Jump to content

Incalzire Scaune Skoda Octavia 2


Dudu_S
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor. Masina in cauza Skoda Octavia 2 FL. Am schimbat scaunele fiind uzate cu altele de Octavia 2 NFL. A fost nevoie de adaptari la mufele de airbag dar problema este ca incalzirea din scaunul de la sofer nu se functioneaza deloc iar cea de la pasager se incalzeste dar nu pe toata suprafata. Am si scaunele vechi din care as scoate rezistenta dar zic ca poate totusi e altceva defect deoarece omul de la care le-am luat jura ca au mers ambele.

Ceva sfaturi ce sa masor/verific? Pe tester evident nu am nicio eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezistentele si termistoarele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit pe sectiunea de passat si am vazut ca ai pus acolo o diagrama. Se potriveste si la Skoda :D ? Incalzirea neuniforma sa fie o cauza a termistorului? Ca daca ar si intrerupta rezistenta ma gandesc ca nu ar mai merge deloc. Te intreb deoarece cel de la pasager se incalzeste doar in zona lombara ca sa zic asa(si la sezut si la spartar  doar in zona in care se intalnesc). Daca folosesc soricei in loc de acele inele, le strang la maxim sau las o marja de "eroare"(daca ai idee)??Multumesc de infos.

 

Modificat de viorel_92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

Am demontat rezistentele de pe scaunul meu vechi de la sofer. La spatar am 1.4 ohmi insa la sezut oricum as grupa firele cand le masor vad rezistenta infinita, desi scaunul se incalzeste cand e pus pe masina. Ceva idei? 

20210109_184645.jpg

Modificat de viorel_92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da....in ce pini masori? La sezut ai pe 2 pini rezistorul,  celalalti 2 rezistenta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ca rezistenta de la spatar este in serie cu cea de la sezut si daca mufa nu e bagata nu ai ce masura. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am bagat mufa, acum am 2.2 ohmi intre pinul 5 si 10. O sa verific si la cel de pe masina. Multumesc de sfatul cu mufa 😁 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe masina am rezistenta infinita deci ceva circuit deschis. Am pus in mufa de sub scaun doar sezutul si am lasat spatarul care e deja sub tapiserie, sezutul se incinge insa spatarul tot rece. 

Cu rezistenta aceasta din poza montata am acum intre pinii 5 si 10 fix 2 ohmi. Ma gandesc ca acum trec la schimbat doar rezistenta din sezut si ar trebui sa fie bine?

Screenshot_20210109-201318_Gallery.jpg

Modificat de viorel_92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ceva masuratori gresite, am aflat ca defapt spatarul era cu probleme. Dupa ce am detapitat sezutul, am trecut la spatar unde am gasit rezistenta impuscata.

Le-am unit, cositorit si izolat cu banda de aluminiu. Sper sa tina. Am probat si merge bine(proba de juma de ora).

 

20210110_164731.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Later edit: DONE 😁

Totul functioneaza acum perfect. Multumesc de ajutor baieti! 🍷

 

Screenshot_20210110-191050_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Va salut!

 

Revin si eu cu o "problema la scaunele de la Octavia 2 din 2005 cu incalzire in scaune din fabrica. Am schimbat scaunele cu unele de  Passat B6/CC cu volan pe dreapta, stiu ca panoul de comanda este la fel ca la Octavia dar bineinteles ca acum cele de pe scaunele de Passat nu functioneaza. Am vazut ca mufele au cablurile altfel dispuse fata de cum erau pe scaunele originale. Intrebarea este daca se pot face doar din remufare sau trebuie sa iau toata instalatia de pe scaunele vechi?

Am atasat o poza cu modelul de scaune si mufa de la scaune.

 

Multumesc, zi frumoasa!

 

WhatsApp Image 2021-08-17 at 13.06.44 (1).jpeg

WhatsApp Image 2021-08-17 at 13.06.44.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat ul ce an de fabricatie era?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA octavia 2 2005 ai cate un modul sub fiecare scaun, la passat ai doar 1 modul ce comanda ambele scaune, asa ca trebuie sa tragi ceva fire sa refaci instalatia octaviei dupa cea de passat, sau sa pui pe scaunele de passat instalatia de pe scaunele de octavia, fara a schimba si rezistentele de incalzire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu mai stiu din ce an era, parca 2009 dar nu sunt sigur. Nu imi pot da seama instalatia de sub scaune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU am inteles ce ai intrebat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

53 minutes ago, dortmund said:

Din pacate nu mai stiu din ce an era, parca 2009 dar nu sunt sigur. Nu imi pot da seama instalatia de sub scaune?

oricum, trebuie sa faci ce ti-a recomandat bundy - modificarea instalatie de sub scaune, ca sa fie compatibila cu Octavia ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!