Jump to content

SUV battle: Ateca vs Sportage vs Tucson vs Tiguan vs altii


CristiALF
 Share

Postare recomandată

kodiaq macar nu are linia de design al Octaviei 3 FL

Modificat de Ana231
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off Topic: Atat Kodiaq cat si O3 FL sunt urateniile pamantului in acest moment comparativ cu ce ofera concurenta la design EXTERIOR. Oamenii astia duc pur si simplu lipsa de imaginatie, ori lipsa de personal, ori s-a infiltrat careva din concurenta in echipa lor de design exterior. Altfel nu-mi explic cum poti sa scoti pe piata in 2017 asemenea caroserii. Interioarele sunt perfecte in schimb. Un lucru nu o sa inteleg: de ce se incapataneaza cei din grupul VAG sa tina ecranul Acela cu touchscreen amplasat atat de jos. E ruleta ruseasca cand vrei sa fii atent la drum si in acelsai timp mai bibilesti niste comenzi pe ecranul infotainment-ului.

Back on topic: Ar fi curios de vazut cum stau cu vanzarile ATECA versus concurenta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce touch screen vorbesti? La Ateca si Kodiaq sa il puna mai sus ar fi trebuit sa il puna in parbriz iar la tiguan oricum e de 8", suficient sa il vada si soferii de tir din spate...

Ateca nu are vanzari sau daca are nu exista livrari pentru ca termenele de asteptare sunt nesimtite...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Cristi, Ma refer la sistemul de Infotainment, care ar putea fi ca si la Mazda CX5, iesit deasupra bordului, sa nu fii nevoit sa te uiti mai jos decat linia inferioara a parbrizului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie personal nu imi place cum este la Mazda (3,6, Cx3, Cx5 etc.). Bine, aceeasi problema este si la Mercedes A si C, Toyota CH-R, Audi A4 etc. Arata total inestetic, parca e o tableta lipita de bord... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liviu, fara suparare, ce inaltime ai? Eu la 181 cm n am intampinat vreo problema cu inaltimea la care e asezat ecranul. 

Singura masina de care as putea sa ma plang este Duster, unde intradevar navi sta mult prea jos. 

Parerea mea e ca nu are rost sa cautam nod in papura. La Sportage si Niro navigatia, care are 7 inchi in varianta basic si 8 in cea high, este de asemenea foarte bine pozitionata. 

La Mazda e prea mic displayul. 

La Tucson, din ce am vazut in poze, e foarte bine pus displayul...

Asa pot zice ca nu o sa iau vreodata Kia Sportage pentru ca in varianta GT line vine cu roti pe 19 iar eu vreau 18...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, nu caut nod in papura, nu e acesta un considerent dupa care sa-mi aleg masina, dar mie personal mi s-ar fi parut mai interesant si practic un astfel de display asezat mai sus. Si ma intrebam de ce atat de multi au trecut la o astfel de pozitionare al display-ului iar grupul VAG nu. Bine, mai sunt multi care inca nu au trecut.

Ateca - din ce am inteles de pe alte forumuri - au vandut vreo 6400 de masini, ceea ce e putin intr-adevar, mai ales comparative cu ce vanzari au alti producatori.

.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revenind OT, in AutoBild aparut in 5 Ian este un test comparativ intre Tiguan TDI 240 si X1 25d de 230 cai.

Ghiciti cine castiga si mai ales ghiciti cat costa Tiguanul....bai baiatule :banghead: (de X1 nu zic nimic de pret, acolo nu e o surpriza)

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tiguanul din test, la 240cp, e 45k destul de dotat, x1 la aceleasi dotari e 55k. Intre cele 2 tu ce ai lua??? Strict intre cele 2 ( uitand ca exista sportage, tucson, cx5,crv, samd)ti se pare scump tiguanul??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara suparare pentru nimeni, dar indiferent cat de bine dotat este, eu nu vad fezabil un Tiguan de 45k... Sau un X1 de 55k.

Poti lua Q5 quattro S tronic, e aceeasi clasa de masina, ok e final de generatie, dar e Audi, iar calitatea si retentia pretului sunt imbatabile la Audi

Raspunzand la intrebarea ta: Da, mi se pare enorm de scump. Dar, Tiguanul intotdeauna a fost asa si intotdeauna s-a vandut bine. Strict intre cele 2, nu as alege niciuna, as incerca sa gasesc o alta optiune.

Aici e problema clasica: in momentul in care urci "la maxim" dpdv motor + dotari pentru o anumita masina, deja nu mai ai argumente ca sa nu accezi la masina de clasa superioara, chiar daca aceea nu e "top" ca dotari. Nu vorbim de chel-line-uri evident.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt total de acord si am spus-o mereu,45k e mult pt un tiguan, dar asta e piata, comparativ cu x1-x3, gla-glc, noul q5 care f probabil va bate spre 60k, masina deja pare ok ca si raport pret-putere-dotari. Iar atata timp cat in toata Europa e coada la Tiguan , nici ca se va ieftini....mi-aduc aminte si de sportage vechiile generatii ca nu sareau de 20-22k, dar cum au inceput sa vanda ceva, coreenii au urcat si pretul cu vreo 10 mii... Una peste alta iti spun sincer ca Tiguanul asta nou e fff bun din toate pctele de vedere chiar daca nu face parte din tripleta premium germana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ADI_PKP: corect, piata de SUV-uri e foarte sus si tendinta este tot de crestere a pretului datorita cererii foarte mari.

Noul Q5 o sa sara de 60k la o echipare si motorizare medie. Daca te uiti in "cu livrare imediata" la Q5-ul vechi, la 49-50k nu sunt "top", doar ca au motorul de 190, vs cele de 45k, ce sunt cu motorul de 163.

N-a spus nimeni ca Tiguanul nu e o masina buna, din contra. Doar scump :) 

Din pacate pentru doritorii de SUV-uri, "sa fii in trend/tendinte/val" se plateste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura obiectie pe care o am la adresa pretului Tiguanului este legata de interior si anume ca este bazat pe cel de mpv(Touran) nu pe cel de Golf, fiind astfel mai slab calitativ. :)

In rest, cine nu are $$$ nu se uita la asa ceva sau le ia din jermanica, "ca noi".

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ma bag si eu ca musca in :grrrrrr:

Incepand @75NOR da, se "plateste SUV-urile" , si ai perfecta dreptate ca la orice masina, poti alege intre non-premium-mid-premium etc (nu cunosc variatiile calitative / premium & etc.), si la fiecare ai optiunea sa mergi pe ceva dotat si scump,. sau ceva "mai ieftin" si mai "putin dotat" insa "premium", pretul final care dispare din buzunar/cont/imprumut etc. este acelasi la final de zi, aici fiecare ne justificam, desigur, alegerile proprii si personale :)

@ADI_PKP iti dau deplina dreptate, Tiguanul este reusit, si platesti pentru aceasta, se sta "la cozi" si reducerile sunt mici  fata de pretul de catalog - parerea mea

@cristi511 oricum , parerea mea, ca este mult mai ok decat generatia veche si mult mai apropiat de Golf ca interior fata de trecutul modelului , deci +1 @interior din punctul meu de vedere ca si design :)

 

@offtopic - SUV este un "lifestyle", oricand pneurile si un sofer vor fi cele care pun "punctul" in anumite situatii, insa garda la sol ajuta (facut 900 km de vineri pe duminica cu Ibiza, Cluj-Sibiu-Sambata de Sus-Sibiu-Bod-Sambata de Sus-Cluj-Gheorgheni-Aiton-Cluj, si tot ce mi-a lipsit a fost o garda un pic mai inaltata, insa atata - 4 persoane, 1.0 benzinar dsg) Da, se circula in conditii de iarna, insa am vazut suv-uri/"jipuri" cu pneuri de can-can care stateau pe loc si eu eram "b0$$" cu o Ibiza....

 

PS: si astea sunt remarcile personale, viitor posesor de Ateca, deci tot wanna-be-SUV-lifestyle#samoaradusmaniisiveciniideciuda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se plătesc suv-urile fiindcă sunt pe val momentan, insa nici cu restul mașinilor din grupul vag nu îmi e rușine, au crescut preturile la toate modelele raportat la generațiile anterioare.

Revenind la subiect, sunt curios de experientele celor care dețin sau au testat modelele din acest versus in perioada asta de drumuri înzăpezite și condiții de trafic greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kuga pare interesanta la pret, probabil fiind inainte de FL. Pret de catalog 31k pentru diesel 182 cp 4x4 powershift Titanium. Cu un discount de 20% nu ar fi rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la non-FL? ca facelift-ul a aparut deja 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca mi s-a parut ca am vazut-o pe strada. oricum am cerut info si va zic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primit oferta cu 17% discount la prima strigare. Titanium 180 cp 4x4 Powershift la 25k cu TVA. Fiind varianta FL, mi se pare castigatoare.

Modificat de Flavyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut un Ford Mondeo 2013 cu PowerShift si 2 cutii schimbate pe garantie. Nu am mai așteptat a treia cutie. Masina a fost luata de noua si intretinuta exemplar. Prima cutie la ~22.000 km, a doua la ~46.000km. 

Nu as mai cumpara un Ford cu PowerShift. 

Din discuțiile ne-oficiale cu alti posesori de Forduri noi, nu am fost singurul. Pana sa ajung la asa-zisa "negatie de service" din partea dealerului a fost cale lunga. Eu am fost norocos cu doua cutii inlocuite. Nu stiu care a fost soarta masinii, am dat-o la buy-back unui alt dealer (alta marca) in stare buna.

Per total am fost privat de masina cam 50 de zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, Flavyus said:

Primit oferta cu 17% discount la prima strigare. Titanium 180 cp 4x4 Powershift la 25k cu TVA. Fiind varianta FL, mi se pare castigatoare.

Inainte sa te grabesti, cauta testul de 100k km din AUtobild cu Kuga (ala in care a avut probleme serioase la prinderile cutiei de transfer/cardan si la motorasele stergatoarelor de parbriz) si mergi frumos cu lista de probleme la Ford si, pe langa omul de vanzari cere sa vorbesti cu cineva avizat din service pentru a vedea punctual daca s-au rezolvat problemele variantei non FL. In articol scria ca Ford si-a asumat reproiectarea prinderilor pentru cutia de transfer - intreaba daca au facut-o (desi s-ar putea sa se uite la tine ca curca'n lemne, la cat de avizati sunt majoritatea oamenilor de reprezentanta)

Asta ca sa nu-ti para rau mai tarziu. Cat priveste PowerShift - e loterie, nu e generalizata. Ce este insa o certitudine - raspunsul ceva mai lent fata de DSG. Fa un TD pe un traseu care sa fie edificator pentru tine. Daca esti ok cu masina si ti-au raspuns multumitor la problemele de fiabilitate - go 4 it fara sa te uiti inapoi.

La 25k, recunosc, nu ai ce sa iei din clasa asta, pe dotarile si puterea aia. La banii aia, daca as fi obligat sa iau SUV, as putea trai cu plasticele din Kuga :) si as alege Kuga in loc de asiatice - presupunand ca si alea sunt tot 25k (nu stiu).

But hey, faza misto este ca la 25k nu ai ce Octavia sau ce Golf sa iei de puterea si echiparile alea... :banghead:

Misto rau, au ajuns SUV-urile (altora) mai ieftine decat compactele VAG...

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut nesansa sa conduc 1.5 ani  Kuga(generatia precedenta) ca si masina de serviciu(cam 40 masini au fost in flota).

Conculuzia e urmatoarea - O MIZERIE de masina!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@saibot

Pai colegul, baga niste detalii ca e Versus !

Daca o sa-mi lipseasca ceva vreodata, va fi forumul ;)

Dap, m-am entuziasmat la raportul clasa/ pret/ dotari, dar urmeaza research-ul.

Am intrare la dealer la nivel de service, multumesc pentru ponturi. Voi lua masina pe un weekend, dar sa se potoleasca vremea asta.

Cu Powershift chiar nu am emotii, inteleg ca este similara DSG umed pe care-l am eu si de cativa ani a capatat si modul S.

Aseara ma uitam la filmulete 4x4 pe youtube si in general Kuga nu iesea prea bine. Totusi, este un Haldex. Vom vedea.

Modificat de Flavyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Flavyus eu as tine sa "incerc" masina in speta pe vremea asta, nu vara la soare, insa acolo fiecare stim motivele achizitiei... fiind un suv pe mine m-ar coafa cum se simte la o zapada etc, nu ce fain e ca am suv...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!