Jump to content

Incalzire Scaune Skoda Octavia 2


Dudu_S
 Share

Postare recomandată

On Thursday, February 16, 2017 at 1:01 PM, mikutzu99 said:

Mașină este cu aer condiționat fara climatronic deci trebuie panoul cu butoanele de comandă pentru încălzire.

E interpretabil ca nu spune despre ce panou vrea sa cumpere :)

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu vreau să știu dacă pot să montez scaunele! Am văzut doar modelul de climatronic cu funcția de încălzire scaune! Azi am văzut pe un forum străin că pot să montez panou cu aer condiționat manual cu încălzire în scaune. Dar unde as putea să găsesc acest panou? Nu vreau sa trec la clima.

@Aerofan putem să vorbim prin pm? As vrea și eu mai mai multe detalii dacă se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot monta. Trebuie panoul cu butoanele de incalzire, mufa de la fiecare scaun, cea din podea, fire trase intre scaune, siguranta, panou si codare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1Z0820047M 3X1 - asta e codul pe care trebuie sa il cauti 

 

DSC-5783.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va mulțumesc pentru susținere și ajutor! Încep căutările pentru mufe si panou!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plus modul incalzire scaune, de sub scaun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi tocmai a spus ca are scaunele complete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am acel modul de sub scaun, mai trebuie doar panoul cu instalația și mufele aferente. Masina mea neavând airbaguri în scaune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul de la golf 5 (cel atasat in poza)merge montat pe masina mea? Nu stiu ce cod are, inca revin cu codul!

16807455_1516153485075729_5118872886373473757_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, merge, dar are alta iluminare... nu e verde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... ba da. Dar vor trebui luate tot dintr-un panou de clima, sa fie intensitatea potrivita. 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

M-am hotarat sa schimb si eu scaunele la O2 facelift 2010 si am gasit scaune piele cu incalzire si  memorie tot de pe o skoda o2 , as dori sa stiu daca in afara de panoul de clima ce are inclusa si functia de incalzire mai imi trebuie ceva . cablurile sunt cumva plug and play sau trebuie trase alte fire .Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu are precablat nimic.

Trebuie confectionat cablajul (dintre scaune, climatronic, BCM, panou sigurante), trebuie conectorii, pinii, etc. Dupa care faci codarea pe BCM.

Verifica sub scaun, sa ai modulul de incalzire - arata ca o cutiuta mica, neagra

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub scaunul șoferului trebuie sa ai modulul din pozele pe care le-am atașat.

Si eu am vrut sa îmi instalez încălzire in scaune dar m-am cam împotmolit când am cumpărat un panou climatronic care nu se potrivește .

Daca vrei mai multe detalii poți sa ma suni și iți explic aventura :)

IMG_20170713_091314.jpg

IMG_20170713_091352.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. as vrea sa mi montez pe skoda octavia 2 fl 2011 pe care o am incalzire in scaune și as incerca daca reusesc sa le fac pe rezistente after market de carbon modificate pe instalație oem.

masina este fara climatronic, asa ca am cumparat până acum panoul de comanda a.c. din bord cu butoanele pt încălzire , modulul de încălzire de sub scaunul șoferului,rezistențe pt incalzire am luat after market din carbon pe care sa le modific adaugand termistori.vreau sa mi confecționer singur instalația pt scaune și de la scaune până la panoul și siguranțe însă nu gasesc codurile pt conectorii ce mi trebuie și schema pt instalația. am gasit ceva o instalația de golf 7 însă nu știu dacă poate fi adaptată pt octavia, instalația fiind pt ambele scaune cu tot cu conectorii.

daca ma puteti ajuta cu informații pt schema și mufele care mi trebuie pt confecționare instalație sau pt instalația de golf 7 dacă s ar putea adapta la skoda. ms frumos

 

 

Screenshot_20170912-224401.jpg

Screenshot_20170912-224132.jpg

Screenshot_20170912-224436.jpg

modulul de încălzire are codul 1k0 959772

panoul de comanda a.c. are codul 3t0 820047ah

 

ultima poza este cu instalația de golf 7 , care ma gândeam ca ar merge adaptată in caz ca nu reusesc sa confecționez eu una.

Screenshot_20170912-230438.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, Ionutz_grt said:

Salut. as vrea sa mi montez pe skoda octavia 2 fl 2011 pe care o am incalzire in scaune și as incerca daca reusesc sa le fac pe rezistente after market de carbon modificate pe instalație oem.

masina este fara climatronic, asa ca am cumparat până acum panoul de comanda a.c. din bord cu butoanele pt încălzire , modulul de încălzire de sub scaunul șoferului,rezistențe pt incalzire am luat after market din carbon pe care sa le modific adaugand termistori.vreau sa mi confecționer singur instalația pt scaune și de la scaune până la panoul și siguranțe însă nu gasesc codurile pt conectorii ce mi trebuie și schema pt instalația. am gasit ceva o instalația de golf 7 însă nu știu dacă poate fi adaptată pt octavia, instalația fiind pt ambele scaune cu tot cu conectorii.

daca ma puteti ajuta cu informații pt schema și mufele care mi trebuie pt confecționare instalație sau pt instalația de golf 7 dacă s ar putea adapta la skoda. ms frumos

in podea, la sofer sau la pasager, ai vreo mufa cu 10 pini ?

pune sa vedem ce ai acolo - daca nu ai niciun reglaj electric pe scaun, nu o ai, deci iti trebuie mufele din podea - mama/tata, pentru ambele scaune, mufa la modulul de incalzire, pini pentru BCM/centrala, panou sigurante si panou AC.

cauta in aria Golf 5 - sunt codurile acolo - daca nu te descurci, cand am timp o sa iti scot codurile necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în podea nu am decat mufa galbenă de airbag si cea de centură.in afara de mufele din podea mama tata si cea de la modul ce mufe mai trebuie ?.

din cate am vazut pe internet prin poze instalația pt scaune mai are cele două mufe de 4 pini pt rezistenta de jos si cea de 2 pini pt rezistenta de la spatar, insa mai departe daca mai sunt alte le nu știu de la ar fi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai cautat un pic pe forum, in aria Golf 5 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai nevoie neaparat si de mufele intermediare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu , nu am cautat in aria golf 5, nu stiam ca au instalația asemanatoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit o schema de golf 5 , oare se potriveste pt ce mi trebuie mie?

20170914_002453.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine trebuie sa conectezi pentru Climatic - ai cu BCM, acolo o sa difere un pic - o sa iti scot diagramele, daca ai nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!