Jump to content

Octavia 3 FL - discuții generale


Sali3ri
 Share

Postare recomandată

Skoda Rapid facelift pare mai reusit decat O3 FL

R.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeti-ma cand va spun, farurile sunt super smechere in realitate. Cel putin varianta cu LED.

16836656_10155826630265898_5979511584097531307_o.jpg

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat ti-au dat discount ca sa faci afirmatia asta? :biggrin:   Glumesc...sper sa ai dreptate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare cu gustul lui dar eu gasesc farurile urate la O3 FL in rest sa speram ca au rezolvat din nenumaratele probleme .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile ca farurile, dar eu am o problema cu bara cromata de sub proiectoare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sali3ri, vad bine ce scrie pe suportul de la numarul de inmatriculare?? Autec Craiova? La Cluj ziceau ca ajunge prin aprilie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, vezi bine. E chiar de vanzare. E un 1.4 TSI Style. Apropo, la nivelul de echipare Style, sunt FOARTE MULTE plastice lucioase negre ca la Highline-ul de la VW. Arata bine cand e perfect curat, dar doar atunci. Inca o schimbare (pe care atunci cand m-am suit in ea am observat-o), ceasurile de bord sunt asemanatoare cu cele de la L&K, adica au cerculetul alb/gri.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm cele spuse de Salieri. Live, in 3 dimensiuni e alta masina. Recomand sa o vedeti in natura.

Modificat de Makron
excludere bold
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, Teodoreanu said:

Skoda Rapid facelift pare mai reusit decat O3 FL

cel putin acum nu se mai confunda pe strada:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, eu am fost azi la Compexit sa vad noile Octavia 3 FL si Kodiak.  In realitate nu arata asa de rau, modelul expus avea faruri full led (cred).

Atasez o poza ca doar una pot. Cum pot sa scad din rezolutie de pe iphone ca nu pot atasa poze mai mari de 2 mb?

 

IMG_3140.JPG

Nu stiu daca s-a mai pus poza asta dar asa trebuia sa arate FL-ul si era perfect :)

IMG_3152.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost la Brady Militari unde au expusa una cu facelift, style, 1,6 tdi dsg - e si de vanzare dar nu cred ca mai vrea nimeni dsg 7-le asta.

http://i.imgur.com/J7jfnknh.jpg - imagine din fata

Detaliu far - intamplator, saptamana asta am fost in Cehia unde am vazut in mers un camion cu O3FL albe. Concluzia mea: arata cat de cat acceptabil pe culori inchise (albastru race, negru, gri inchis) si oribil pe culori deschise (alb, argintiu, rosu). Daca mai sunt si non-LED (cum erau cele pe care le-am vazut pe camion), mai bine iei.alta masina. 

Ceasuri bord - personal nu imi plac, par sa vrea sa dea un aer sport unei masini care nu se vrea sport.

Butoane comenzi climatizare - iar o chestie care nu imi place - negru lucios. Amprente, praf, zgarieturi - arata mai bime la nonFL.

Ecran multimedia - plus: ecran mai mare. Minus (dpmdv): butoane touch. Sigur se vor gasi oameni care sa vrea sa faca retrofit pe nonFL, sunt curios daca o sa mearga.

Ornament usi - probabil chestia care imi place cel mai mult la faceliftu asta. Argintiul ala de pe nonFL e oribil si nu se incadreaza deloc cu atmosfera din interior. Daca le voi gasi de cumparat noi sau la dezmembrari, sigur le voi inlocui pe ale mele cu astea.

Suport pahar - au adaugat niste picioruse din cauciuc. O idee buna dar  u inteleg de nu au facut la amandoua la fel.

Plafoniera fata - stie cineva ce fac butoanele alea?

Am uitat sa fac poza din spate. Stopurile TOP LED sunt frumoase - iarasi o chestie la care as vedea potential de retrofit pe o nonFL - ar incapea.

Tragand o concluzie personala, mi se pare un facelift mai degraba nereusit, cel putin dpdv estetic. Poate ca imbogatirea dotarilor, cuplate cu ceva pachete/discounturi bine gandite vor pastra acelasi trend de vanzari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu la dealerul din Iasi si am vazut 2 exemplare, ambele Style, una era neagra, cealalta Albastru Denim (sau Race?)

Imi pun cenusa in cap pentru remarcile anterioare si confirm spusele celor de mai sus. Arata muuult mai bine in realitate (e o combinatie de bad-look si eleganta agresiva), insa decisive sunt farurile Full LED...le-am aprins si testat in toate fazele, ele dau tot farmecul, ma indoiesc ca as lua O3 FL fara ele.

Un mare plus si noul Bolero,precum si noile fete de portiera, mai ales cu lumina ambientala integrata (a fost foarte funny sa ma joc cu 10 culori diferite, setabile din Bolero).

Cam atat...in rest e aceeasi masina, mai bine finisata la interior (fix langa mai era una nonFL si am putut sa compar direct). Ah, da, si noile jante sunt mai frumoase.

Stopurile top LED si BOlero sunt un "must" indiferent de nivelul de echipare, si nici nu costa mult....

Cat despre mine, astept cu interes programul Rabla ca sa imi pot lua Style...pana atunci, mai astept.

Modificat de mednick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat, pe configurator la optiunea Bolero inca apare modelul vechi

La versiunea Style, cost pentru Radio-MP3-player Bolero, MIB2: 121,38 EUR

big.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Configuratorul e varza, a spus si dealerul. Doar la reprezentanta ai totul updatat, inclusiv noile dotari/pachete/reduceri Smart.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti da detalii despre ce reduceri/pachete sunt ? In mare asa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce tin minte, pentru Smart e 2200 si ceva standard,plus ce mai poti ciupi de la dealer, dar nu mult ca nu au marja mare la asta. Deci, cu unele optionale absolut necesare (in opinia mea...gen geamuri electrice spate, senzori spate, Bolero, stopuri top-led, scaune reglabile pe inaltime si inca 1-2, plus culoarea daca vrei) iesi cam in 16 500-16 800. Ceea ce e rezonabil pentru Smart, insa masina nu are farmec daca nu e Style cu Full LED. Parerea mea, de aceea mai si astept Rabla.

La Style ai acel pachet superb cu optionale f bine alese (poate mai putin Kessy, dar la fel, sunt subiectiv) in valoare de 1880 euro si care il iei pentru 400 si ceva. Plus ca la Style mai iei minim 500 euro discount de la dealer, poate chiar mai mult in Bucuresti. Deci iesi final daca nu vrei alte briz brizuri pe la 18 500. Daca e sa te umpli cu toate sistemele de siguranta activa si jante mari, navigatie etc te duci lejer in 21 000. Dar nu merita astea pentru un 1.0 tsi decat daca ai banii si esti dispus sa ii bagi intr-o masina de volum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Just FYI, daca la configuratie se opteaza pentru Cleverpack nu mai poti adauga alarma la Kessy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, alexh said:

Plafoniera fata - stie cineva ce fac butoanele alea?

Sunt de la Skoda Care-connect-> http://www.skoda-auto.com/en/experience/connect/care-connect

Din cate am citit, vin default pe toate masinile si te costa cam 300e/3ani abonamentul.

Sper sa scoata si ceva pachet de retrofit, pe mine unul m-ar tenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexh poti sa oferi mai multe detalii ref la dar nu cred ca mai vrea nimeni dsg 7-le asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Risnetu

Si in Timisoara au aparut la Porsche Auto, am vazut-o deja pe strazi - e inmatriculata si cred eu, disponibila la Drive Test. Cand am vazut-o eu avea doar DLR aprins, dar dadea destul de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am văzut-o și eu pe viu. Este o acțiune CleverPack de 1450 EUR care nu se regăsește în configurator. Implică alegerea farurilor cu LED, lămpilor spate TOP LED, Kessy, senzori de parcare (fata+spate, spate sau Park Pilot) si SmartLink parcă.

Nu îmi place deloc noul design glossy/piano black al butoanelor de pe consolă. Unitatea Bolero de 8" este foarte mișto doar că, cine comandă acum O3 FL are șanse mari să primească vechiul design ! Mașinile comandate din săptămâna 22/2017 vin cu Bolero de 8", atenție mare la asta, să întrebați la dealer.

Dealerii acordă reduceri suplimentare dacă ați mai achiziționat mașini noi. 

Mie mi-a plăcut.

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DOL"Unitatea Bolero de 8" este foarte mișto doar că, cine comandă acum O3 FL are șanse mari să primească vechiul design ! Mașinile comandate din săptămâna 22/2017 vin cu Bolero de 8", atenție mare la asta, să întrebați la dealer."

Tu esti sigur de asta ? In brosura este clar specificat Bolero MIB2 este pe 8 inch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!