Jump to content

Octavia 3 FL - discuții generale


Sali3ri
 Share

Postare recomandată

Designul e ceva discutabil.. Mie oricum trebuie sa imi placa la interior, ca acolo stau. Sincer eu am plecat la "drum" cu ideea de O3 fara FL, insa nu mai era pe stoc si cu noile ghizmos cu care vine FL am zis ca nu merita sa caut de nebun una "veche".

Iau o masina noua acum si ar trebui sa fie macar "ultima versiune". Si pana la urma doar farurile arata ciudat, restul botului (grila, bara, capota) e ok. 

Oricum am culoare inchisa si nu se vede asa bine faptul ca farul e taiat :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal prima data cand am vazut-o mi-a placut foarte mult, apoi am tot citit toata lumea zicea ca e urata, am zis,  mai poate chiar e urata :), iar acuma am zis sa revin la primul instinct :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zvonul cu Bolero vechi pe FL s-a adeverit. Am vazut parcata o Octavia 3 FL cu split halogens si cu Bolero de 6.5" ce avea butoane fizice stanga dreapta.

Voi incerca sa ii fac poze luni.

Pana la urma, probabil ca a contat cand s-a dat comanda.

Mie mi-a confirmat dealerul ca vine cu Bolero de 8" si noul suport de telefon/cheie/monezi. Comandata in 07.03, modificata in 15.03, a iesit deja de pe linia de productie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect, si eu la fel

 

si cu suportul vechi de telefon

probabil o fi inlocuitor pt modelul swing de pe cea mai slaba versiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei, arunci ar trebui sa stau linistit, cu comanda in 23 martie, Amundsen si masina cred inca neintrata in productie :) 

 

Modificat de SwatKat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vine cu bolero-ul vechi indiferent cand e data comanda. E noul swing.

Am vazut si eu una in Bucuresti cu aceleasi detalii, probabil e masina de flota.

 

Edit: varianta respectiva am vazut-o intr-o parcare a unei firme de inchiriat masini.

In rest, in 3 showroom-uri am vazut doar modele cu noul bolero.

Modificat de Alex Cold
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai era sa fac infarct :) , probabil e noul swing vazusem si eu in ceva poza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jokemode:on (sau nu) pentru urmele de pe infotainment, prevad ca se va inventa o folie ca la tableta..

Sau, in cel mai rau caz, poate merge adaptata o folie de tableta - si gata :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
andreiovidiu76

Grila asemanatoare cu BMW  , faruri de ,Mercedes...... eu nu inteleg un lucru - daca ai un lucru bun de ce naiba sa-i mai faci facelift ? Umbla frate la motor  , sa/l faci mai bun , la transmisie , la frine ,stabilitate , comfort , insonorizare ,  la calitatea tablei , daca vrei un pret mai bun !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristiansen077

la inceput mi se parea urata rau...nu ca n ar fi, insa dupa ce te obisnuiesti cu fata ei (faruri naspa, chiar dc se aprind interesant, grila de jos urata, cromul ala ciudat) e ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guadalcanal

Spuneți-mi vă rog în ce constă opționalul Skoda Connect ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care Connect (3 ani) ***Utilizarea serviciilor online mobile (SKODA Connect Infotainment Online) este posibila exclusiv in combinatie cu dispozitivele optionale Amundsen si Columbus. De asemenea, aveti nevoie de un dispozitiv mobil (de ex. un smartphone), care sa poata fi utilizat ca hotspot WiFi mobil. Ca alternativa, interfata optionala de telefonie Business va permite sa utilizati un telefon mobil cu remote SIM Access Profile (rSAP) sau un card SIM cu optiune de telefonie si de date. Serviciile SKODA Connect Infotainment Online sunt disponibile exclusiv in combinatie cu un contract de telefonie mobila existent sau cu un contract incheiat special in acest scop intre dumneavoastra si compania dumneavoastra de telefonie mobila, precum si doar acolo unde reteaua de telefonie mobila are acoperire. in functie de tariful de care dispuneti pentru serviciile de telefonie mobila si mai ales la utilizarea in strainatate, pot interveni costuri suplimentare (de ex. taxe de roaming), cand primiti pachete de date de pe internet. Deoarece volumului de date asociat utilizarii serviciilor SKODA Connect Infotainment Online, va recomandam in mod expres sa incheiati cu furnizorul dumneavoastra de telefonie mobila un contract cu un abonament pentru traficul nelimitat de date! Pentru a utiliza SKODA Connect Infotainment Online trebuie sa incheiati un contract online separat cu SKODA AUTO a.s.. Dupa livrarea masinii, clientul are la dispozitie 90 de zile pentru a inregistra automobilul pe http://www.skoda-connect.com. Disponibilitatea serviciilor SKODA Connect Infotainment Online poate sa varieze in functie de tara. Aceste servicii sunt disponibile pe perioada duratei contractului corespunzator. Rezervat dreptul de a modifica, in aceasta perioada, cuprinsul acestor servicii. Pentru detalii cu privire la SKODA Connect, accesati http://www.skoda-auto.com sau contactati partenerul dumneavoastra SKODA. Pentru informatii cu privire la costurile serviciilor de telefonie mobila, va rugam sa contactati furnizorul dumneavoastra de servicii de telefonie mobila.

321,30 €

Skoda Connect.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guadalcanal

Ok, asta citisem și eu, pe mine mă interesa ce utilitate are în România, ce informații se primesc, etc

Întrebarea am pus-o pentru că pe mine mă interesa "camera video" dar este condiționată de altele 4 opționale care nu-s deloc ieftine. Foarte costisitor de pus o cameră de mers înapoi pe Octavia, nu înțeleg de ce camera nu se poate vedea pe Bolero!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca s'ar fi putut vedea pe Bolero, de ce sa nu mai ia niste bani fortandu'te la alte optionale, tu avand nevoie doar de una din ele? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a mai discutat, asta e politica importatorului...

in alte tari te conditioneaza doar alegerea stergatorului spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faci un retrofit la camera dupa achizitie. Trebuie doar verificat sa nu pierzi garantia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guadalcanal

Bun, să presupunem ca aş bifa toate opţionalele condiţionate de achiziţionarea camerei, în condiţiile astea mai am acces la CleverPack? Bolero în sine nu costă mult dar este inclus în CleverPack iar la alegerea camerei trebuie înlocuit cu o unitate de navigaţie şi în atare condiţii nu ştiu daca mai e valabilă acţiunea CleverPack.

Mie mi-ar conveni şi următoarea situaţie:

-se scoate Bolero din CleverPack iar acţiunea nu va mai fi de 1450,60 euro ci de 1450,60 minus valoarea Boleroului adică 1450,60 - 121,38 = 1329,22 euro ;

-unitatea de navigaţie se plăteşte integral.

 

Şi totuşi nu m-am lămurit ce e cu Skoda Connect !

 

 

Modificat de Guadalcanal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cel mai sigur este sa ii faci o vizita unui dealer si sa afli exact toate detaliile.

Connect e un serviciu obligatoriu. Vrei, nu vrei, il platesti daca iti iei navigatie...

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 14.05.2017 at 1:06 AM, Liviu_sbn said:

Faci un retrofit la camera dupa achizitie. Trebuie doar verificat sa nu pierzi garantia.

Este la oferta in pachetul de accesorii Primavara - Toamna. 1150Ron :( si nu te conditioneaza de existenta stergatorului pe spate. Probabil ca nu va mai fi "spalata" camera, dar nu conteaza oricum. Totusi, 1150Ron :( 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi, ca optionala, doar camera costa 324,87€ (~1480lei) .

Eu zic ca merita daca se monteaza cea OEM. 

LE: vad ca si setul de plase portbagaj costa 159lei in catalog (http://www.skoda.ro/media/Kwc_Basic_DownloadTag_Component/1062-47850-56906-downloadTag/default/25214e0a/1488319632/poro-catalog-primavara-vara-skoda-2017.pdf) , iar ca optiune de fabrica ar fi fost 210lei.

@75NOR , unde apare camera pentru Octavia? In catalogul de mai sus, apare doar pentru Superb.

Modificat de razvan.ac
more info
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am probat Android Auto cu Google Maps si MirrorLink cu Sygic si merg ambele foarte bine, asa ca recomand sa nu cheltuiti bani pe Amundsen...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu c

6 hours ago, razvan.ac said:

Si totusi, ca optionala, doar camera costa 324,87€ (~1480lei) .

Eu zic ca merita daca se monteaza cea OEM. 

LE: vad ca si setul de plase portbagaj costa 159lei in catalog (http://www.skoda.ro/media/Kwc_Basic_DownloadTag_Component/1062-47850-56906-downloadTag/default/25214e0a/1488319632/poro-catalog-primavara-vara-skoda-2017.pdf) , iar ca optiune de fabrica ar fi fost 210lei.

@75NOR , unde apare camera pentru Octavia? In catalogul de mai sus, apare doar pentru Superb.

Nu as fi asa sigur ca pretul din catalog este cel pe care-l platesti, eu am luat prezoane antifurt si in catalog este 95RON eu am platit 118RON.

Modificat de kthor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

right, so 95*1.24=118lei  

dar e mentionat la final: "Ofertă valabilă până la 30.09.2017. Preţurile din această
broşură sunt recomandate şi conţin TVA."

 

Modificat de razvan.ac
cascat ochii mai bine
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!