Jump to content

SUV battle: Ateca vs Sportage vs Tucson vs Tiguan vs altii


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Doua, turbo-ul de 1.2 si hybrid-ul de 1.8 (VAG nu a auzit din pacate de asa ceva). Asta e trendul, eu personal tot spre benzina inclin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. Sunt de 116 cp cel de 1.2 si de 122 cel de 1.8 hybrid. Nu vreau sa mai creez polemici, dar daca te uiti mai sus, o sa vezi la ce faceam referire. :)

Modificat de Luciosu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

29.000 EUR un 1.2 4x2 ?! Stai nene ca incep sa cred ca VW sunt chiar ieftine ! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

29.000 Euro e cel hybrid de 1.8. Cel mai scump de 1.2 este 27.960 :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu..eu inteleg altceva de aici:

Quote

C-HR 1.2 Turbo 4x4 cu automată CVT costă 30.180 de euro, fiind de departe cel mai scump SUV compact de acest tip la această categorie.

Dacă tăiem integrala din peisaj, prețul scade sub 29.000 de euro.

Ma rog...tot scumpa e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La minutul 14 va arata diferenta dintre LOCK si no LOCK in real life. Cred ca este destul de concudent cat de mult ajuta aceasta functie

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, la minutul 14 arata cum functioneaza transmisia la incrucisarea de punti, ceea ce e usor altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca se refera la 14:50, unde activeaza functia LOCK de pe Sportage.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparatia incepe de la min 14...ma gandeam ca e evident

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a zis nimeni ca LOCK-ul tine loc de diferential blocabil pe punti. Se intampla ce era evident, LOCK-ul nu poate sa dea putere decat la cate o roata pe punte.

Diferenta fata de o masina cu tractiune e ca trimite si la puntea spate, chiar daca are diferential deschis. Asta poate ajuta in alte situatii, mentionate si de colegi mai sus, dar nu in situatia de incrucisare, precum in clipul postat.

Modificat de paul_e88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incucisarea de punti pe urcare si cu plecare de pe loc este una dintre cele mai grele probe de tractiune chiar si pentru offroaderele adevarate si nu mi se pare relevanta ca situatie de condus cotidiana chiar si in afara asfaltului, mai ales ca respectiva denivelare se depaseste cu un pic de inertie fara emotii si de un 4x2. Oricum, XDS e generalizat in gama VAG deci puntea fata ar trebui sa emuleze la oricare din modelele curente cu 4motion un diferential autoblocant. Mai depinde si de cauciucuri, de presiune din ele etc.

Modificat de vdragos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord cu @vdragos, situatia de incrucisare de punti se poate rezolva doar cu:

- intrarea cu ceva inertie in acel punct si acceleratie constanta 

- blocare mecanica a diferentialului macar pe o punte, cel putin prin LSD

In orice caz, nu as pune un SUV la astfel de "exercitii", cu sau fara LOCK, orice sistem eminamente electronic ce emuleaza diverse functii mecanice are toate sansele sa cedeze in astfel de conditii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se chinuie fraieru ala de polonez in frig sa arate la consumator functiile atelajelor. Basca mai pune si pe gagica aia la volan sa emuleze (am vazut ca se foloseste pe forum expresia) o situatie in viata reala cu un sofer normal si cu ocazia asta ii da si spaima cocotand-o pe sleauri, in incercarea de a dovedi functionalitatea LOCK-ului (ca de asta vorbeam) 

De fapt problema era la tractiunea fata care nu are spate, la LOCK care transmite la puntea spate exact ca un 4x4, de cauciucuri, presiune si xds...am uitat ceva?

A da, am uitat de posturile pline de continut de pe vw forum.

 

Pana la urma ce face LOCK?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leaga fata cu spatele ca la Aro, pentru ca atunci cind, de exemplu, urci o panta de grohotis si ti se descarca fata, sa te impinga din spate. Valabil si pe noroi, zapada, probate personal. Basca faptul ca nu mai patineaza ambreiajele din cuplajul central.

Modificat de vdragos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In alta ordine de idei, in Autobildul aparut ieri, comparativ Tiguan si Kodiak. Nu au avut nicio jena sa le compare, cu tot cu aia +30cm diferenta de lungime in favoarea Kodiak-ului.

Rezultatul si mai ales concluziile si "de ce"-ul sunt foarte interesante.

Puneti mana de cititi :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.turatii.ro/2016/12/24/kia-sportage-1-6l-gdi-4x2-classic/ Surprinzator de multe dotari in standard pentru varianta de baza (inclusiv incalzire scaune in bancheta din spate) si un pret de 17.900 euro. Nu prea ai cum sa bati asa ceva cu o masina din grupul VAG.

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ar merge inclusa si Kia Nyro in aceasta competitie. Eu am fost, facut TD si am fost placut impresionat. Tin sa va zic ca este hybrida (141cp) si cutia e 10 clase peste cvt-ul de la Toyota. Garantia de 7 ani pentru mine conteaza foarte mult fata de ce propune concurenta.

Sarbatori fericite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revenind pe subiect, dupa ce am mai rumegat comparativul din Autobild sunt foarte curios sa vad live Kodiak-ul. 

Ar fi a 2-a oara consecutiv cand SUV-ul Skoda bate Tiguanul in comparativul direct. 

Victoria Kodiak-ului la capitolele "materiale, finisaje si ambianta generala" e foarte interesanta. Nu sunt client de SUV, dar sunt foarte curios :) 

In rest, putin OT din viata reala, adica "spicuri" din ceea ce oferea parcarea din Poiana Brasov ieri :P , ei bine SUV-urile ce fac obiectul acestui thread erau inexistente.

Preferam "decat" SUV-urile premium, pe care le folosim doar pentru a le cocota ostentativ cu botul pe vreo bordura sau maldar de zapada stransa, desi parcarea ofera loc suficient fara a face "scamatorii" de iarna. Placerea de a arata altora "un calandru de SUV premium" dintr-o pozitie ostentativa probabil ca bate rationalul. 

In schimb mi-am permis aroganta de a urca acea panta abrupta ce duce la localul numit "Coliba...unora" cu o Skoda FWD si chiar am facut 2-3 "stop & go" pentru a da "prioritate la coborare" unor cetateni "premium" si culmea, am reusit sa plec din loc si sa ajung la respectivul stabiliment, unde doar "vulturii, scuze SUV-urile cuteaza" :P 

End of OT.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care vor totusi un suv pe benzina de dimensiuni decente nu treceti cu vederea Sportage-ul.

Am avut astazi ocazia sa fac td cu varianta 1.6 turbo 4x4 si am ramas placut impresionat.

Plusuri fata de  Ateca: 

- volan incalzit

- scaune de piele ventilate

- sistemul audio

- pretul

- garantia de 7 ani

Minusuri fata de Ateca:

- motorul mai puternic pe hartie insa nu si in trafic

- dct-ul ezitant la plecarea de pe loc

- zgomotul la rulare

- designul.

Ce mi s-a parut la fel:

- calitatea asamblarii

- calitatea materialelor e tot pe acolo

- integrarea tehnologiilor

- tinuta de drum este in aceeasi nota sportiva

In concluzie, pentru cei care pot trece peste designul partii frontale, dpmdv ofera un pachet asemanator la un pret mai bun fata de Seat. 

De asemenea, pentru cei care utilizeaza masina preponderent urban exista hibridul Kia Niro care este extrem de ofertant. 

Cumparaturi fericite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu sportage ul am facut si eu test drive, varianta de care aminteste colegul mai sus...1.6 gdi. Era un nivel de echipare mediu, se misca ok pt un aspirat, dar interiorul din punctul meu de vedere este din alt film comparat cu exteriorul care imi place. Legat de kodiaq mi se pare la fel de hidoasa ca sora mai mica octavia. Din cele enumerate as alege tiguanul, imi place...fata de generatia veche care arata ca un cal magar, modelul nou este super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!