Jump to content

Octavia 3 FL - discuții generale


Sali3ri
 Share

Postare recomandată

ovidescu_sgs2

O sa ma documentez mai mult de saptamana viitoare. Momentan sunt plecat in concediu si nu pot face prea multe. Multumesc tuturor pt autor. Revin cu rezolutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca fapt divers, probabil ca multi stiti asta, daca tineti apasat pe telecomanda pe butonul de deschidere, se dau in jos geamurile (cat vrei tu). Tinut apasat pe inchidere le ridica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Testat deja, e buna optiunea, mai ales acum, vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quote

 

am testat si eu inchiderea , la deschidere nu m-am gandit, ms de hint:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar faza scurta in afara localitatii la viteza amintita de colegul de mai sus bate cam scurt sa zic asa. Dar ce am observat este ca se adapteaza continuu in functie de inclinatia masinii, lumini in jur, viteza etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AirCare: se pare ca e din JUNE default.

Some of the news for O3 since June 2017 
Octavia G-TEC can with DSG 7 
new colors Maple-Brown Metallic (not for RS and RS 245) 
New design seats for Ambition, black / brown 
accessories Ambition: 
- folding table in the front seats - are now available individually 
- Cargo elements and portable battery - lamp in the trunk - no longer available 
- portable lamp in the trunk (only Combi) - is no longer available 
Place for a choice of some profile drive for models SCOUT 
Mobile Online Services -> software Update and an expanded range of services via remote access (eg. activation heating) 
Deactivation of the sensor to control the interior via MIB CarMenu 
software update for KESSY 

( LE: aici cred ca e "Deactivation of the MIB CarMenu unlocking sensor software update for KESSY" - for security, poti sa dezactivezi Kessy unlocking )

"Air Care" + sign "Air Care"

source: http://forum.skodaforum.rs/octavia-2013/octavia-iii-my2018-vazi-od-22-nedelje-2017/ 

 

So.... cine s-a bucurat de FL mai repede, a ratat AirCare :) + update pentru Kessy; ma intreb daca nu cumva AirCare e doar din soft, asta ar insemna, la o adica, ca putem beneficia toti de aceste 2 updates.:rolleyes:

Modificat de razvan.ac
new translate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@razvan.ac Vad ca AirCare vine doar cu climatronic in trei zone. Au upgradat si sistemul de AC la Octavia incepand cu saptamana 22 ? Am decodat azi VIN-ul meu si apare MY2018 saptamana 24. Saptamana viitoare vad live daca are AirCare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din decodare, eu am Data fabricatie 18.04.2017; colegul nostru @SwatKat a ridicat masina pe 15.06 si are :) ; deci, mai mult ca sigur, vei avea si tu.

Din pozele lui Dan, ventilatia in spate e la fel ca la mine, nu ai control pentru temperatura, probabil poti controla din meniu. Ne va lamuri astazi, l-am rugat sa verifice :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma uit, insa nu stiu daca pot controla temp spate separat. Vad si postez. Nu stiu exact data fabricatiei, dar intr-adevar, am ridicat masina la jumatea lui iunie - intrata in productie prin luna mai 2017.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista meniu de Aircare, cel putin eu am :) 

am pus poza pe topicul cu masina mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati vazut ca sistemul multimedia are senzor de proximitate, si apar textele de sub butoane sau se fac butoanele mai mari? Mai era un singur pas pentru implementare gestures, ca la Golf. :P 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este standard pe Bolero, asa am avut si eu la MIB1 pe MY2015.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea e construita pe 31 mai.

Legat de schimbarile modelelor de iunie, am Aircare, lanterna spate o am si pe aia detasabila (in textul postat de razvan.ac scrie ca la combi nu mai este lanterna spate portabila).

Si mai am o intrebare, pe multe videouri nu sunt becuri la usile din fata ci doar reflectorizante, a mea totusi are, sunt unele piete unde nu sunt becuri in usi?

Modificat de vdragos
LImba romana
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Sunt mai multe piete pe care nu vin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbarile legate de accesorii sunt pentru echiparea Ambition.

Modificat de razvan.ac
.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot cautat covoras cauciuc pentru tunel spate OEM, am 2 copii mancaciosi si energici :P .

Se pare ca avem pentru Rapid, Superb si mai nou Kodiak, dar pentru Octavia III? Am vazut pe superskoda, se lauda ca e OEM, dar se pare ca nu. Stie cineva un cod, un link?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista OEM pentru tunel la O3. Am vorbit eu cu dealerul din Craiova si mi-a spus ca nu s-a facut. A zis ca il pot lua pe ala de la Superb, dar ca nu o sa se potriveasca la fix.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

June Octavia MY2018 Info Update (raspuns primit de la importator): 

"Air Care este urmasul functiei Clean Air si consta intr-un filtru hepa cu carbune activ si un program de recirculare a aerului. Mai multe detalii nu iti pot furniza, din pacate, pentru ca nu am nici eu... 


Dezactivarea sezorului de interior se refera la masinile echipate cu sistem de alarma, si anume la faptul ca functia de dezactivare a fost mutata de pe buton fizic in meniul MIB. 

Daca sau daca nu se pot updata masinile deja vandute, nu iti pot spune eu, poate colegii de la tehnic. In general nu prea se pot updata... iar update-urile sunt de regula pentru a imbunatati functionarea defectuasa a unei componente si nu pentru a activa functii noi. 

"

 

Multumesc @Sali3ri. Voi incerca sa vad daca se poate comanda la dealer, dupa cod (3V0061580). 

LE: Am primit raspunsul de la vanzari: "49 lei – e pentru superb nu stiu daca se potriveste si la octavia"

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se potriveste, nu mai cumpara degeaba. Aici pe forum a spus cineva ca a cumparat de superb si nu s-a potrivit, nu mai tin minte exact cine. Eu am luat de pe superskoda (alti 2 copii energici :D) si se potriveste foarte bine chiar daca nu este OEM, nu se misca, nu se deplaseaza, e chiar OK. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul 1.4 tsi cu ACT se gaseste pe O3 FL sau doar pe Superb?

Pentru 1.4 tsi ce cutie recomandati, manuala sau automanta?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda are 1.4 ACT doar pe Superb. Cutia, daca freci orasul zilnic, mergi pe M6 ca sa nu stai cu stresul ambreiajelor uscate de pe DSG7. Daca mergi mult pe afara, treci pe DSG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat manuala pentru ca mi-a fost teama de problemele auzite legat de dsg7 (uscata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut pe vechea octavie O2 FL 1.4TSI, DSG7 uscata si am umblat zilnic prin bucuresti la orele de varf timp de 6 ani, am vandut masina la 96000 km si DSG-ul mergea perfect. Drept urmare nici nu vreau sa mai aud de manuala :) . Sunt intradevar comentarii negative pe forumuri din partea unor utilizatori dar gandeste-te ca sunt alti zeci de mii sau poate sute de mii de posesori de DSG 7 care nu intra pe forumuri si care nu au probleme cu DSG-ul.

Modificat de aureliandan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Până la urmă și ambreiajele la DSG7 sunt consumabile, ca la o cutie manuală. Nu văd o dramă în asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!