Jump to content

Upgrade pompa inalte VW, CP3 Retrofit pentru CR


racingparts.ro
 Share

Postare recomandată

racingparts.ro

L-a ajutat un amic mecanic sa monteze, de departe cel mai rapid pana acum, a doua zi la pranz era deja resoftata cu pompa noua sus.

Manopera in functie de mecanic ma gandesc ca e undeva intre 350-500 ron maxim. (cam 3 ore de munca ptr montare).

Resoftarea costa in functie de tuner si de cat e de capabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vine mai bine CP3 de pe motorul de 2.5 CR ,de pe vw krafter ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

racingparts.ro

Este o pompa R90, supradimensionata ptr motorul nostru de 2l, pompa aia poate 500 cai , absoarbe mai multa putere decat cea R70 pe care o montam acum.

Primul prototip cu pompa aia l-am facut ptr masina mea, apoi am trecut la R70 din motive evidente. Unde mai pui ca sunt si mai economice decat cele de VW-audi...

 

Modificat de racingparts.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 16.10.2016 at 10:42 AM, racingparts.ro said:

 

20161012_125029.jpg

 

De unde ai luat kit-ul de montaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

racingparts.ro

Eu l-am facut de la 0, de la desen, 10 probe de montare pe masina etc. Asta e prima versiune cu pompa R90 V6.

De indata ce am terminat kitul mi-am dat seama ca nu poate fi montat pe toate masinile asa ca am luat-o de la 0 si am facut unul care sa poata fi montata pana in 2014. Terminat al 2-lea prototip, totul perfect pana la montarea pe masina unde pompa nu era in pozitia perfecta, roteste totul cu 5grade.

Acum e totul perfect. A fost mai greu pana am ajuns la forma finala.

Acum arata putin divers si contine si alte elemente, conectori rapizi ptr motorina, mufa ptr metering valve. Adaptorul de pinion e divers .

Modificat de racingparts.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vlahdacoroman

Bravo pentru munca depusa,eu propun sa faci mai multe kituri pentru vanzare.

Sunt foarte multi doritori care nu stiu unde sa se adreseze....este corect ca tu sa te ocupi de acest proiect,fiind munca ta.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

racingparts.ro

Ar fi mai bine sa nu pomenim cuvantul vanzare deoarece suntem intr-o arie tehnica si ma sanctioneaza dur moderatorii. Avem PM si sectiune de vanzari unde poate o sa postez un anunt intr-o buna zi.

 

Aici zic sa discutam beneficiile trecerii la pompa CP3 pe gama de motoare 2.0 CR VAG

Modificat de racingparts.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vlahdacoroman

Imi cer scuze....sper ca moderatorii vor fi intelegatori!

:)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

racingparts.ro

Se pare ca un kit   ajunge in Finlanda la cei de la Fin Turbo unde se lucreaza la un 2.0 CR biturbo  Gt2056Vklr + gtx3071 Gen 2, deci ceva ce va depasi tuningul pe care-l fac eu acum, cel mai avansat la ora actuala pe 2.0 CR

Eexcalade..e gata ;)

Modificat de racingparts.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

racingparts.ro

Membri ai forumului care monteaza CP3:

1. Ionut -Iasi  cu resoftare

2. Dulmann -Targoviste cu resoftare..ramane de vazut unde

3. Sparky  Brasov

4. VS05DOG

5. Ovi club audi

 

Asteptam impresiile voastre bune sau rele. De sunt rele vedem sa le rezolvam.

Sparky a gasit solutie de a pastra EGR pe masina ptr cei interesati, o sa fac si eu cateva tevi de rail in plus sa fie. Ma anunta de indata ce e gata prima teava.

 

Modificat de racingparts.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

racingparts.ro

Nimeni din cate stiu din Buc. De montat am vorbit cu Eric de la Dio Performance si se poate ocupa de toata operatia. In plus cine doreste poate sa isi faca EGR-DPF OFF + resoftare.

In zona Sibiului exista Lucian care se poate ocupa de toata operatia de montare-resoftare, anulare EGR-DPF etc.

Zona Cugir ..am si acolo deja un baiat ce a montat si se descurca bine.

Iasi- Dragos Complete Chip, montare-resoftare

Timisoara -nu e problema ;)

Bacau- Eexcalade de pe forum

Modificat de racingparts.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca nu te poti grupa pe langa Eric si cu Exelixis, vorbeste cu ei, ar fi convenabil pt toata lumea, pt ca fac si egr+ dpf off si au si mecanic/atelier pe locatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

racingparts.ro

Exact, cu Eric (Dio Performance)  sunt in contact zilnic,el fiind tunerul care se va ocupa de proiectul meu, stie ce face iar pe mine asta e tot ce ma intereseaza. Facem sa fie bine ptr toata lumea.

Cine pune cp3 e liber sa mearga la mecanicul in care are incredere, cine nu stie unde, il directionez eu.

Pana acum nu am intampinat probleme.

 

Modificat de racingparts.ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa CP3 montata  pentru colegul nostru @VS05DOG

Sa pastrat EGR-ul.

Presiunea si relantiul foarte stabile  ,872rpm

 

 

1.JPG

2.JPG

3.JPG

log.jpg

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ati facut de ati pastrat EGR-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

racingparts.ro

A modificat teava incat sa ocoleasca EGR, vine pe deasupra.

Bravo! Se pare ca a iesit super ok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina merge foarte bine. Chiar mai bine decat inainte de retrofit. Le multumesc celor 2 colegi implicati in proiect ! Cu respect , George !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari domnilor ! Mai incolo poate ziceti ceva de beneficii,costuri,etc mai pe intelesul tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Inveterat Se remodeleaza conducta de motorina,cu ceva insistente am trecut-o peste egr si in rest am pastrat forma originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

racingparts.ro

Dulmann te rog sa mai ai rabdare 1-2 zile pana soseste transportul cu pompe in stare buna sper.

Pompa destinata tie nu e ok, nu trimit asa ceva nimanui. Am sa iti dau una perfecta.

 

20170321_135405.jpg

20170321_135416.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

racingparts.ro

Au sosit valvele metering noi  si toate pompele mele vor fi echipate cu ele ptr a evita ulterioare probleme cu cele uzate.

Unde mai pui ca la transport toate pompele imi sosesc cu mufele rupte :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
racingparts.ro

Mic update: piulita ptr adaptorul de pe ax trebuie stransa la 50Nm (asa e la peugeot) . Sa nu il strangeti la 90Nm ca la VW deoarece aici avem alte dimensiuni.

Am cautat informatia deoarece o montez la mine azi si nu aveam idee la cat trebuie stransa piulita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa fie mai usor vizibil

Capture.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ceva recomandari pentru mecanici din Brasov care ar face asa ceva ? Ma intereseaza instalarea pe seat exeo. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!