Jump to content

Octavia 3 FL - discuții generale


Sali3ri
 Share

Postare recomandată

concluzia e clara dupa aceste discutii ca nu arata deloc bine....dar....ce mai imi iau eu la anu?:)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic: nu are parbriz incalzit :D

Modificat de kthor
Folosirea nejustificată a citatului
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astia de la Skoda nu au marketing, studii de piata, nu citesc si ei forumuri !? :)  E-Klasse-le saracilor? NOT.  CLS-ul "saracilor" era CC-ul dar cum arata CC-ul.

In plus cu grila aia cu "bratara de argint" pe mijloc. Facelift pentru cocalari :))

 Puteau sa ii puna direct farurile de la Superb la o scara mai mica si ieseau mult mai bine.

Lucrurile marunte care erau deranjante au ramas la fel.


 


 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 minutes ago, aba81 said:

concluzia e clara dupa aceste discutii ca nu arata deloc bine....dar....ce mai imi iau eu la anu?:)))

poate cand o s-o vezi in showwroom o sa-ti placa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era sinistra inca de la Randarea asta facuta de Autobild, dar macar proiectoarele de ceata erau mai bine integrate.

Cum sa cumperi asa ceva ?

2017-Skoda-Octavia-rendered-by-AutoBild.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza asta zici ca e Fabia Combi XXL. 

@75NOR felicitari pt comanda, sper sa nu fie ultimul model de sedan placut ochiului facut de Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Jaw: Fabia combi e misto, uite ce linii curate are la capota si aripi fata. Are un "limbaj de design" unitar

Chiar nu inteleg ce are de gand Kaban.

PS. Mersi.

La cum arata facelift-ul Superbului....Sper sa nu se concretizeze fata aia cretina

maxresdefault.jpg

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-e si jena sa-mi imaginez cum va arata RS-ul sau Scout :wacko:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, pentru cineva care până acum pendula nesigur între Octavia și o altă marcă, cred că alegerea i-a fost ușurată acum în defavoarea Škodei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba buna, au facut-o Ssangyong.... 

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acu' sa fim seriosi ,citi credeti ca o sa spuna ''Nu-mi mai cumpar ca nu-mi plac farurile'' :banghead:  ia sa-l vad io p'ala cu manuta sus.Proprietarul de Skoda este practic ,nu are fantezii

 

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fiu putin mai drastic in exprimare vizavi de FL O3: E urata rau de tot!!! :))

Practic nu-i nimic nou, decat ca au taiat farurile alea si implicit au stricat toata fata masinii.

La interior pot aparea ceva dotari, insa 99.9% e la fel... deci Octavia 3 will still rule over the FL!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Is dezamagit pentru prima oara de 'bossul' pe partea de design de la Skoda. De cand a venit, a redefinit masinile Skoda si linia de design ce o aveau: Octavia 3, Superb 3, Fabia, Kodiaq.. Iar acum... :( Azi dimineata am vazut si eu pozele si ma rugam sa nu fie oficial... Skoda nu a fost niciodata expert la facelift-uri dar cu asta a dat-o in bara rau de tot.. Sper din suflet sa nu strice si Superb-ul peste cativa ani cand iese FL-ul :( 

Poate furau cam mult din vanzarile celor de VW si au primit ordine de sus sa faca masini mai urate, asta ca sa facem haz de necaz  :)) 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E prea groasa, vor avea vanzari penibile si vor scoate Octavia 4 in ~2 ani (debut 2019 maxim). Nu va mai ramane ca O2 facelift intre dec 2008 si 2013. Astept noul Golf sa vad ce poate. Toamna asta mi-a adus numai dezamagiri (O3 FL, Leon FL si Noul Megane Sedan).

Astazi revizia la O2 care are 9 ani: absolut nicio problema, eroare, nici macar un "greieras" etc. Doar consumabile. Imi doresc un asemenea monument de fiabilitate si de la urmatoarea masina si sa ma uit cu aceeasi pasiune la ea dupa ce o scot de la spalatorie (O2 MY2008 black magic cu jante Vega 16") :P

LE: uitasem de o masina pe care eu o gasesc cu adevarat frumoasa si echilibrata: Noua Hyundai Elantra 2016. Pacat de motorul penibil pe benzina

Modificat de mednick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încă îmi vine să mă ciup. Nu îmi dau seama dacă e real sau dintr-un film de groază. Toată ziua am fost ocupat și când mă uit pe forum ... nu eram sigur dacă e o glumă sau altceva. Bă ... ce au făcut cu farurile alea? E real? A trecut Picaso pe la Škoda?

Acum parcă m-am m-ai liniștit un pic și mi-am adus aminte că așa a fost și cu O2-FL. Iar atunci când am fost în showroom vara trecută să modific opționale la actuala Octavia m-am speriat un pic de „lacrimile” de la Superb-ul care tocmai apăruse în Showroom și am zis atunci că sunt cam nepotrivite, ba chiar un pic cam mult și m-am bucurat că am comandat Octavia și nu am stat după Superb. Acum m-am obișnuit deja cu „lacrimile” și parcă par la locul lor. Sper să mă pot obișnui și cu farurile de la Octavia 3 FL, cu timpul o să vedem tot mai mult pe stradă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum o sa fie inghesuiala mare pe O3 aflate in stoc, 90% prefera modelul actual :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit fata ii creeaza o linie individuala, adica vei putea recunoaste ca ii Octavia, si nu o Fabia mai mare sau un Superb mai mic! Ii interesanta despartiea farurilor si punerea DRL-ului in linie cu masca fata si nu cu farurile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit leonul are sanse reale pe langa O3 :)))))))))))) : Da stiu ca am fost rau, dar parca niciodata nu au dat asa in bara cu un design skoda. Desi momentan am leon,  intotdeauna am fost fan octavia, am si avut una 5 ani, si numai o chestie personala m-a facut sa iau seat, care are si ea punctele forte(stabilitate/agilitate si arata bine de afara :))) ) si puncte minus cu interior mai ciudat/in unele locuri mai slabe calitativ . Dar cu asa fata, as avea probleme mari sa imi inchid ochii sau nu daca ar fi sa aleg acum O3 FL 

In rest cu echiparile mi se pare o inaintare si se pune clar pe locul doi dupa Golf VII combi...peste leon clar. (parbriz incalzit, webasto, media sistem de 9.2inchi - chestii care pe leon nici dupa facelift nu au aparut)

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce imi place (+): 

+ linia stopurilor

Ce mi se pare cel putin ciudat, pana ma obisnuiesc....

- sistemul multimedia, doar cu butoane pe partea stanga, in rest un display mare

Ce nu imi place deloc (-)

- Faruile si linia botului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

29 minutes ago, Sali3ri said:

skoda-octavia-facelift (1).jpg

 

 

 

 

 

skoda-octavia-facelift.jpg

Bai, nu inteleg o mare chestie la interior: ce pana mea e cu luminile de bord pe albastru ala ? E asiatica, sau ce ?

Pana acum cativa ani era clara identitatea de marca - Skoda - iluminare interior pe verde si era foarte ok.

Apoi au trecut pe alb + verde (Superb 2) si apoi pe alb complet (Superb 3)

Dar, ce pana mea e cu iluminarea albastra ? WTF ? Asa e si la Kodiak ? 

Doar la Hyundai am mai vazut iluminare albastra, dar macar aia sunt asa de ani buni - adica au o identitate de marca.

Senzatia mea e ca au reusit sa faca praf orice tine - vizual - de identitatea de marca, si la interior si la exterior.

Iar ecranul ala mare de la infotainment este fix pix, nu e nicio mare sfaraiala. In schimb iluminarea pe albastru - priceless 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt screenshot-uri facute de mine din video-ul aparut ieri, iar calitatea nu e grozava. S-ar putea ca lumina sa fie alba, desi pare albastra in pozele de mai sus. Sper sa am dreptate... ca nici mie nu-mi place pe albastru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!