Jump to content

SUV battle: Ateca vs Sportage vs Tucson vs Tiguan vs altii


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Uite aici

http://www.motor-talk.de/forum/bodenfreiheit-am-tiguan-t2939946.html

o discutie despre un mic scandal, cum ca de fapt la Tiguan 1 ar fi 17 cm masurata pe bune :)) sunt si niste poze cu masuratoarea pe forum :)) cica VW ar fi dat-o la intors, ca nu stie daca masuratoarea e cu rezervorul plin, cu el gol, cu ceva in portbagaj etc. D-ale lor ...

Modificat de vdragos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, Teodoreanu said:

Yeti FL 2.0 tdi are 150 cp !

Scria 103 KW in talon, m-am uitat in mod deosebit. Deci, 140cai. Era MY2015.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca era MY 2015 posibil inceput de an apoi au trecut la cel de 150 cp EA 288 care este mult mai rafinat si placut la condus .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este doar o parte din articol, date generale, nimica concret, pentru articolul complet trebuie platit sau asteptat si sperat sa apar si in Autobild-ul romanesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zice doar ca sistemul de pe Kia ar fi imbunatatit fata de Tucson care n-ar fi asa de eficient (!) lucru de care ma indoiesc, cele doua modele sunt ale aceluiasi grup si sunt dezvoltate in paralel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca sunt testate multe modele 4x4 acolo, inclusiv Ateca etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o revista germana, nu vei primi niciodata pareri obiective despre masini ne-germane, ba chiar exista precedente cind s-au falsificat si cifrele ca sa iasa cele germane in fata. Pentru teste obiective (ma refer la cifre) eu prefer Quatroruotte sau reviste frantuzesti, numai cele care fac protocoale de testare si masoara totul la milimetru. Italienii au un poligon propriu la Vairano, inclusiv cu circuit propriu, o mai dau in balarii cu aprecierile personale dar la cifre totul e masurat.

Modificat de vdragos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma uitam la topurile de fiabilitate pt masini de 2-3 ani si 40-60k km. Tiguan este pe 62 din 134 de modele, Kia Sorento este pe 133 iar Sportage pe 134 (ultima). Ups...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea ar fi modelele vechi, deci nu prea relevant pentru cele actuale.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

topul ala tot timpul l-am considerat aiurea indiferent pe ce perioada de vechime e facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am teminat de citit un comparativ in L'autojurnal 4x4 (nota bene, revista frantuzeasca) intre Ateca 150 tdi 4drive si Kadjar dci130 intense 4wd. Avind in vedere ca Ateca l-a facut praf pe Kadjar in acest comparativ, in realitate cred ca Ateca e muuuult mai buna decit Renaultul. Singurele puncte unde a fost mai bun Renaultul sunt cursa suspensiilor si zgomotul in accelerare. Inclusiv pretul comparat (la dotare egala) sau consumul sunt mai bune la Ateca. La partea de capabilitati tehnice, Ateca are garda la sol 189 de mm si Kadjar 160!

Iar la performante, Ateca e in alta liga, doar la frinare masinile sunt egale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu. Kadjarul, exceptand ambalajul aratos, este o masina slaba. :)

Sa vedem noul Koleos cum se va prezenta desi nu am mari sperante ca va fi mai mult decat un Talisman pe picioroange. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am acces la un manual de reprezentanta (hard copy) pentru detalii tehnice la Sportage.

Cum sa interpretez rapoartele de demultiplicare ale cutiei automate cu convertor de cuplu 6AT: 4.252/ 2.654/ 1.804/ 1.386/ 1.000/ 0.772 ? Final gear ratio 3.041. Kia pozitioneaza Sportage ca SUV cu tendinte sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rapoartele par destul de scurte, de regula ultimele doua sunt subunitare iar primul sub 4, dar nu stiu ce grup conic are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar o completare legat de Kadjar. Renault nu prea afirma ca ar fi SUV. Chiar deloc. Este trecut Crossover. Si in reclame " The Urban Crossover" si pe manual. Deci macar is corecti din punctul asta de vedere, spre deosebire de altii. :) Las aici link-ul: 

http://www.autotrader.com/car-shopping/suv-vs-crossover-whats-the-difference-215843

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne legam de terminologie? :)) Pai atunci BMW face SAV uri si Ford UAV uri etc.:))

Modificat de vdragos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai SUV e una Crossover e altceva. Eu vad ca se cheama "SUV Battle" ;) . Renault nu mentioneaza nicaieri ca Kadjar ar fi SUV, poate Koleos.

 

http://www.autoexpress.co.uk/peugeot/3008/98282/peugeot-3008-vs-seat-ateca-vs-renault-kadjar  @vdragos  Ca sa nu zici ca nu ma dau si de partea ta! :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ultimele poze si preturi si teste comparative din AB si AMS, ma declar fan al "ursului din padure" aka Kvasiny :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

degeaba e SUV battle ca nu e vorba de niciun SUV veritabil in cele 22 de pagini

dar cum la orice masinuta cu garda ridicata si umflata cu pompa i se spune acum SUV , trebuie sa acceptam si asta

Kadjar este Qashqai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca, cot la cot cu tehnica, marketingul si comportamentul de cumparare/utilizare, ar trebui sa ne schimbam si noi perceptia. 

Degeaba comparam cu Jeep, G-klasse, Nissanuri, Toyote sau alte old school 4x4s. Era lor a apus, acum se fac gadgeturi. :)

Asadar, toate masinile mentionate aici, chiar si cele 4x2 (aspect cu care nu sunt de acord) se pot numi SUV-uri. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, tavitara said:

degeaba e SUV battle ca nu e vorba de niciun SUV veritabil in cele 22 de pagini

dar cum la orice masinuta cu garda ridicata si umflata cu pompa i se spune acum SUV , trebuie sa acceptam si asta

Pai si ce ar fi SUV ? X5? GLE Coupe ? 

Niciunul din astea nu face nimic mai mult offroad decat un Qashqai sau un Duster. Doar sunt mai mari si mai grele

Nu are sens sa discutam de Wrangler sau de G-Klasse. Astea sunt "utilaje"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu doar am vrut sa punctez pe ce se bazeaza un crossover si un suv. pentru ca se discuta de Kadjar. Eu am Kadjar in familie, 1.5 DCI, am facut concediu in Croatia cu el, mai mult decat decent, am facut vreo 4 drumuri Bucuresti - Satu Mare si n-am avut probleme de depasiri pe DN-uri. Dar nu m-as baga nici macar intr-o zona mai noroioasa cu el. Garda la sol e mica, unghiurile de atat sunt mici, are botul lung. E o garda la sol putin marita fata de un turism normal si putin mai cocotat.Iar daca baga tot ce cuprinde, o sa ajungem sa discutam si de Stepway, Juke, GLA si altele. :)

Acum ON: Ce ati alege intre un Tiguan Highline si Kodiaq Style, ambele pe benzina de 2.0 190 cp. Tinand cont ca am reducere standard de min. 10% la Tiguan pretul ar fi cam 30k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil Skodiaq: din prisma faptului ca ar fi mai spatioasa. Daca e sa te misti mai mult in oras, Tiguan. Vorbim de aceleasi preturi, adica 30k. Ca daca ajunge Skodiaq mai scumpa decat Tiguan, atunci Tiguan all the way. Raspuns impulsiv :)

Modificat de Jaw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!