Jump to content

Octavia 3 FL - discuții generale


Sali3ri
 Share

Postare recomandată

Reduceri la facelift-uri? Dar la modelele pe care inca le mai au pe stoc cat s-ar putea obtine? 

Modificat de kthor
Gramatica... parțial.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca la O3 FL nu au pus nici in continuare frana de mana electrica si il iau acest lucru ca un lucru pozitiv!!! A ramas singura din clasa compacta din concernul VW cu cea clasica si asta este mai mult ca OK. Probleme mai putine si folosire mai usoara  mai ales pe termen lung. Seatul l-a pus sa scoata ochii nepriceputilor, ( in loc puteau sa puna un parbriz incalzit sau volan incalzit sau un display de 10-12 inchi ca la skoda... )desi la inceput nu imi placea deloc cum arata acest facelift...eu zic ca nu este asa de urat si din unele unghiuri da chiar bine! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca Octavia obtine LED si la Superb nu au putut sa ii puna decat xeon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa a fost si la Opel Astra - Insignia o perioada de timp. Superb-ul o sa primeasca full LED cand o sa vina faceliftul care cu siguranta nu va aparea anul acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pacat ca nu au  legat benzile de leduri, s-ar fi vazut mult mai frumos, asta e acum parca singurul lucru care nu da bine, in rest nu am nimic de obiectat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a cerut cineva oferte la octavia non-fl, cele de pe stoc? Ce discount-uri s-au obtinut?

Eu am cerut o oferta in provincie pt 1.4 tsi + dsg, xenon si inca cateva maruntisuri. Pretul undeva la 23mii, cica cu tot cu discount.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde de maruntisuri...

asa la prima vedere nu prea pare sa fie cu discount.

Modificat de kthor
Folosirea nejustificată a citatului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rosul asta da bine de tot, si cu jantele, eu zic ca nu te mai duce cu gandul la modificarea facuta la faruri:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, o prinde bine culoarea...cred ca s ar putea trai cu un rs...jantele nu ma pasioneaza, parca mergea altceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

efectul farurilor "urate" este putin atenuat de grila complet neagra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca asta este singurul ei defect, farurile, in rest, cel mai bun raport calitate pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blocul de langa grila ce rol are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Doc Morelli said:

@the_andy16 Poate acum 2-3 ani era raportul mentionat. Acum raportul s-a transformat in viol la adresa bugetului familiei.

Asta spun si eu... inca un pic si il baga direct langa Audi A3-A4 la preturi...de parca ar fi facuta din materiale premium... in 2010 cuparai Octavia cu motorizare destul de potenta si cat de cat bine echipata cu 17-18 000 euro... pai acum sub 23 000 doar 1.0 Tsi si 1.6TDI  mai cumperi pe langa o echipare mai bunicica fara sa te dai la SF-uri cum este o regula la cumparatorul roman(ori full-full ori nimic). Si langa toate acestea parca a devenit si mai putin fiabila...dar asta este ceva relativ... Daca asa merg lucrurile in 3 ani la O4 nu o sa fie nimic sub 30 000 euro... si Superb sub 45... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai na, a crescut imaginea marcii si pe buna dreptate isi cere partea leului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce mi se pare mai ciudat, este faptul că mai nou, opțiunile extra (individuale) care puteau duce o mașină la un preț mai rezonabil au fost incluse in fel și  fel de pachete sau, dacă vreau duze pentru spălarea parbrizului încălzite de 24 EUR trebuie neapărat să adaug și Car-Net, Pachet Business și DCC (este un scenariu imaginar) dar cam așa funcționează.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andreutzuIndiferent cat a crescut, Octavia va ramane masina compacta low cost in grupul VAG. Si deja cred ca a ajuns cea mai scumpa masina din clasa C non-premium.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este cea mai scumpa, dar pretul intr-adevar a crescut. Daca ne uitam asta este trendul pe piata, principala cauza fiind devalorizarea euro pe pietele internationale. Si cred ca in continuare se vor scumpi...ma uit si la concurenta si au crescut si ei preturile. Stati sa vedeti dupa ce intra in vigoare normele noi de poluare+ obligativitatea unor dotari de securitate care in trecut erau optionale. Incearca sa traga cat pot de preturi pana vor intra pe piata electricele, dar din pacate preturile pentru noile tehnologii sunt foarte ridicate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prosteala pe fata cu noile tehnologii ! Marca Skoda a ridicat preturile muuult mai sus decat concurenta directa in conditiile in care fiabilitatea este tot mai mediocra ( vorbesc din proprie experienta ) . A ajuns o Skoda Rapid cu motor 1.6 tdi cu optionale de bun simt sa treaca de 20.000 de euro ? La noul facelift de la O3 au facut mici operatii extetice la exterior ( nereusite din punctul meu de vedere )  doua, trei optionale suplimentare si au bagat 700 de euro mai mult . Companiile auto si nu numai au o politica tot mai agresiva de preturi . Cresterea profitului cu orice pret si reduceri de costuri la sange cine lucreaza intr-o companie multinationala cunoaste sigur curentul . Produse facute cu o mana de lucru tot mai ieftina scolarizata la locul de munca , rezultatul l-am regasit din plin pe masina mea care pret de lista a fost modica suma  26600 de euro .

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!