Jump to content

Inchidere haion


polo 1.0 MPI
 Share

Postare recomandată

     Salutari si <LA MULTI ANI> pentru 2017 .

Am si eu o problema cu portbagajul,la un B7 variant 2013,mai bine spus cu haionul ,se inchide-deschide normal din cheie nu se aude nici un zgomot suspect,dar in bord i-mi apare portbagaj deschis(afisaj bord,bec plafoniera intermitent+avertizare sonora) Mentionez ca nu este o problema permanenta cateodata i-si revine .Am defacut broasca , am curatat contactele in mufa a functionat o zi apoi a reaparut problema . Ce mi se pare curios este faptul ca daca inchid broasca cu haionul in sus sa verific daca functioneaza contactele ,i-mi arata tot deschis,de aceea va intreb ,mai exista un alt senzor(contact) care sa sesizeze deschiderea haionului in afara de contactele din broasca ? Ma tem sa nu comand broasa si sa raman cu aceeasi problema .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Inainte sa comanzi broasca, daca tot ai desfacut-o verifica cu un aparat de masura pe contactele din brosca urmatoarele:

- intre pinul 3 si 4 ar trebui sa ai o rezistenta de cativa ohmi , acesta este rezistenta infasurarii motorului

- la actionarea manuala a mecanismului din broasca ar trebui ca sa se observe inchiderea micro-switch-urilor masuratorile trebuie facute intre pinii 1 si 3 , respectiv 2 si 3

Aceste doua contacte din urma semnalizeaza deschiderea porbagajului respectiv se da masa la plafoniera din porbagaj.

In caz ca broasca este in regula, ar trebui verificat cablajul pana la centrala de confort (in primul rand in burduful de legatura intre haion si restul caroseriei).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

       Salutare din nou .

   S-a rezolvat problema , nu a fost broasca (desi am comandat-o ,o am de rezerva) ,acelasi furtun de la spalator haion ,rupt in burduf ,inlocuit cu unul de cauciuc DN 4 mm pana la cupla rapida amplasata cam in dreptul mijlocului geamului spate dreapta (cel cu antena). Acuma sper sa nu am probleme cu furtunul ramas in continuare ,este din plastic gofrat si foarte slab .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

buna seara, mici probleme cu deschiderea haionului am si eu...in sensul ca portbagajul se poate descuia din butonul dedicat de pe cheie, in schimb nu il pot descuia din interior de pe usa, atunci cand sunt in masina si cu cheia in contact, cu usile incuiate...am actionat butonul si scurt , l-am tinut si cate 5 secunde activat...nimic....ori e defect , ori e intrerupt circuitul pe undeva....pareri , va rog?

 

am uitat sa mentionez , am avut probleme si am schimbat brosca(clanta) sau cum ii mai spune...

Modificat de bilutza931
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie verificat in long coding pe convenienta, e posibil sa fie blocata deschiderea, din setari - cand ai contactul pus, sa nu se descuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut . 

Întâmpin și eu o problema cu masina din semnătura . 

Masina ese echipata cu haios electric . Când I dau comanda din telecomanda sa îmi deschidă haionul , nu îl ridica de tot . 

Are momente când se ridica dar de cele mai multe ori nu se ridica .

Aveți vreo idee ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa-i faci o setare de baza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare !

 

Si eu intampin o problema la haionul electric Passat Kombi . Il pot deschide din interior si cheie ,il pot inchide de la butonul din haion dar nu il blocheaza jos .Mecanismul electric care actioneaza acel cui metalic functioneaza .E normal ca ,carligul de plastic din broasca sa nu ramana blocat daca vreau sa il inchid cu degetul ? Microintrerupatorul functioneaza ,lumina in portbagaj se aprinde .

 

De 2 zile am observat ca imi termina bateria .Asta de cand nu se mai inchide .

Modificat de DomaniG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o scanare ai facut ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si nu imi apare nici 1 eroare .E normal sa nu ramana blocat acel carlig din plastic care e in broasca ?

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pare ca s-a stricat yala de la hayon - cea din primul clip al tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am vazut ca s-a intrebat ceva mai devreme in topic insa nu s-a raspuns.

Exista ceva setari sau modificari pentru a nu se mai inchide asa puternic portbagajul?

Intreb pentru ca uneori, foarte rar, el se inchide super silentios, asa cum am vazut la alte masini, Nissan Xtrail de exemplu.

Este vorba de varianta combi, cu deschidere si de pe cheie si de pe usa soferului.

Multumesc!

Modificat de catalontz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba-i amortizoarele - alta varianta nu ai, nu ai ce setari sa ii faci, in acest sens

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care aveti problema cu inchiderea va recomand sa schimbati broasca .Am schimbat broasca cu una noua OEM ( 190ron ) si am rezolvat problema .

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat amortizoarele 100€ si broasca .. toate de la reprezentanta dar tot se trântește . Probabil motorasele sunt obosite . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 4/29/2017 at 9:02 AM, DomaniG said:

Pentru cei care aveti problema cu inchiderea va recomand sa schimbati broasca .Am schimbat broasca cu una noua OEM ( 190ron ) si am rezolvat problema .

 

 

 

On 4/26/2017 at 8:53 AM, F l o r i n said:

pare ca s-a stricat yala de la hayon - cea din primul clip al tau.

deci, de acolo a fost

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la zgomotul metalic care se aude la inchiderea portbagajului,mentionez ca nu se rezolva prin schimbarea amortizoarelor.Eu am schimbat ambele amortizoare fara rezultat.Refuz sa cred ca la un Passat din 2012 nu exista reglaje care se pot efectua pt.diminuarea zgomotului,in timp ce la o Skoda Fabia din 2000,exista niste tampoane de cauciuc in zona de inchidere a portbagajului din care se ajusteaza nivelul de inchidere,iar portbagajul suna cand il inchizi ca si atunci cand a iesit din fabrica.Daca intr-adevar este asa,e foarte dezamagitor......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema,  am portbagaj care se deschide automat din telecomanda, si de ceva timp (mai ales cand e cald) se tranteste cand se inchide, am crezut ca problema e la amortizoare, asa ca am cumparat altele, mi le-au montat cei de la Procar, dar situatia nu s-a schimbat, tot la fel tranteste portbagajul la inchidere, cei de la Procar au zis ca ar putea fi de la motorasele care actioneaza portbagajul, dar pentru aia trb sa imi fac programare si sa le verifice electricianul.... A mai avut cineva problema asta ? Aveti idee care ar putea fi problema si cat de costisitoare ar fi rezolvarea ei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ae desfac plasticele pt a ajunge la incuietoare?

La mine nu se mai inchide haionul. Iar cand apas pe butonu de deschidere se aude un bazait de 3 secunde. Rexomandari?

Modificat de biggynr3
Edit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incuietoare defecta. Trebuie schimbata. Citeste in postarile anterioare.

Eu recomand  la reprezentanta cu piesa originala si garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit dar as dori sa o inlocuiesc eu. Informatii deslre cum se demonteaza nu am gasit mai sus.. Decat ceva vag. 

Multumesc anticipat celui ce ma descurca cu un 'plan de atac' pt a da jos incuetoarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai 2 suruburi pe incuietoare. Se vad. Atentie ca firul de la mufa e foarte scurt.

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
10 hours ago, biggynr3 said:

Cum ae desfac plasticele pt a ajunge la incuietoare?

La mine nu se mai inchide haionul. Iar cand apas pe butonu de deschidere se aude un bazait de 3 secunde. Rexomandari?

scoti capacula de plastic de la hayon - ai suruburi in manerele interioare si sub triunghi, restul cleme de metal.

Dupa aia, iti trebuie un M sa defaci cele doua suruburi, scoti mufa, inlocuiesti yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam acum o luna m-a lasat si pe mine. Incuietoarea noua, la reprezentanta este 276 lei. Nu merita sa iei AM si nici SH! Ele oricum vin cu update de cod. 

Manopera, tot la reprezentanta a fost 60 lei. Asa cum spune colegul Florin iti trebuie cheie M ca sa poti scoate incuietoarea, chei care sunt destul de scumpe si care nu se gasesc in trusa oricarui mecanic. In afara de asta la reprezentanta ai avantajul garantiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de mesaje. Intre timp am gasit asa ceva: 

For VW Passat B7 EOS Jetta CC Audi A6 C6 A4 A5 A8 Seat Rear Trunk Boot Lid Lock Latch Actuator 4F5 827 505 D/C/B 4E0 827 505 C
http://s.aliexpress.com/fMzyuM7j
(from AliExpress Android)

 

 

Poate va ajuta pe cineva. Intre timp eu am facut o programare la vw din cauza ca am nevoie de ea cat mai rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!