Jump to content

Octavia 3 FL - discuții generale


Sali3ri
 Share

Postare recomandată

Nu cred ca exista persoana care sa zica ca-i place ceea ce a iesit. Eu unul am asteptat FL in ideea ca anul viitor dau comanda, dar in conditiile astea cu siguranta nu. Sigura sansa ar fi sa-mi faca un discount de nerefuzat, dar avand in vedere ca tu zici ca se vor scumpi si mai mult, ma indoiesc. Sper ca in final cineva sa-si asume raspunderea pentru greseala asta. Nici actuala nu este o masina deosebit de frumoasa, nu intoarce capul nimanui pe strada, dar are un design conservator si mie imi place. Punctele ei forte sunt in interior. Sunt convins ca vanzarile vor fi mai mici si poate asta va accelera aparitia O4. 

PS. Un poll ar fi binevenit, referitor la aspectul exterior.

Modificat de andreutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana ce nu apare Golf VIII nu o sa apara nici O4. Iar din cate am inteles Golf VIII o sa apara pe la sfarsitul anului 2018 inceputurile 2019...deci mai este de asteptat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu dealer-ul din orasul meu. Comenzi pentru facelift se vor lua incepand de joi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Risnetu

Din pacate e urata cu crengi. Pacat ca nu au abordat modelul de faruri de pe Superb. Se integrau mult mai bine in linia masinii. Nu as renunta la a mea pentru facelift nici daca mi-ar da de doua ori discount-ul ce l-am obtinut la achizitie anul trecut pe vremea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat la dealer de faza cu inflatia si a zis ca se refera la inflatia la nivel european, nu in Romania. Tot persoana respectiva mi-a spus ca sa ma astept la o crestere de 300-400 euro.

In alta ordine de idei, vineri am fost sa incerc sa dau comanda pentru facelift, insa inca nu aveau preturile pentru model, desi dealer-ul mi-a spus in prealabil ca de pe 18 se vor lua comenzi. Am observat weekend-ul asta ca Octavia a disparut din configurator, ceea ce ma face sa cred ca se pregatesc sa introduca FL-ul (desi in Cehia si Germania, de exemplu, este inca "vechiul" model prezentat online).

Pentru persoanele interesate de RS, dealer-ul mi-a zis ca cel mai probabil va fi disponibil cu 230 si 245 cp, la fel ca si Golf GTI facelift.

In link-ul de jos este un filmulet cu o Octavia Combi cu noile faruri, dar cu vechile stopuri.

http://video.idnes.cz/?idvideo=V161109_193331_zpravodaj_nav

Modificat de Sali3ri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar rezolva problemele de fiabilitate, din partea mea ar putea sa urateasca si mai mult farurile alea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca este urata, de acord, dar ce legatura are cu Rapidul? Ar fi fost bine sa semene cu Rapidul.  Actuala Skoda Octavia este aproape identica cu Rapidul. putini oameni o pot deosebi imediat. Din ochi este greu sa-ti dai seama ca una este mai lunga decat cealalta cu o palma. 

OCTAVIA-RAPID.jpg

RAPID-OCTAVIA.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la forma grilei. Acum, farurile sunt mult mai aproape de grila, la fel ca la rapid :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Tocmai ce am aflat de la Brady ca se va putea configura O3 FL de la mijlocul lui Decembrie.

Asteptare usoara pana atunci !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, burtal said:

S-au sters posturi ? 

Sigur că da. Pe forum, tot ce este "off" este și "volatil". :mop:

Revenind: varianta cu halogen este de o urâțenie ceva mai frumoasă. Parcă nu se mai accentuează atât de tare "fractura" din blocul optic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mhm, este off topic in opinia unora faptul ca nu suntem multumiti de aburelile dealerilor ca o scumpesc din cauza inflatiei nu? Ba chiar are legatura stricta cu O3 FL, nu vorbeam de bursa gogosarilor din Plovdiv.

De aia se sterg posturi, democratie frate. Ca si cu scumpitul Octaviei (faptul ca am remarcat ceva, a deranjat pe unii, fara niciun interes, bineinteles)

Dpmdv, e si mai hidoasa fara Leduri, are triunghiul ala de semnalizare ascuns intr-un trapez invers.

Modificat de mednick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Există arii și subiecte dedicate discuțiilor despre distribuitori, service-uri, etc. Politica de prețuri, mai ales privită în istoric, precum și "aburul" primit de la distribuitori cu privire la oricare alte politici nu fac obiectul acestui topic. Discutăm cât dorim acolo unde trebuie iar aici postăm doar link-uri către aspectele abordate pe ariile respective. Dacă nu putem respecta regulile de postare, propun să ne abținem. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2017 adica MY2017, deci pre-facelift. Faceliftul va fi MY2018.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MY2018 oricum am lua , numai din 1 iunie poate aparea. Faceliftul este facelift...tot MY 2017 van ramane pana la mijlocul anului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Risnetu

S-a mai discutat cred in topic, dar avand in vedere ca in configurator nu a aparut inca, si nici nu va aparea pana la jumatatea lui ianuarie, tinand cont si de termenii de livrare, probabail mai devreme de 1 martie (in cei mai optimisti termeni), slabe sanse sa se realizeze vreo livrare.

@Sali3ri de unde tot aduni pozele :icon_confused:? Desi parca uitandu-ma la ele. si tot uitandu-ma .... si tot uitandu-ma .... parca incepe sa imi placa tot mai mult :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!