Jump to content

SUV battle: Ateca vs Sportage vs Tucson vs Tiguan vs altii


CristiALF
 Share

Postare recomandată

@Flavyus colegul, nu mi a placut nimic la masina. Incepand de la pozitia de condus, feedback 0 la directie, frane slabe, motor lesinat(140cp), bandouri de plastic care s-au deslipit dupa cateva mii de km, troncaneli si probleme de mecanica in primii km la majoritatea masinilor (bucsaraie, amortioare, rulmenti. De altfel dupa 1.5 ani s-a renuntat la Ford in urma numeroaselor probleme  si s-a trecut la Rav 4. Oricum, cumpara cu incredere ca sunt ieftine si bune :))

 

 

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu voi folosi masina 95% extraurban pe asfalt. De la Haldex nu am mari asteptari de offroad dar la pretul asta e binevenit. De acord ca trebuie testat si in zapada dar cum spunea si colegul mai sus, de banii astia (si cred ca mai trag de pret) 4x4 il consider bonus.

Sap pe site Autobild la greu dar nu gasesc testul din 2013:

Pentru mai multe informatii despre cum se conduce noul Kuga, cum se comporta sistemul de tractiune integrala sau cat de economic este motorul diesel citeste revista Auto Bild, nr. 3/2013, pe piata din 21 februarie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si daca folosesti masina 95% pe drum asfaltat ce rost are sa iei suv? 

Nu iesi mai bine cu o berlina 4x4, daca vrei neaparat all wheel drive? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aceiasi bani prefer SUV :)

Apoi, la Octavia nu am curaj sa ma bag, cu scuzele de rigoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma intelege gresit, nu zic ce marca ar trebui sa iei, asta e alegerea fiecaruia cum isi cheltuie banii.

Zic doar daca nu cumva ai iesi mai castigat cu o berlina/un hatch. Consum mai mic, stabilitate mai mare, raport putere/greutate mai bun...

Cu Dusterul am facut deja suficiente drumuri in conditii de zapada/iarna si off road incat sa se justifice investitia. In plus, diseara astept sa ies de la birou sa ma duc la "zapada"...pentru ca 4x4 si lock. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer , daca tot vrei sa dai atatia bani si sa iei .. Ford

mergi cand se curata drumurile dincolo si vino cu un Touareg din 2013-2014 ptr ca dupa nici un an Fordul va sta mai prost ca el la toate capitolele

 

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu scuze de OT, problema mea e ca tre' sa schimb agregatul, e superb dar am facut 230k.

Visul meu e o compacta diesel sau gen TSI 4x4, buget 20k. Imi pare ca visez aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar Sportage nu iti place? Ca e tot pe acolo la pret, la varianta benzina sigur de incadrezi, varianta diesel cred ca e mai scumpa, trebuie verificat. Mai ai si 7 ani garantie din bara in bara.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am verificat oferta pe segment. Eu Forduri am mai avut si am o afinitate. Totusi, de Sportage stiu de preturi ceva mai mari.

La Ford am intrare buna pe service, garantie si negociere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E important sa ai o relatie buna la service, mai ales la Ford :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

27 minutes ago, Flavyus said:

La Ford am intrare buna pe service, garantie si negociere.

Deja, daca ai astea 3 de mai sus mergi linistit pe Ford. E foarte important ce/cum esti tratat in post-vanzare. E mult mai important decat cum esti tratat "la vanzare", pentru ca din ziua 2 vei avea treaba doar la service/garantie pentru tot timpul cat vei detine masina.

E unul din motivele pentru care am ramas si eu la Skoda si am optat pentru un nou Superb. Desi, some say, eterna "de banii aia iti luai 5-ar/X5, etc din Germania, bahhhh" :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sunt offtopic dar cel mai bun 4x4 pe zapada cu care am mers este terrain response de la RR. Ce am facut in dimineata asta cu un Evoque manual( masina sotiei), nu cred ca faceam nici cu Pajero....efectiv zapada a fost in unele locuri pana la geamul soferului iar masina nu a crantit absolut deloc, minunat 4x4!!! Iar un evoque mai chelutz e cam cat un Tiguan highline....poate fi o alegere de luat in calcul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

47 minutes ago, tavitara said:

mergi cand se curata drumurile dincolo si vino cu un Touareg din 2013-2014 ptr ca dupa nici un an Fordul va sta mai prost ca el la toate capitolele

De acord la capitolul "ce se intampla dupa 1 an"

In rest, din pacate nu prea e asa. Un Touareg care a fost 50-60k in Germania de nou, nu-l iei u 25k dupa 2 ani decat daca cu rulaj mare caz in care nu sunt asa convins ca mai e "oferta". Cam de la 30k incep Touareg-urile 2014, dar, foarte important - pentru unii - fara garantie si provenienta certificata...

Plus intretinerea mult mai scumpa, asigurarea dubla ca valoare, impozitul si toate celelalte costuri. Sa tii un Touareg fara CASCO e cam sport extrem...

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ma uit la Duster awd dci la 18,500 eur si mai adaug 1500 eur pentru automata = 20k, un buget de 24k pentru un SUV adevarat nu mi se mai pare mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt de acord cu ce zici tizule...pai daca imi iau masina constiient fiind ca voi avea nevoie de relatiile alea de la service...pai ce dracu am  facut?

Iti spun eu...mi am batut joc de banii mei. 

Orice achizitie trebuie facuta prin prisma a ceea ce ofera obiectul pentru ca pana la urma discutam de marci de consum si cu siguranta intr-o raza rezonabila fata de domiciliu gasesti un service competent. 

Daca mi as putea permite mi as lua spre exemplu Lexus (modelele mici) chiar daca habar nu am unde sau daca exista service :)

Cat priveste discounturile alea...ideea e sa te faca sa crezi ca ai cumparat o masina de 34k la 25k cand defapt realitatea e ca ai cumparat o masina de 25k care face 20k (deh, marja de profit) dar a fost scoasa la vanzare la 34k. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect cu discounturile. Eu ma uit la pretul net final si compar 1. cu masina in sine 2. cu alte oferte.

Apropo, am niste baieti cu Ford Ranger pe la munte si ce o forjeaza aia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 minutes ago, cristi511 said:

Nu sunt de acord cu ce zici tizule...pai daca imi iau masina constiient fiind ca voi avea nevoie de relatiile alea de la service...pai ce dracu am  facut?

Asa zicea si un cunoscut ce si-a luat o Mazda 6 break noua. "E noua, e japan = e bulletproof."

Baietii de la service din Brasov, i-au rezolvat rapid bulletproofingul. S-a mutat la service in SB  = aceeasi poveste. Acum masina e la vanzare, l-au lasat nervii.

Incepand cu up-date-uri de soft proaste/nefacute, servisari in bataie de joc (piese nestranse), negari pe garantie si clasicul "nu avem ce-i face, asa fac toate". Timp, bani, nervi.

Continui sa sustin ca relatia cu service-ul (nu neaparat "relatiile" din service) e importanta, personal o gasesc un argument foarte important cand cumpar. Pentru ca timpul/nervii valoreaza mai mult decat banii.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosind logica ta in cazul meu ar trebui sa ma rezum exclusiv la Dacia pentru simplu fapt ca am avut cele mai bune contacte in service sau, tinand cont de cum arata dealerul Ford din Pitesti, ar trebui sa renunt la visul de a avea un Mustang. :)

Reiau ideea initiala si spun ca in cazul marcilor de consum se pot gasi service-uri profi intr-o distanta rezonabila fata de domiciliu. 

Dar, cum toti "pastem iarba pe care o stim", ajungem sa ne autoconvingem ca iarba noastra e cea mai verde. 

In momentul asta regret ca nu am 4x4 pe masina si ma refer la Leon. In conditii din astea 4x4 inseamna siguranta iar ceea ce imi doresc de la o masina este in primul rand siguranta. 

Relatia cu serviceul, plasticul din interior, imaginea de marca, toate astea nu au nicio valoare daca nu am incredere sa ma urc la volan, sa dau cheie si sa plec.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbim de masini similare intr-o anumita proportie, cand ne referim la relatia cu service-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 28.12.2016 at 6:36 PM, cristi511 said:
Spoiler
Spoiler
Spoiler
Spoiler
Spoiler

 

Scuze, bad post.

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vitara diesel 120 cp Spirit automata 4x4 la 22k, destul de dotata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, cristi511 said:

Folosind logica ta in cazul meu ar trebui sa ma rezum exclusiv la Dacia pentru simplu fapt ca am avut cele mai bune contacte in service sau, tinand cont de cum arata dealerul Ford din Pitesti, ar trebui sa renunt la visul de a avea un Mustang. :)

Dar, cum toti "pastem iarba pe care o stim", ajungem sa ne autoconvingem ca iarba noastra e cea mai verde. 

In momentul asta regret ca nu am 4x4 pe masina si ma refer la Leon. In conditii din astea 4x4 inseamna siguranta iar ceea ce imi doresc de la o masina este in primul rand siguranta. 

Relatia cu serviceul, plasticul din interior, imaginea de marca, toate astea nu au nicio valoare daca nu am incredere sa ma urc la volan, sa dau cheie si sa plec.

 

Faptul ca setul de criterii importante pentru mine e diferit de ale tale, inseamna ca sunt doar subiective. Faptul ca intre criteriile mele se numara si "relatia cu service-ul" inseamna doar ca sunt trecut prin viata si am o suma de experiente. De aici si criteriile. Care, evident, sunt proprii si subiective. Logica mea se aplica in cazul meu, nu e aplicabila cazului tau, sau universal valabila.

Daca 2 saptamani de zapada pe an inseamna ca e obligatoriu/musai si o conditie sine qva non detinerea unei masini 4x4, inseamna ca toti cei care nu au 4x4 ar trebui sa stea acasa. In fond scolile sunt inchise. Nu stiu ce a fost in capul unora - care culmea, locuiesc in locuri gen Predeal, Fundata sa-si cumpere masini 2x4. Eu zic sa nu ne lasam doborati de marketing si consumerism. 

In fond, inclusiv in tarile scandinave sunt o multime de masini 2x4, iar acolo e iarna serioasa. 

Sa nu ne panicam. Nu 4x4 este cel care te tine pe sosea si te duce acasa, este atentia la drum, conduita preventiva/anticipativa si un minim de skills-uri, majoritatea se pot dobandi, cu atentie si exercitiu. Si mai ales ne-statul pe telefon/sms/whatsup in timp ce conduci. Cine intra prea tare intr-o curba la fel va subvira si va ajunge in sant si cu 2x4 si cu 4x4, legile fizicii sunt aceleasi.

Ca iarna e posibil sa intre unul in tine sa te faca praf - te va face la fel si cu 4x4 si cu 2x4. Cine-si face filme ca intr-o situatie din asta, face el un Scandinavian Flick si evita accidentul, scotand masina de-a latul cu ajutorul 4x4, e naiv. In caz de accident 99% din cei de pe sosea au singurul reflex sa franeze maxim, atat - daca au si reflexul asta. Mai bine investesti banii (de diferenta intre 2x4 pana la 4x4) intr-un curs de conducere defensiv - ala poate fi "life sustaining" 

Iar cand conditiile sunt cu adevarat dificile, cu sau fara 4x4 stai in coloana de masini, sau in troiene. Sau credeti ca aia pe care i-a aratat la TV ca erau inzapeziti si aveau HiLux/Navara/Touareg nu au incercat sa sustina "suprematia 4x4" si sa isi continue drumul ? Nu au putut, de asta erau acolo. La fel ca cei cu masini 2x4.

Hai sa fim realisti, viata nu incepe si nu se termina cu 4x4. Da, e fain sa ai asa ceva pe masina, dar nu e "life sustaining device", e doar un "nice to have", la fel ca si Webasto, parbriz incalzit, scaune incalzite, etc. Se poate trece lejer iarna fara ele.

Revenind OT, daca tot iti iei SUV - face sens sa fie 4x4. In fond, oricum e o masina "de ego", asa ca macar sa fie full banana, adica si 4x4. Dar asta nu inseamna implementarea unei leme gen "toata lumea ar trebui sa conduca SUV-uri, ca altfel nu plecam iarna de acasa."

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, DOL said:

Am avut un Ford Mondeo 2013 cu PowerShift si 2 cutii schimbate pe garantie. Nu am mai așteptat a treia cutie. Masina a fost luata de noua si intretinuta exemplar. Prima cutie la ~22.000 km, a doua la ~46.000km. 

Postul asta mi-a scapat. La multinationala am avut flota de Mondeo cu Powershift si nu au fost probleme, de obicei le-au dus pana pe la 50k.

NU le-am condus dar am fost pasager si ca avizat + posesor de DSG am fost placut impresionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4x4 nu e musai...pt mine astazi a fost o placere sa scot masinile...care ambele au tractiune spate...cu anvelope f bune...trosnea intr-un mare fel zapada...o placere.Asta este vremea [erfecta pt masina si anvelope bune de iarna...prefer acum decat atunci cand e totul inghetat.

Daca pt mine a fost usor si o placere, sunt sigur ca pt cei cu FWD sau 4x4 este si mai usor

Modificat de Ana231
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ptr Cristi - 75NOR

suntem deja in 2017 - deci un 2013 la 25k cu 100k la bord gasesti din primavara pe alese

restul cu asigurari si intretinere ... pai ori ai bani de masina ori nu ai

exemplul cu Touareg-ul era ca sa fie contrastul cat mai mare intre ce ofera Kuga si ce poti lua la 25k , alta clasa, alt producator , alte conditii , etc

si la Kuga nou , daca nu faci Casco , tot sport extrem e

apoi , in general

ideea e urmatoarea - vrei ceva , te uiti ce bani ai si ajungi sa te uiti doar la bani - asa ajungi sa iei ceva ce nu te satisface dar te autopacalesti ca e cea mai buna alegere

cand vrei masina , te uiti cati bani ai , te uiti cat poti da pe an fara sa simti la buget si apoi vezi ce iti ofera piata - nou sau second

exista o masina potrivita ptr fiecare , tot ce conteaza e sa nu iti doresti mai mult decat poti , ca sa nu regreti ce cumperi

eu asa vad treaba - nu iei masina cu bani la limita si apoi te uiti la asigurare si impozit

cine vrea masina de zecii de mii de euro , poate plati 440 de euro anual impozit la un motor de 3 ca sa ne referim la exemplul de mai sus

Modificat de tavitara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!