Jump to content

Octavia 3 FL - discuții generale


Sali3ri
 Share

Postare recomandată

Sincer, nu are cum sa coste atat...O3 fara fl inainte de a fi oprita productia costa 17490 e fara bixenon...ori 17000 cu led si cu pret la facelift mai mare mai greu, dar cine stie poate dau un discount de hidosenie...glumesc te obisnuiesti cu ea pana la urma. Stai la volan nu in afara ei, asa ca merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am omis sa mentionez: asta vara am obtinut un discount impecabil de >1000 euro de la un dealer din Capitala. Scazand si Rabla de atunci , un Style cu full LED si inca niste optionale marunte m-ar fi ajuns 15 800, platibili de catre mine. De aceea spun ca 17000 e absolut limita maxima pe care as fi dispus sa o dau. 17 000 platibili de mine, ei pot sa faca ca la Ford unde Focus Titanium teoretic e 24000 euro si iti fac ei un "mega-discount" de 7000 euro. Pe mine ma intereseaza cat platesc eu din buzunar, nu SF-urile lor de pe site.

Modificat de mednick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ca in cazul SKoda intre SF-urile lor de pe site si realitate - diferenta este muuuult mai mica ca si la Ford. Maxim un 1000 euro daca sunt marinimosi... si si ala este cuvant mare... sunt patit de doua ori deja :) . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 18.12.2016 at 8:45 PM, mednick said:

Lasand ipocrizia la o parte, daca primesc un Style 1.0 TSI Full-LED, culoare metalizata si restul dotarilor de pe generatia actuala la 16 999 max e un best-buy si ma gandesc f serios sa o iau. Tocmai m-am intors cu batraoara mea O2 de la munte, abia a implinit 9 ani si a fost impecabila, monument de fiabiitate si calitate a fabricatiei.

Daca ai asteptari de fiabilitate/durabilitate de la O3 ca de la O2, eu zic sa te lasi pagubas si sa-ti pastrezi banii.

Durata de viata "indicata de producator" a scazut la 6 ani, in medie, ceea ce, inseamna ca dupa ce treci de 4 ani si 100 000km si iesi din garantie e loterie. In fond, trebuie sa-ti vanda alta peste 4 ani, nu ? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica ai avut un discount mai mare de 6%...ok, dar cu bixenon si rabla nu cred ca aveai cum sa ajungi la suma pe care o menționezi. ..plus ca amintesti si de ceva optionale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in vara am primit 7.5 la o comanda de vreo 23k. Am decis sa astept faceliftul si mi-a fost promis acelasi discount.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa iti trimit oferta? 15 8xx euro. Optionale gen maxi dot color, culoarea, lumini ambientale si hill hold, nu trapa, piele sau alte sofisticarii.

Rabla+discount dealer= 2500 euro. Varianta Style era 17490, pachetul acela cu leduri era la o promotie 1150-950 deci in jur de 200 plateai efectiv pe el...restul le stii, nu sunt scumpe.

Modificat de mednick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Craciun fericit! Pana atunci...Mosul a venit cu preturi umflate...e de luat doar prin Rabla plus discount sever (minim 2500 cumulat), altfel dai cat nu face. Enjoy!

201701 preturi Octavia FL-ilovepdf-compressed-1.pdf

Modificat de mednick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e diferenta mare, echipare style cu motor de 1 litru costa cu 500 e mai mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

500 Eur in plus si la 1.8 TSI, manual.

Nu am rasfoit toata lista de dotari dar am observat SunSet in standard - era optional inainte.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa-i romanul (ba chiar si feroezul vad) de la O2 incoace...lasa 500 euro nu e mult, si asa se intampla de 3 schimburi de modele/FL...Elegance pe vremea cand am luat-o eu era 15700. Si a ajuns la 18000. Nu ma luati cu echipamentele in plus (ESP si airbag pentru genunchi, minus mare puntea spate semi-rigida la O3 vs independenta la O2, restul sunt bling blinguri), ca va iau si eu cu diferenta colosala intre euro de atunci (3.2) si cel de acum (4.55). Plus diferenta efectiva de 2300 euro pe care efectiv nu ai cum sa o justifici oricat ai fi de "simply clever".

Modificat de mednick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 minute ago, zorro00 said:

500 Eur in plus si la 1.8 TSI Style, manual.

Nu am rasfoit toata lista de dotari dar am observat SunSet in standard - era optional inainte.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0TDI 150 Style sedan manuala 6, mai scumpa cu 120 euro... dar am observat ca dotarile standard ale diferitelor echipari au fost modificate in unele locuri... s-au introdus unele si s-au scos altele 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/20/2016 at 10:22 AM, Sali3ri said:

Versiunea RS (mai ales pe alb) arata mai bine, in sensul ca grila din fata (cea neagra de jos) care e mai mare creeaza o impresie mai placuta, mai armonioasa. Privirea parca nu mai e atrasa asa mult de unghiul ciudat facut de cele 2 faruri.

La versiunea Scout mi se pare ca este exact invers, adica noile faruri sar în evidența mai puternic.

Multumim pentru share-ul de poze si pentru link-uri.

Modificat de ungureanuli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ianuarie apar pachetele asa ca nu va grabiti.

Style are acum standard lumini ambientale, sunset si scaune incalzite fata.

Exista si optiunea de stopuri top led care sunt probabil full led.

Modificat de Sali3r1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai pot sa mai modific postul anterior,

"Simply Clever - protectie podea portbagaj cu fata dubla (cauciuc/textil), recipient resturi in capitonaj portiera, suport multimedia in consola mediana" este standard inca de la Active, la fel ca si luminile de zi si stopurile cu LED.

De la Ambition in sus este o umbrela sub scaunul pasagerului, lumini pentru picioare, iar combi-ul are si lanterna LED in portbagaj.

Preturile afisate sunt cu TVA 20%.

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt ok preturile avand in vedere faptul ca au aparut optionale in plus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tva mai mic de 20% si 500 de euro in plus pe dotari aproape similare putinele dotari diferite nu aduna 100 de euro ca valoare . Mai putin si o Skoda Octavia va  ajunge la pret de Mercedes toti producatorii doar scumpiri practica . Un logan cu tot ce se poate pune pe el ajunge la aproape 14.000 de euro. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar o Octavia cu tot ce poti pune pe ea sare lejer de 35 000, ba chiar bate spre 40 000 (4x4, DSG, piele, jante, "fulopsan" de pe configurator). Jenibil as spune, tinand cont ca poti lua aceeasi masina ff decent echipata cu 17000 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si tu crezi ca un 1.0 TSI chel se poate compara cu un 1.8 TSI / 2.0 TDI 4x4 full ?? Sau ai vrea ca diferenta asta sa fie de 5k EUR, stiu :D

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu 5000, dar maxim 10 000. Ca trebuie sa fiu dobitoc sa dau pe o Octavia cat pe un apartament de 2 camere in Iasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A aparut configuratorul dar nu e finalizat. Inca apare vechiul pachet cu bi-xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!