Jump to content

Modificari, upgrade-uri, update-uri


75NOR
 Share

Postare recomandată

7 hours ago, 75NOR said:

@RzzV: :) 

Eu nu am Phone Box :(  

Mai e cineva fara PB care sa aiba iluminat si inelul prizei 12V ?

Ai pachet nefumatori? Ca de exemplu din cauza asta eu nu il am luminat la S2!

Modificat de sebip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu imi amintesc cat am tinut tdiul ca era luminat inelul... se schimba pe garantie cred fara probleme ma gandesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 hours ago, _ionut said:

Ma uit eu diseara sa vad,,,

M-am uitat aseara, e adevarat ca nu era intuneric, da nu am vazut inelul aprins si nici vreun led pe acolo...ihmmm. Acum astept intunericul sa ma strecor in masina, aprind farurile si ma holbez la inel. Cand ma va intreaba sotia unde ma duc ii voi spune ca ma duc sa vad daca se aprinde inelul de la bricheta. Pare ciudat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@_ionut Inelul luminat e vizibil chiar daca nu e noapte afara, nu e o lumina din aia chioara, ci iese destul de mult in evidenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 03.05.2017 at 8:12 PM, sebip said:

Ai pachet nefumatori? Ca de exemplu din cauza asta eu nu il am luminat la S2!

Nu. Am bricheta si scrumiera (nu ca mi-as fi dorit - ci pentru ca nu am luat Phone Box)

On 04.05.2017 at 11:00 AM, _ionut said:

M-am uitat aseara, e adevarat ca nu era intuneric, da nu am vazut inelul aprins si nici vreun led pe acolo...ihmmm. Acum astept intunericul sa ma strecor in masina, aprind farurile si ma holbez la inel. Cand ma va intreaba sotia unde ma duc ii voi spune ca ma duc sa vad daca se aprinde inelul de la bricheta. Pare ciudat?

Un LED trebuie sa ai - e cel care lumineaza "in" scumiera. Vezi daca il ai pe asta si, separat, daca e luminat si inelul de la bricheta ca in poza de mai sus. Apropo de sotie, la mine s-a obisnuit ca ma duc in garaj pentru "diverse la masina" :biggrin: Nici nu mai trebuie sa detaliez :) 

On 03.05.2017 at 5:48 PM, wonder_glf said:

La mine e lumina atat la bricheta cat si la scrumiera.

IMG_20170503_163513.jpg

Hm, mersi. E scrumiera acolo, nu Phone Box, corect ? Nu prea imi dau seama, dar pare scrumiera :) 

On 03.05.2017 at 9:38 PM, corbu33 said:

.. se schimba pe garantie cred fara probleme ma gandesc.

Te cred ca se schimba pe garantie, intrebarea e ce trebuie demontat ca sa ajungi sa schimbi ala. Daca nu e "easy fix" o las balta - am alergie la greieri :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR E scrumiera la colegul @wonder_glf, PhoneBox-ul arata altfel si e mult mai "adanc", nu vezi ledul in spate, vezi doar lumina venita de la el la PhoneBox. Totusi e ciudat, nu inteleg de ce la tine nu sunt luminate.

E la fel de ciudat cum a fost la mine faptul ca nu am avut lumini la picioare spate - desi altii au pe Ambition. Oricum m-am resemnat si cu o munca de 2 ore am preferat sa imi pun eu firele si lampile pe spate ca sa nu las masina in service pt asta.

Oare au ajuns asa rau incat incep sa uite sa puna anumite piese pe masini? Sau cineva le baga in buzunar chiar de cand pleaca masina de la fabrica?

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV & @wonder_glf Uite cum arata la mine.

Pare ca nici nu am inelul luminos de la bricheta - de nu a fost echipat, nu e vorba sa fie ars ledul :( 

Ceea ce la voi e inelul luminos la mine e plastic negru, deci e alt reper :( 

IMAG2987.jpg

IMAG2988.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar e diferit fata de ce avem noi. La mine inelul ala nu e negru, e transparent, iar cand aprinzi luminile, se aprinde ledul inauntru si se lumineaza plasticul transparent. Deci clar e alt reper, dar e ciudat totusi, mai ales ca tu ai Style, deci ar fi trebuit sa fie tot pachetul de lumini interioare led. Nu inteleg cum gandesc astia de la Skoda modificarile de genul, ca nu cred sa fie o eroare doar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV: Se pare ca incepand din Ianuarie 2017 doar la optiunea de Phone Box ai inelul ala luminat. Stiu ce zici, asa aveam si la S2, era inel transparent care se lumina cand puneam pozitia. Deci nu doar la MY se intampla modificari, fabrica implementeaza "din mers" schimbari

Nemaivorbind ca bricheta in sine este o cheapareala maxima, dintr-un plastic "eftin" stil Logan :( 5 clase sub ce era pe Superb 2. Whatever, la S2 nu am folosit-o niciodata, nici la S3 nu am de gand.

@sebip: as putea deschide un topic gen "downgrade-uri la S3 fata de S2". Deja am o lista :banghead:

@corbu33: tu la Style-ul "de e pe vine" ai pus Phone Box ? Daca nu, mor de curiozitate sa vad cum o sa fie la tine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR am vazut ca arata tare urat. Bine ca nu am bricheta deloc :) Pachet nefumatori rullz :)) Si la Octavia 2 era mult mai finuta bricheta, nu ca aia de Logan :)):)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV: deci tu nu ai corpul metalic al brichetei ? Doar "stutul"/capul de plastic ? Nu am putut opta pentru pachet nefumatori, asa a venit standard, nu ca as fi vrut eu.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV Da, nu am bricheta in sine (adica partea aia pe care apesi si cu care apoi iti aprinzi tigara nu o am, pentru ca am PhoneBox+pachet nefumatori). Folosesc priza aia pentru camera pe care o folosesc la filmat in trafic, portul USB pentru Mirrorlink, iar priza 12v, 220v si usb-ul din spate pentru alte device-uri daca e nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am phonebox deci in mod normal o sa fie ca la tine ... dar se vede clar ca nu a existat niciodata inel, e alt reper ... TDI - ul pe care l-am avut avea inel si era fabricata la mijlocul lunii ianuarie 2017 ... ciudat ... dar sincer eram convins ca mai fac schimbari din mers ... iata una de cost killing ... dupa ce in primii ani de lansare ti-au luat ochii dupa cica nu mai observi daca pun alta piesa :) astia nu stiu cu cine se pun :)) ... iti zic saptamina viitoare cand in mod normal ar trebui sa ajunga la dealer.

Modificat de vdragos
Vai de limba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am inelul negru in jurul brichetei dar spre deosebire de @75NOR nu am led in bricheta. E bezna totală. Am lumina doar in scrumieră.

Am pachet fumători ca asa a venit mașina....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm pai si ce le fac la plesneala una da una nu :) tre sa aiba o logica ma gandesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine e tot negru :( Si am pachet fumatori. Si nu am nici lumini la picioare spate :(

dar in oferta scria clar ca nu exista lumini picioare decat fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nsm La mine scria "iluminare spatiu picioare", nu preciza ca doar in fata sau si in spate. Hoti..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Style (nu de RO), Martie 2016. Standard phone-box (fara incarcare wireless, ca nu era la vremea aia), LED in jurul prizei de 12V (capac meschin de plastic, stil "bricheta") si in interiorul compartimentului pentru telefon. In schimb, dupa cum se vede, portul USB e "clumsy" rau. Deh, Skoda.

20170508_115257-mod.jpg

Modificat de Habba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 06.05.2017 at 4:03 PM, corbu33 said:

Hmm pai si ce le fac la plesneala una da una nu :) tre sa aiba o logica ma gandesc...

Din noi informatii, am aflat ca la benzina nu se pune, dupa Ian 2017, inel luminat in jurul brichetei.

@corbu33 Vezi si la tine cum e cand o ridici - mor de curiozitate.

Am verificat si in programul de piese, pe seria de sasiu, nu am cablaj pentru inelul ala. Adica si sa schimb piesa fizic, trebuie sa o alimentez la curent. Deci, nu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aiurea. Nu e cine stie ce, dar era un element care dădea un plus de stil alături de ledurile de la mânere si de ledul din phonebox. Probabil au mai economisit vreo 0,5eur/masina cu treaba asta, deci per total pentru ei conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar m-am uitat in pdf si in iulie 2015 scria clar:" iluminarea spatiului picioare fata"

IMG_1282.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nsm: daca la tine pe contract/comanda scria ca trebuie sa le ai, atunci trebuie sa le ai - sa le monteze dupa in cazul in care nu s-au pus din fabrica.

@RzzV: da, ai dreptate, faza de cheapareala :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la mine e clar: am iluminare spatiu picioare doar fata. In spate si la bricheta nimic.

La vechiul Superb 2 Ambition aveam lumina la picioare fata+ spate, cateye (iluminare difuza), iluminare contur bricheta si iluminare butoane plafoniera spate.

Din toate acestea, la noul Superb am doar iluminare picioare fata (conform PDF). Si mai mult, nu se puitea pune optional nimic pe Ambition.

 

As putea monta asa ceva?

https://www.amazon.co.uk/d/Car-Parts/Illuminated-Cigarette-Lighter-replacement-lighter/B002WND3R0

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine il iei OEM, se gaseste in programul de piese, am verificat si la mine. Doar ca trebuie alimentat de undeva, probabil de la led-ul din scrumiera. Nu mi-e clar ce trebuie demolat ca sa ajungi acolo, asa ca...o las balta.

@corbu33: de data asta, ai o scuza :) , dar trebuie sa revii cu up-date :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai ca nu inteleg faza cu alimentarea... Pai bricheta nu se alimenteaza in prezent cu 12 V? Nu se poate alimenta si ledul de la bricheta?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!