Jump to content

SUV battle: Ateca vs Sportage vs Tucson vs Tiguan vs altii


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Da cu masina aia, faceam noi potecile pt altii...doar ca, consuma MAXIM, probabil 100% :)) era si V8. Bine am vazut si multe land rover (nava amiral) care tot asa se simte bine in zapada.

Ma rog, end off topic...deci eu zic ca o varianta foarte placuta este si CX5 ! nimeni nu a mers pana acuma cu una?

Modificat de Ana231
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara nicio suparare, dar genul asta de afirmatii cu carater de lema nu-si prea au locul. Cred ca stiu foarte bine ce zic si o zic avizat fiind. LC-ul pana in anii 2000 nu mai are nicio treaba cu LC-ul de dupa 2000. Nu Europa a inventat cost-savingul.

3 minutes ago, SacreDro said:

Toyota e tatal lor la SUV in privinta calitatii, restul e cancan si gargara.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce spui asta ? Eu mai am in familie pe langa Touareg si doua LC, un 120 (2003) si un 200 (2008), ambele diesel, ambele cu peste 300.000 km rulati fara nicio problema. Au fost intretinute cum se cuvine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenind ontopic și cu picioarele pe pământ, dacă vorbim de motorizări diesel de 180cp, Sportage are clar prețul cel mai bun pentru ce oferă, inclusiv dotări și cea mai mare garanție, plus ca Kia și Hyundai au in ultimul timp vânzări in creștere (worldwide) și destul de putine probleme sistemice cum mai sunt pe la VW (sa amintesc doar de DSG7 uscat sau lanțul la TSI). De ce nu as lua Sportage? Pe bune dați-mi niște elemente negative.

Ateca din teste are handlingul cel mai bun pe sosea, dar dieselul e scump, iar dacă iei benzina pe crossover și mai mergi și cu ea doar prin oraș nu ai făcut nimic, ieși mai bine cu un break allroad.

Tiguanul pentru mine cel puțin nu este o opțiune pentru ca din interior seamănă prea mult cu G7-le pe care il am și nu se justifica 34-35k doar pentru upgrade din hatchback in SUV.

Tucson este un Sportage pentru fanii Hyundai, exterior arată mai bine poate, e și un pic mai scump.

Noul Kuga, la fel, doar pentru fanii Ford.

Despre noul CX5 nu am citit însă sigur Mazda este o marca demnă de luat in calcul pentru o mașină pe care sa te bazezi 8-10 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sportage, mie nu imi place de nicio culoare si din nici un unghi. Dar este o chestie subiectiva, a mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu consider ca daca VW nu isi rezolva problemele de imagine, firme precum hyundai sau mazda...eu zic ca vor depasi VW in 10 ani. Cred ca Mazda CX5 si Sportage raman variantele cele mai ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca discutia se tot invarte in jurul Kia/Hyundai/Mazda si se pedaleaza foarte mult pe niste "auzite" si pe niste perceptii.

Exceptandu-l pe colegul @vdragos care are Tucson, nimeni nu poate spune pe caz concret cum e relatia cu service-ul, care sunt costurile de intretinere, cat/daca stai dupa piese si ce se intampla a la long cu modelul.

@codz: cand spui ca Mazda e o masina pe care sa te bazezi urmatorii 8-10 ani pe ce te bazezi ? 

Intamplator, am ocazia sa vad foarte multe masini "si pe dedesubt". Mazda dupa 3 ani e rosie de rugina - superficiala ce-i drept - pe tot ce tine de suspensie, brate, evacuare, etc.

Iti recomand sa intri pe forumul romanesc dedicat. Mi-am pierdut cateva nopti bune, pe vremea cand cochetam cu Mazda6. Frane care se duc foarte rapid, probleme de articulatii, senzoristica, probleme epidemice la softul climatronicului si foarte foarte des criticata - relatia cu service-ul. 

Degeaba e masina ok, degeaba iti atinge corzile sensibile, daca orice experienta cu service-ul e un chin. Caci - vei ajunge in service. Media este de minim 2 ori anual: 1 revizie + 1 eveniment neprevazut (poate fi reparatie, eveniment in trafic, sau altceva)

Exceptand Hyundai care este sub umbrela marcilor Tiriac, celelalte "asiatice" au reprezentare foarte foarte slaba. Cel putin in orasul meu. 

De asta spun, alegerea unei masini nu tine exclusiv de masina respectiva si de ce spun testele facute prin Germania, trebuie luati in calcul mai multi factori, inclusiv "realitatea locala" - care evident va fi diferita de realitatea din Germania. 

 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, cu reprezentarea slaba pot fi de acord, dar experienta cu service-ul, nu e tocmai punctul forte nici la grupul VAG. Legat de CX5, modelul actual, am studiat si eu forumul dedicat destul de mult si pot spune ca probleme semnalate au fost cu parbrizul, de proasta calitate, care se crapa la orice pietricica, farurile care se aburesc si se inlocuiesc si oglinzile care falfaie la viteze de peste 100 km/h, Majoritatea rezolvate pe garantie.

Iarasi de acord cu tine, legat de alegerea unei masini, testele sunt usor subiective.

Ca fapt divers, era pe forumul de marca Seat, o persoana care are un Leon ssi un CX5 din Brasov, care facuse o comparatie destul de pertinenta.

Modificat de Luciosu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa intru si eu in polemici...

Am detinut Mazda 3 timp de 3 ani jumatate....da, nu am avut probleme cu masina. Insa "relatia" mea pur personala avuta si traita cu service-ul nu a intrat nimica in garantie.(aceasta a fost complet altfel cu Skoda) Tot Mazda cand a fost la buy-back, masina service-ata la eie de 2 ori pe an, cu 36k km in bord au zis "asta nu e masina". Inchei pledoria experientei personale cu Mazda. - un chin la revanzare pe piata romana - din nou, experienta personala si exprimare subiectiva, nu declar ca nu exista altceva

Hyundai Tucson, recunosc, arata foarte bine in exterior. Insa, va recomand din tot sufletul un TD cu Hyundai Tucson si Kia Sportage, cel putin un 20-30km cu DN. Si cine va declara ca Tucson se comporta mai bine, si ca are calitatea materialelor mai buna, ma voi retrage glorios din acest topic. (si da, Sportage este mai ieftina ca Tucson)

 

In rest, TD TD TD celor care chiar isi cauta in acest segment masini, restul reply-urilor sunt doar pentru....

11247206.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de Test Drive, personal prefer sa nu fac TD cu masina imediat cand este disponibila, prefer sa o las sa fie cateva luni bune masina de TD/Presa si abia atunci sa fac si eu un TD. Se stie cat de abuzate sunt acest masini de toti "cunoscatorii" care ii dau rosu din primul km ca sa vada "cum trage", asa ca, o masina de TD/Presa cu 8-10 000km si 6-8 luni vechime se prezinta impecabil - este un indicator bun al calitatii ei. Cel putin asta e parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR nu am detinut Mazda si nici nu am fost in service sa vad pe dedesubt, dar toate publicatiile si review-urile din afara (america, australia, uk) spun ca Mazda este reliable, incepand cu Mazda 3 si pana la CX5 care este favorit in multe topuri, mai putin in UK unde aia au ceva cu Qashqai de il pun mereu pe locul 1 (ca si crosssover/mini SUV).

http://usnews.rankingsandreviews.com/cars-trucks/Mazda_CX-5/Reliability/ Tucson, Sportage si CX5 impart locul 2 ca best compact SUV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut Tucson JM 8 ani ... nu am avut-o niciodata imobilizata, nu am asteptat niciodata dupa piese, nu am avut niciun fel de refuz de garantie, s-au schimbat chestii la revizii pe care eu nu le-am reclamat (tampoane de motor, bucse, garnituri pe la caseta de directie) ... calitatea perceputa sub VW dar calitatea reala mult peste (vopsea impecabila dupa 8 ani, pielea din interior nedeteriorata, fara pic de rugina, niciun fel de greieri etc.), in plus la Hyundai exista importatori paraleli de orice piese originale care au si magazine online, preturile si la 30-50% fata de reprezentanta, exista si doi provideri in Koreea care vind online si expediaza fara probleme in Ro ...

Nu stiu insa cum sunt astea noi (la fiabilitate ma refer), la modelele de masa de dupa au existat tot felul de reclamatii de defecte recurente (pocnete in caseta de directie la i30 si Ceed, amortizoare spate la Accent si Elantra, greieri in bord si ambreiaj la i40 ...dar la ix35 si la Sportage nu am auzit nimic de rau).

Stiu ca in topurile Autobild Kia e pe primul loc si Hyundai in top 5, iar Mazdele sufera toate de rugina dupa 3 ani ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

28 minutes ago, codz said:

mai putin in UK unde aia au ceva cu Qashqai de il pun mereu pe locul 1 (ca si crosssover/mini SUV).

Pai normal ca il pun pe primul loc. Masina e promovata ca fiind produsa local. Made in #Brexit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut Hyundai si am trecut la Vw. Dpmdv incomparabila diferenta de calitate intre cele doua. La fiabilitate dupa 5 ani de Vw situatia este tot cam pe acolo. Este adevarat, masini din clasa compacta, nu SUV. De-a lungul timpului am condus destule japoneze pe distante lungi. Nu as mai reveni la ele din varii motive (suspensii foarte dure, materiale dure la interior, o ergonomie deficitara etc.). La fel de adevarat este ca si VAG a scazut mult la fiabilitate in ultimii ani dar personal cred ca dupa scandalul cu emisiile sunt mult mai atenti la produsele lor.

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mai atenti sa fie cat mai mici costurile :) VAG a investit foarte mult in tehnologie, tot schimba motoarele, pe cand coreenele merg cu motoare de acum 10 ani, acum colac peste pupaza au de platit miliarde si nu reusesc sa se tina de cuvant in US, nu prea arata bine viitorul pentru VW, dar in fine sa fim optimisti, cat timp avem si noi un VW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Autobild curent - comparativ SUV benzina: Ateca, Sportage, Kuga, Qashqai.

Castiga detasat Ateca 1.4 TSI 150 Excellence.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si Quashqai e praf, iar Sportage e foarte apreciat la design si materiale dar tras in jos de motorul de 1.6 aspirat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna comparatie in cazul asta, 1.6 aspirat vs 1.4T. 

Si in autobild sa iasa castigator o marca din grupul VAG intr-o comparatie cu coreeni si americani. Nuuu cred asa ceva !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Well, au comparat doar versiunile 2WD unde la Kia nu exista nici turbo si nici cutie automata. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, CristiALF said:

Buna comparatie in cazul asta, 1.6 aspirat vs 1.4T. 

Si in autobild sa iasa castigator o marca din grupul VAG intr-o comparatie cu coreeni si americani. Nuuu cred asa ceva !

 

Pai daca la clasa de SUV mediu pe benzina, cand restul ofera motorizari turbo si KIA ofera aspirate - trebuia sa nu se mai faca testul ? 

E foarte relevant - astea sunt optiunile unui cumparator de SUV mediu pe benzina.

Si acum sincer, tu ai fi vazut alt clasament fata de cel din revista ? Tocmai pentru ca am mers cu Kuga, inclusiv benzina, e clar sub Ateca. De asiatice nu ma pronunt, nu ma pasioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru 2WD asa este, Kia nu ofera decat 1.6 aspirat (chiar daca are si 1.6T pe 4WD).

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturi si echipari:

Quote

 

Ateca: 31.090 , 2 echipari disponibile cu 4x4 si manuala: Style si Ateca

Tucson: 32.465 - 1 singura echipare

Sportage: 1 singura echipare GT Line, 31.133 / Pret mai mic decat Qashqai dar si cu mai putine dotari,

Kadjar: 28.460 - Pret mai mic decat Qashqai dar si echipare putin mai slabuta decat Q Techna.

Qashqai: 31.363 / cel mai echipat / cele mai multe optiuni de configurare

 

 

Honda CRV 2.0 AWD, AT si echipare decenta. 27k euro.

Si costurile pentru revizii: http://www.hondanord.ro/intretinere-periodica/ 

Am urmarit discutiile pe aici si cred ca in 12 pagini s-a vorbit o singura data de CRV. Si atunci a fost desconsiderat pe motiv ca nu sunt atat de multe pe strada? Am ras putin si am trecut mai departe. Stiu doar ca dealerul a comandat 70 de bucati de fata cu mine. Ca idee. Si cat am stat sa platesc avansul au vandut deja inca una. Ma rog, asta ca un fel de detaliu cu privire la raritate si succes. 

Revenind la subiect, vad ca inca lumea cauta diesel. Chiar nu baga nimeni in cap ideea ca masina trebuie sa faca ce vrei tu sa faca si nu sa te conditioneze pe tine sa stai dupa ea? Doar gandul la filtrul ala de particule ma omoara. Aveti vreun exemplu de diesel care sa nu aiba probleme in mod regulat cu ala? Ca eu nu am nici unul. Inclusiv la Honda. Povestea cu anulatul filtrului nu isi are locul aici. 

Ok, nu are cel mai performant 4x4, dimpotriva. Insa pentru chestii extreme discutam de altceva, nu despre suv-uri gen tiguan. Pentru lucruri omenesti cred ca e indeajuns. 

CRV-ul a fost alegerea mea cand a fost momentul. Nu e perfecta nici pe departe. Are navigatia cu android 4.0.4, un hardware slab rau, consumul mediu e pe la 9.4% (uneori te mai si joci ca nah), nu are xenon (nici nu imi doream), un volan de o calitate slaba si nu cred ca mai sunt prea multe pe langa fix astea. In schimb are tot ce-mi doream eu plus ceva bonusuri. 

Sper ca nu va uitati cu prea multa atentie la performantele sportive. Mai degraba la altele gen comfort, stabilitate, echipare si altele care sa va faca viata mai frumoasa la volan. Eu de exemplu apreciez linistea din masina acum. Venind de pe diesel, am fost socat de-a dreptul. 

Si stiu, motorul e aspirat, e relativ gurmand. Dar daca vorbim de condus mult prin Bucuresti, deja nu mai conteaza. 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No offence dar SUV-ul mentionat de tine nu il recomand in Romania noastra fara autostrazi. Are o performanta periculoasa pentru DN-urile noastre ( 0-100km/h in 12.3 sec si probabil cand faci o depasire 80-120km/h iti trebuie multa cale libera in fata). Pur si simplu 192Nm sunt prea putini pentru o caroserie de 1700kg. Nu mai vorbesc de consum. Totusi daca se circula preponderent in oras performanta nu mai devine o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CRV are 1600 kg, dar na, cine stie cat or mai cantari optionalele. 

Dupa cum spuneam, daca te uiti la performantele sportive, clar te uiti dupa altceva. Sunt sigur ca tu ai arunca la fier vechi orice logan sau matiz sau orice masina care scoate mai mult de 7 secunde la suta. 

Dar lumea nu cauta asta si cat despre depasiri, stai tu linistit. Secretul e in sa te uiti la drum inainte sa depasesti si eventual sa gandesti. Nu sa ai 1 milion de cai sub capota. Nici timpul de la 0 la 100. E ok. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt posesor si de RAV4 manual, 2.0 benzina, 152 cai şi 192 NM.. 10.6 acceleratie 0-100 kmh. Masina e absolut lesinata. Pentru orice depasire e nevoie de + 4500 rpm. Motorul urla si nu se intampla nimic. Nu are absolut niciun avantaj un asa motor "dinozaur" pe o masina noua, in afara de fiabilitate. Galagie face, consuma mult, merge incet. Dar se fac, pentru ca se vand. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!