopsi 2-3 elemente cand e cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asta e si gandirea mea. Daca ar fi fost o culoare speciala ca la R, care arata absolut senzational, da de acord dar asa....

Apropo, am vazut in showroom o Jetta mk6, White Silver. Absolut dementiala culoarea...:banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Here you go...in acelasi cadru, pe lumina zilei...

aqudyvu3.jpg

e8esejad.jpg

 

PS: nuanta arata total diferit la un "versus" pe inserate, pe apus etc, in rest da, multi vad, insa putini fac diferenta, alegerea voastra oricum ;)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict vizual, nuanta de Nevada da mai bine pe caroseria cu multe muchii de Leon/Ateca. Cel nemetalizat arata "bland", parca estompeaza liniile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as merge pe Releflex Silver sau Mato Brown.

 

Cu Nevada White pare pregatita pentru vopsire :))
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Albul tot alb ramane si la a nu stiu cata nuanta. Sigurul care mai iese din tipar este acel alb perlat, care pare usor mat, acel oryx white de la vw.

In rest mi se pare ca e foarte neimpresionant, iar pe un suv chiar ii arata dimensiunile intr-un mod neplacut, nici nu e o culoare agresiva.

Pentru contrast si usurinta in gestionare murdariei merge reflex silver. E destul de obisnuita, dar macar nu e pe toate dubele :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un articol interesant despre culori si cum sunt ele asimilate diverselor segmente auto. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa-ti iei culoarea pe care o preferi si o doresti tu, nu una pe care diverse studii / articole o indica ca avand un plus de atractivitate la revanzare.

Daca te apuci sa-ti configurezi masina pentru revanzare.... :wacko:

E masina ta, go "full banana" in maximum bugetului tau

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

54736460.jpg

+1 @75NOR - este o achizite personala, si daca stai sa asculti oricum vecinii si prietenii care eie "stiu", am impresia ca sigur vei reusi sa ii "satisfaci" pe toti :P

Banii tai, decizia ta...cat despre articol....a fost prea lung pentru gustul meu :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E pus acolo, ca lectura suplimentara. :) 

Cred ca s-a spus suficient despre culori in cazul asta, acum nu ramane decat sa facem ce e de facut pentru achizitie. Asteptam oferta, analizam si dam ok-ul..sau nu. :) 

Ps: pentru mine e oarecum o chestie noua cu achizitia de masina pe baza de comanda. Cam tot ce am cumparat pana acum a fost de pe stoc sau cu un minim de versiuni/optiuni disponibile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru vreo 300e diferenta fata de pachetul de iarna poti lua asa ceva: 

 

14580696576358.jpg

seat_ateca_13.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe tine nu te tenteaza? Decât o metalizata..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine, dar personal as evita pe cat posibil scaune full piele..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai dreptate, dar la banii ăștia mi-a înroșit filamentul ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu aleg pachetul cu piele neagra, care e cu 100 Euro mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ma uitam ce inseamna pachetul piele imi parea rau ulterior. Noi clar o sa mergem pe varianta maro. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!