Jump to content

Achizitie golf v GTI sau octavia II vRS


bsr86
 Share

Postare recomandată

Salut.

Spre care din cele doua sa ma orientez?

http://olx.ro/oferta/golf-5-gti-93000-km-inmatriculat-ro-ID50f4G.html#cdc0f143be

http://olx.ro/oferta/skoda-octavia-2-rs-2-0-tfsi-200-cp-ID5N4T8.html#fd288b6f4a

Bugetul e de 8000 euro (doar masina). M-am orientat in primul rand dupa motorizare. Mi se pare ca e cea mai putin problematica din gama tfsi (correct me if i'm wrong). In plus taxa platita e un avantaj considerabil.

Skoda e mai dotata (si anuntul ofera mai multe detalii ), in schimb Golful e un pic mai nou si cu mult mai putini km (pana la proba contrarie), jantele nu ma incanta neaparat si userul zice ca asa a cumparat-o din Germania.

Sfaturi? Ceva aspecte pariculare de verificat?

P.S Daca are importanta:  - nu fac mai mult de 10-12000 km pe an. 75% din ei in oras (Oradea).

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva dubios legat de acel Gti, nu are eleronul spate, asadar ma gandesc sa nu fi fost inlocuit haionul, implicit sa fi fost implicat in ceva incident. Parerea mea ar fi sa mai cauti, nu te grabi cu exemplarul acesta, eventual cerceteaza putin piata din DE. ( ex. Mobile, autoscout )

Spor la achizitionat, 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel GTI:

- bara fata de Europa

- bara spate de SUA. Posibil ca unele modele de SUA sa nu aibe acel eleron, din cat vad nu are nici climatronic. Nu se vede bordul, daca este in mph sau kmh.

Probabil masina a fost adusa din SUA in Europa si de acolo a ajuns in Romania. 

 

Skoda arata ok pentru kilometrii ei. Anuntul pare mai sincer. 

Strict dintre cele 2 as lua Skoda.

In 110.000 Km de TFSI (Cupra) am schimbat doar compresorul de clima. In rest doar consumabile. 

Oricum trebuie facuta o diagnoza completa si verificare pe rampa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GTI-ul este masina mai capabila dpdv sportiv si cea mai ok la interior, atat dpdv design cat si a materialelor folosite. Skoda este masina mai practica. Alegerea tine de gusturile si preferintele tale in cea mai mare parte. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca GTI-ul este 99% din SUA. Are si interiorul de SUA. Vezi cum arata in anunt tetierele scaunelor si cum arata tetierele scaunelor de GTI din Europa. Nu cred ca schimba cineva interiorul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu spun ca GTI -ul este din SUA , dupa interior , si dupa media player  specific masinilor de state !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gti este varianta pt SUA, cumparata din DE, si intr-adevar sunt cateva diferente fata de modelul EU, pe langa cea mai evidenta bara spate. Din pozele cu interiorul, dupa cum a zis si @Bebeee nu se vede exact daca e climatronic, sau doar Ac (desi parca daca fac zoom pe poza mai degraba par a fi comutatoare de Ac). Asa ca nu il mai consider o varianta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!