Jump to content

Inchidere haion


polo 1.0 MPI
 Share

Postare recomandată

Salutari colegilor de pe forum si imi cer scuze daca exista problema mea si nu am gasit-o. Deci, problema mea e urmatoarea: la passat b7, achiztionat de curand mi-a aparut o problema recent in sensul ca deschiderea/inchiderea electrica functioneaza partial. Mai exact la actionarea butonului de deschidere (de pe cheie sau de pe usa) se aude un "carait" puternic, dar totusi haionul se deschide. In schimb la inchidere, indiferent ca se actioneaza butonul sau se inchide manual, acesta se inchide dar nu se blocheaza iar in bord semnalizeaza ca e deschis portbagajul.

Mentionez ca problema a survenit brusc, fara niciun semn de defectiune inainte.

Am inteles de la cineva ca ar cam fi o problema cunoscuta la passat b7 variant. Daca cineva a intalnit problema sau are vreo solutie il rog sa-mi dea un semn.

Multzam fain anticipat si inca o data scuze daca s-a mai discutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce presupun este portbagaj electric.S.a stricat broasca portbagajului.Tb desfacut capitonajul portbagajului si dai de broasca.Broaca are in interior un mecanism gen "melc" din plastic care s.a rupt. Piesa este in jur de 200 ron pe original.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e. Eu am schimbat 2 incuietori intr-un an si jumatate. Sa nu o schimbi tu. Mergi la reprezentanta ca sa ai garantie. Daca o schimbam prima data in reprezentanta nu mai dadeam bani si a doua oara.

Daca vrei sa o schimbi tu incearca fara sa dai jos capitonajul. Desfaci suruburile alea 2 si scoti mufa numai ca firul e ff scurt. Dar incearca intai asa.

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare si multumesc pentru raspunsuri. @palomino1700 : asa e, se aude un carait ca si cum e ceva rupt. Culmea e ca azi de ex am deschis si inchis portbagajul de 2 ori si in afara de caraitul ala nenorocit nu m-a deranjat nimic :) adica s-a inchis, respectiv blocat fara sa mai fac alte manevre (fortat - inchis/deschis, apasat pe hayon, etc pana sa se inchida).

@Manuel N. : Masina e luata de la weltauto si inainte sa o iau am fost asigurat ca am garantie 1 an/20 mii km. Cand am sunat la dealer mi s-a spus ca garantia nu acopera chestia asta. Stii sa fie o chestie recunoscuta de producator cu remediere gratuita? Masina are revizii facute doar in reprezentanta, dar in Germania.

Multumesc mult de raspunsuri si de ajutor.

Revin cu rezolvarea. 

O seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca ziceam sa o schimbi in reprezentanta pt ca ai 2 ani garantie la piesa.

Intr-adevar poate functiona dar nu mult. E un ax de plastic care are o rotita in cap. E posibil ca axul sa fie forfecat si agata un pic si de aceea inca mai merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Manuel! Dupa ce am dat reply am inteles ce ziceai tu cu reprezentanta. Ai idee cam cat ar costa in reprezentanta toata tarasenia asta? :)

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Iasi la Sandra am dat 260 incuietoarea si 100 manopera.

Eu gasisem tot pe original cu 215+20 transport. Dar daca se strica iar in 2 ani sa plateasca vw ca eu nu mai platesc.

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Da, asa e. Am primit azi oferta/deviz in reprezentanta: 337.80 lei piesa+manopera. Din ce am vazut pe online, piesa e de la vreo 40-50 eu pana la vreo 130 eu, asa ca n-o sa ma complic, il fac asa cum zici tu chiar daca o sa am garantie doar 1 an (pe firma) dar tot e ceva, pentru 100 lei diferenta.

Oricum mie mi tare necaz cu garantia (tipic romaneste....ca in reclama la Dacia...."mergem pe incredere" :) ) pentru ca mi s-a spus ca am garantie dar nimic punctual, iar pe weltauto la sectiunea garantie e inclusa si inchiderea centralizata, dar na, asta e....vorba lu' filozofu' Badea...traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul :)

Multumesc inca o data pentru ajutor, raman dator iar cand ajungi prin tm da un semn. Dau o bere. palomino e valabil si pentru tine! :)

Seara faina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie avut grija cu portbagajul electric.Pe langa broasca electrica mai are si prinderea de jos care culiseaza tot electric dupa inchidere si apropie haionul . Portbagajele clasice au prinderea de jos fixa. Broasca cedeaza atunci cand pui bagaje si haionul nu se poate inchide lejer. Prinderea de jos culiseaza si pune presiune oe melc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Palomino! Da, asa e, dar prinderea de jos, cea despre care spui tu e functionala perfect ca am verificat. Plus ca se aude caraitul din interiorul haionului. Poate ca am gresit dar am incercat de cateva ori si varianta sa-l tin deschis fortat dupa ce am apasat pe butonul de inchidere si am observat ca acel carlig care ar trebui sa fie fix, cel care intra in contact cu prinderea de jos care culiseaza, carligul ala ori ramane deschis, ori e moale si nu blocheaza. L-am miscat si cu mana si cateodata se misca alta-data e fix, adica exact ce spuneam initial, ca se mai si blocheaza din cand in cand. Acuma m-au speriat unii la care am vrut sa verific instalatia AC ca cica am radiatorul cam obosit in sensul ca ar fi aripioarele alea de pe el cam indoite si ca o sa se strice compresorul de clima din cauza asta. Asa ca incepe distractia :))

Tu cati km ai cu a ta? Poate ma ajuti si pe mine cu cateva "idei principale" :) legata de masinutele noastre, referitoare la probleme ce pot aparea etc.

Multzam fain!

Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la hayon,am un Passat din 2012 dar hayonul nu este electric.Exista ceva reglaje care se pot efectua la el, pentru a atenua zgomotul de inchidere?Mi se pare ca suna ca o usa de Dacie.....Mentionez ca am schimbat cele 2 telescoape de la hayon, dar zgomotul la inchidere este acelasi.

Modificat de passat1.6
greseli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am  electric si tot a Dacie se aude :( . La un Opel insignia se inchide asa de silențios de nici nu-l auzi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate o fi ceva care ne scapa noua,si o fi vreun reglaj care sa atenueze zgomotul.Daca stie cineva vreo solutie il rugam frumos sa ne ajute......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu acelasi zgomot... Posibil sa fie ceva general...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, casper_bdc said:

Eu am  electric si tot a Dacie se aude :( . La un Opel insignia se inchide asa de silențios de nici nu-l auzi

Asa...fa-ma si tu sa imi para rau ca nu am ales Opel Insignia.Aveam de ales atunci intre un Opel Insignia si un VW Passat....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare oameni buni! Multumesc pentru ajutor si sfaturi. Problema a fost rezolvata astfel: comandata piesa la magazin, 3-5 zile, demontat - montat si totul merge struna. N-am urmat sfatul tau Manuel, cu reprezentanta ca ma programasera peste vreo 3 saptamani si nici n-au putut sa-mi spuna cat ma costa. Poate c-am gresit dar asta e, acum sunt fericit ca merge :) mai ales ca trebuie sa plecam si in concediu. Capacul haionului a trebuit defacut ca nu aveam alfel cum sa desfacem broasca si da....e o mare incercare cu clemele metalice care sunt prinse pe capac si intra in orificiile de pe partea metalica a haionului. Plasticul din care e facut capacul este de o calitate destul de slaba iar la demontare e o minune sa nu se rupa 2 din 3 suporti ai clemelor.

Teoretic, piesa trebuie sa aibe 2 ani garantie la pers fizice si 1 an la firme, si nu are importanta cine si cum o monteaza pentru ca nu este o operatiune care presupune o punere in opera a piesei intr-un sistem ci doar o inlocuire, dar cel mai probabil la un defect constatat, vanzatorul va folosi argumentul cu service-ul autorizat pentru a nu schimba piesa in garantie, asa ca daca nu cunoasteti vanzatorul foarte bine nu va bazati pe garantie. Asa cum spune Manuel mai sus, exista riscul sa il schimbati de 2 ori in perioada in care ar fi in garantie. E cu 2 taisuri. 

Pentru cei care se gandesc sa-l repare: Nu are rost sa va chinuiti ca va pierdeti timpul! Nu aveti ce sa reparati din 2 motive: 1. Incuietoarea este capsata, este destul de complicat sa o desfaceti si mai complicat sa o inchideti la loc si totul sa stea bine inauntru (arcuri, clapete, parghii, etc) si 2. Componenta care cedeaza este un "melc" - cum spunea Palomino, care....supriza....este confectionat din....plastic :) care bineinteles se roade (cum a fost in cazul meu) sau mai grav se rupe/sparge si atunci se blocheaza, Am inteles ca la unele modele "melcul" e confectionat din aluminiu si nu sunt probleme dar na.....trebuie sa "manca" si gura lor :P. Nu am retinut codul piesei dar daca cineva nu-l gaseste sa dea un semn si il aflam.

Am platit 300 lei in total.

Multzam inca o data colegilor!

Nu stiu exact cum se procedeaza dar problema fiind rezolvata consider postul inchis.

Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin 1 an o sa tina. ;)

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Acum o luna am schimbat telescoapele de la haion in speranța ca rezolv problema cu trantitul la închidere dar am dat 90€ degeaba .. tot la fel face :( . Cu celelalte vechi din 10 închideri cred ca patru erau silențioase . Cu astea noi se trântești de fiecare data . Probabil motorasele sunt obosite, alta problema nu găsesc . Asta daca nu are o adaptare,ceva . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La sedan are cineva indicatii la schimbarea telescoapelor haion de pe spate? In Elsa nu este acoperita si demontarea capitonajului :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/4/2016 at 9:52 PM, polo 1.0 MPI said:

Salutare. Da, asa e. Am primit azi oferta/deviz in reprezentanta: 337.80 lei piesa+manopera. Din ce am vazut pe online, piesa e de la vreo 40-50 eu pana la vreo 130 eu, asa ca n-o sa ma complic, il fac asa cum zici tu chiar daca o sa am garantie doar 1 an (pe firma) dar tot e ceva, pentru 100 lei diferenta.

Oricum mie mi tare necaz cu garantia (tipic romaneste....ca in reclama la Dacia...."mergem pe incredere" :) ) pentru ca mi s-a spus ca am garantie dar nimic punctual, iar pe weltauto la sectiunea garantie e inclusa si inchiderea centralizata, dar na, asta e....vorba lu' filozofu' Badea...traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul :)

Multumesc inca o data pentru ajutor, raman dator iar cand ajungi prin tm da un semn. Dau o bere. palomino e valabil si pentru tine! :)

Seara faina!

ai putea sa-i pui acum sa iti dea in scris pe ce dau garantie, nu se stie ...

On 8/8/2016 at 0:20 PM, passat1.6 said:

Asa...fa-ma si tu sa imi para rau ca nu am ales Opel Insignia.Aveam de ales atunci intre un Opel Insignia si un VW Passat....

este mai "puturos" desi in scripte are 163 cai, portbagajul mult mai mic si vizibilitate mult mai slaba cand te asiguri dinspre dreapta

Modificat de yuk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,  am un vw passat variant 2012 1,6 tdi, de câteva zile îmi apare că am haionul deschis deși el este închis , iar apoi s-a aprins lampa cu leduri de pe haionul din dreapta , iar când încui mașină începe să clipească . Știe cineva ce trebuie făcut ? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 8/1/2016 at 11:10 PM, Manuel N. said:

Asa e. Eu am schimbat 2 incuietori intr-un an si jumatate. Sa nu o schimbi tu. Mergi la reprezentanta ca sa ai garantie. Daca o schimbam prima data in reprezentanta nu mai dadeam bani si a doua oara.

Daca vrei sa o schimbi tu incearca fara sa dai jos capitonajul. Desfaci suruburile alea 2 si scoti mufa numai ca firul e ff scurt. Dar incearca intai asa.

Spor.

Am o intrebare....Suruburile alea 2 cu ce fel de cheie se desfac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!