Jump to content

SUV battle: Ateca vs Sportage vs Tucson vs Tiguan vs altii


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Pe Ateca probabil va fi launch control pe FR 2.0 TSI cu DSG, insa eu nu as folosi functia asta niciodata. Pune un stres mult prea mare pe cutie si transmisie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi s-a parut a fi asa, am folosit-o si eu de 2-3 ori pana acum. In cazul meu chiar mi-a parut ca stand turatia la aprox 3000rpm s-ar putea mai mult pentru un eventual plus de performanta. Acelasi "stres" il ai si cu manuala plecand tare. Dar normal, ca orice chestiune neimportanta in viata de zi cu zi, nu trebuie abuzat de ea pentru ca induce o uzura mai mare

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa revin si eu cu impresii, dupa ce am fost invitati la un TD cu Kodiaq,masina folosind-o pt 2 zile (incerc sa fiu o persoana cat mai obiectiva si sa nu compar cu ce detin sau altceva)

Varianta avuta a fost un Kodiaq Style TSI 4x4 DSG 180CP 

Pro- pret, spatiu pt 4 persoane,vizibilitate (datorita pozitiei inaltate),portbagaj destul pt 4 persoane

contra-insonorizare,pe bucate de drum mai dure/beton se aud anvelopele destul de tare,butoanele capacititve greu de folosit in timpul mersului,dsg f ciudat(smuceste putin) atunci cand vrei sa pleci sau sa dai cu spatele

Modificat de Ana231
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doc Morelli

@Ana231 Cum stam cu consumul pe 2.0 TSI ? Nu sunt multe masini cu aceasta motorizare la DT si suntem curiosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am luat-o, era afisat daca tin bine minte, un consum mediu de 14%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doc Morelli

Si cand ai dat-o ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nah, asa intrebare asa raspuns :) Consumul nu stiu daca este relevant cand am lasat-o pt ca am facut multe drumuri pe autostrazi...9.5%

Modificat de Ana231
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doc Morelli

Eu zic ca e foarte OK consumul. Maxim 2 litri peste 2.0 TDI 190 CP. La Brady, Skodiaqul 2.0 TDI 190 de la TD are media 12%. Deci nu e tragedie cu benzinarele noi de pe SUV-urile de ultima generatie.

La un TD cu Rav4 Hybrid am avut consum 7% in oras si 8 extern.

Modificat de Doc Morelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca tot am ajuns ieri pe la Ford, am zis sa fac si cateva poze unui Kuga ST-Line care era in showroom.

M-am urcat in el, l-am pipait. Masina era un 2.0 TDCi 180CP 4x4 Poweshift.

Arata foarte foarte bine masina, trebuie sa recunosc. In interior este spatioasa si foarte ok. Mi-au placut scaunele, volanul, schimbatorul...are multe chestii misto masina. Un singur lucru nu mi-a placut: sunetul portierelor la inchidere nu este unul care sa inspire calitate, dar doar atat. Altfel calitatea la interior este chiar ok. 

Si mai este pretul care nu stiu daca am retinut bine (ca m-a socat :) ) , dar parca era de vreo 40-42k (!) - cu multe optionale intr-adevar, dar totusi... la banii aia exista si Tiguan TDI 190CP R-Line cu destule optiuni si bineinteles si alte variante.

Si tot un info legat Kuga si daca tot s-a scris aici si despre variante 2WD: exista o oferta la Kuga 1.5 TDCi 120CP 2WD M6 la 18.000 EUR (TVA inclus), cu destule optionale incluse - o oferta foarte buna zic eu (am si eu o colega care si-a comandat deja).

 

IMG_8184.JPG

IMG_8182.JPG

 

 

 

IMG_8183.JPG

IMG_8180.JPG

IMG_8181.JPG

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kuga arata bine si ofera multe dotari , insa motorizarea 2.0tdci 180 powershift 4x4 este cam puturoasa. Am comparat cu ateca

In februarie ,cand cautam un suv,am avut ocazia sa-l testez. M-a dezamagit, cu cel de 240cp ar fi fost altceva,insa nu e disponibil.

Legat de rav4 hibrid, testdriveul a fost dezamagitor. Pt un 2,5l abia trage, interiorul este oribil, iar pretul exorbitant.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de ex. consider ca Kuga arata ca o cutie neinspirata iar interiorul m-a alungat. Oricum, discounturile sunt de 20-25% la pretul de lista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile de lista sunt orientative la Ford. Din start se pleaca la 20% discount :)

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Articolul e din US si se refera la modelul pentru piata din US, nu are nici o legatura cu modelul pentru Europa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma, in weekend am reusit sa fac ceea ce-mi doream de mult, respectiv un drive test cu o Mazda CX 5 model 2017, in echiparea Sports-Line (in Romania ar fi vorba despre Revolution Top) cu motorizare 175 CP, tractiune integrala si transmisie automata. Singurul optional pe care masina nu il avea "bifat" era trapa (fiindca Mazda nu ofera plafon panoramic, ci doar trapa). In rest, piele peste tot, scaun reglabil electric cu memorie, HUD, toate sistemele de asistenta si avertizare si culoarea aceea absolut dementiala multistrat, Magma Red (in Romania cred ca are alta denumire, insa e acelasi lucru).

Drive test-ul l-am facut singur si a fost cam 39 km., din care 13-14 au fost in regim urban.
Ce am observat de la bun inceput ca punct negativ (sau, ma rog, ca punct care lipseste) e indicatorul vitezei in care te afli, adica D?, cum era la Polo, de ex.: D1, D2, etc. In bord arata doar D si in rest nimic. Un al doilea punct negativ: pe usi, unde sunt comenzile pentru geamuri si pe consola centrala, e plin de piano black, care e un veritabil magnet pentru praf si zgarieturi. Mai bine puneau cevabrushed aluminum sau textura de carbon. Zic...

In stanga ai un turometru analog, in centru vitezometrul iar in dreapta pe un ecran rotund ai ACC-ul, plus restul informatiilor legate de distanta, consum, etc. N-am umblat prin meniu fiindca 1) nu m-a interesat, fiindca stiam ca MZD Connect e usor de manevrat (seamana cu iDrive de la BMW ca logica) si 2) am vrut sa ma concentrez mai mult pe condus. Motiv pentru care am oprit muzica, dealtfel.

In oras, zgomotul tipic de diesel se aude doar cand masina sta pe loc si doar cat motorul e rece. Cand ajunge la temperatura optima de functionare, ledul albastru din bord se stinge si intra sistemul S&S in functiune, deci motorul oricum nu se mai aude :) In mers (si asta am vrut in mod deosebit sa vad, dupa surpriza neplacuta cu Qashqai-ul), la 160 km/h e liniste. Zgomotele exterioare (pneuri, vant) incep sa se auda doar pe la 180-190. Mai sus n-am dus-o, ca n-avea sens. Teoretic, "baga" 206.
Daca e nevoie sa accelerezi brusc, de la 130 km/h, masina o face destul de liniar, nu am avut senzatia ca "oboseste", insa o face fara sa smuceasca; pur si simplu se lasa usor pe spate si incepe sa alerge.
Ce mi-a mai placut, a fost Lane Assist-ul: piuie discret si corecteaza usor traiectoria catre interiorul benzii daca incerci sa treci de pe o banda pe cealalta fara sa semnalizezi. Daca dupa prima corectie urmeaza o a doua, pe HUD scrie "luati volanul in maini" si masina decelereaza usor dar progresiv. In rest, BSM e cam acelasi lucru ca la restul marcilor: cand un vehicul e prezent in unghiul mort din sg./dr., apare in oglinda retrovizoare un martor galben, iar daca totusi incepi sa semnalizezi, ai parte si de avertizare acustica. Nu e ca la Mercedes, unde simbolul devine rosu daca masina e in imediata apropiere.

La plecare am resetat CB-ul iar la sosire scria 12,2% ceea ce, daca stam sa ne gandim ca masina are 1,7 tone, ca e 4x4, automata si ca pe autostrada a vazut doar 160+, zic eu ca e o valoare acceptabila. 5,5-ul dat de producator pentru consum extraurban pare implauzibil, insa in regim uman de exploatare, un 6,5-7% cred ca e realizabil.

La sosire, am parcat cu spatele intre 2 masini din curtea dealerului si nu mi s-a parut un efort deosebit, din contra. Camera+senzorii isi fac treaba bine.
Cand am coborat, am vazut ca pragurile de aluminiu din fata au inscriptia CX-5 cu backlight. Nice gimmick.
In rest, haion electric, keyless go, oglinzi retrovizoare generoase...

Per total, o masina superba, cu un design extrem de reusit (ma rog, cum "beauty is in the eye of the beer holder" nu insist, ca e o chestiune subiectiva) si la 38K Euro mi se pare ca primesti destul de multa masina. Un Tiguan echipat similar trece bine de 43K iar noul X-Trail inca nu a aparut, insa ar trebui sa fie pana in 36K cu motorul de 177 CP si 4x4 automat. Se pare pana la urma ca strangem bani de CX5 :)

LE: ce am uitat: diferentele de calitate fata de modelul pre-face-lift sunt notabile, nu doar cele exterioare, care sunt discrete, insa mai ales cele de la interior, iar unul dintre capitolele unde se simte cel mai mult e insonorizarea. 

25-cars-worth-waiting-for-mazda-cx-5-diesel-inline-photo-677480-s-original.jpg.5676811098956e40ecb0e2819d53e245.jpg

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant review. Eu am facut test drive cu modelul precedent (varianta face-lift) cu aceiasi motorizare ca si tine (2.2 diesel 175 CP cutie automata).

Nu spun ca masina a fost rea, dar nici prea enuziasmat nu am fost: plasticele din bord deja erau uzate, zgariate, pe interior masina arata mai veche decat era in realitate. Dealerul a dat imediat vina pe clientii care fac test drive, dar nu cred eu ca puteau clientii sa uzeze asa de mult masina in nici 10000km. 

In rest motorul nu este asa de vivace cum il lauda producatorul, iar masina se cam inclina in curbe, si nici pozitia la volan nu era cea mai comfortabila (in ciuda laudelor care se aduc pe tot felul de forumuri).

Per ansamblu am considerat-o o masina reusita, echilibrata,  fara sa fie insa crema cremei.  Mercedes GLK e cu ani lumina inainte, spre exemplu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte corect. Cred insa ca ai vrut sa zici GLA sau GLC, ca GLK-ul nu se mai fabrica, din cate stiu eu. Oricum, GLC, X3 si Q5 sunt pozitionate ca pret mult mai sus decat CX5 si Tiguan.

In liga asta joaca Ateca, noul X-Trail, RAV4, Q3, Koleos, Sportage, Kodiaq, Kuga, Discovery Sport, CR-V, posibil si altii, si cand zic "liga asta" ma refer la 4x4, automat, diesel, 160+ CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://www.autoexpert.ro/suzuki-sx4-este-cel-mai-4x4-suv-din-romania/

Suzuki SX4 a fost desemnat „Cel mai 4×4 SUV” din România, preluând ștafeta de la colegul de brand Vitara S. Noul SX4 este mai rafinat și vine cu motoare turbo noi.

Modificat de Flavyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare că stă mai bine la interior comparativ cu Vitara S, deși la exterior, cu toate că se vede diferența față de veche generație, nu l-aș alege peste Vitara S. Oricum ambele concurează Duster la greu dar, din punctul meu de vedere, buba în "clasa" lor este la volumul portbagajului.

@B_o_g_d_a_n Asistentul de parcare folosește o singură cameră, 2 sau 4? Mă interesează dacă se compară cu AreaView sau dacă folosește un sistem de reconstrucție din mers pentru vederea de sus. Interesantă și partea cu zgomotul de rulaj insesizabil până la viteze atât de mari, chiar sunt curios cum s-ar simți pe autostradă la 130 km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kthor din cate am vazut, masina are o singura camera, respectiv cea de parcare spate, nu e ca la Nissan 360 Shield, care-ti da un bird's eye view pe monitor. Nissan are 4 camere si pe X-Trail si pe Qashqai: fata sub sigla, spate si in lateral, pe partea inferioara a oglinzilor retrovizoare.
Legat de Lane Assist si MRCC, pe parbriz sunt 4 decupaje mai mici sau mai mari, pentru diverse camere/senzori. Ce face fiecare in parte, (inca) nu stiu.
Stiu insa ca MRCC e un ACC cu functie de stop&go, insa doar combinat cu cutia automata. In congestii rutiere unde cu manuala ai conduce a-ntaia, doi metri, stop, a-ntaia, un metru, cinci minute stop, masina face treaba asta singurica iar cand se opreste, taie contactul. Daca traficul isi reia cursul si tu aveai tempomatul setat pe 130, masina acceleraza pana la viteza respectiva, dupa care, cand o atinge, o mentine constanta ca un tempomat clasic.
La 130 pe autostrada, consumul instant in plan orizontal era de 5,4%, zgomotul interior era insesizabil (anvelopele de vara se simt) iar calitatea amortizarii mi se pare mult mai buna decat la modelul pre-face-lift, insa destul de ferma in comparatie cu senzatia de "neted" cu care m-am obisnuit de la Citroen :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Acum sunt 2 in familie. Una are aproape 1.000 km, cealalta in jur de 400 km. Consum la prima 4.2%, a doua are 4.6%.

New.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pur informațional pentru cei care încă își caută in acest segment

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!