Jump to content

Octavia 3 FL - discuții generale


Sali3ri
 Share

Postare recomandată

Legat de Bolero, am primit confirmarea de la dealer ca eu o sa primesc varianta de 8 inchi. Sincer, ar fi fost de rahat ca masinile din showroom sa aiba noul Bolero si tu sa primesti varianta veche. Plus ca in comunicatele de presa scrie clar varianta de 8 inchi.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îți spun doar ce mi-a comunicat doamna de la vânzări de la Compexit Cluj-Napoca. Mi-a arătat inclusiv un e-mail primit (cred) astăzi. Pentru reconfirmări apelați la dealerul local, sau cine mai este din Cluj-Napoca și are un drum la dealerul Skoda să întrebe. 

Deci eu sunt sigur de asta. 

L.E.: Discuția a plecat când m-am plâns de configuratorul online care arată încă fotografii cu vechiul design, apoi dânsa și-a adus aminte de e-mail. De aceea vă rog să luați legătura cu dealerii, posibil informarea să fie mai nouă. 

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ar fi teapa anului la Skoda sa primesti Bolero pe 6.5 cand toate comunicatele faceau reclama la noul Bolero pe 8 inch. Si saptamana 22 vine de abia la sfarsitul lui mai deci livrare in iulie cel mai devreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt convins ca nu e asa. Ar fi reclama falsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îmi pare rău că am creat confuzie aici. Dacă este permis vă las email-ul doamnei de la vânzari (este șef departament vânzari).

ana.coroian @ compexit.ro 

O zi faină

Legat de livrare, mie mi s-a oferit un termen (potențial) de 8-12 săptămâni (+5 săptămâni - mențiune la 1.8 TFSI) deci pot fi de la 8 la 17 săptămâni.

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care au Skoda Octavia 3 cu sistem de încălzire staționară. Ce tip de unitate este și ce putere are ? Este Webasto sau Eberspächer ? Mulțumesc !

L.E.: mi-a răspuns cineva pe un forum german. Se pare că ar fi vorba de Webasto Thermo Top Evo versiunea de 5 kW.

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ref la O3 , TDI , DSG si 4x4 , 184 CP : se poate comanda ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi aduc aminte, eu am mers fixat pe modelul 1.8 TSI 4x4 DSG. 

Nu îmi convine obligația de a adăuga scaune sport dacă aleg "Simply Clever"

Quote

protectie podea portbagaj cu fata dubla (cauciuc/textil), recipient resturi in capitonaj portiera, suport multimedia in consola mediana

Nu îmi convine că sunt forțat să aleg Skoda Connect odată cu alegerea navigației Amundsen (care la Kodiaq e doar 400 EUR oricum) si ajung la un cost de 700 + 321 EUR (in condițiile în care la modelul Kodiaq, odată ce alegi navigatie Amundsen, Skoda Connect este 0), uriaș raportat la beneficiile aduse. Sper să meargă integrarea prin MirrorLink cu un telefon Android/Apple să pot folosi Google Maps și/sau Waze. 

 

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Simply Clever e standard pe Style, iar  Clever Pack include doar senzori spate, nu si fata cum a fost scris mai sus. Ca o nota personala, nu vad necesitatea Amundsen-ului cand Bolero are Android Auto. (Columbus e misto, dar e prea scump).

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greșeala mea, cu oferta în față am spus prostii.

ld8VFc0.jpg

Nu mai știu ce conține Clever Pack perfect, dar în timp ce configuram mașina, erau trei opțiuni, senzori spate, fata+spate (cum am ales) și Park Pilot parcă. Probabil voi renunța la ideea navigației.

Mă întreb dacă este dificil de a face un retrofit pentru opțiunea "Trapa portbagaj electrica" 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de Bolero, singura explicatie cat de cat logica pe care o gasesc este faptul ca productia noii versiuni de 8 nu face fata cu cererea, astfel ca o solutie temporara este utilizarea vechii versiuni (care este inca in productie pt alte modele) pentru comenzile plasate de acum inainte pana in saptamana 22. E fortata presupunerea mea, dar altceva mai bun nu gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam așa arată oferta mea momentan, cu unele modificări care le voi mai aduce, și anume: scaune încălzite față+spate, parbriz încălzit, airbag-uri laterale spate și posibil trapă portbagaj electrică, mă mai gândesc la cea din urmă.

 

 

 

20170301_084227.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu m-am facut inteles : se poate comanda 184 CP ? Sau numai 150 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, DOL said:

Cam așa arată oferta mea momentan, cu unele modificări care le voi mai aduce, și anume: scaune încălzite față+spate, parbriz încălzit, airbag-uri laterale spate și posibil trapă portbagaj electrică, mă mai gândesc la cea din urmă.

 

 

 

20170301_084227.jpg

Sa intelega ca disountul se situeaza sub 5% din valaorea de baza a masinii. E destul de putin dar de ce nu astepti si Rabla? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discount-ul este 5% din pretul total. Este standard de la Porsche Romania pentru fostii clienti. Astept si Rabla doar ca o iau in leasing pe PJ si este alta procedura.

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fostii clienti ai PoRo sau fostii clienti ai marcii, respectiv Skoda in cazul asta? Gen daca am cumparat anterior VW si vreau acum Skoda, sunt considerat fost client?

Si inca ceva, reducere de la dealer-ul propriu-zis nu ai primit? Acum 3 ani cand si-a luat tata O3, era o actiune cu 3% de la importator si restul de la dealer. 

Modificat de gabinitu23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici PBN și nici PLR nu te vor considera fost client pe un producător diferit deși diferențele nu sunt mari. Concret: sunt client PBN+PLR de Skoda Octavia, vreau să trec la Ateca. Dacă intru în ograda Seat am un discount OK (procent care abia trece de două cifre), dacă rămân la Skoda se mai adaugă 1%-2% (excepție Kodiaq - 0%). Dacă însă vreau să rămân la Skoda și să trec la O3 FL, m-au amenințat cu un discount care m-ar putea face să uit cât de urâtă este mașina (vRS 245 în cazul meu). Rămâne să vedem.

La prima strigare, 5% menționat de DOL este bunicel. PLR va adăuga și el 3%-4% + ceva CASCO gratuit (funcție de tipul de leasing), se mai trage de la distribuitor încă 2%-3%...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabinitu23 bună întrebare. Se aplică foștilor clienți ai PoRo ! Eu sunt în aceeași situație. Acum, poate am înțeles eu greșit, teoretic se aplică clienților care au achiziționat două mașini noi într-un an. Este posibil să mă înșel. La mine, a fost cazul. Dealerul face o interograre într-o bază de date și îți spune pe loc dacă ești eligibil. 

Revenind la reducerea dată de dealer. Nu a fost nicio reducere din partea lor. Când am abordat acest subiect mi-au spus că nu pot face nicio reducere, că ar fi o marjă de 3.5% pe care au ei de la PoRo. Mi s-a parut puțin ciudat, deoarece mai obținusem o reducere de 4% de la un alt dealer din România, fără să fiu nevoit să explic că sunt fost client al grupului. Ba chiar dealerul ce mi-a făcut oferta de mai sus a spus că dealerul care mi-a ofertat cu 4% reducere iese în pierdere. 

Deci, reducerea de 5% vine de la Porsche România. Eu mai aștept cel puțin 3% pe lângă asta, altfel pur și simplu nu sunt interesat de mașină. 

De CASCO nu s-a spus nimic, că ar fi sau nu 6 luni gratuite sau ceva similar. Allianz aveau o ofertă cu 4.02% și franșiză zero indiferent de numărul de dosare de daună. Asta mi s-a părut ok. Generali parcă aveau 3.65% (?) și 150 EUR franșiză per eveniment. 

@kthor, să presupunem că Porsche Leasing ar adăuga un discount suplimentar, la ce valoare s-ar aplica ? La valoarea rămasă ? Se cumulează cu cel inițial ? 

@andreutzu, acum m-am uitat pe ofertă. Reducerea de 5% a fost aplicată sumei de 27087 EUR (prețul total 28537,39 EUR - reducerea Clever Pack 1450,60 EUR)

L.E.  legat de RABLA, eu nu știam până ieri că se aplică și persoanelor juridice. Condiția este ca mașina să fie în proprietatea firmei care face leasing. Se face un dosar separat și se obține voucherul. Nu am intrat în detalii suplimentare pe tema asta. 

Ar fi fost mișto ca dealerii să interacționeze pe forum cu potențialii clienți. Văd ceva rubrică pe forum dedicată subiectului dar pare cam pustie.

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La PLR te duci deja cu o valoare finală (dată de catalog - pachete - importator - distribuitor). Iar acolo ai grile diferite, funcție de marcă, model și tipul de leasing ales.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc de lămuriri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant, acum 3 ani marja dealer-ului era 5,5% de la PoRo, acum s-a micsorat. Daca intr-adevar asa ar fi, dealer-ii au destul de putin spatiu de manevra cu discount-urile, ca sa nu mai vorbim ca fara cele venite de mai sus le-ar scadea vanzarile dramatic, parerea mea.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am relatat ce mi s-a spus, posibil să fie sau nu real. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

scumpa masina, peste 4-5 ani o sa coste cat un seria 3...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Când o să vedem noi seria 3 (în prezent de la 31,8k) la preț de Octavia (în prezent de la 15,6k) atunci mai vorbim vorbe. Până atunci, astfel de previziuni sunt fix pix. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!