Jump to content

Geam cazut in usa


Florin.
 Share

Postare recomandată

Salut,

Ieri in timp ce verificam ca toate geamurile sunt inchise bine (afara ploua, gemaurile deja erau inchise, inchidere electrica), am auzit un zgomot ciudat din partea stanga spate. 
Am incercat sa cobor si sa urc inapoi acel geam insa in momentul in care l-am coborat acesta a tot cazut in usa.
Momentan am tras un sac/folie peste geam.

Ce s-a intamplat in interiorul usii? Ce sa ma astept ca este defect si ca trebuie remediat (ca piese).

Mersi
P.S. O1, Elegance, 1.9 TDI, hatchback

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probleme cu macaraua.

cauta un forumist priceput prin zona si sa ii faca o verificare sau mergi la un service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca s-au dus faimoasele cleme de plastic de la macara. Parca vin si ca piese de schimb, deci nu trebuie sa inlocuiesti tot ansamblul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pt informatii.

oare mergand la maganizul de piese auto si solicitand "cleme de plastic de la macara", ar trebui sa fie suficient ca sa stie ce sa imi dea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma-ndoiesc .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ti-am zis eu este o supozitie... demonteaza intai si fa constatarea reperelor defecte, apoi cumperi ce-i necesar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are ce sa se rupa pe spate decat clema la macara-e buba lor. Cleme stand-alone se gasesc destul e greu, si recomand schimbarea macaralei datorita faptului ca e mai ok ca si calitate decat clemele care sunt pe piata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ahhh....
ma gandeam ca scap cu achizitia de cleme sau ceva set de reparatie. Mecanicul la care am dus masina, a gasit macara cu 200 lei.

 

Mersi,

 Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am schimbat si eu macaraua de la portiera dreapta fata. :) Am cumparat-o noua la pretul de 135 lei (QWP) si mi se pare ca este gandita mai bine decat modelul original, in sensul ca nu au mai folosit acele cleme care in timp cedeaza. Daca stiam, faceam niste poze cu pasii ce trebuie sa-i urmezi pentru a o schimba. Nu este mare inginerie. Am atasat o poza sa vezi cum arata suportii macaralei care tin geamul. Sistemul este regandit .

kit-reparatie-macara-geam-cleme-metal-volkswagen-f7e891f13f958c46d9-0-0-0-0-0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Melin, sa vedem in cat timp livreaz acei de la 4tuning

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut comanda la un magazin de piese auto si in 2 ore am avut-o. Poza am copiat-o de pe net, este cu titlu informativ

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in usa din spate,in clemele de sustinere geam,este un stift care ti-a cazut .nu trb decat sa bagi stiftul de plastic,la locul lui.evident,ca trb asezat geamul pe pozitei,prima oara.si daca este cum am spus eu,blocheaza cumva stiftul acolo.inveleste-l cu izolir,ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate la macara manuala e cu stift ,in cazul lui Florin cred ca e rupta clema de plastic ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt rupte niste bucati de plastic. 

Mecanicul a desfacut usa si am gasit bucati de plastic alb in usa. El a recomandat sa schimb direct toata macaraua pe motiv de calitate scazuta a kiturilor de reparatie la macara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La octavia nu exista stift la macara spate ca la vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Candva (asta fiind acum 7-8 ani) exista kit de reparatie OEM compus din acele cleme de plastic si era foarte ieftin, in jur de 10 lei...Acum, posibil sa fii iesit din fabricatie si sa se gaseasca doar aftermarket, facute prin China sau Turcia, cu care n-are rost sa risti.

Modificat de lucian.1950
gramatica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La octavia inca exista clemele de plastic OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine de stiut! Si anume la reprezentanta le gasim?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua! Azi cred ca am avut aceeasi problema. Am vrut sa aerisesc putin masina in timpul mersului si in momentul cand am dat in jos geamul din spate stanga am auzit un zgomot ciudat(parca s-ar fi spart ceva dar nu sunt sigur) si geamul a picat. Banuiti care ar putea fi problema ? 

VW Passat 1.9 TDI an 2000 break

Modificat de CrisanAndrei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Scriu aici pentru ca nu gasesc un topic dedicat oglinzilor...

Aseara in parcare am gasit oglinda dreapta atarnand doar in fire pentru ca un bun crestin a lovit-o si bine-inteles a "uitat" sa lase un bilet cu un nr de telefon...

Intrebarea mea este, ce ar trebui sa schimb? Se poate demonta si schimba doar suportul de metal care este rupt? Se gaseste de cumparat, sau schimb toata oglinda?

Multumesc

 

IMG_5060.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca exista mecanismul ca piesa de schimb ci vine integrata in brat.Variata 1 ar fi sa cauti la dezmembrari si sa inlocuiesti doar capacul sau sa cumperi pe original -http://www.epiesa.ro/oglinda-exterioara-skoda-octavia-1u2-1-9-tdi-oe-vw-3b1857522/9063/11798/piesa-20006849/

si sa inlocuiesti capacul de oglinda.Poate ai noroc la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns si pt link. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut!

Am probleme cu geamul de la sofer , si as dori sa repar macaraua. Intrebarea mea este ce sa cumpar : macara completa , sau kit reparatie.

Intreb asta, pentru ca unii sau plans ca se monteaza destul de greu cablurile din kit.

Mentionez ca nu stiu ce e defect, doar ca geamul sa blocat sus, nu coboara; asta dupa vreo doi ani de functionat cu zgomote ciudate, caraieli dubioase. 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana nu desfaci, nu stii de ce ai nevoie..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este un subiect asemanator, macara electrica skoda octavia cred ca se numeste. Am avut aceiasi problema cu geamul de la sofer. Gasesti in acel subiect detalii si sfaturi foarte bune. Eu habar nu aveam sa demontez ceva pe acolo, si cu ajutor de la ceilalti forumisti  reusit sa instalez un kit de reparatie care merge perfect si astazi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!