Jump to content

Golf 6 - Zgomot la accelerare


Aurash
 Share

Postare recomandată

Va referiti la un sunet constant asa ca un usor tiuit? Nu ceva iesit din comun dar un sunet mai ciudat de rulare. 

La mine in treapta a 4-a la aprox 2000 Rpm  pana pe la 2400, la mers constant, se aude asa ceva. La accelereare nu se mai aude. Am avut acelasi sunet la Passtul B6 1.9tdi din 2008 .

Eu cred ca e cutia de viteze. Ambele fiind in 5 trepte. 

Cu passatul am facut 60k km cu sunetul asta fara nici o problema. 

Modificat de Xtremu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am schimbat distributia si zgomotul a disparut. cel mai probabil era de la pompa de apa, care avea urme de scurgeri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut, am o problema asemănătoare la un golf din 2011, un zgomot un fel de tacait(tâc tâc tâc), se aude doar după sa zic 10 minute de condus, atunci când bag in viteza și accelerez și după ce trece de aproximativ 1600 turații nu se mai aude,daca apăs foarte ușor pe acceleratie nu se aude, doar atunci când bag in viteza și apăs pedala mai tare, și se aude mai tare atunci cand e un pic rampa, zgomotul nu se aude când e la relanti sau când accelerez pe liber, am pus și un video sa vedeți 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionutz_silviu, o problema asemanatoare am si eu.

La mine se manifesta in timpul mersului doar cand masina este bagata in viteza(indiferent care). Se aude un ticait ca o bataie de metal sub masina(o simt cum ar fi sub schimbatorul de viteza) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Așa e și la mine, am fost la service da nu a găsit nimic, a ridicat mașina da degeaba, se aude doar in mers cu rotile pe pământ, Tu ai găsit vreo rezolvare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, si-a revenit singura ... am scos roata am turat, am invartit volanul si facut mai multe probe sa incerc de unde provine sunetul, fara rezultat. Apoi peste 2 ore am fost la service...de acasa pana la service nu a facut nici o figura, pe elevator turata, s-a tras de tot ce se putea si verficat, fara sa fie ceva dubios. Am mai facut 40-50 km de atunci fara sa mai fie nici o bataie... sper sa nu mai faca.  Dar imi batea extrem de urat, se vede si in filmare ... cel putin cand era ridicata pe cric  imi misca si masina de la bataie...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la relanti nu se aude absolut nimic, motorul toarce foarte bine, se aude doar in mers la acceleratie mai agresiva, doar pentru o secunda doua pana trece de  anumite turații

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea, adică nici nu am mai umblat sa văd ce are, am dus ieri mașina la vw și am schimbat distribuția și pompa de apa am zis poate se repara singura:)), la tine ce avea pana la urma? La a mea se aude exact ca in video ce l-ai postat tu, Doar ca se aude numai in mers 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine tot in mers se auzea, dar si-a revenit si nu a mai facut figuri si am facut aproape 1000 de km de atunci si nu a facut nici o figura. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La mine si-a revenit problema si am rezolvat'o prin schimbarea planetarei cea de langa cutia de viteza :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare. Am un Golf 6 1.6 105cp din 2012. De vreo 3 zile când trec de 2100 turații sa aude un fâsâit de zici că merge aerul condiționat brusc le maxim. Mașina trage la fel, dar suna de parcă ar fi sărit vreun furtun. Aveți idee ce ar putea fi? Mulțumesc!

https://drive.google.com/file/d/15YW12G4Z7YPuj6lLqQ5whujlRy1VIGkZ/view?usp=drivesdk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut o  problema asemanatoare cu cele descrise anterior de catre colegi : zgomot puternic metalic ca o vibratie , atat la accelerare in orice treapta de viteze cat si la ralanti. Problema a fost rezolvata  si era mai simpla decat parea  in sensul ca mansonul de la teava de esapament cedase, lucru ce a facut ca aceasta sa se desprinda si sa vibreze. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

La mine se aude un bazait zumzait ce o mai fi din zona supapei de presiune, pompa inalte doar pe acceleratie  nu am reusit sa i-l  identific de la ce poate fi poate asa sunt ele construite sa mai faca si zgomote ciudate :))).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!