Jump to content

SUV battle: Ateca vs Sportage vs Tucson vs Tiguan vs altii


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Mie XV-ul imi place, dar are un big no no din cauza servisarii, care nu prea e.. S-a spus destul despre Subaru. Sportage mie nu imi place deloc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie Sportage mi se pare un best buy, cu mentiunea ca exista o rezerva la 7 DCT ... la XV n-as sti ce sa aleg: performantul 1.6 i benzina de 114 cai, sau mult mai performantul 2.0 benzina de 150 de cai sau superperformantul diesel de 147 de cai ... eventual si cu rapida cutie CVT. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu consider ca pentru un Suv-uletz, 150 sau 147 cp sunt ok sau acum toate tre' sa fie de sute de cai? La Sportage ma refeream strict la aspect, cel putin frontal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu te contrazic, problema e ca Subaru cere pe cei 150 de cai in jur de 30 de mii ... si n-a auzit de turbo cu injectie directa, n-a auzit de cutii cu dublu ambreiaj, ce sa mai zic de suspensii pilotate si altele ... ultimul review pe care l-am citit despre XV zicea ceva de genul: e o masina buna in clasa ei dar cred ca Subaru  a ajuns la concluzia ca nu vrea sa o vinda. Alfel nu o poti pune la nivelul superior de pret si la cel inferior de calitate aparenta/nivel tehnic/ optiuni posibile. Ori e mai cheap dar o dai mai ieftin, ori e in linie cu piata la toate ...

Apropos, ce ziceti de CR-V de la Honda? Diesel biturbo de 160 de cai, cutie automata cu 9 trepte?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 minutes ago, vdragos said:

Apropos, ce ziceti de CR-V de la Honda? Diesel biturbo de 160 de cai, cutie automata cu 9 trepte?

Pe hartie, foarte bine, mai ales ca daca nu gresesc e un 1.6diesel.

Atat de bine, incat pe strada sunt inexistente. CR-V-ul vechi, ala cu interior gen Sprinter, cu schimbatorul pe bord s-a vandut mult mai bine.

Ca la orice japoneza pe care o stiu si o vad zilnic langa mine (honda sau mazda) sunt rosii de rugina pe dedesubt. Nu afecteaza structural, dar, rosii nevertheless.

Inca nu am vazut nici Tiguan prima generatie, nici Yeti afectate de rugina. (evident masini nelovite si reparate prost)

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin Bucuresti sunt destule, eu cu masina in principiu nu am nimic dar ma uimesc preturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand dealerul cere 40k pe varianta full, dar are motor de 1.6 si nu poti sa zici ca e cel mai fasnet, te mai uiti si la concurenta. Parca mai degraba o kia, un seat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ziceti de Jeep Renegade? In materie de 4x4 , avand "DRIVE LOW", pare mai capabil decat multe din cele discutate aici si in varianta cea mai puternica/echipata standard oferta este sub 30k.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar Fiat Panda 4x4 dc nu intra in acest battle?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot vorbim aiurea, de ce sa nu bagam si Nissan Juke in ecuatie? Cred ca toate masinile prezentate in versus, initial, sunt compacte, cel putin asta credeam, ca vorbim de suv-uri compacte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai SUVuri compacte cu motoare de 1.0, lungimi de 4.2m  si 1.3 to ?

 

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru cei interesati de 2WD, unele variante pot fi atragatoare. Totusi acel 2.0 HDi AT nu isi merita pretul exorbitant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3008 este o masinuta ok cu o habilitate foarte buna - aici exceleaza, o vad peste Golf Sportsvan la capitolul asta, mai aproape de CrossTouran

Am condus extensiv vechiul model, cu 2.0HDI si automat, se misca bine. Totusi...preturile sunt exorbitante, de prea multi ani Peugeot are o politica de preturi proasta.

Desi are acel "Controller" gen Terrain Response, are doar un ESP ceva mai destept, dar nu va asteptati la minuni. L-am testat pe o strada in panta cu vreo 10cm de zapada si a depus armele sa zicem cu 10% mai departe decat ar fi urcat un FWD obisnuit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care mai au rabdare, desigur intra si noul CX-5 parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata ca un CX-3 mai mare. Si cum mie imi place CX-3, mi se pare ca arata incredibil. S-ar putea sa imi reconsider optiunile. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interiorul cel putin imi pare o clasa mai sus. Optiunea de la mazda pentru pielea aia alba mi se pare super.

Motoarele de asemenea sunt foarte eficiente. Fie ca vorbim de benzina fie de diesel. Ramane de analizat pretul vs buget plus factorul uman, preferintele personale. In clasa asta sunt deja din ce in ce mai multe optiuni si sincer orice ai alege ar trebui sa fie o alegere buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E aceeasi masina cu fosta (modelul cu facelift) putin modificata. Daca Vw fac masini aproape identice, vad ca si Mazda a inceput sa faca la fel. Te urci in 6- e acelasi bord de la 3, te urci in CX5-ul nou, e aproape acelasi interior ca la fosta. Mda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fl sau non fl...ori ca ma uit la cx5 ori la stelvio...greu sa gasesti diferente semnificative. Pacat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E superb ca si design interior/exterior acest nou CX-5. 

 

Modificat de Iulian M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, cristi511 said:

Fl sau non fl...ori ca ma uit la cx5 ori la stelvio...greu sa gasesti diferente semnificative. Pacat.

 

Mazda e o masina frumoasa, dar nu cred ca o putem pune langa Stelvio totusi...

 

stelvio1.jpg

stelvio2.jpg

stelvio3.jpg

stelvio6.jpg

stelvio5.jpg

stelvio4.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia e varianta de top cu motor de 510 CP. Una normala nu arata asa, e mult mai cuminte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am incheiat o luna de test drive cu masinile din zona asta. Greu a fost si bine ca am incheiat. Am facut drive teste cu tot ce e posibil: Cx3, Cx5, Crv, Hrv, S-cross, Vitara, rav4, X-trail, Qacaşcai :), Juke, Xv, Mokka, Seria 2 Active tourer(best of), A klasse, GLA, Renegade, 500x, Tiguan, Q3, Sportage, Soul si Niro. Ateca am vazut-o la salon. Poze cu Q2 also.Nu am testat inca Toyota C-HR pt ca e new hit on the road. De franțuzoaice nici nu vreau sa aud. Absolut nimic. Ma lasa rece masinile frantuzesti. Pot scoate cele mai tari masini ca tot nu vreau sa aud si nu voi cumpara vreodata asa ceva.

Va fi masina sotiei (actualul 2011 Mini Countryman S All4 automatic  184 CP cu 39.000 km la bord se vinde). 

Ne-am oprit dupa multe analize la Soul, Sportage si Toyota C-HR (wooow cum arata masina asta!). Am eliminat rand pe rand masinile din lista ba ca e prea mica (cx3) ba ca in interior e puscarie (suzuki), ba ca renegade ala e un fiat si are un pret exorbitant, ba ca unele nu au cutie automata la un pret decent. Grupul vw l-am scos instant. Cei vechi de aici stiu ce parere am eu despre Porsche Romania. Nu mi-am schimbat-o nici acum... Extrem de bine Seria 2 active tourer. Insa 4x4 si automat se ducea in balarii pretul. Mercedes nu mi-a placut deloc. Am scos si C-HR fiind un model care va fi livrat undeva in 6 luni si fiind model nou mi-e cam frica. Am ramas pe Soul si Sportage. Soul-ul era 1.6 benzina automata in 6 cu 132 cp si urca undeva aproape full la 24.000 eur. O masina extrem de fiabila in SUA si singura care iese din rand. Ori iti place ori nu si punct. Se face numai in Koreea si se livreaza in 5 luni. Nu exista 4x4. Sportage urca in 26600 Eur GT-line 4x4 DCT7 1.6 Turbo 177 Cp la care se adauga extra optionale cum ar fi xenon, spalator faruri, senzori fata spate (camera deja are). Masina e aproape full. Alegerea e clara. Am comandat Sportage pe 4.11.2016. Avem livrare 60-100 zile. Despre consum va zic direct ca sa inchid subiectul. Sotia vine de pe Mini, deci nu are cum sa consume mai mult decat Countryman S :))). Poate v-o prezint la intalnirea de iarna vwforum... Salutari!

Cu privire la DCT7 sunt probleme pe Hyundai nu insa pe Kia. Pe forum la Kia este totul in regula, la Hyundai sunt semnalate mai multe probleme.

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!