Jump to content

SUV battle: Ateca vs Sportage vs Tucson vs Tiguan vs altii


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Kuga e suv compact, eu asa stiu, pe cand Touareg e SUV full. Oricum, SH e alta strategie.

@75NORcei de la Autobild mi-au raspuns la mail si mi-au dat testul pe mail (super baieti !) dar despre tractiune scrie f. sumar, nimic despre problemele semnalate de tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Flavyus: era vorba de testul de 100 000km cu Kuga - acolo erau mentionate problemele si feedback-ul celor de la Ford. Eu nu il mai am din pacate :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Flavyus said:

Postul asta mi-a scapat. La multinationala am avut flota de Mondeo cu Powershift si nu au fost probleme, de obicei le-au dus pana pe la 50k.

NU le-am condus dar am fost pasager si ca avizat + posesor de DSG am fost placut impresionat.

Poate am prins eu una mai rea. S-au luat 2 Mondeo atunci, al doilea este inca in proprietatea firmei, este Turnier (break) si manual cu motorul de 2.0 TDCi de 140 CP. Nu este o masina rea, a depasit recent 120,000 km si nu da semne de oboseala. Dar mie mi-a lasat o impresie proasta cutia PowerShift si relatia per total cu dealerul/importatorul. 

Urmeaza sa achizitionez doua autoutilitare, si din experienta cu Ford in Romania i-am exclus total, desi aveau preturi bune la autoutilitarele de care sunt interesat. Astept o utilitara best-buy de la Skoda :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il pot cauta eu si pot pune poze. Cred ca mai am revista. :)

In plus, ar ajuta sa stiu in ce numar este articolul. 

Dar, confirm ceea ce zice tizu, au fost semnalate mari probleme la masina din test, probleme la care Ford a raspuns..evaziv. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Pe langa problemele aparute la carcasa cutiei de transfer au fost sesizate si probleme cu colmatarea motorului (se vede si in poze) dar si cu uzura prematura a discurilor de frana sI a placutelor. Daca nu ma insel s au schimbat 2 seturi de discuri pe fata, si 3 randuri de placute...in 100k km. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca e datat 19.08.2016, destul de recent.

Colegul, ai putea sa-l pui in romana si complet ?

Suna usor dezastruos.

Asta e nr. din Autobild romanesc:

http://www.auto-bild.ro/revista/revista-auto-bild-nr-20-din-29-septembrie-2016-105708.html

Modificat de Flavyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, asta e articolul.

Asta e cutia de transfer fisurata/carcasa sparta la 50k km :( 

Mai jos poza cu cardanul plin de rugina si scurgerile de la cutie.

Toate, pana in 100k rulaj.

Ford-Kuga-2-0-TDCi-4x4-Titanium-1200x800-d451acbd7d7d8d04.jpg

Ford-Kuga-2-0-TDCi-4x4-Titanium-1200x800-a221b97aeacd8d9c.jpg

Ford-Kuga-2-0-TDCi-4x4-Titanium-1200x800-f77078237969a523.jpg

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai rabdare mai pe seara o sa pun poze cu articolul...in cazul in care mai gasesc revista. :)

Dar informatiile mele pot fi validate de un coleg care stie germana. ( daca nu e graba mare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de germana, dar articolul complet se descarca, cu plata pe Paypal.

Nu e graba, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa facem si mai interesanta discutia, bagam si A2 in SUV battle-ul asta ? :P

Pana in 30k merge si un A2, 1.4 TFSI 150 STronic, 2x4, Sport, fara optiuni, adica cu faruri halogen si vopsea nemetalizata :o  

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Q2

Zic sa mentinem discutia la nivelul modelelor in variantele 4wd. :)

Mai degraba asteptam si facem un versus la Arona, Q2, Polo Suv, New Yety, nu crezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, incercam sa "pun paie pe foc", ca sa mai schimbam registrul... :)

Greu cu SUV-urile astea, adica scumpe si greu de ales daca vrem sa bifeze toate casutele. 

PS. Some say ca New Yeti = Ateca, asa ca tot aici o bagam - discutia

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, ai dreptate cu Yeti. Deci poate fi inclus chiar in discutia asta. :)

Cat priveste "tot ce vrem" cred ca e mai cuprinzator decat sectiunea Suv-uri. 

Pana la urma, de ce Kodiaq/Tiguan de 45k sunt acceptate ( desi mai sunt carcotasi ca mine care spun ca sunt prohibitiv de scumpe) dar Passat/Superb 280tsi de 40-45k  nu?

Totusi trebuie sa acceptam ca achizitionand masini din Vag punem caramizi la baza visului conducerii de a deveni producatorul nr.1 pana in 2021. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 minutes ago, cristi511 said:

Pana la urma, de ce Kodiaq/Tiguan de 45k sunt acceptate ( desi mai sunt carcotasi ca mine care spun ca sunt prohibitiv de scumpe) dar Passat/Superb 280tsi de 40-45k  nu?

Foarte buna intrebarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Sunt destul de nou aici pe forum. Am vazut topicul acesta. Si cum am o Kia Sportage  2014 . Luata de la 7 km acum are undeva la 99500. 

Parerea mea? Mi-am luat un Seat Alhambra din 2007 . Si  sunt mult mai multumit  de ea decat de sportage. 

Cu Sportagele nu am avut probleme. Dar Confort e aproape de Zero pentru mine. Am 1.90 si 120Kg. .Nu incap cum trebuie , locurile din spate sunt mici, masina scutura ca toti dracii. 

Tehnic nu am avut probleme cu ea. Am facut cam 90% din KM pe autostrada.Consum undeva pe la 7. Trage fain la 184 cai. Dar nu.

Am mers intre timp si cu un Tiguan de la munca, 140CP, cred ca model 2.0TDI   177 000 KM , 2013. NU SE COMPARA la nivel de confort. 

Scaunele sunt mai confortabile, masina sta mai bine pe drum. Trage bine. N-am cuvinte. 

Cand am luat Kia cred ca am avut o pata pe creier :) 

 

O seara faina 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu cred ca ai modelul anterior de Sportage si cred ca e diferenta mare intre ele...e doar o parere.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand ai luat Kia diferenta de pret a fost remarcabila fata de Tiguan , nu ?

au fost ceva oferte in 2014 la Sportage , dadeau parca cutie automata bonus si altele

si eu am testat Sportage atunci , tot 1.90 la 100kile si la fel , nemultumit de cum stau in ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu m-am uitat la Tiguan. Aveam o Skoda Octavia 1.8  TFSI. L&K .   

Am facut un test de vreo 30 minute. Si parea OK Sportagele. N-am mers mai mult de 80 la ora.  Si pana in 80 mere destul de ok. Parca nu scutura asa tare. Si 30 de minute suport. Da dupa 2 ore imi vine sa ma sui pe pereti. 

Da, e modelul anterior, anterior. Adica dupa a mea au scos un fel de facelift, si apoi modelul 2016. 

Am uitat sa precizez, nu pot modifica la profil. Nu locuiesc in Romania, Locuiesc in Elvetia. Pretul a fost undeva la 45k CHF. =40K €. 

Oricum. No more Kia :) Intre timp s-a marit familia si acu e nevoie de ceva mai mare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

grrr .. 40k euro pe Sportage in 2014 ... enorm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am zis, comunitate ca asta nu mai gasesti?

Clar e util. Rezultatele testului combinate cu pretul mic nu suna bine.

Voi discuta cu serviceul, dar nu ma grabesc. Cand vad articolul, e clar ca agregatul din dotare e monument de fiabilitate.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In AB curent este un test in Ro cu Kuga 2.0TDI Powershift 180 Titanium cu suspensie ST Line ( adica -10mm, sport)

Masina e trecuta cu un pret de 33 sau 34k si cica "pretul e foarte bun in clasa ei" :)  Daca masina asta e cea care i-a fost ofertata lui @Flavyus cu 25k, inseamna din start o reducere de 24-25% fata de lista...

Au testat-o in zapada si concluzia in off-road: sucks. Acceleratia nu se poate doza fin (e on-off), iar program off-road nu are, fiind penalizata. 

In rest, numai de bine.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda..naspa, aveam o impresie mai buna despre Ford in general (exceptie interior si calitatea materialelor), chiar si despre Kuga, dar se pare ca nu e chiar asa, ce putin in acest caz. Alfel, alte modele de-ale lor cred ca sunt ok la fiabilitate. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oferta mea e cu discount 17% pe moment, doar Titanium, ST line e alt nivel. Am vazut si eu in filmulete ca Kuga e mai modesta in offroad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!