Jump to content

Rechemare VW pt. update de soft la modelele cu motor 1.6 TDI si 2.0 TDI intre 2009-2012


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Eventual poti face un test dyno si vezi daca sunt modificari legate de cuplu si CP. In cazul ăsta cred ca se pot cere despăgubiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol . Bine ca nu lucra omul la Fiat . probabil ca te sfatuia sa cumperi Linea . Nu inteleg de ce trebuie sa ne luam dupa primul necunoscut intalnit la semafor !!

Eu am facut la 1,6 cayc update si masina se comporta f bine , as putea spune ca in afara de faptul ca a facut prima regenerare la 170km de la update (acum am mai facut cam 250 de km si inca nu a mai facut) masina merge cel putin la fel de bine ca inainte de update, iar in plus chiar am impresia ca s-a micsorat consumul (posibil influentat si de faptul ca s-a mai incalzit putin) . Din ce am inteles softul solicita mai mult unele componente ale motorului pentru a putea elimina noxe in parametri . E ca un ciptunning dar nu pentru cresterea puterii . Ca e posibil ca acest lucru sa dauneze unor componente ... poate, dar asta nu poti spune la 2 zile dupa update ca gata am facut update a cazut turbina sau egr sau injectoarele sau volanu .

Cert e ca vw oricum ne cam prostesc pe fata cu un tub de plastic si 3 cauciucuri si 1 min de pus VAS pe masina . Daca era simplu de ce nu au pus de la inceput . Oricum am citit ieri ca un parlamentar de la UE a declansat o procedura prin care cere recompensarea dupa modelul SUA .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate refuza acest update? Voi face ceva reparatii in reprezentanta si mi-au zic ca voir face si un update ca masina face parte din lotul cu probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti refuza fara probleme si fara motivatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are ceva repercusiuni acest refuz legat de RAR sau la urmatorul ITP?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan nu exista implicatii legale. In viitor, cine stie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Per total,voi credeti ca e o decizie buna sa fac update-ul sau nu?Daca il fac,mai pot face chiptuning?

Eu sper doar ca daca fac update sa scap de tremuratul la relanti..

Poate ma lumineaza cineva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu scapi de tremurat,in plus o sa capeti :regenerari mult mai dese,pierdere de putere si zgomot motor (concluziile celor ce au facut update ,persoane care isi cunosc bine masinile)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, 12seven12 said:

Per total,voi credeti ca e o decizie buna sa fac update-ul sau nu?Daca il fac,mai pot face chiptuning?

Eu sper doar ca daca fac update sa scap de tremuratul la relanti..

Poate ma lumineaza cineva

Referitor la chiptuning: inainte sa faci update-ul dai o declaratie pe proprie raspundere ca nu ai chip pe masina montat. Daca ai chip si faci update, ECU (calculatorul) va avea problema.

In concluzie probabil dupa update nu mai poti face chiptuning.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am scapat de problemele cauzate de update, inca monitorizez situatia.Rezolvarea:Inocuire ECU(cu o versiune de soft pre update).

Multumesc de sfat colegului @EEXCALADE!

16 hours ago, 12seven12 said:

Per total,voi credeti ca e o decizie buna sa fac update-ul sau nu?Daca il fac,mai pot face chiptuning?

Eu sper doar ca daca fac update sa scap de tremuratul la relanti..

Poate ma lumineaza cineva

Eu cred ca o sa-ti adaugi noi probleme dupa acest update, dar este alegerea ta!

Modificat de Havoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat a costat toata operatiunea(poti sa imi dai pe privat daca preferi) si cat de greu este de gasit agest ECU?

Inteleg ca cel de pe masina nu mai poate fi downgradat?

Pana acum nu am observat nimic diferit dupa update dar vreau sa fiu pregatit.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 8 ore, Havoc a scris:

Cred ca am scapat de problemele cauzate de update, inca monitorizez situatia.Rezolvarea:Inocuire ECU(cu o versiune de soft pre update).

Multumesc de sfat colegului @EEXCALADE!

Eu cred ca o sa-ti adaugi noi probleme dupa acest update, dar este alegerea ta!

Daca citeati ce am scris eu inainte sa faceti update-ul vedeati ca am scris ce mi-a spus un sef de reprezentanta VW , citez " Nu te sfatuiesc sa faci update deoarece ne-au venit masini in garantie care dupa update a cazut egr , ba injectoare dar cel mai rau s-a blocat calculatorul masinii si nu mai ai ce face decat sa il inlocuiesti " deci nenea ala a fost cinstit cu mine si m-a sfatuit de bine , cum si eu va sfatuiesc sa nu faceti acest update ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu astazi schimbul de ulei + filtre la reprezentanta, am refuzat operatiunea, fara nicio problema, a trebuit doar sa semnez, nu au insistat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bn ai facut..E un dezastru acest soft,tot forumul se plange de el...Nu va mai duceti oameni buni,sa vi se faca experimente pe masina voastra,si pe bani vostri...E o bataie de joc ce se intampla...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca masina merge bine, nu aveam motive sa fac operatiunea. De fapt ii raspundeam colegului @golf416...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu am schimbat uleiul cu filtrele , nu au apucat ei sa ma intrebe ca le-am zis eu ca nu vreau sa aud de acel soft niciodata pentru ca imi merge prea bine masina ca sa o stric , au inceput sa rada si au zis sa stau linistit ca ala se face online si trebuie sa faca cerere ei sa inceapa procesul de update si ca nu fac asa ceva acum sa stau linistit :))) 

Am mers in service-ul unde acel sef de service mi-a zis sa nu fac update , un sfat personal , oricum nu il fac :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari,

 

Masina:

Golf 2012 motor CAY 1.6 tdi - 90cp

200.000km (cumparata noua de la PBV, km absolut reali)

 

Before update:

Tacanit grav la mers subturat

Injectoare decalibrate (asa mi-au spus cei unde am facut ultima revizie)

Lag accelerare

Putere cam la peste 2200rpm

Consum crescut (5.7-6.2 extra, cu varfuri de 120-130km/h)

 

After:

Toate de mai sus au disparut

Nu ma pot pronunta in privinta consumului, am abia 40km de cand am luat-o din service.

 

Placebo nu este. Folosesc zilnic masina, cca 150km, 70-80% in oras (Bucuresti) si o 'cunosc' foarte bine, iar tacanitul in ture joase a disparut cu desavarsire. 

Mi-e greu a crede ca i-au facut altceva. Toata operatiunea a durat doua ore. 

Nu m-am dus cu masina pentru update. Nici nu stiam de existenta lui. Voiam doar un test de injectoare (apropo de problema de mai sus).

Cand m-am uitat mai atent pe hartii, am vazut ca mi-a fost 'introdus' :)

 

Modificat de shcoada
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te-au pus sa semnezi o hartie pentru asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macar ti-au dat cupoanele de reducere?

Poate nu ai fost atent dar din ce stiu eu trebuia sa iti dai acceptul pentru operatiune. Poate o fi alt update specific motorului tau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit si cele trei vouchere.

N-am fost atent la ce-am semnat. Nici n-am fost informat verbal ce-i drept, doar intrebat daca am vreun soft, cip pe masina, dar oricum l-as fi facut. Am fost la pb pentru tacanitul in ture joase.

Dupa ce am lasat masina am vazut hartia. Ideea e ca masina se comporta mult mai bine :). 

 

IMG_1091.JPG

Modificat de shcoada
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am observat(inca) vreun dezavantaj dupa ce am facut update-ul. Timpul o va demonstra.

Tu ai primit vreun certificat care atesta respectivul update?

Intreb deoarece eu nu am decat acel abtibil la roata de rezerva dar am inteles ca altii ar fi primit un certificat care atesta ca s-a facut respectivul update.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Absolut nimic.

Nu stiu de abtibild, ce-i drept nici nu am verificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai aveti răbdare un pic..vb dupa ceva timp ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar va rog,cei care au facut update-ul,sa reveniti dupa ceva timp sa vedem.Si eu sunt in dubii daca sa o fac sau nu.Deja ma dispera regenerarea(merg numai in Bucuresti)si daca o sa isi faca si mai des,nu stiu ce sa ma fac cu ea.Daca stiti un coleg cu benzina,care vrea diesel,contact me:banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari tuturor ! Sunt printre cei care din imprudenta,necercetare amanuntita am facut update-ul la insistentele unui angajat vw!!!  Insa  din fericire (datorita colegului EEXCALADE-Catalin-un om cu o educatie ,deontologie si etica profesionala aparte ,cariua ii multumesc din nou pe aceasta cale  ca m-a consiliat si sfatuit ) am reusit sa revin la softul anterior ,recastigandu-mi masina dealtadata care mergea ceas ! Ptr tipul de motor care il detin pe masina ,update-ul facut este dezastruos(eram hotarat sa vand masina ) - puere scazuta ,gatuita intre 1500-2000 ture,consum marit,regenerari din aproapre 200 in 200 km( monitorizat atent in 1000 si ceva de km indiferent ca au fost extern sau intern,zgomot mare la rece al injectoarelor ca de lant plus ca uleiul ca niciodata s-a consumat,ars probabil din cauza regenerarilor dese (de cand am masina niciodata nu a consumat ulei pana la update). Am reusit sa fac revenire la softul initial prin desfacere ecu si masina merge impecabil!!! regenerari in oras la 550-600-sper sa nu exagerez insa de la ultima am acum 550 km facuti 70% urban si restul extra ! Deci daca puteti evita update-ul e cea mai buna solutie! Asta este experienta mea pe tipul de motor CBDC 81kw ! pe celelalte nu ma pronunt! O experienta total dezamagitoare! Imi cunosc foarte bine masina , sunt o persoana meticuloasa ! iar cele mentionate au fost constatate cu mare atentie ! Multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian locked şi unlocked this topic
  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!